Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cum se sparge grupul pe fata


claudiu2509

Postări Recomandate

Am facut o nefacuta. Sunt incepator si la prima tura am spart grupul pe fata si planetara stanga. Mentionez ca am vitara diesel din 99 cabrio. S-a intamplat in panta foarte abrupta. Eu am inaltat masina body+suspention lift cauciucuri bfg at pe 16, troliu bullbar snorkel.

Am inteles ca ar fi trebuit sa cobor grupul sau ceva in genul asta. Nu prea ma pricep. Ma poate ajuta cineva cu o parere ce ar trebui sa fac sa nu se repete prostia? Eventual daca dezmembreaza cineva... un grup fata din fonta si o planetara stanga cu 26 de dinti.

va multumesc anticipat

O fi apa, o fi vin, o fi pipi de rechin

0764135553

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Vino cu mai multe detalii : de cat este body-liftul si de cat suspension liftul ?

 

Pentru piesele de care ai nevoie, poti pune anunt la Cumparari piese4x4.....

 

Sau poti intreba/suna pe cei care dezmembreaza......Vad ca a aparut un anunt proaspat, aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?80459-dezmembrez-Suzuki-Vitara

 

Sau mai vechi :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?71793-Dezm-Vitara-1-6-8V-si-1-6-16V-Cabrio-si-Lung

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?74941-Dezmembrez-Suzuki-Vitara-Sidekick

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?80209-vitara-lunga-dezmembrata

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Salut Claudiu.

 

Ca sa putem sa venim in ajutorul tau ar trebui sa precizezi ce SL ai montat pe masina. BL nu influenteaza cu nimic articulatia planetarelor, dar SL este foarte important pe masina, deoarece pe fata schimba unghiul rotilor odata montat (aici vb de SL realizat din flanse distantiere la arcuri/amortizoare, daca e vb de SL profi, gen calmini, nu trebuia sa se intample asa ceva).

 

Daca ai un SL de 5 cm, in mod normal, unghiul planetarelor se schimba. Daca masina nu este abuzata, adica incerci sa pastrezi rotile fata cat mai mult timp pe sol, nu faci sarituri in varf de deal, nu flexezi cu viraj maxim stanga/dreapta si pedala de acceleratie la maxim, ai sanse destul de mari sa protejezi planetarele fata.

 

A doua remarca, daca vitara ta zici ca e DIESEL, atunci musai trebuia sa ai pe fata GRUP DE FONTA. Daca tu ai reusit sa rupi grupul fata DE FONTA de vitara, inseamna ca ai solicitat masina foarte tare. Esti sigur ca cel de la care ai cumparat masina, sau oricare din posesorii trecuti, nu au schimbat grupul cu unul de aluminiu? Din ce material e grupul care l-ai rupt? Motivul foarte important pentru care vitara DIESEL are grup fata de fonta este cuplu care il dezvolta, si sansele ca unu de aluminiu sa cedeze foarte usor. Deci, sanse foarte mari, daca ai avut grup fata de aluminiu, ca patania ta sa se fi intamplat din cauza aceasta: grupul fata de aluminiu.

 

Apoi, daca vrei sa stai linistit, sa nu te mai stresezi foarte tare cu planetarele, ca stau prea tensionate, se coboara grupul fata. Aici sunt mai multe modalitati sa o cobori: prelungirea suportilor actuali (procedura mai dificila), cumpararea unora deja mai lungi (procedura scumpa) sau modificarea prinderii suportulilor diferentialului de pe sasiu (procedura mai delicata).

 

Daca vrei informatii aditionale, sau de unde ai putea sa gasesti piese de schimb, dezmembrari, si ce mai ai nevoie, poti sa dai si un telefon la oricare din nr de jos.

 

Spor!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult symy pt raspunsul tau. Mi-am facut o parere... am SL de 5 cm. Si voi cobori grupul fata pentru a evita alte neplaceri. SL il am neprofi. Adica cu inaltatoare din materiale plastice. Kit de inaltare luat de pe net cu 500 de lei. Amortizoarele si arcurile sunt originale. Imi poate dauna chestia asta la masina?

 

M-am uitat la grup si am vazut ca e din aluminiu. Din pacate am luat teapa la cumparare...

 

imi puteti spune va rog care sunt situatiile ce pot conduce la spargerea grupului sau ruperea de planetare?

ii rog pe cei care au mai multa experienta in condus offroad sa impartaseasca. mai invatam si noi.

Editat de Astral

O fi apa, o fi vin, o fi pipi de rechin

0764135553

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 


imi puteti spune va rog care sunt situatiile ce pot conduce la spargerea grupului sau ruperea de planetare?

ii rog pe cei care au mai multa experienta in condus offroad sa impartaseasca. mai invatam si noi.

 

Rotile mari si condusul agresiv.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

poate ne spune cineva cum nu se sparge grupul ala,

eu din cate am vazut orice soc la suspensia fata de vitara duce ori la spargeea grupului ori la strambarea amortizoarelor asa ca solutia sta tot la indemana soferului sau la talpa acestuia

Bafta

Mishu 0729 963 330
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

poate ne spune cineva cum nu se sparge grupul ala,

eu din cate am vazut orice soc la suspensia fata de vitara duce ori la spargeea grupului ori la strambarea amortizoarelor asa ca solutia sta tot la indemana soferului sau la talpa acestuia

Bafta

 

Solutia este: grup de fonta si planetare verzi. Eu cu combinatia asta nu am rupt nimic oricat am topait cu masina.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

uite asa...

http://bbs.zuwharrie.com/content?action=profile;area=showposts;u=4409 - planetare de toyota/ford ranger...

http://bbs.zuwharrie.com/content/topic,100689.msg1054045.html#msg1054045 - cel mai interesant

http://www2.izook.com/?page_id=43

 

enjoy. ca tot ma uitam pentru a lui nicu.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Asa a patit si un prieten de-al meu.La o urcare abrupta a dat span ,rotile din fata au sarit in sus si cand au atins pamantul din cauza ca nu a redus spanul a rupt o planetara si a crapat grupul dinala de fonta..Aceiasi situatie cred ca a fost si la tine si am observat si la multi colegi ca la unele urcari tureaza masina mai mult decat este nevoie pt a urca.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

enjoy. ca tot ma uitam pentru a lui nicu.

 

a lui nicu nu se va sparge ever. in parcarea de la Dristor nu are cum:banana

 

revenind la subiect, din 2009 de cand tot schimb vitare prin curte nu am reusit sa sparg grupul pe fata la nci una.

e drept ca nu m-am straduit.

doar o planetara...

de mers in off am tot mers, insa lucky me!!!

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Va reamintesc topical cu "Se inalta usor o vitara?" - da dar cu consecinte daca nu studiezi putin.

 

La diesel ai cuplu ff mare si trebuia sa ai grup din fonta si planetare verzi (probabil vanzatorul...).

Poti sa cobori grupul nu te ajuta decat la diminuarea uzurii planetarelor (va fi mai mica), dar poti pati la fel data viitoare.

 

Exista niste recomandari pentru vitarele cu grup de aluminiu (ce-mi amintesc):

- nu sari cu masina si la "aterizarea" cu fata sa ai acceleratia/frana calcata.

- nu dai in spate pe rampe mari cu 4x4 L cuplat.

- eviti viraj stg/dreapta cand esti cu fata cuplata (cat mai mici si daca trebuie din mai multe manevre).

- la gropi, santuri si maluri intri ff usor (socul lovirii rotii rupe planetara instantaneu).

- si mai erau cateva dar le caut.

 

Recomandarea mea grup de fonta si planetare verzi obligatoriu la tine (e diesel).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Recomandarea mea grup de fonta si planetare verzi obligatoriu la tine (e diesel).

 

eu ii recomand sa citeasca linkurile de le-am pus. poate scapa mai ieftin. cred ca baietii aia stiu ceva mai multe ca noi, cel putin din terenul abordat asa reiese.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

eu ii recomand sa citeasca linkurile de le-am pus. poate scapa mai ieftin. cred ca baietii aia stiu ceva mai multe ca noi, cel putin din terenul abordat asa reiese.

sunt sigur ca prin alte tari mai mari si mai bine dezvoltate comunitatile offroad sunt mai numeroase ceea ce ar conduce catre inovatii in tuning. dar foarte important... la noi a pus cineva planetare de ford? din punctul meu de vedere nu este suficient sa se potriveasca doar ca si piesa. adica sa "intre". din pacate si la vitara mea diesel a "INTRAT" un grup de aluminiu.

Super intrebare: a incercat cineva asa ceva?

O fi apa, o fi vin, o fi pipi de rechin

0764135553

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Va reamintesc topical cu "Se inalta usor o vitara?" - da dar cu consecinte daca nu studiezi putin.

 

La diesel ai cuplu ff mare si trebuia sa ai grup din fonta si planetare verzi (probabil vanzatorul...).

Poti sa cobori grupul nu te ajuta decat la diminuarea uzurii planetarelor (va fi mai mica), dar poti pati la fel data viitoare.

 

Exista niste recomandari pentru vitarele cu grup de aluminiu (ce-mi amintesc):

- nu sari cu masina si la "aterizarea" cu fata sa ai acceleratia/frana calcata.

- nu dai in spate pe rampe mari cu 4x4 L cuplat.

- eviti viraj stg/dreapta cand esti cu fata cuplata (cat mai mici si daca trebuie din mai multe manevre).

- la gropi, santuri si maluri intri ff usor (socul lovirii rotii rupe planetara instantaneu).

- si mai erau cateva dar le caut.

 

Recomandarea mea grup de fonta si planetare verzi obligatoriu la tine (e diesel).

 

 

Multumesc. cred ca ai dreptate. decat cu grup de aluminiu mai bine cu un bmw cabrio :))

din pacate sunt greu de gasit

O fi apa, o fi vin, o fi pipi de rechin

0764135553

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

sunt sigur ca prin alte tari mai mari si mai bine dezvoltate comunitatile offroad sunt mai numeroase ceea ce ar conduce catre inovatii in tuning. dar foarte important... la noi a pus cineva planetare de ford? din punctul meu de vedere nu este suficient sa se potriveasca doar ca si piesa. adica sa "intre". din pacate si la vitara mea diesel a "INTRAT" un grup de aluminiu.

Super intrebare: a incercat cineva asa ceva?

 

ceea ce era interesant si avea strict legatura cu subiectul:

ca sa nu faci asta

http://bbs.zuwharrie.com/content?PHPSESSID=a29ac00c626358d88d1be727bf161f4d&action=dlattach;topic=100689.0;attach=108964;image

 

pui asta

 

http://bbs.zuwharrie.com/content?PHPSESSID=a29ac00c626358d88d1be727bf161f4d&action=dlattach;topic=100689.0;attach=108992;image

 

sau asta

 

http://bbs.zuwharrie.com/gallery/albums/userpics/14409/P1180592.JPG

 

http://bbs.zuwharrie.com/gallery/albums/userpics/14409/P1180598.JPG\

 

laur, e cu dedicatie, e de la vitara aia care-ti placea tie :wink:

 

cum se face asta, scrie in topicul de acolo. asta ca sa nu dai banii pe fonta si ca sa previi.

 

acum, cu planetarele... alta treaba. as incerca de la hilux.:grin:

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

eu as merge pe mitsubishi cu planetarele,ori cele de la 3500 benzina sau daca nu cele de 2800 diesel

sunt mai apropiate

Editat de Astral

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

planetare am gasit pe original. (sh) . problema mea e ca nu gasesc grup la masina si ma uit cum trece si toamna si se pune prafu pe ea. mai nou a primit si un chit de conversie frana de pe tambur pe disc si e dureros sa bagi niste bani si sa te uiti la ea. asta e. mai asteptam

O fi apa, o fi vin, o fi pipi de rechin

0764135553

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

eu as merge pe mitsubishi cu planetarele,ori cele de la 3500 benzina sau daca nu cele de 2800 diesel

sunt mai apropiate

 

Salut!

 

Sigur se potrivesc planetarele de mitsubishi la vitara? Eu am rupt azi o planetara si vreau sa stiu daca am posibilitatea sa pun alta mai heavy duty decat cea verde originala de vitara...

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

se poate adapta la o adica

ai nevoie de planetara,ai nevoie de pinion planetar si ai nevoie de planetara intermediara

eu la mitsubishi am vazut motoare crapate,imburdate,bari de torsiune rupte dar planetara inca nici o data

si nu trebuie trecut cu vedere greutatea masinii si puterea motorului,si cuplu

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Nu e topicul dedicat aici , dar am zis sa incerc si eu o intrabare .

Am un prieten , posesor de GV , 1.6 din 2003 care a reusist performanta sa sparga grupul fata ( aluminiu ) . Masina e inaltata 6 cm doar cu flanse la arcuri ( si-a comandat kit complet cu bucse mai mici si flanse de amortizor ) , anvelope Hankook MT 215/75R15 .

Sa caute un grup identic in dezmembrari sau exista ceva mai bun ?

Trebuie coborat grupul sau merge si asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Recomandat este sa investeasca 300e intrun grup de fonta...si nu mai are moarte.

Cu modificari incomplete la suspensie...si cauciucuri agresive...va sparge grupuri de aluminiu incontinu...

Poate o sa i sa para scump grupul de fonta...dar va scapa de probleme.

Eu am gasit si la 1000ron grupul pe olx.

https://www.olx.ro/oferta/grup-fata-grand-vitara-43-10-2-0-d-fonta-IDaC9yb.html

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Pretul e decent , dar oare se potrivește ?

Grupuri similare din al am primit oferte de la 200 euro , deci tot pe acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cum se sparge grupul pe fata

 

Se potriveste fara probleme.

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare