Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Powerbox - da sau nu?


Optimus

Postări Recomandate

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Folosesc eu pe un Hilux un Powerbox de la RaceChip, varianta Pro2, de vreo doi ani.

Sunt multumit de performante, dar nu-mi place fumul negru din spate.

 

Are cateva reglaje in interior, dar nu m-am preocupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Powerbox - da sau nu?

 

am cumparat de o saptamana un Y61 cu motor de 2,8 ultima versiune (99kW )

am venit cu ea din Olanda ca si gandul. Are o crestere liniara si rapida de la 130 la 160 km/h dar la 170 km/h se plafoneaza.

Problema este ca are rotile mici, standard si azi se monteaza 35....

Acuma ar fi doua variante si nu stiu pe ce sa merg mai departe

1. incerc o dracie deasta cu schimbarea softului sa vad daca merge vrajala

2. montez motorul de 4,2 cinstit si stiu ce am

As prefera varianta 1 pentru confort ssi evitarea stresului unor controale rar dar.... nici sa bag banii in cip adus de dracu stie unde si apoi sa il arunc la gunoi in aceeasi cutie cu pompa de injectie electronica... nu merita

cine are experienta... rog un sfat

multumesc

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Mnoah...daca creste el asa rapid si frumos si liniar de la 130 la 170, ori are chip deja, ori n-are 2.8-ul sub capota ci alta dihanie:ha::ha:

Apoi, o alta problema la balenele astea e ca daca ajunge una-doua la viteza aia, iti ia dublu s-o opresti:grin:

 

Sezi bland ca la 2.8 n-ai ce sa-i faci, debit maxim din pompa si aia e. Restul sunt discutii de sute de euro pe placebo.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Mnoah...daca creste el asa rapid si frumos si liniar de la 130 la 170, ori are chip deja, ori n-are 2.8-ul sub capota ci alta dihanie:ha::ha:

Apoi, o alta problema la balenele astea e ca daca ajunge una-doua la viteza aia, iti ia dublu s-o opresti:grin:

 

Sezi bland ca la 2.8 n-ai ce sa-i faci, debit maxim din pompa si aia e. Restul sunt discutii de sute de euro pe placebo.

 

am si eu banuieli despre un cip strecurat undeva

dar nu am ideie unde ar trebui sa ma uit.

Dupa o discutie cu Madi aseara... mi-am adus aminte instant de riscul de crapare a chiuloasei la RD28T.... motiv principal pentru care am schimbat primul motor cu cel de td42...

sunt hotarat. cand zinchez sasiul schimb si motorul.

totusi, unde ar trebui sa ma uit dupa cipul ala... sa il vaz la ochisor si poate tre sa fac ceva la el... ca de azi trage de 35 uri

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Are colegul Spurly pe 2,8 cipul de la DTE si e multumit de el. Din ce am inteles nu face minuni , dar cat face se simte. Eu pe asa ceva vreau sa merg la un moment dat. Pana atunci trebuie sa imi fac timp de offroad. In ultimul an offroadul s-a redus pentru mine la distanta parcursa de la asfalt pana la pestera :grin:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Are colegul Spurly pe 2,8 cipul de la DTE si e multumit de el. Din ce am inteles nu face minuni , dar cat face se simte. Eu pe asa ceva vreau sa merg la un moment dat. Pana atunci trebuie sa imi fac timp de offroad. In ultimul an offroadul s-a redus pentru mine la distanta parcursa de la asfalt pana la pestera :grin:.

 

La banii care ii dai pe mizeria aia mai bine stai cu motorul stock.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Powerbox - da sau nu?

 

Eu pe Nissaan-uri folosesc ambele variante, si powerbox (diversi furnizori) dar si resoft.

Desi am opiniile mele tehnice , am observat ca acel posesor de vrea powerbox nu doreste resoftare, argumentele ar fi :

1. eu vand/instalez powerbox cu "money back guarantee" , deci daca nu iti place, in 7 zile se poate returna , asta reprezinta un avantaj pt nehotarati. Nu se risca banu aiurea !

2. sunt cetateni ce nu ar accepta resoftarea sau imobilizarea masinii niste zile pt dem ECU, resoftare si apoi ceva zile poate de teste, verificari

3. nu oricine poate face resoft la Nissan sau alte marci , dupa resoftare masina trebuie sa mearga (pe platforma eventual) la o reprezentanta pt resetul cheilor, ECU resoft nu il mai recunoaste

4. folosesc diversi furnizori de powerbox , unii chiar au avansat tehnica destul de mult si performantele sunt net vizibile. Se vand bine mai ales sculele "plug and play" fara modificari in instalatia electrica

5. powerbox-ul are ceva reglaje, acestea te ajuta real sa te joci cu surubelnita in ele provocand satisfactii creierului dar ajuta sa mai compensezi eventuale "beliri" de parametrii ai acaretului ce il posezi (de ex un debitmetru mai debil)

Pt cei interesati , un powerbox serios se vinde de pe la 400E in sus . E drept ca poti cumpara si vreo cutiuta cu un led si un buton de 50E dar cu scula aia ai sanse mari sa parlesti calculatorul pompei de injectie , deci mai bine lipsa ..

 

 

Exista si categoria 2 de cetateni de nu vor powerbox si solicita resoft

1. resoftul de multe ori costa mai putin decat un powerbox capabil

2. un resoft bun de 450E misca masina mai bine decat un powerbox de varf de gama de peste 500E. Resoftul gestioneaza ceva mai multi parametrii ai motorului .

3. "e multi baieti" de face resoft , dar putin se pricep in mod real . Te taxeaza de 200-300 E si apoi constati ca masina incepe sa limpeze, ca turbina baga 3 bar de parca ar vrea sa umfle roata, sau ca umbli dupa tine cu nori de fum negru si ca consumul sare in 20% orice ai face . Trebuie sa fii tampit sa crezi ca ala de a nimerit un Passat la un amic va face resoft capabil la vreo Toyota. Majoritatea au "studiile" facut aprofundat pe forumuri si you tube, cat au put si ei pricepe saracii. Din acest punct de vedere un powerbox bun e un produs garantat si nu o scoala de ghiceala pe masina si banii vostrii !!!

4. pt resoft sunt firme specializate , pe afara, care au investit in cercetare si au obtinut in final o mapare a ECU corespunzatoare pt acele rezultate capabile. Un resoft bun , "de firma" costa 400-450 E plus restet key cu testerul de fabrica.

 

Fiecare atelier, in baza experientei anterior avute, va poate recomanda solutia pe care cred dumnealor ca va este mai buna , in bugetul fiacaruia dintre voi . Trebuie insa sa stiti ca cu cat powerboxul sau resoftul e mai ieftin cu atat castigul atelierului este MAI MARE , pt ca e un produs ineficient la care pt promovare , furnizorul e dispus sa sa faca discount mai mare ca sa atraga musterii prin pretul scazut. Zic asa ca poate nu va aruncati ci limba inainte sa cumparati preturi ci produse care va vor satisface.

IN DOMENIUL AUTO , IEFTIN SI BUN ...NU EXISTA ! Da, e plin de scump si prost , deci cascati okii mari si documentati-va !

Editat de nissan4x4
  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare