Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Y60 - LWB - 4.2 benzina


iwa

Postări Recomandate

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

A venit noul an asa ca o luam de la capat cu planurile de upgrade :).

 

- deja avem pe drum un nou set de gume pentru mitsu, ceea ce inseamna ca ne ramane un rand de jante late cu beadlock pentru patrol, deci cel mai probabil voi pune niste gume late... un 11,5 sau 12,5 si preferabil 35 (sau 33 daca urla bugetul).

- luna viitoare schimbam si suspensia... dupa lungi documentari am ramas tot la OME, si aici RazvanGTC a fost de foarte mare ajutor (atat ca si consultanta tehnica cat si financiara :) )

- dupa suspensie montam bara fata + troliu. Eram pregatit sa iau un "no name" dar m-am razgandit cand la ultima iesire de anul trecut am vazut unul care a cedat dupa 2 trolieri (dupa sunetele dubioase parea ca i s-a rupt frana), prin urmare o sa raman la un superwinch (cel mai probabil seria tiger shark) care nu e cu mult mai scump dar care mi-a placut ca si comportament

 

Pana atunci insa am de rezolvat un comportament dubios... din cand in cand la rece se intampla ceva dubios (si doar pe benzina)... motorul merge oarecum ok la relanti dar daca calc gazul nu are putere si da rateuri pe evacuare. Bujiile / fisele sunt schimbate anul trecut si oarecum problema a aparut dupa aceasta schimbare (am sa incerc sa schimb fisele cu unele mai bune initial). Ce este dubios ca din cand in cand merge foarte bine, iar pe gaz problema nu se manifesta.

Pana acum din ce am gasit pe net ar fi una din urmatoarele:

- bujii / fise cu probleme

- injectoare care nu mai lucreaza cum trebuie

- pompa de benzina

 

alte pareri ?

 

p.s. - motorul este cu injectie.

Editat de iwa
GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

devina e utilizatorul :)

dar tinand cont ca restul e schimbat ramane doar pompa de benzina cea mai suspecta sau regulatorul de presiune

 

deci cand ne da-m cu patrol cu ome si troliu?:D:D:D hai ca la urmatoarea iesire poate mergem cu autobuzul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

Ultima data cand am mers cu autobuzul in padure am refacut designul aripilor spate (atat pe dreapta cat si pe stanga), din cauza de lungime si copaci, deci in padure prefer sa fiu cu mitsu :)

 

Regulator de presiune nu am vazut pe traseu, si dubios este ca din cand in cand merge... de aia as tinde sa cred ca este un injector care nu mai lucreaza cum trebuie (fizic) caci softul de aprindere lucreaza ok (calculatorul de la instalatia de gaz ia semnal tot de pe firele de la injectoare si pot vedea in aplicatia lui ce si cum se intampla pe benzina :D ). Problema ramane insa ca imi este neclar cum as putea sa testez...

Editat de iwa
GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

Rateuri in evacuare = benzina nearsa. Deci injectoarele scuipa.

Regulator de presiune trebuie sa fie pe acolo, de obicei este plantat pe rampa injectoarelor si este actionat vacuumatic. Daca vezi o capsula vacuumatica si nu stii ce-i cu ea, ala e.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

O alta posibilitate ar fi o supapa figurista sau un tachet rebel. Ai tacheti hidraulici sau normali?

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Y60 - LWB - 4.2 benzina

 

din cate imi aduc eu aminte tachetii sunt hidraulici. Ar mai exista si posibilitatea sa fie o problema de la socul automat, dar sa fiu al dracu de stium cum sa il verific :D

GTC MotorSport - Aventura incepe cu noi !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare