Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD


bogdanbt

Postări Recomandate

Am un zgomot neplacut cand masina este debraiata (scoasa din viteza si pedala de ambreiaj pe liber), crede ca este rulmentul de pe axul principal (axul care iese din cutie spre ambreiaj. Nu gasesc nimic, nici o data despre el pe internet...Masina e fabr 2000, ce cutie are?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Am un zgomot neplacut cand masina este debraiata (scoasa din viteza si pedala de ambreiaj pe liber), crede ca este rulmentul de pe axul principal (axul care iese din cutie spre ambreiaj. Nu gasesc nimic, nici o data despre el pe internet...Masina e fabr 2000, ce cutie are?

 

din ce spui pare a fi rulmentul de presiune,deobicei acesta se schimba impreuna cu discul si placa de presiune cand se inlocuieste kitul de ambreiaj.

daca zgomotul nu e deranjant foarte tare si nu isi schimba tonalitatea intr-un timp scurt poti sa mergi cu el asa si 2 ani iar daca cumva e ca la vechile ARO si e cu ungere il ungi si nu ai treaba cu el o perioada destul de lunga.

daca si discul face probleme sau da semne de oboseala,ia in calcul o schimbare de disc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Rulmentul de presiune n-ar trebui sa faca zgomot atunci cand calci ambreiajul? La mine e invers, cand calc ambreiajul, zgomotul dispare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Prieteni, daca vreti sa vorbiti de rulmentul de presiune, n-aveti decat, eu vreau lamuriri despre cutia de viteze si rulmentul de pe axul principal (rulmentul de palier pare-mi-se) al cutiei de viteze. Daca puteti sa ma ajutati v-as ramane recunoscator...Am descris simptomele, nu e de la rulmentul de presiune. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Prietene,tu pe masina poti avea cutie AX15(putin probabil),AX5(putine sanse si aici pentru simplu fapt ca este TD)sau 3550-5speed,asta o poate elucida doar VIN-ul.

La cutia 3550 ai rulmentul cu codul 4874174AB,la celelalte imi pare ca nu ai nici un rulment exterior,toate sunt in carcasa cutiei.

 

Incearca sa controlezi volanta,parerea mea ca in proportie de 60% ea este de vina,chiar daca este buna si mai duce mult si bine fiind cu masa dubla cand are o uzura mai accentuata face ca dracu,repet chiar daca ea functioneaza bine,vorbesc din experienta.

Volanta asta e pacatoasa pentru te lasa fara sa iti dai seama,ori face zgomot si mai merge mult si bine ori incepe azi si in foarte scurt timp moare.

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Cred ca ultima varianta e castigatoare, NV 3550. Sa inteleg ca volanta creeaza in timp un dezechilibru care uzeaza rulmentul? N-ar trebui sa apara uzura si la vibrochen - cuzineti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Buna, si eu am aceasi problema la cutia de viteza ,am schimbat doua cutii de vit care m-au asigurat ca sunt bune zgomotul (țăcăneală) ln relanti e aceeasi ,calc ambreiajul si dispare Nu mai știu ce sa-i fac Va rog un sfat tf 0770969733. Un bip sun eu. Mulțumiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Buna, si eu am aceasi problema la cutia de viteza ,am schimbat doua cutii de vit care m-au asigurat ca sunt bune zgomotul (țăcăneală) ln relanti e aceeasi ,calc ambreiajul si dispare Nu mai știu ce sa-i fac Va rog un sfat tf 0770969733. Un bip sun eu. Mulțumiri

 

 

Parca ne-am inteles ce sa faci :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Am avut fix aceeasi problema la Grand Cherokee 2,5 si intr-adevar a fost de la rulmentul vietii din cutie. Atat ca respectivul rulment nu l-am gasit nicaieri de cumparat decat sub forma de kit, cost 250 euro + transport + vreo 150 euro montaj + ulei... Dupa cateva luni mi-am luat alt cazan...

295980655_kitrulmenticutie.thumb.JPG.acf094c579c14a207dd4717b5e8cf8f7.JPG

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Buna, si eu am aceasi problema la cutia de viteza ,am schimbat doua cutii de vit care m-au asigurat ca sunt bune zgomotul (țăcăneală) ln relanti e aceeasi ,calc ambreiajul si dispare Nu mai știu ce sa-i fac Va rog un sfat tf 0770969733. Un bip sun eu. Mulțumiri

 

Ai reusit sa gasesti "buba"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Buna ziua,

Pentru a nu deschide alt topic pe aceiași tema intru și eu în aceasta discuție.

Daca întrebările sunt stupide, va rog sa ma scuzați, nu sunt mecanic auto.

1) Este normal ca schimbătorul de viteze sa vibreze vizibil în timpul funcționării motorului, dacă nu, care ar fi cauza?

2) Care este cauza pentru care schimbătorul "refuza" sa găsească viteza dorita, și trebuie puțin căutată?

 

O zi buna,

RaduCR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Buna ziua,

Pentru a nu deschide alt topic pe aceiași tema intru și eu în aceasta discuție.

Daca întrebările sunt stupide, va rog sa ma scuzați, nu sunt mecanic auto.

1) Este normal ca schimbătorul de viteze sa vibreze vizibil în timpul funcționării motorului, dacă nu, care ar fi cauza?

2) Care este cauza pentru care schimbătorul "refuza" sa găsească viteza dorita, și trebuie puțin căutată?

 

O zi buna,

RaduCR

 

Posibil sa ai uzuri in schimbator sau chiar in cutie . Ar trebui sa demontezi schimbatorul si sa vezi ce-i acolo .Se demonteaza prin interior usor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie viteze manuala Cherokee 2.5 TD

 

Posibil sa ai uzuri in schimbator sau chiar in cutie . Ar trebui sa demontezi schimbatorul si sa vezi ce-i acolo .Se demonteaza prin interior usor .

 

Mulțumesc pentru sfat! Când voi ajunge în tara voi verifica.

RaduCR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare