Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Distributie Outlander.


arri

Postări Recomandate

Re: Distributie Outlander.

 

Ahaaaa... Nu stiam de topic.

Multumesc.

Masina nu este a mea. Am retransmis o intrebare.

Motorul este 1968cc. Diesel.

103 Kw si are 80.000Km. 5 ani si jumatate de exploatare.

Editat de arri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie Outlander.

 

E motorul de 2 de la Audi/VW (vai mama lui). In principiu, cine schimba distributii de nemtoaice, se baga si la asta. Eu am schimbat-o la 100.000.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie Outlander.

 

Ok... problema mea NU este unde... este CAND.

Tinand cont de anul de facbricate si nr. de Km.

Evident ca daca merge la sevice aia o schimba si la 50.000.

Editat de arri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Distributie Outlander.

 

AutoData zice 120.000 km sau 5 ani. Sau ori de cate ori ai dubii, RENEW IT :grin:

 

Corect, la mine in carte asa scrie si e aceeasi motorizare.

 

Chiar in aceasta perioada ar trebui sa urmeze aceasta operatiune, am ajuns la 119.000 km si 4 ani, iar la reprezentanta mi-au spus ca este in jurul a 5.000 lei :ang revizia de 120 mii km cu schimbat distributie, urmeaza sa vedem ce variante se pot gasi. Masina mai este garantie inca un an, dar 5.000 lei mi se pare cam exagerat.

Opel Corsa 1.3 CDI Enjoy

Mitsubishi Otlander 2.0 Intense DID - Sotia il chinuie

Fiat Bravo 1.4 Active

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Distributie Outlander.

 

Am schimbat cureaua de distributie, rolele curea distributie, pompa de apa si cureaua de accesorii, plus ulei si filtre, la 120.500 km, masina e an fabricatie 2008, prima inmatriculare mai 2009, motorizarea VW, se poate spune urmatoarele:

- la nivelul rolelor de pe cureaua de distributie si pompa de apa nu se observa uzura, nici joc, nici zgomot;

- curele amandoua se observa ca sunt imbatranite, nu par as fi pierdut din elasticitate, dar se vede diferenta intre cauciucul curelelor noi si al celor vechi;

- la demontare s-a constatat ca este nevoie sa fie schimbate si cele 2 role de pe cureaua de accesorii, pe cureaua de accesorii rolele sunt de plastic si prezentau uzura pe calea de rulare a curelei de 2-4 mm adancime :sh2 . Noroc ca le-a avut mecanicul de la un VW folosite, dar mai bune decat cele de pe masina, va trebui sa le iau si pe acestea sa le schimb :$.

Avand in vedere ca motorul este VAG, piese AM de distributie am gasit pe stoc si la un pret avantajos, numai piesele specifice (filtru aer, combustibil si habitacu au fost un pic mai scumpe venind pe filiera pieselor pt japoneze).

In concluzie recomand sa se respecte recomandarea constructorului si sa fie avute in vedere rolele si de la cureaua de accesorii.

Opel Corsa 1.3 CDI Enjoy

Mitsubishi Otlander 2.0 Intense DID - Sotia il chinuie

Fiat Bravo 1.4 Active

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare