Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ulei moto/atv versus ulei auto


PYZ

Postări Recomandate

Exista vreo diferenta(inafara de eticheta de pe bidon) intre uleiurile de moto si atv si uleiurile auto?Adica un ulei 10W40 pentru motoare (moto) in 4 timpi este acelasi ulei 10W40 pentru motoare(autoturism) in 4 timpi?Intreb asta deoarece un ulei moto costa cam dublu fata de un ulei auto, la acelasi producator, si cu aceleasi specificatii tehnice. Editat de Astral
VREUN/VREO ... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei moto/atv versus ulei auto

 

Motocicleta e articol de lux, deci trebuie sa platesti...! Daca ai o motocicleta sau ATV fabricata inainte de anul 2000 pune linistit ulei auto. Uleiurile "speciale" moto au un aditiv care permite functionarea ambreiajelor in ulei. Din experienta proprie nu am sesizat nici o diferenta, am service moto din 1991. La ATV chiar nu e cazul, are ambreiaj separat. Am o motocicleta pe care o folosesc de 19 ani cu ulei auto 10w40, schimbat la timp si motorul merge perfect, la fel si ambreiajul.

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei moto/atv versus ulei auto

 

Motocicleta nu este a mea, este a asociatului meu, dar eu ma ocup ce intretinerea ei.Avem cam tot ce ne trebuie pt. un mini service auto(2 elevatoare, scule, prese etc) cu care intretinem un parc de vre-o 50 de masini, asa ca, cu putin ajutor si informatii putem intretine si o motocicleta.

Motocicleta in cauza este exact din 2000(sau 2001:ang2).Este o Honda VT750 CD Black Widow, achizitionata din Italia si cu 26.000 de km la bord.Arata impecabil, dar trebuie schimbate consumabilele, ca asa e bine cind iei ceva sh.

Deci, ca sa nu fiu total off-topic, pot pune linistit un ulei auto normal, fara nici o retinere?Asta pentru ca tot ce este moto, este aproape dublu ca pret fata de un autoturism: ulei, filtre, etc.

Editat de PYZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei moto/atv versus ulei auto

 

Eu nu m-as risca ... motoarele de moto merg in alt regim fata de auto ...

Sunt unele ATV-uri la care cutia e corp comun cu diferentialul spate. Acolo se pune doar un anumit tip de ulei special. Cine nu a respectat, a spart cutia.

Greseala similara au facut cei cu drujbele Still si Husqvarna ... uleiurile nu sunt compatibile (cel putin la una din marci).

Si la auto mai sun cazuri ... de ex. 5W-20 Castrol nu merge in loc de 5W-20 Motorcraft sau Mobil

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei moto/atv versus ulei auto

 

Explicatia e de natura comerciala! Un ulei 5w20, indiferent de fabricant, are o vascozitate masurata la rece si la cald, de aici vine clasificarea. O firma producatoare de uleiuri face un contract cu un fabricant auto, rezulta de ex: Renault-Elf... Puteti vedea ca unele firme au mai schimbat partenerii. Daca uleiul respectiv respecta niste specificatii (norme DIN, API, SAE...STAS sau GOST) inseamna ca sunt din aceeasi clasa. Vedeti ca la nici o motocicleta nu se schimba uleiul la 10 000km, tocmai din cauza functionarii la turatii mai mari. In schimb, motorul motocicletei nu are de suportat cupluri importante, ca la un diesel, unde presiunea suportata de pelicula de ulei

(de ex. pe cuzineti) este foarte mare. Mai exista niste date referitoare la uleiuri, care nu apar pe ambalaj ci doar in testele de laborator. Cunoasterea acestora ar trebui sa ne influenteze in cumpararea unui produs ( nivelul de pulberi metalice, particule de carbon, dimensiunile acestor particule, modificarea in timp a indicilor de vascozitate, caracterul bazic sau acid,...). Asta e o stiinta in sine! Sunt de parere ca poti folosi linistit la motocicleta ta ulei 10w40 dar sa-l schimbi la maxim 5000 de km, impreuna cu filtrul. Daca motorul s-a supraincalzit ( mai mult de 10 minute la peste 120 grade) iti recomand sa-l schimbi cum ajungi acasa, supraincalzirea duce la modificarea calitatii uleiului. Unele ambreiaje moto sunt organice, unele sinterizate. Cele sinterizate merg cu orice ulei dar pot patina usor cand uleiul mineral sau semisintetic e rece. Nu se foloseste ulei 100% sintetic la ambreiaje organice, vor patina si la cald si la rece. In cazul asta schimbi uleiul cu unul semisintetic, daca ambreiajul e in stare buna.

ARO, oriunde, oricand...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei moto/atv versus ulei auto

 

De ce? Daca respecta aceleasi specificatii, care ar fi explicatia ?

 

Desi cele 3 marci sunt produse in state, cei care au pus Castrol au avut probleme cu presiunea de ulei. Revenind la Motorcraft sau Mobil, problema a disparut. Asta nu inseamna ca uleiul Castrol nu e bun, dar nu a dat rezultat la acel motor. Desi aveau specificatii identice, ceva diferea.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare