Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?


dude

Postări Recomandate

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

...pentru ca turbina consuma o mare parte din aceste gaze cu vapori de ulei mult mai usor?

Cum consuma turbina ?

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Probabil s-a exprimat gresit. Turbina le preia si le introduce in motor amestecate cu aer curat. Totusi mi se pare ciudat sa ai atatea gaze de carter si vapori de ulei astfel incat sa modifice evacuarea

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

La motorul de 3.0 (deci merge sigur si la 2.8) folosesc Mann Provent 200. Un aspect important: diametrul furtunelor.

 

Furtunul de la culbutori are 1/2'' diametru (daca nu ma insel). Daca catch-canul are intrarea mai mica...e bai. Mai bine nu-l mai pui. (*) Daca e mai mare, folosesti o reductie. Cazul meu punctual a fost diametru de 1/2'' - intrare in Mann 1''. Deci reductie. Iesirea in Mann 1''...deci reductie 1/2'' pentru furtunul care intra pe admisia de aer. La motorul ZD30 (posibil si la 2.8) pe furtunul original se gaseste o valva PCV (unisens) care nu trebuie scoasa de acolo.

 

Revenind la ceea ce spui despre presiune, singura posibilitate sa se intample asta ar fi ca separatorul sa fie...infundat sau intre furtunul care iese de la culbutori si intra in catchcan sa fie foarte mare diferenta ca diametru.

 

Desi pe masina "civila" am avut o varianta de catch-can home-made facuta dintr-un filtru de robinet, parca tot mai OK este Mann-ul. De altfel, are peste 90% eficienta, ceea ce spune multe, insa si pretul platit este pe masura.

 

Atentie deosebita trebuie si la alegerea furtunelor, pentru ca un furtun care nu-i rezistent la ulei/combustibil, cu siguranta va pune probleme. Cauta un magazin de piese pentru utilaje agricole, acolo ai sanse mari sa gasesti furtun de combustibil, furtun pentru actionari hidraulice .

 

(*) Am incercat faza cu diametre diferite pe una din masinile mele si a inceput sa fumege ca apucata si avea si un mers ciudat motorul. Cum l-am dat jos si trecut pe direct, si-a revenit miraculos.

 

Salutare ,

Vreau sa montez si eu la 3.0.Zd30 oil catch can ,am comandat modelul de mai jos.

Reductia ce iese din chiuloasa este de 12mm ,iar furtunul de admisie de 16 mm.

Am 2 nelamuriri:

1.Ce fac cu valva de sens de pe furtunul stock??

Daca o pastez ,cum procedez ?

2 Avand in vedere modelul de catch can ,care furtun ,cel din chiuloasa sau partea cealalta se mufeaza la reductia INtrare de pe catch can ?

Pe care dintre furtune pastrez valva de sens originala,intrare sau iesire ??

 

Merci!

Screenshot_20170318-210712.thumb.png.15c854a1c798efae58bee90d56c80562.png

Editat de bankerul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Valva ramane , intarea in separator se leaga la valva PCV ( la chiulasa ) , iesirea din separator la admisie .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Valva ramane , intarea in separator se leaga la valva PCV ( la chiulasa ) , iesirea din separator la admisie .

 

Pe care dintre furtune ramane valva ,intrare sau iesire ?

Furtunul original se schimba ,cum pastrez valva ?

Multumesc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

De la chiulasa se leaga la intrare in separator Valva ramane intre chiulasa si separator . Instalarea e dupa pricepere si posibilitati .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

De la chiulasa se leaga la intrare in separator Valva ramane intre chiulasa si separator . Instalarea e dupa pricepere si posibilitati .

 

Si priceperea si posibilitatile sunt suficiente sa inteleg daca-mi explicati cum pastrati valva pe un furtun care acum are 12 mm in chiuloasa si 16 mm in celalalt capat.Concluzie ,furtunul se inlocuieste cu unul de 12 mm la ambele capete ,cum puneti valva pe acest nou furtun ,asta este marea neantelegere .

Cat mai simplu ,cum ati procedat dvs?

 

Seara buna !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Stut de reducere 16mm la 12mm si doua coliere , totul intermediar pe furtun .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Stut de reducere 16mm la 12mm si doua coliere , totul intermediar pe furtun .

 

Daca furtunul nou care se monteaza are 12 mm ,ce stut de reducere ?

Valva ramane pe furtunul care pleaca din chiuloasa ,corect?

Doar daca pastrez furtunul original ,dar nu cred ca e suficient de lung ,pot sa fac o reductie de la 16 cat are la 12 cat intra in catch can si continui cu o bucata de furtun pana la acesta ..altfel nu vad cum.

 

Ce rol are valva ?

 

Toate filmuletele de demo cu instalarea catch can ,inclusi cele care prezinta Man provent 200 nu fac referire la acea valva .

Pur si simplu se pleaca cu furtun de 12 mm din chiuloasa si se intra in catch can .

Se iese din catch can cu furtun de 16 mm si se mufeaza in furtunul de admisie.

 

Stima!!

Editat de bankerul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Salut,

Nu vreau sa contrazic pe nimeni ,dar cred ca valva Pcv nu e musai sa fie pastrata la montarea oil catch can-ului.

Si la fratii australieni parerile sunt impartite ,inclusiv demo-urile de pe YT ,pt nissan patrol desigur, nu fac referire absolut deloc la valva Pcv.

 

Furtunul original cu dimensiuni diferite la capete 12 mm in carter si 16 in admisie ,pur si simplu se inlatura cu valva cu tot si se pun altele,de 12 si 16 care fac legatura cu catch can-ul.

 

Poate ,din colegii care sunt pro valva ,ne explica importanta acesteia si ce implica lipsa .

 

Stima !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

Volumul in carter nu e constant , variaza continuu in functionare . Pentru o oarece asemanare ilustrativa , daca blocul motor ar fi flexibil s-ar umfla si dezumfla ca un plaman . La unele motoare asta chiar se compenseaza cu un burduf flexibil ( reniflard ) . Pentru a nu produce oscilatii de presiune in alimentare si contaminarea cu aer atmosferic umed ( evitarea emulsionarii uleiului ) se aplica PCV - desi pare o influenta minima orice delaliu conteaza la umplerea admisiei , a se vedea compensatoarele de volum de pe admisie de la ZD30 . Odata cu instalarea unui recuperator apare si o rezistenta in curgerea gazelor dar care nu inlocuieste PCV .

 

Explicatia e doar 10% din povestea PCV ... iar eu ma staduiesc sa devin antisocial .... scuze , tre's plec ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: De ce trebuie recirculate gazele din capacul chiulasei in admisie?

 

La un motor aspirat care are pe bloc montat un ansamblu care ventileaza si printr-un tub gazele ajung clapeta de acceleratie, deci spre admisie, exista pe capacul de la culbutori o valva PCV si din ea un furtunel in carcasa filtrului de aer dupa acesta. Oare daca acest furtun l-am scos si am montat in capatul lui un filtru mic exista vreo problema majora? Practic pe acolo probabil iese un surplus de presiune care poate aparea.

 

In alta ordine de idei, aviz amatorilor referitor la acel ansamblu care ventileaza carterul si care reintoarce uleiul provenit din vapori condensati si trimite doar gaze spre admisie murdarind clapeta clapeta, am cumparat un filtru Pipercross mic cu element filtrant metalic si l-am pus pe acel furtun, iar intrarea de sub clapeta am obturat-o. La vreo 3-4 saptamani uitandu-ma pe la motor am descoperit filtrul Pipercross dezintegrat. Elementul filtrant ok insa suportul de cauciuc cu teava scurta de conectare care facea parte din filtru crapate si distruse. Probabil nu era un material compatibil cu acei vapori. Ca sa nu fac vreo prostie am renuntat la el si am remontat in admisie acel furtun. Masina a mers bine in ambele configuratii. (motor benzinar).

Editat de Ignis
:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare