Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.


nomad

Postări Recomandate

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Majoritatea masinilor supraalimentate din campionatul national/european de drift merg de ani de zile cu teava goala scurta direct prin capota, crapa multe componente dar rar turbinele si cu siguranta nu din cauza lipsei unei vreo tobe finale. Multe sunt mituri, puteti sa urmariti si restul episoadelor, teste nu vorbe.

 

https://www.youtube.com/watch?v=azPKIjxmmdU&t=288s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Si crezi ca exista ceva presiune intr-o teava de 10cm dupa iesirea din turbina?

 

Oricum turatia turbinei si implicit presiunea de supra-alimentare o controlezi prin wastegate.

 

Sa stii ca te cam inseli legat de supra-alimentarea facuta la noi si care sa tina :grin:

 

sa stii ca nu te contrazic. probabil ma insel :) eu vorbesc doar de ce am experimentat eu si ce am incercat pe propriile motoare sa spun astfel

despre westgate ,intradevar controlezi oarecum de acolo dar cum majoritatea se joaca la ele le cam blocheaza sau le "ridica" pragul de deschidere...eu zic ca adevarul e undeva prin zona

nu o fi ca mine da nici ce zici tu nu e chiar litera de lege;)

demult de tot acum vreo 20 de ani ma dadeam la coasta... si acolo schimbam miezuri la turbina, cu diametru mai mare cu mai multe pale...etc, asta la inceput dar prin 97-98 controlau arbitrii inclusiv cu cale pe admisie;) sa nu faci tampenii sau defapt sa nu incalci regulamentul, dar pot sa iti zic ca nimeni cel putin atunci nu mergea fara nimic dupa turbina aveau macar teava pana la finalul usii din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Asimilez discutia cu evacuarile motoarelor de aeromodele in 2T, cu alea am ceva experienta.

Si acolo cel mai bine mergea motorasul cu teava directa pe iesire, in fapt teava era un tub rezonator, conta in calculul ei cilindreea motorului si turatia

la care se dorea sa dea puterea maxima.

Totul se datora impulsurilor de gaz de pe evacuare.

Cam la fel cred ca se intimpla si aici, daca ai avea o curgere uniforma a gazului probabil ca nu ar conta daca este sau nu teava pe iesirea turbinei.

Fiind motor in 4T apar impulsuri in gazele de evacuare, astea trebuie cumva domolite ca sa nu mearga turbina "in suturi".

Teava dupa turbina conduce la uniformizare fluxului de gaze si probabil ajuta la o curgere laminara.

E o problema mare sa pui turbina pe motoare cu cilindrii putini tocmai din cauza pulsurilor rare de evacuare.

Asta este doar o parere care poate va ajuta, sper sa nu incurce, n`am incercat nimic in afara de motoare 2T cu evacuare rezonatoare, nu poti sa`i spui esapament sau amortizor de zgomot la ala ca parca urla mai tare decit fara el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

dar pot sa iti zic ca nimeni cel putin atunci nu mergea fara nimic dupa turbina aveau macar teava pana la finalul usii din fata.

 

Normal ca este ceva teava, daca nu scoti gazele de sub capota garantat ia ceva foc din imediata apropiere :grin:

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Backpressure de care vorbeste lumea este "necesar" la motoare aspirate, unde vrei si ceva cuplu jos.

 

Ca sa nu mai deschid alt topic, m-ar interesa sa stiu in ce fel influenteaza o evacuare mai mare la un motor pe carburator aspirat.

Eventual daca sa renunt la toba intermediara, tocmai trebuie sa-i fac alt esapament si ma gandeam sa o fac cum trebuie, multumesc..

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Ce nu s-a discutat este legatura dintre materialul folosit, grosimea tevii si sunetul obtinut.

 

Exista diferente de sunet intre 2 evacuari, una facuta din tabla si alta din inox ?

E mai bine ca teava folosita sa fie mai groasa sau mai subtire ?

 

Fluieratul turbinei, ca in cazul masinii din clip (

), se poate obtine doar din evacuare?

 

Se gaseste de cumparat, de pe site uri dedicate, teava inox 76x1.5mm. La fel de bine, pot cumpara teava din tabla 76x2 sau 76x3mm. Credeti ca vor exista diferente de sunet intre cele 3 variante ?

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Teava mai subtire in carne va rezona mai tare.....este diferit sunetul intre 1.5mm si 3mm

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare