Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Blocabil spate MK1 89 2,5 TD


GABINEDELCUSB

Postări Recomandate

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

in primul rand identifici ce rapoarte ai in gru dupa care poti cauta o punte spate de pajero mk2 cu blocant din fabrica si o poti adapta pe masina ta... atentie sa vezi ce arcuri ai pe spate lamelare sau elicoidale. sau variantele cele mai scumpe blocant original ARB sau diversi autodeblocanti eaton,detroitlocker,sau echivalenti:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

in primul rand identifici ce rapoarte ai in gru dupa care poti cauta o punte spate de pajero mk2 cu blocant din fabrica si o poti adapta pe masina ta... atentie sa vezi ce arcuri ai pe spate lamelare sau elicoidale. sau variantele cele mai scumpe blocant original ARB sau diversi autodeblocanti eaton,detroitlocker,sau echivalenti:h5

 

multumesc pentru sfat.am arcuri lamelare si nu as vrea sa le schimb cu cele elicoidale,de aceea am intrebat daca a inventat cineva sau adaptat cumva blocabilul de la mk2 sa altceva sau va trebui sa studiez problema mai amanuntit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

multumesc pentru sfat.am arcuri lamelare si nu as vrea sa le schimb cu cele elicoidale,de aceea am intrebat daca a inventat cineva sau adaptat cumva blocabilul de la mk2 sa altceva sau va trebui sa studiez problema mai amanuntit.

 

Salutare. Pe MK1 indiferent de tipul suspensiei spate s-a montat diferential cu autoblocant.

 

Daca crezi ca te satisface si un autoblocant (LSD), poti cauta, mai rar dar se gasesc.

 

Nu exclud sa stiu unul chiar eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

Nu exista autoblocant lsd.

Autoblocantul si lsd sunt doua lucruri distincte.

Autoblocant - cand o roata pierte aderenta automat se blochiaza si trag amandoua la unison.

Lsd - limited slip differential (diferential cu alunecare limitata) - la pierderea aderentei a uneia din roti, o roata primeste 100% miscare iar colega ei in loc sa stea pe loc primeste si ea o parte din miscare dar nu 100%

 

Lsd este un pic mai bine decat diferential liber dar este departe de tot de autoblocant.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

multumesc pentru sfat.am arcuri lamelare si nu as vrea sa le schimb cu cele elicoidale,de aceea am intrebat daca a inventat cineva sau adaptat cumva blocabilul de la mk2 sa altceva sau va trebui sa studiez problema mai amanuntit.

 

 

Eu AM PUS LA UNA LA FEL CA A TA DOAR DIF CU LSD...SI S A POTRIVIT...

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

Nu exista autoblocant lsd.

Autoblocantul si lsd sunt doua lucruri distincte.

Autoblocant - cand o roata pierte aderenta automat se blochiaza si trag amandoua la unison.

Lsd - limited slip differential (diferential cu alunecare limitata) - la pierderea aderentei a uneia din roti, o roata primeste 100% miscare iar colega ei in loc sa stea pe loc primeste si ea o parte din miscare dar nu 100%

 

Lsd este un pic mai bine decat diferential liber dar este departe de tot de autoblocant.

 

Stimate Flow. Nu exclud sa ai dreptate, si LSD respectiv Autoblocant sa fie 2 chestii diferite. Eu din obisnuinta ii ziceam autoblocant. Stiu de unde vine prescurtarea LSD, am pe un BMW seria 5 de mai bine de 10 ani. (Montat de mine) Am si pe Pajero MK1. La BMW am LSD de 25 %. Asta inseamna ca roata care PIERDE (si nu oricare) aderenta va primi 100% din tractiune si (in cazul BMW) 25 % se transfera la roata care sta. Exista diferentiale de competitie si de 40% sau chiar mai mult. (nu ma refer la vehicule 4x4)

 

Pai 100% ar insemna diferential blocabil.

 

Scuze de off-topic, si daca este cineva sa explice diferenta dintre autoblocant si LSD, (dar nu explicatii luate de pe net, pt ca majoritatea sunt aiurea) s-ar putea deschide un nou topic pe tema asta. Sper ca nu este deja.... n-am verificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

in primul rand identifici ce rapoarte ai in gru dupa care poti cauta o punte spate de pajero mk2 cu blocant din fabrica si o poti adapta pe masina ta... atentie sa vezi ce arcuri ai pe spate lamelare sau elicoidale. sau variantele cele mai scumpe blocant original ARB sau diversi autodeblocanti eaton,detroitlocker,sau echivalenti:h5

 

 

 

pe msina ta ai blocaant spate?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

Blocant (manual) - blochezi cand vrei (electric, mecanic, penumatic)

Autoblocant - blocheaza cand vrea el, de regula cand o roata pierde aderenta mai mult decat ceaalta, dar se intampla si in curbe :fk2

LSD - Frectia de la piciorul de lemn. O roata pierde aderenta complet si cealalta primeste impulsuri, dar niciodata nu ajunge sa se compare cu autoblocantul, care imparte 50-50% pe axa.

 

Sunt zeci de topicuri pe tema asta.

 

Am avut LSD pe Pajero mk1 si cu el sau fara el, tot troliul era baza. Adica e bun cu LSD la casa omului, dar nu e ceva care sa faca diferenta in teren.

 

Mai este si varianta saracului, cu frana de mana pe fiecare roata spate in parte. Roata care pierde aderenta, i se trage frana, ramane blocata si trimite cuplul la cealalta roata, care speri sa aibe aderenta...

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Blocabil spate MK1 89 2,5 TD

 

nu nu am blocant spate,daca pe mine ma-I intrebat am pus LSD care si-a facut treaba ..bine..pana la un punct:urcare-zapada,am pierdut aderenta si pa.Mi-am dat seama cu timpul ca BLOCANTUL e sfant,dar si LSD nu e rau adica pt.incepatori e satisfacator depinde ce faci cu masina.:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare