Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferential blocabil


gabytm

Postări Recomandate

Re: Diferential blocabil

 

Freza cilindro-frontala iese din discutie daca nu exista un utilaj foarte rigid . Sansele sa intre in vibratie sunt mai mult decat sigure , si freza se ineaca - sigur se ajunge la rebutarea piesei , smulgerea din fixari , ruperea cozii si defectarea frezei , multi pumni in cap autoserviti , alti bani si alte piese .

 

Fixarea si centrarea o poti face usor pe un dorn ( prins in universalul de pe capul divizor , daca asa e mai usor de agatat pe masa ) care intra in ambele lagare , in lagarul care trebuie prelucrat intra doar partial , 2-3 mm . Doua puncte de sudura ( cu un electrod de inox , bine sudabil si moale ) rapide si concentrate intre dorn si piesa fac minuni ... si nici nu tensioneaza excesiv bosajul pastrat intact , nici nu are nevoie de strangere excesiva .

 

Putin cate putin ajungi si la portale ( sa-mi ceri piesele pentru carcase ... ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Diferential blocabil

 

Deci cu ocazia sarmalelor si a prajituricilor (sotia), cu ajutorul major al bunicilor (copii), azi am avut timp sa ma mainfest in prelucrari metalice.

 

Am inceput de facut carcasa actionarii blocarii/deblocarii diferentialului.

In pozele ce urmeaza veti vedea ce am reusit sa fac (ignorati sudurile, am mai zis ca nu le am, sper macar sa fie etanse.):

 

20131222_145245.thumb.jpg.fc6ad33831fd8c6683d7f93c37ac1435.jpg20131222_145250.thumb.jpg.92cf6298011d46d8db250217f5252e63.jpg20131222_145255.thumb.jpg.a3f7f8d39d8fbca60e4be02651c4b5c5.jpg20131222_145304_1.thumb.jpg.82b32009d480373bef226e7af78cf225.jpg20131222_145316.thumb.jpg.425b923d1e36628c9afd85611580d690.jpg20131222_145325_1.thumb.jpg.07b58596d4419a5504c67190f0f0aa2d.jpg

 

Doar carcasa unde va fi ulei am sudat-o complet, mai trebuie sa dau gauri un placa se sus si sa fac filete si apoi sa fac si capacul. Gaura din placa de sus, este asa neregulata pentru ca prin gaura care a ramas nu trecea crabotul, asa ca a treuit sa fac cumva sa intre. La partea cealalta, unde se prinde cablul si sunt sondele de cursa nu am terminat inca, dar mai am de pus doar capacele. Prin gaura marcata cu sageata intra, pentru montaj/demontaj, arborele de actionare, voi suda acolo o piulita mare, cu un surub pentru inchidere.

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Incearca sa pui o rondela in varful care actioneaza senzorul . Diametrele sunt mici , e riscul de o lua pe langa .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Bratul de actionare e gros de 4mm, am sudat sub el niste saibe cu diametrul exterior mare, voi mai suda si deasupra, astfel incat sa obtin o ”teava” din care ies semibratele, tocmai in ideea ca sa nu joace pe surub. Cel putin pe directia lunga nu poate juca ca se tine in furca, in schimb pe partea ingusta nu il tine nimeni.

 

De aceea ideea ta este binevenita si multumesc pentru ea.

 

Vreau sa va spun ca am incercat sa actionez mecanismul cu mana, pur si simplu tragand de cablu....si nu am putut.

Am incropit o parghie aproximativ de 1/2 ....3/4 din lungimea pârghiei de frana de mana si totul a mers uns.

Ca si idee o sa iau de la dezmembrari o frana de mana si probabil am sa o montez langa frana de mana a masinii (nu m-am uitat inca daca am loc sau nu) si astfel exploatez sistemul de automentinere.

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Am mai ajuns putin in atelier

Am reusit sa termin carcasa actionarii diferntialului:

 

20131230_094842_1.thumb.jpg.bd512e061ab92b6d5536b785fa886af4.jpg

20131230_094855.thumb.jpg.e24f2afc7fdceac6ce137b80b0b5db8f.jpg

20131230_094821.thumb.jpg.3f25f46a7cfef817ba374cf522a797b4.jpg

 

Mai am de dat gauri in rama si de filetat si gata.

 

Apoi vine treaba cu frezarea bosajului de care am discutat si restul este doar perie de sarma, finsare, curatare si apoi vopsire si asamblare.

 

Inca ma mai mananca treaba cu frana pe discuri spate.....si asa am puntea pe masa.....

 

Sarbatori fericite tuturor

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Dom'profesor , te dureau dintii daca dadeai putintel cu un flapdisc ?....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Nu, nu ma dureau, doar ca eu nu am dinti... :ha: doar gingii

Ratiunea sta in faptul ca nu stiu suda frumos si etans si daca ma apuc de cosmetizari ale sudurilor s-ar putea sa reapara gauri....asa ca prefer etanseitatea.

 

Acum despre marirea diametrului la diferential.

S-a dezbatut problema in lung si in lat. Realitatea este ca piesa este foarte greu de prins si centrat pe o masina de prelucrat.

De aceea am incercat ideea pe care am expus-o ceva mai demult, cu un arbore alunecator pe doi rulmenti prinsi chiar in bosajele carcasei diferentialului, obtinand astfel o coaxialitate a prelucrarii prin insasi metoda in sine.

 

Piesele necesare:

274513033_pieselenecesare.thumb.jpg.f5f1802fcff6f8bb84b22ed9236178df.jpg1158413022_pieselenecesare2.thumb.jpg.527e3fe5771d1acc28474c1205f47bbc.jpg

1897236896_borstangaavans.thumb.jpg.ec098e274aa8bf5baecb5b07525573e3.jpg154494309_borstangadetaliuprinderecutit.thumb.jpg.5394abd8dd82aceab8d501d8db472d39.jpg1899368859_borstangaprinderecutit2.thumb.jpg.d195dbad6f057db0c450f8ea88286fdb.jpg1132777218_rulmentuldelangacutit.thumb.jpg.6e725dfea836c76bf1c840af9686c023.jpg66452965_rulmentulmare.thumb.jpg.8e5d9c05b3712f939635c3ad0f16034a.jpg527451526_borstangaasamblata.thumb.jpg.346cee841bb2854a0591489bb8c1e055.jpg

 

La adresa

 

 

puteti vedea cum a mers treaba, cu regretul ca am filmat cu telefonul si mai imi trebuia o mana ca sa se vada totul bine....

 

Din pacate mp4 filmat cu telefonul a trebuit sa il transform in avi cumva si am dat jos de pe net softul care apare in film pe centrul imaginii in versiunea trial si el a pus singur acel logo, nu am vrut sa fac nici un fel de reclama dar nici nu am reusit sa scot logoul...scuze....

 

rezultatul este urmatorul (si se poate observa ca nu s-a ajuns la gaurile filetate):

 

2117580553_semibosajprelucrat2.thumb.jpg.b27ba6b104314429425761be0eafb344.jpg1299097310_semibosajdupaprelucrare.thumb.jpg.853bec51c89abd0554c7a17699724506.jpg1161518749_ineluldupaprelucrare.thumb.jpg.dd838ba475194978798ef41ba7c1057e.jpg

 

Dupa care am montat de test diferentialul:

 

11497254_diferentialulmontat2.thumb.jpg.7de4c065f7c4805e03231034d41dd2eb.jpg144365195_diferentialulmontat.thumb.jpg.3a5bd360579ef8bdca1029e67e1a9257.jpg

 

din poza urmatoare se poate observa ca piulita de reglaj este intrata la locul ei complet:

 

1696210040_diferentialulcutotcupiulitadereglaj.thumb.jpg.d69b12b14f9d0d8d9d39c248c03d881c.jpg

Din filetul ei din bosaj a trebuit sa tai doar o spira ca sa am loc sa reglez distanta dintre coroana si pinionul de atac

 

Cam asta a fost cu diferentialul blocabil home made.

 

Toate cele bune

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

imi pare rau ca acele gauri de la bosaje nu sUnt perfect centrate adica una e la limita.

 

folosit cu creier si cu roti normale te tine o viata!

 

o sa prezint si eu acele diferentiale pentru niva de tip torsen, am inteles de la parteneri ca e posibil sa avem parte de o surpriza cu pretul, e mai mic de cat am crezut eu.

 

as fi curios sa faci un deviz , manopera o sa o lasam la aprecierea ta sau nu stiu , ma refer la materiale si la timp de lucru total.

 

din punctul meu de vedere esti peste ce ofer cu un blocant 100% DIY! felicitari!

Editat de Astral
SUNT ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=856522&viewfull=1#post856522
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Salut! Felicitari pentru idei, efort, perseverenta.

 

.....

[ATTACH=CONFIG]199799[/ATTACH]

 

....

 

Am impresia ca spatiul util mufei este destul de mic.

Intreb referitor la modul in care se face alinierea dintilor din blocabil?

 

Numai bine,

Alin

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

pentru Alin 75

"Am impresia ca spatiul util mufei este destul de mic.

Intreb referitor la modul in care se face alinierea dintilor din blocabil?"

 

nu inteleg la ce te referi

.... despre ce mufa este vorba?

....dintii din blocabil se aliniaza ca si cei din diferentialul central

 

 

pentru comanr :

 

"imi pare rau ca acele gauri de la bosaje nu sUnt perfect centrate adica una e la limita."

Asa a iesit la prelucrat, alinierea mea prin insasi metoda folosita cred ca este corecta,urmarind coaxialitatea gaurilor si suruburile.

 

"folosit cu creier si cu roti normale te tine o viata!" Sper sa ai dreptate

 

"o sa prezint si eu acele diferentiale pentru niva de tip torsen, am inteles de la parteneri ca e posibil sa avem parte de o surpriza cu pretul, e mai mic de cat am crezut eu."

 

Astept cu interes, mai ales ca pe fata carcasa e de aluminiu si e cam greu cu sudurile....

 

"as fi curios sa faci un deviz , manopera o sa o lasam la aprecierea ta sau nu stiu , ma refer la materiale si la timp de lucru total.

 

din punctul meu de vedere esti peste ce ofer cu un blocant 100% DIY! felicitari! "

Nu m-am gandit la un deviz, dar o sa incerc sa vad ce am cheltuit pe unde. Oricum, asa din ochi nu cred ca e mai mult de 200-250euro, dar o sa incerc sa fac un calcul.

 

Mie imi pare rau ca a durat atata, dar timpul liber din pacate imi lipseste foarte mult.

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

nu i problema, chiar a iesit , gaurile alea asa sunt ele de la fabrica, ai fost la mustata.

 

chiar daca nu e fetzuit si ferchezuit l ai facut cu mana ta, metoda de rectificare absolut inedita, cu bani putini, bravo tata, cu bani multi stie toata lumea.

 

:ap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Acum pentru ca am sudat o gramada pe punte, am zis sa o masor sa vad cat e de stramba. Prin urmare am facut dispozitivul din imagine si am pus ruleta pe el. Surpriza de proportii. Mai exact rotile mele din fata erau deschise cu 2,5cm. Masuratorile au fost efectuate la capetele tevilor rectangulare care au aprox 110cm fiecare.

 

2054223391_masurarepunte.thumb.jpg.85d7d75ef61c7771ef1bd4c966b44161.jpg

 

Prin urmare am trecut la indreptarea puntii, cu sudura superficiala , pe partea mai mare, ca sa se "stranga" in partea mai lunga.

 

A iesit, din punct de vedere estetic, un Michelangelo, dar cu minus in fata, singura chestie pozitiva fiind doar faptul ca acum rotile mele sunt paralele.

Masurand de data acesta pe vericala, am constatat ca masina mea este o rata, adica rotile erau deschise catre pamant. Am sudat foarte putin si acum sunt ok si in plan vertical.

 

418283552_sudurapentruindreptare.thumb.jpg.be87b3ac6bd1036b35988bf8999c7ab0.jpg

 

Dupa care am incercat in regim de acasa sa fac un tratament termic de revenire a tensiunilor interne. Prin urmare am dat foc la gratar si dupa ce l-am incins bine am bagat puntea in interior (doar ceva mai mult de jumatate, ca nu am gratar asa mare, dealtfel când am facut gratarul nu m-am gandit ca trebuie sa bag puntea in el..... ).

 

40055181_punteainfoc2.thumb.jpg.8a584a871e76557b1ab8ec7d1d257bf0.jpg1890912050_punteainfoc.thumb.jpg.3612084624038b09b642706d59d8b08e.jpg

 

La teorie scrie ca incalzesti la o anumita temperatura (la care metalul devine rosu) si lasi sa se racesca treptat si astfel tensiunile din material se atenueaza. Daca tratamentul este facut corect atunci nu mai ai tensiuni deloc.

 

Evident ca eu la gratar nu am nici cel mai mic control referitor la temperaturi si nici nu pot controla cat de repede sa se raceasca. Dar am reusit sa inrosesc puntea (este singura nuanta de rosu disponibila :) ) pret de vreo 3 ore si sa o racesc in aproximativ 12 ore.

 

2122646407_puntearosie1.thumb.jpg.f9baa34149abcfd5989fc6e158bbf8d1.jpg740997908_puntearosie2.thumb.jpg.1f28f94db14fc97c884c259a9066f466.jpg895838622_puntearosie.thumb.jpg.0c29c04f6341eededeaa2d431b9d374b.jpg

 

Daca am reusit ceva referitor la tensiunile interne nu stiu, dar in mod precis ceva am facut, in sensul ca inainte sa bag puntea in foc am scos sondele dar am uitat de furca cu ax si .....mai ales de arc. Asa ca am reusit cu brio sa decalesc arcul.

 

De abia acum am terminat cu modificarile. De aici inainte trec la asamblat. Numai sa imi vina cheia dinamometrica sa pot sa ma apuc de reglat diferentialul si restul. O sa va povestesc tot, pas cu pas, in threadul reglarea diferentialului spate.

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Pentru detensionare era suficient si mai putin ..., sau mai mult ... depinde la ce ne referim ...

Din pacate , operatia e incorect executata . Daca totusi pacientul a supravietuit , e de bine ... E mult de discutat , si degetele mele trebuie sa faca altceva .

 

Daca puntea a trecut prin ce-a trecut ( ma refer la 'tratamentul tensio-termic' )... poate te gandesti si o ranforsare . Cred ca are nevoie ...

 

In mod normal nu acord puncte , calificative , sau ce-o mai fi insemnand alea de tot apar pe forum ...dar ... te admir pentru munca .

Editat de Astral

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Diferential blocabil

 

M-am apucat sa montez putin puntea spate in sensul ca fara diferential am bagat planetara modificata la locul ei pentru niste masuratori. Totul bine si frumos pana o invart si....sa lesin..planetara avea bataie aproape 2,5-3cm la caneluri.

Evident sesiunea de masuratori devine istorie si am inceput sa sap sa vad de unde asa bataie.

Eu avand 2 rulmenti in loc de unul, planetara era tinuta fix in punte si uite asa constat ca dupa ce ca planetara mea e stramba in zona de prelungire, suprafata pe care calca rulmentii nu este coaxiala cu axa varfurilor de centrare din capetele planetarei.

Am incropit 2 varfuri, am prins planetara intre ele si am invartit-o cu mana si am constatat ca in zona prelungirii aveam o bataie de aprox 2 mm, dar zona rulmentilor era descentrata vizibil.

Rezolvare: sudura pe zona rulmentilor si refacere la strungar.

Zis si facut, am incarcat cu sudura planetara, mi-am facut programare la strungar si am ajuns la el.

Cand a prins planetara in strung povestea s-a schimbat. In rau. Planetara mea in zona prelungirii nu batea 2 mm, batea 5.

Asa ca strunjirea suprafetei pe care stau inelele interioare ale rulmentilor a devenit secundara, iar indreptarea o problema.

Avand "experienta"indreptarii puntii cu sudura, am zis ca oricum mai prost nu se poate, asa ca i-am zis strungarului sa ia un span mic din varful excentricitatii, ca sa vad unde sa sudez si dai cu electrodu pe planetara.

Rezultatul s-a lasat asteptat vreo 15 min, timp in care s-a racit planetara, ca nu am putut sa pun apa pe ea ca sa nu o racesc brusc.

In final am repus planetara in strung si ......nu o sa va vina sa credeti....e perfect dreapta. Deci am avut un noroc chior, am sudat la "pleazna" pe principiul ca mai rau nu se poate si am indreptat planetara perfect. De ce spun perfect este ca a verificat strungarul si nu mai bate deloc.

 

Nu am facut poze inca, dar o sa fac si o sa vedeti sudura, care a fost facuta pe piesele de legatura(nu direct pe axa planetara, ca distrugeam tratamentul planetarei), si care la nimereala a iesit perfecta ca si efect.

 

Apoi a fost refacuta zona rulmentilor. Am sa remontez planetara cu tot ce trebuie si sa sa reintroduc in punte pentru verificari, dar acum cred ca e ok, adica nu mai e stramba iar zona rulmentilor a fost facuta pe prinderea intre varfuri ceea ce asigura coaxialitatea axelor de rotatie

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Deci am avut un noroc nesperat, eu vroiam sa o indrept cat de cat si când acolo a iesit perfect dreapta... nici in vis nu credeam.

Imi era frica sa nu o stramb in partea cealalta, deja ma gândeam la un sistem sa o tin sa nu depaseasca îndreptarea dorita...nici nu stiam cum sa fac acest sistem...o gramada de gânduri si când acolo a iesit perfect.

Daca dupa ce o echipez si o pun in punte este fata in fata cu cealalta planetara si la invartire nu mai bate, pot spune ca chiar am terminat cu diferentialul blocabil de tot, restul fiind doar perii de sarme si vopseluri.

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Diferential blocabil

 

Intrebare intrebatoare:

 

Cum si cu ce pot spala puntea la interior, ca dupa atatea prelucrari e plina de span, resturi de disc de flex, bilute de zgura si tot felul de resturi de la prelucrari...

 

Ca doar de ulei era simplu, ca motorina e la indemana, dar acum am o gramada de alte chestii prin ea....

 

Ca as vrea sa ma apuc sa o echipez si ma gândesc ca am rulmenti noi.

 

Recunoscator la orice idee

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Intrebare intrebatoare:

 

Cum si cu ce pot spala puntea la interior, ca dupa atatea prelucrari e plina de span, resturi de disc de flex, bilute de zgura si tot felul de resturi de la prelucrari...

 

Ca doar de ulei era simplu, ca motorina e la indemana, dar acum am o gramada de alte chestii prin ea....

 

Ca as vrea sa ma apuc sa o echipez si ma gândesc ca am rulmenti noi.

 

Recunoscator la orice idee

 

pai puntea e goala? fara nimic montat pe ea?

daca da atunci o baie buna cu motorina si suflata cu aer e ceea ce trebuie.

daca punte mai are diverse prin ea singura solutie este tot asa,aproximativ

se ia uan bucata ranga,se scot simeringurile de la planetare,asta presupune ca planetarele sunt scoase,se baga aer su motorina cu presiune ca din pistolul de vopsit dar cu alta diuza,se poate folosi si un wap dar in loc de apa bagi motorina in amestec cu ceva produse de curatare si eventual detergenti si ceva apa,eu folosesc cu real succes spirt tehnic pentru astfel de proceduri.

scoti busonul de golire apoi de la diferential sa curga jegul.

asta valabil pentru ce merge spalat,

pentru span si alte impuritati metalice eu folosesc un magnet pe care il leg de o sfoara si pe care il plimb prin interior cu sfoara cu un bat...etc te descurci,

pana acum nu a dat gres :)

daca ai posibilitatea cea mai buna varianta ar fi o scufundare intr-o baie cu solutie de curatare cu soda caustica si ultrasunete iar apoi suflarea cu aer comprimat si uscarea in cuptor la 50 de grade pentru vreo 10 minute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Scurt, cuprinzator si la obiect. Multumesc frumos, spalarea e pe drum,.... cu putin timp liber saptamana viitoare masina mea va avea din nou punte spate....

4x4 URBAN OFFROAD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential blocabil

 

Scurt, cuprinzator si la obiect. Multumesc frumos, spalarea e pe drum,.... cu putin timp liber saptamana viitoare masina mea va avea din nou punte spate....

 

Eu le curat cu jet de apa la presiune de 150 bari si incalzit la 120 de grade.

Am un Karcher cu duza rotativa si coada lunga,garantat nu lasa nici o bucata de praf sau pilitura.Mai ales daca il combini cu degresant la rece...

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Diferential blocabil

 

Am urmarit lucrarea ta ! Frumoasa lucrare ! Felicitari ! Daca imi permiti un sfat ! Virfurile canelurilor de blocare ascute-le la 75 de grade (nu la celsius :) ci RAC) , si asa eviti ca la cuplare canelurile sa ajunga virf pe virf . Sunt stan patitu . Bafta la mai mare !

Editat de Astral
IMI...ITI....ISI....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare