Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.


nomad

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

A zis ca "a vrut" sa-l faca asa ...nu ca l-a facut ...daia a costat atat de putin... :ha:

Orice plan pe hartie un pas inainte ...schita o pune la parasolar ...la realizari ulterioare langa cartea aia de vizita cu "masaje la drum da seara"... momentan se multumeste cu "scurta"! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

A zis ca "a vrut" sa-l faca asa ...nu ca l-a facut ...daia a costat atat de putin... :ha:

Orice plan pe hartie un pas inainte ...schita o pune la parasolar ...la realizari ulterioare langa cartea aia de vizita cu "masaje la drum da seara"... momentan se multumeste cu "scurta"! :ha:

 

Scurta face treaba buna, doar d asta ai si tu, masina.:ha:

Legat de esapament, sunt care merg si cu un ciot iesit din turbina

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Unii au si lanturi. Mai bune ca blocantul.. daca sunt si mai mici ca anvelopa e si mai bine ...ca nu te mai chinui sa le pui.. dar e ok cand stii caai un sac gri de la Rud in portbagaj...:banana

In alata orinde de idei sa facem util topicul ... si sa punem adrese si nume de ateliere unde se fac astfel de lucrari..

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Salut mai Sergiule:h5. Ce mai zici? Long time, no see!

 

Urmăresc cu interes discuţia asta, mi-am luat şi eu, de curând, un Patrol LWB, 3.0 Di şi poate cine ştie, pe viitor, i-oi face şi eu o evacuare free-flow, că sigur nu-i face rău. Ce zici că mai faci? Când mai facem o ieşire?

 

Toate cele bune!

 

Salut Miță,

 

Ma bucur sa stiu ca esti bine.Sunt ok si eu,din pacate resimt problema generala a lipsei de timp liber suficient cat sa ne permita deplasari mai lungi.Dar cine stie, poate la urmatorul NAD care se va organiza, sa ne strangem si noi.M-as bucura tare sa ne revedem cat mai multi.Cele bune si tie!

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Salut Miță,

 

Ma bucur sa stiu ca esti bine.Sunt ok si eu,din pacate resimt problema generala a lipsei de timp liber suficient cat sa ne permita deplasari mai lungi.Dar cine stie, poate la urmatorul NAD care se va organiza, sa ne strangem si noi.M-as bucura tare sa ne revedem cat mai multi.Cele bune si tie!

 

Cica prin vara ar trebui sa facem una prin centrul tarii (luna iulie sau august)... trebuie sa ne depunem ouale in ceva rau de munte ... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Cica prin vara ar trebui sa facem una prin centrul tarii (luna iulie sau august)... trebuie sa ne depunem ouale in ceva rau de munte ... :grin:

 

:off Cica sa anunti din timp. :grin:

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Trebuie păstrată o toba și atunci e ok

 

Ai o explicatie pentru care trebuie pastrata o toba la un motor turbo?

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Ai o explicatie pentru care trebuie pastrata o toba la un motor turbo?

 

Sa stii ca ma intereseaza parerea ta - strict pentru turbina ce echipeaza motorul 2.8td de pe Y60.

 

Pana la urma "ţava" de 3 poate sa plece direct din turbina(cu o flansa adaptoare)?

 

Mulţam important!

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Ai o explicatie pentru care trebuie pastrata o toba la un motor turbo?

 

Pentru a preantampina anumite probleme enunțate mai înainte, evacuarea nu e recomandat sa se facă direct.

Imediat după turbo se pune un downpipe +tobă finala și e safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Sa stii ca ma intereseaza parerea ta - strict pentru turbina ce echipeaza motorul 2.8td de pe Y60.

 

Pana la urma "ţava" de 3 poate sa plece direct din turbina(cu o flansa adaptoare)?

 

Mulţam important!

 

am avut eu da nu de 3 toli ci de 63mm

de la turbina pana in spate, nici o problema cu turbina sau alte magarii

eu am lasat si toba finala de patrol doar la sfarsitul evacuarii sa nu comenteze vreun politist ca pun ditamai burlanul :) in rest si toba era pe aceeasi iesire intrare de 63-65mm

repet cum ziceam si alte dati eu am lucrat cu inox de 2mm grosime ca asa imi place mie si cum lucram cu el si cum suna, la benzina are tendinta sa zornaie daca e subtire :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Unii au si lanturi. Mai bune ca blocantul.. daca sunt si mai mici ca anvelopa e si mai bine ...ca nu te mai chinui sa le pui.. dar e ok cand stii caai un sac gri de la Rud in portbagaj...:banana

In alata orinde de idei sa facem util topicul ... si sa punem adrese si nume de ateliere unde se fac astfel de lucrari..

 

 

In Bucuresti puteti recomanda pe cineva pentru astfel de lucrare? Multumesc.

Obstacolul e calea. - Proverb zen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Sa stii ca ma intereseaza parerea ta - strict pentru turbina ce echipeaza motorul 2.8td de pe Y60.

 

Pana la urma "ţava" de 3 poate sa plece direct din turbina(cu o flansa adaptoare)?

 

Mulţam important!

 

Nu vad de ce nu poti pune teava de 3 inch direct din turbo. Poate ca sa nu ai probleme de curgere a gazelor daca ai o treapta mare de la diametru turbinei la diametrul tevii.

Pe de alta parte, motorul nu e foarte mare, puterea nu e mare, deci 3 inch s-ar putea sa implice costuri suplimentare inutile fata de o teava mai mica in diametru care sa ofere aceleasi performante.

 

Pentru a preantampina anumite probleme enunțate mai înainte, evacuarea nu e recomandat sa se facă direct.

Imediat după turbo se pune un downpipe +tobă finala și e safe.

 

Cine recomanda sa nu se faca evacuarea direct? Am re-citit topicul si chiar de la primul reply apare ideea ca o evacuare directa e cea mai buna evacuare.

 

Backpressure de care vorbeste lumea este "necesar" la motoare aspirate, unde vrei si ceva cuplu jos. Turbina asigura suficient backpressure. Pentru orice restrictie suplimentara dupa turbina, motorul va face lucru mecanic in plus ca sa evacueze gazele.

 

Citeste orice literatura de specialitate, pentru un motor turbo cea mai bun evacuare e nici un fel de evacuare dupa turbo.

 

Pentru posibile probleme cu politia din cauza zgomotului, e alta discutie :grin:

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Nu vad de ce nu poti pune teava de 3 inch direct din turbo. Poate ca sa nu ai probleme de curgere a gazelor daca ai o treapta mare de la diametru turbinei la diametrul tevii.

Pe de alta parte, motorul nu e foarte mare, puterea nu e mare, deci 3 inch s-ar putea sa implice costuri suplimentare inutile fata de o teava mai mica in diametru care sa ofere aceleasi performante.

 

Cine recomanda sa nu se faca evacuarea direct? Am re-citit topicul si chiar de la primul reply apare ideea ca o evacuare directa e cea mai buna evacuare.

 

Backpressure de care vorbeste lumea este "necesar" la motoare aspirate, unde vrei si ceva cuplu jos. Turbina asigura suficient backpressure. Pentru orice restrictie suplimentara dupa turbina, motorul va face lucru mecanic in plus ca sa evacueze gazele.

 

Citeste orice literatura de specialitate, pentru un motor turbo cea mai bun evacuare e nici un fel de evacuare dupa turbo.

 

Pentru posibile probleme cu politia din cauza zgomotului, e alta discutie :grin:

 

Multam pentru raspunsuri! :h5

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

 

Citeste orice literatura de specialitate, pentru un motor turbo cea mai bun evacuare e nici un fel de evacuare dupa turbo.

 

:

 

tot pe literature de specialitate ce am gasit eu :) in urma unor incercari;)

e ca la Turbo cea mai utila nu e "fara nici o evacuare dupa" pt ca asta duce la distrugere in timp destul de scurt, dar recomandarea generala este o lungime de 0,3-0,7 m de preferat la acelasi diametru de iesire din turbine sau cel mult cu un plus de 10% marire in diametru la finalul celor -0,3-0,7 metri de teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

tot pe literature de specialitate ce am gasit eu :) in urma unor incercari;)

e ca la Turbo cea mai utila nu e "fara nici o evacuare dupa" pt ca asta duce la distrugere in timp destul de scurt, dar recomandarea generala este o lungime de 0,3-0,7 m de preferat la acelasi diametru de iesire din turbine sau cel mult cu un plus de 10% marire in diametru la finalul celor -0,3-0,7 metri de teava.

 

Turbina se distruge daca nu ai nici un fel de teava dupa ea?

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Dupa parerea mea, vorbind strict despre functionarea turbinei, nu exista efecte negative cauzate de lipsa tevii la evacuare. Am avut turbo pe o motocicleta cu down/dump pipe de vreo 15 cm, care era doar pentru directionarea gazelor. Dupa multi ani, turbina arata minunat :)

Editat de Chronos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Dupa parerea mea, vorbind strict despre functionarea turbinei, nu exista efecte negative cauzate de lipsa tevii la evacuare. Am avut turbo pe o motocicleta cu down/dump pipe de vreo 15 cm, care era doar pentru directionarea gazelor. Dupa multi ani, turbina arata minunat :)

 

Extra info: La un motor pe benzina, cu gestionare electronica, ai nevoie de o bucata de downpipe macar, ca sa poti monta sonda lambda :)

Felicitari pentru cumpatare la folosit puterea extra :grin:

 

da palele risca sa zboare iar lagarele urmeaza imediat si ele

 

Ce le face sa zboare?

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

 

 

Ce le face sa zboare?

 

faptul ca in interiorul canalizatiei unde ele lucreaza se rotesc sub presiunea gazelor care si ele (gazele) sunt si el la o anumita presiune, brusc imediat dupa acestea sufera o detensionare brusca sa ii spunem de la un pmax ajunge la p0 intr-un timp foarte scurt.asta ca fenomen induce o "supra" rotatie a turbinei sau sa spunem altfel permite miezului sa se roteasca la o turatie mai mare,astfel acest timp foarte scurt plus o rotatie marita determina inducerea unei vibratii la nivelmicrostructural care in timp duce la fisuri si in final... cedeaza. cam asta ar fi in mare explicatia :)

da nu ma baga in seama ca poate spun prostii :)

oricum noi spre deosebire de americani ;) suntem departe in ceea ce priveste supra-alimentarea care sa si tina :)

personal prefer compresoarele mecanice , mecano electrice de preferinta,dar mai fiabile sunt turbocompresoarele, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

Si crezi ca exista ceva presiune intr-o teava de 10cm dupa iesirea din turbina?

 

Oricum turatia turbinei si implicit presiunea de supra-alimentare o controlezi prin wastegate.

 

Sa stii ca te cam inseli legat de supra-alimentarea facuta la noi si care sa tina :grin:

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Evacuarea de 3 inch la Patrol.Opinii.

 

ce folositi ca toba intermediara pe 70 ? daca facem upgrade la 70mm dar pastram si toba intrmediara/finala

 

ce am vazut eu sunt niste tuburi goale, cu intrarea linie directa cu evacuarea .... si intermediara si finala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare