Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan KingCab stie cineva ceva?


albinaru

Postări Recomandate

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Pentru ca e king cab (o cabina si juma'), al nostru e double cab. Modelele pana in 2000 (cele cu far patrat sunt fiabile). A avut un cunoscut unul din 1996, sincer nu s-a purtat deloc cu manusi cu ea, a folosit-o si la tractari mult timp. Dupa cat a abuzat de ea, mecanic nu a facut deloc nazuri. In teren cam toate presteaza la fel.

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Daca vrei un cal de povara este ideala. Nu consuma mult, 7l/100 km la drum lung cu 400-500 kg incarcatura, verificat acum o luna. Poate duce si 2 tone incarcatura, este simpla din punct de vedere mecanic si relativ fiabila. Bena este mare, duce lejer un atv( initial de asta am luat-o, eram satul de remorca pt atv). Eu o am de aproape 4 ani si sunt nu am schimbat chiar multe. Ce am citit eu despre ea este ca cica ar merge si in "3 roti" tot nu te lasa in cacao. La mine nu a fost cazul inca. Motorul nu este puternic dar pt mine este suficient. Viteza maxima 120.

 

Nasoale:

- nu are blocant

- pe fata are barE de torsiune si sunt scuturaciose pe asfalt

- daca vrei una caut-o bine de rugina, mai ales la sasiu.

 

Lista de reparatii in 4 ani in conditiile in care fostii proprietari chiar nu s-au ingrijit de masina asta.

- conducte de frana schimbate pe spate,

- etrierii fata curatati, schimbat garnituri si placute

- repartitor frana spate, desfacut si curatat, era blocat.

- tambur spate, curatat in interior, schimbat saboti

- schimbat sufa la frana de mana

- recent s-a spart radiatorul

- multe suduri la SASIU , si la caroserie din aceasta cauza in viitorul apropiat o voi retrage si trec pe una mai tanara cu 2 ani, acelasi model. Pe cea veche o tin de piese si ii iau motorul si-l pun pe cea mai tanara.

 

In privinta aptitudinilor in off-road, pana acum nu a vazut decat noroaie, multe, nu am avut probleme. Nu stiu cum se comporta la munte cu niste pante mai adecvate.

Cabina este foarte confortabila pt 2 persoane, ai mult loc + loc de bagaje daca nu vrei sa le pui in bena. Totusi in spate pe laterale are si 2 scaune mici, pliabile iar in talon este trecuta cu 4 locuri. Am urcat si 2 persoane in spate, dar sa nu fie mai mult de categoria musca si sa nu-i duci mult, pt ei nu este confortabil, chiar dizagreabil....

Editat de Astral
o bara - doua BARE....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

eu o am de 4 ani si am inmatriculat-o pe ro , autoutilitara. la vremea aia nu se platea taxa asa ca nu stiu la ce categorie e incadrata.iti pot spune cat te costa restul:

impozit 470

asigurare 670

rovigneta 420 sau 430..nu mai stiu exact ( oricum rovigneta pt autoutilitare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Buna seara, recent am achizitionat un NISSAN King Cab 4x4 model 1996- 1997 care urmeaza sa fie inmatriculat. Poate sa ma ajute cineva si sa-mi spuna unde are inscriptionat seria sasiului? Este antifonata si deloc nu se poate vedea unde ar fi inscriptionata. Va multumesc mult pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

eu o am de 4 ani si am inmatriculat-o pe ro , autoutilitara. la vremea aia nu se platea taxa asa ca nu stiu la ce categorie e incadrata.iti pot spune cat te costa restul:

impozit 470

asigurare 670

rovigneta 420 sau 430..nu mai stiu exact ( oricum rovigneta pt autoutilitare).

 

Cornel 4x4, am si eu o rugaminte la tine,observand ca si tu ai tot o autoutilitara NISSAN King Cab 4x4, doar ca a mea e model 1996, deci foarte apropiat de modelul tau, stii cumva unde are inscriptionat seria sasiului? masina este antifonata si deloc nu se poate vedea unde ar fi inscriptionata seria. Iti multumesc pentru ajutor. AlexandruL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Cornel 4x4, am si eu o rugaminte la tine,observand ca si tu ai tot o autoutilitara NISSAN King Cab 4x4, doar ca a mea e model 1996, deci foarte apropiat de modelul tau, stii cumva unde are inscriptionat seria sasiului? masina este antifonata si deloc nu se poate vedea unde ar fi inscriptionata seria. Iti multumesc pentru ajutor. AlexandruL

 

Incearca sa te uiti sub usa pasagerului, inspre roata dreapta fata. La Nissan pick-up acolo e inscriptionata. Daca sasiul are multe straturi de antifonare e posibil sa fie acoperita de tot.

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Probabil era euro 1.Nu mai ti minte ce scria pe decizia de la finante euro 1 sau euro 2?

 

cunostinta de a mea a luat king cab cu 1500 euro adus acasa -taxa 2500 euro ...au scos-o non euro...omul o foloseste la ferma ,deci nu a mai inmatriculat-o ...dupa 6 suni s-a rupt sasiul , deci grija la rugina cum zicea colegul mai sus

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

cunostinta de a mea a luat king cab cu 1500 euro adus acasa -taxa 2500 euro ...au scos-o non euro...omul o foloseste la ferma ,deci nu a mai inmatriculat-o ...dupa 6 suni s-a rupt sasiul , deci grija la rugina cum zicea colegul mai sus

 

Primele editii aveau șasiul cu oțel (tablă) zicat (cele made in Japan), apoi au renunțat la asta dupa 90și.... insă oriunde a fost sudat apare rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Bună seara, știe cineva ce modele de Kingcab exista, am un prieten care q cumpărat unul și nu reușește sa-l înmatriculeze, are bena acoperita cu un hardtop, cei de la rar spun ca nu pot sa-l înmatriculeze decât ca Navara. Cum ați reușit să înmatriculați voi mașinile voastre, ca și Kingcab? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Nissan KingCab stie cineva ceva?

 

Bună seara, știe cineva ce modele de Kingcab exista, am un prieten care q cumpărat unul și nu reușește sa-l înmatriculeze, are bena acoperita cu un hardtop, cei de la rar spun ca nu pot sa-l înmatriculeze decât ca Navara. Cum ați reușit să înmatriculați voi mașinile voastre, ca și Kingcab? Mulțumesc!

 

Eu nu inteleg , din ce an e? cum adică e problemă denumirea? a mea scrie in carte AUTOUTILITARA N1

caroseria : BA suprastructura deschisa

NISSAN

Tip : MD21//KING CAB

e in țară din anii 90....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare