Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lichidul de frîna - informatii generale


Patrolator

Postări Recomandate

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Asa si? Este siliconic adica nu e compatibil cu dot 4 vrei sa zici? Si la racing de ce se pune? Aia nu au ABS? Nu imi dau seama de loc ce diferenta (functionala) este intre lichidul siliconic si cel pe baza de glicol...

Patrolator zice in primul post ca si dot 5 e tot siliconic. Tu zici ca si 5.1

Asadar ar fi mai bine sa-mi vad de treaba si sa folosesc in continuare dot 4, nu?

Daca nu ma mananca de ce sa ma scarpin? :al

 

5.1 are punctul de fierbere mai ridicat si de accea se foloseste in curse.

 

un link util

 

PATROLATOR ARE DREPATE, DOT5.1 ESTE GLICOL SI DOT5 ESTE SILICONIC. M-am uitat eu chioris.

 

LE: am corectat si mai sus, ca sa nu induc lumea in eroare.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Pai problema e cam asa:

- E30-ul nu are ABS, la el schimb cu regularitate lichidul la 2 ani si e extrem de simplu de facut, mai ales cu 2 oameni. De fiecare date vine foarte negru, probabil spala instalatia, dizolva garniturile, etc :grin: Vasul de lichid nu are capac cu membrana, e simplu.

- la Defender nu am schimbat niciodata si nu intentionez; etrierii sunt asa de ruginiti ca nu am nici o sansa sa desfac aerisitoarele fara sa le rup. :ha2 Asadar planul e sa cumpar alti etrieri noi dar nu chiar acum... Oricum la asta trebuie franat din timp si cu grija. Pot folosi de fapt doar frana de motor (care e BABANA) aia de serviciu e optionala :banana Nici asta nu are membrana la capac.

- la E38 e cel mai naspa. Ala are ABS cu ASC+T si pompa electrica independenta si la fiecare schimb trebuie sa vin cu laptopul si testerul, sa trec in modul service / brake fluid renew, sa urmez procedurile de acolo, alergand prin jurul masinii, cand pe sus cand prin canal ... distractie mare, chiar si cu 2 oameni. Mai sar picaturi de lichid, ma reped cu apa sa spal, mai vars sticla in garaj, pe trening (irita ca niaba cacatul asta), ce mai, veselieeee! Aici as prelungi durata de viata a lichidului numai ca masina fiind steptronic franele sunt folosite des si mi-e frica de fierbere daca o las sa-i creasca continutul de apa prea mult. Asta insa are membrana la capac.

 

 

Asa si? Este siliconic adica nu e compatibil cu dot 4 vrei sa zici? Si la racing de ce se pune? Aia nu au ABS? Nu imi dau seama de loc ce diferenta (functionala) este intre lichidul siliconic si cel pe baza de glicol...

Patrolator zice in primul post ca si dot 5 e tot siliconic. Tu zici ca si 5.1

Asadar ar fi mai bine sa-mi vad de treaba si sa folosesc in continuare dot 4, nu?

Daca nu ma mananca de ce sa ma scarpin? :al

 

Stiti cumva daca la toate masinile cu ABS trebuie testerul pentru a putea schimba TOT lichidul din instalatie? In special ma intereseaza la Patrol Y61.

 

Multumiri!

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Stiti cumva daca la toate masinile cu ABS trebuie testerul pentru a putea schimba TOT lichidul din instalatie? In special ma intereseaza la Patrol Y61.

 

Multumiri!

 

 

Am schimbat eu la Y61 si nu a trebuit niciun tester....nici macar nu se aprinde ceva martor in bord!!!

 

Mi au schimbat baietii la Brasov si la Grand WJ si tot nu a trebuit tester!!!

 

Bafta

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Am schimbat eu la Y61 si nu a trebuit niciun tester....nici macar nu se aprinde ceva martor in bord!!!

 

Mi au schimbat baietii la Brasov si la Grand WJ si tot nu a trebuit tester!!!

 

Bafta

 

:tk

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Salut băieţi,

Cam cât lichid de frână intră într-o instalaţie cu ABS.Asta să ştiu cam cât să comand pentru scimbare şi o tură de spălare.Ştiu că poate să difere de la o maşină la alta.Eu am un Ford Ranger 2004 cu ABS.

Mulţumim!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Mie la E38 (masina mare) imi intra (spalat potrivit, nici cu economie si nici exces) cam 1l. Deci ai putea sa iei 1.5l pentru siguranta (daca gasesti si in sticle mici de 0,5). Daca nu, atunci 2l. Cel mai bine ar fi insa 1.5. Daca te incadrezi intr-un l, sticla mica ramane nedesfacuta (poate sa stea mult timp asa) pentru urgente.

Oricum daca desfaci sticla, ceea ce ramane trebuie aruncat; lichidul e hidrofil si nu il poti stoca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Adica nu-l poti stoca o perioada lunga , doar o luna-doua , si asta cu capacul faconului cat mai etans posibil .

 

Fara sa fac din asta o recomandare , eu inca il mai pastrez si folosesc un timp dupa pentru ambreiajul hidraulic - sistem simplu si fara solicitari termice comparabile cu cele de la frane .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Si eu il pastrez, dar nu-l folosesc la frane ci la indepartat vopseaua rapid si eficient :ha:

 

Nu am incercat dar chiar asa coroziv este? Am tot auzit sa nu scapi pe vopsea sau pe alte componente ca lichidul de frana distruge tot!

 

Chiar este adevarat? :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Exact asa este. Lacul exterior de pe caroserie e ceva mai rezistent, daca il uzi din greseala cu lichid de frana si apoi sari imediat sa-l clatesti cu apa (muuuulta!!) scapa. Vopseaua insa e terminata, e suficient sa actioneze cateva secunde pe ea si se desface ca si coaja de pe ceapa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Deci odată flaconul desfăcut,lichidul trebuie folosit.Mă gândesc că după o spălare,schimb lichidul şi eventual completez la câteva zile până la nivelul maxim după care ce rămâne să-l fac cadou celor de la service că doar e păcat să-l arunc.

Mulţumim pentru informaţii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Pai nu prea mai ai ce completa dupa umplere corecta/

In mod normal intai tragi afara tot lichidul vechi din vas cu o seringa si un tub (atentie sa nu picure pe caroserie, trebuie spalat repede cu multa apa) si il pui intr-o sticla veche de 1l.

Apoi umpli vasul cu lichid prospat si te apuci de facut pe rand cate o roata, incepand cu traseul cel mai lung (de obicei dreapta spate).

Pui pe stutul de aerisitor un furtun potrivit ca diametru care sa se termine in sticla cu lichid uzat, sub nivellul lichidului (sa nu traga aer inapoi).

Apoi bagi un ajutor pe scaunul soferului si ii spui sa urmeze comenzile. Te bagi sub masina, pui cheia pe stutul aerisitor si urli: "Fa pedala". Dupa ce omul pedaleaza de 2-3 ori urli "tine apasat" si desfaci putin aerisitorul. La presiunea pedalei, vei vedea pe tub ca vine din pompa de frana in sticla lichid murdar. Strangi imediat la loc stutul (sa nu traga lichid inapoi) si urli din nou "fa iarasi pedala", apoi "tine apasat" ... Si tot asa pana vine lichid curat.

Apoi verifici din nou nivelul in vas si te muti la alta roata.

In functie ca cat de drag iti e ala care face pedala, il poti lasa sa faca si 7-8 pedale intre aerisiri, nu ajuta cu nimic la sistemul de franare dar macar vei fi sigur ca ucenicul pleaca de acolo schipatand bine.

Cand e gata toata povestea, mai umpli o data vasul si gata. Ar trebui ca dupa asta sa nu mai scada lichidul in vas. Daca o face, e grav, inseamna ca pierzi pe undeva si ai risc mare sa ramai fara frane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Eu am facut invers:am desfacut stutul (aerisitorul) si facea pedala cu el desfacut, asa venea mereu lichid afara....tinut apasat si strans stutul! Asa la fiecare roata!

 

Este gresit? :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Eu am facut invers:am desfacut stutul (aerisitorul) si facea pedala cu el desfacut, asa venea mereu lichid afara....tinut apasat si strans stutul! Asa la fiecare roata!

 

Este gresit? :grin:

Daca e mereu deschis stutul exista riscul ca atunci cand ucenicul ridica pedala din nou, pompa sa traga aer din stut in loc de lichid din vas. Chiar daca ai pe stut un tub bine infipt si cu capatul celalalt sub nivelul lichidului, tot se poate trage aer pe langa filetul stutului. Deci aerisirea franei va fi compromisa. Sigur, nu e regula, poate sa nu se intample dar mai bine sa nu risti. Presiune in pompa - stut desfacut apoi stut strans - ridicat pedala si din nou!

 

@SHARK,

Mulţam!!!O să urmăresc întocmai paşii indicaţi de tine.Am canal în garaj şi nu cred că o să fie dificil.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Ok, am sa mai aerisesc odata....poate se schimba situatia! Ms

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Am avut ocazia sa vad un mityvac la lucru! nu se compara cu metodele empirice folosite pe la noi. in 5 minute erau frinele aerisite fara sa fi facut cineva vreo pedala. eu ambreiaj n-am avut, dar se poate folosi si la ambreiaj.

 

MV8000.thumb.jpg.00f89b418475e9c57d17bc4b89b8c7e3.jpg

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Ai fi facut acelasi lucru si daca ai fi avut la indemana o sursa de vacuum ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Ai fi facut acelasi lucru si daca ai fi avut la indemana o sursa de vacuum ?

 

evident, dar de ce sa reinventezi roata? a, daca ai deja pompa si paharul e simplu, dar sa te apuci s-o construiesti e pierdere de timp. asta costa 150 de lei

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Eu reinventez asta de fiecare data , orice masina are vacuum pentru frana ... Cel putin , la Patrol este si stutul direct disponibil , ca vas folosesc intodeauna un pet mic cu doua gauri in dop pentru furtune ... Si e mai mult decat ieftin , si mie imi e suficient atat timp cat e incredibil de simplu si lucreaza bine si mai mult decat atat , se poate aplica oriunde si oricand departe de atelier .

 

... dar ai dreptate , e o solutie mai eleganta si extrem de utila .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

Eu reinventez asta de fiecare data , orice masina are vacuum pentru frana ... Cel putin , la Patrol este si stutul direct disponibil , ca vas folosesc intodeauna un pet mic cu doua gauri in dop pentru furtune ... Si e mai mult decat ieftin , si mie imi e suficient atat timp cat e incredibil de simplu si lucreaza bine si mai mult decat atat , se poate aplica oriunde si oricand departe de atelier .

 

o idee foarte buna. mai ales daca ai pompa de vacuum suplimentara (cum am eu la mercedes). :g

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lichidul de frîna - informatii generale

 

... cred ca tot ce e diesel are pompa de vacuum , usor de accesat la un stutz mic . In cazul lu' patrolu' , este chiar mai multe stutze ... ( scuzati 'tz'-ul ) ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare