Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Patrol K260


mihaiuc90

Postări Recomandate

Salut!

Am cumparat un Patrol K260 si as vrea sa-i pun cauciucuri Silverstone Xtreme 35" daca se poate (jantele le am pe 15). Cu cat ar fi nevoie sa-l inalt? Se poate inalta si fara sa ii schimb telescoapele? In prima faza vreau sa stiu doar ca nu o sa frece cauciucul, pe urma o sa vina si alte modificari :)

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Patrol K260

 

orice kit "normal" de inaltare a suspensiei presupune si amortizoare / telescoape mai lungi.

Din ce am mai citit pe net, la 35-uri presupune sa il "atingi" cu flexul pe caroserie.

 

Depinde cat esti dispus sa tai din el. Poti incepe cu un bodylift (daca vrei mai ieftin - DAR nu vei castiga cursa la suspensie) si apoi sa vezi unde freaca si cat freaca.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Patrol K260

 

Salut,

 

nu am cum sa stiu raspunsul la aceasta intrebare, doar daca ai norocul sa fie cineva care sa fi facut exact modificarea / echiparea asta - 35-uri pe Patrol ca al tau.

 

Incearca cu Gugal ceva de genul patrol mk 35" lift sau patrol mq 35 tires lift

si te mai orientezi de acolo.

 

Sunt oameni care zic ca au scapat numa cu body lift si ceva "traforaj" si sunt oameni care zic ca au pus body lift + suspension lift + traforaj. Orisicum, nu am gasit sa vreunul sa fi scapat fara traforaj :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare