Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare termostat la 3.0 d4d kdj125/2003???


davidescu_radu

Postări Recomandate

Salut!

Poate ma ajuta cineva sa-l localizez pe masina - nu am manualul de service si nu vreau sa desfac inutil conductele de racire pana-l gasesc.

De cand am luat-o in oras nu se ridica indicatorul de temperatura deloc - abia pe autostrada la mers sustinut si cu cartoane in fata se ridica putin.

Va multumesc anticipat!

mcbun2

jeep cherokee xj 1994 de tarla

nissan pathfinder 2007 de orash

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se schimba termostatul la un 3.0 d4d kdj125/2003???

 

Cum te uiti din fata la motor, in partea din dreapta sus este corpul termostatului. Intra in el un furtun gros care vine de jos de la baza radiatorului.

 

Zona e marcata cu galben in poza.

Cred ca nu e usor de demontat capacul ala dupa cum e ingramadit acolo. :)

 

http://www.club4x4.ro/service/1KDFTV.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se schimba termostatul la un 3.0 d4d kdj125/2003???

 

Cum te uiti din fata la motor, in partea din dreapta sus este corpul termostatului. Intra in el un furtun gros care vine de jos de la baza radiatorului.

 

Zona e marcata cu galben in poza.

Cred ca nu e usor de demontat capacul ala dupa cum e ingramadit acolo. :)

 

http://www.club4x4.ro/service/1KDFTV.jpg

 

Multumesc pentru info!

Ma apuc de treaba!

mcbun2

jeep cherokee xj 1994 de tarla

nissan pathfinder 2007 de orash

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare termostat la 3.0 d4d kdj125/2003???

 

Maxule vezi ca nu este acolo!!! Este undeva in spatele alternatorului ( la furtunul de jos al radiatorului este un cot de aluminiu care pleaca in blocul motor ) . Cotul are trei prinderi ; trei suruburi de 6 ( tubulara de zece ) ,unul jos la baza si 2 in spatele alternatorului. Spor la munca !!! P.S. este la fel ca la 1kzt, 1kzte, adica la toate cu motor de 3000 cc. diesel .:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare termostat la 3.0 d4d kdj125/2003???

 

Maxule vezi ca nu este acolo!!! Este undeva in spatele alternatorului ( la furtunul de jos al radiatorului este un cot de aluminiu care pleaca in blocul motor ) . Cotul are trei prinderi ; trei suruburi de 6 ( tubulara de zece ) ,unul jos la baza si 2 in spatele alternatorului. Spor la munca !!! P.S. este la fel ca la 1kzt, 1kzte, adica la toate cu motor de 3000 cc. diesel .:h5

 

Sa fiu al naibii. L-am luat dintr-o schema explodata si tot acolo imi indica. Hmm. Ciudata treaba.

 

Radule, vezi ca Nea Fane stie mai bine. Scuze daca te-am incurcat. Oricum, maine verifica si eu pe o masina treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare termostat la 3.0 d4d kdj125/2003???

 

Maxule pariem ??? Ca am schimbat cateva pana la varsta asta :old

 

Te cred bre. :grin: Ziceam ca o sa ma uit la o masina asa pentru experienta mea. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare