Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09


niku iorga

Postări Recomandate

M-a inspirat articolul de aici :https://adevarul.ro/locale/pitesti/masivul-iezer-papusa-1_522adfe9c7b855ff5656d2fd/index.html si sambata (14.09) as vrea sa fac drumul asta.

Are cineva un track sau o descriere mai detaliata a traseului?

 

Editez ca sa dau ceva detalii, daca mai vrea cineva e binevenit:

- plec vineri seara din Bucuresti. Cazare la pensiune in Leresti sau o pastravaria din Albesti.

- sambata dimineata as vrea sa plec spre golul alpin...de aici suspans.

- sper sa ies din nou in drumul Campulung-Brasov fiindca sambata seara vreau sa ajung in Brasov.

 

Sunt cu un pajero 2,5, MT tocite si fara troliu.

Editat de niku iorga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Te poti inspira de aici:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?78462-Nissan-Adventure-Days-28-30-iunie-2013

 

Cel mai bine intri in traseu din Leresti. Teoretic e traseu de o zi ...dar e destul de lung ...si ti-as recomanda sa nu mergi singur.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Salut Ionutz. Da, am citit, faina iesire. Din cate inteleg, tin stanga pe lacul Rausor, urc pe Portareasa si ajung in golul alpin, pe Iezer.

Exista vreo varianta de coborare "safe" din golul alpin? Din cate am inteles la voi e una, dar cu ravene si deranj. Sau ma intorc pe propriile urme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Daca vrei sa ajungi sambata seara la Brasov ...iti recomand sa iei in roti la intoarcere propriile urme.

Traseul Leresti-Iezer-Leresti iti va lua minim 6 ore ...in conditiile in care nu o dai pe raid ...

Coborarea din ce am vazut eu de sus ...e frumoasa, dar daca ploua sau e ud pe acolo ...o sa ai ceva de furca...

 

Peisajele de sus sunt de exceptie si merita tot efortul. Ca si campare, daca nu ai probleme de corazon cu vizitatorii (ursii din zona :ha:) ... poti campa undeva langa una din stanele parasite ...cu cortul ...de vineri. Asta iti va da curaj sa iei traseul spre Iezer de undeva de la jumate ... si vei castiga cel putin 2-3 ore sambata.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

salve

 

recomadarea mea este sa faci urmatorul traseu :

 

- urcare in Iezer Papusa de pe Bratioara ( vezi pe net Pastravaria Bratioara - unde poti dormi si manca - daca au liber

acolo obtii toate informatiile despre urcare care este relativ scurta , rapida si usoara ( daca nu o gresesti )

- coborare prin Portareasa spre Lacul si Barajul Ruasor si apoi Leresti

 

in alta ordine de idei ieri si azi a plouat f mult sus in munte , si va ploua si la noapte , cu posibila ninsoare pe sus

fiindca esti singur , nu stii traseul , nu ai troliu , anvelope adecvate , etc.... poate ar fi mai prudent sa o lasi pe anul viitor

bafta

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Da, vremea si singuratatea m-au razgandit :) Dar nu renunt la acest traseu, asa ca daca sunt doritori pentru unul din weekend-urile urmatoare, astept un semn.

Mersi pt sfaturi!

 

 

Eu 90% ma bag pentru 28-29 sept. Am Pajero MK2 cu MT-uri noi, o sufa si octeti prin portbagaj, fara troliu. Confirm 100% miercurea viitoare, in functie de cat de liber sunt la job, dar n-ar trebui sa apara probleme.

 

Zona este superba. Am fost de mai multe ori si cu masina mea si pasager si de fiecare data am ramas uimit. De fapt datorita plimbarilor in zona asta mi-am luat 4x4.

 

Privelistea de pe varful Papusa este superba, am vazut Piatra Craiului de deasupra norilor. Am pus o poza. La Iezer nu am ajuns, dar din poze am vazut ca te lasa mut.

 

Ce ziceti, mergem ?

 

1IMG_8225.thumb.jpg.009299c88122ec6557a480eef4c20c94.jpg

 

Am gasit pe forum si o iesire mai veche in care puteti sa vedeti peisajul zonei : http://forum.club4x4.ro/showthread.php?38813-blitz-iesire-la-Iezer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

In Iezer noi am intalnit 3 cai de acces: prin Bratia, traditionalul Leresti si pe la Cabana Voina, ultimul mergand doar pe coborare. Atentie insa ca din 2010 geografia locului s-ar putea sa se mai fi schimbat :grin:

Cel mai frumos e sa urci prin Bratia si sa cobori la cabana Voina. Astfel ai ocazia sa parcurgi cea mai mare lungime a crestei. Coborarea la Cabana e un pic tehnica cu senzatii tari pe final, satisfactia cea mare fiind cea de a iesi direct din munte fix in mijlocul SUV-istilor (no offense my friends :x)

 

Iti atasez trackul mai josIesire Iezer 21.08.2010.zip

 

Nu inteleg insa de ce ai dori sa mergi tocmai pana la Brasov mai departe :sc

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

trackul lui omoroka este corect si nu pune probleme , decat la coborarea spre Voina , unde poti da de bariera !

DAR ATENTIE !!!!! urcarea aratata de omoroka este pe VALEA RAUSORULUI ( Rausor de Berevoiesti ) prin muntele SETU !!!!! NU PE BRATIA !!!!

nu incercati pe BRATIA ca nu se poate ! ( decat poate prin DUVALMU si apoi tot Naparteanu-Jupaneasa - dar personal nu am fost)

din Valea Rausorului se mai poate urca prin Naparteanu si Jupaneasa sus in gol , dar nu-l recomand decat celor f bine pregatiti !

in concluzie , urcarile civilizate spre gol alpin in Iezer sunt :

 

1. prin Valea Rausor ( Rausor de Bereviesti-Bratia) - Setu - Papau - cea mai lunga dar f frumoasa - track Omoroka

2. prin Valea BRATIAORA - Piscul Voievoda - cea mai rapida si usoara daca nu gresiti drumul , caci eu asta vara l-am gresit si am nimerit probabil in gol prin Piscul Neamtului ( dar cu ATV ) - pt aceasta urcare intrebati la Pastravaria Bratioara si aflati tot , sau poate posteaza careva un track

3. de la barajul Rausor ( alt Rausor :) )de pe Raul Targului - prin Portareasa - traseu deja cunoscut de majoritatea

4. de la Cabana Voina - prin Vacarea - aici e problema acelei bariere si a dificultatii sporite in partea dinspre Cabana Voina - track Omoroka

 

acestea sunt urcarile care le stiu eu , daca mai sunt si altele , as fii curios sa le aflu

pt ca nu am putut atasa poza cu harta , va scriu linkul si o dati voi jos : http://www.tenereclub.ro/index.php?p=viz_harti&h_id=84

 

P.S. una din problemele in Iezer-Papusa , este ca localnicii nu au avut prea multa imaginatie si au denumit la fel vreo 4-5 ape , RAUSOR , deci atentie la ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

trackul lui omoroka este corect si nu pune probleme , decat la coborarea spre Voina , unde poti da de bariera !

DAR ATENTIE !!!!! urcarea aratata de omoroka este pe VALEA RAUSORULUI ( Rausor de Berevoiesti ) prin muntele SETU !!!!! NU PE BRATIA !!!!

nu incercati pe BRATIA ca nu se poate ! ( decat poate prin DUVALMU si apoi tot Naparteanu-Jupaneasa - dar personal nu am fost)

din Valea Rausorului se mai poate urca

 

 

Asa e, nu urcati pe Valea Bratia. Eu am facut referire la localitate nu la Valea cu acelasi nume, scuze pentru inconsistenta si multumesc patriciu pentru coprectii :h5

 

Track-ul este insa corect, parcurs chiar de mine acum 3 ani, puteti merge cu incredere pe el... cu mentiunea ca geografia locului se poate sa se fi schimbat intre timp.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Asa e, nu urcati pe Valea Bratia. Eu am facut referire la localitate nu la Valea cu acelasi nume, scuze pentru inconsistenta si multumesc patriciu pentru coprectii :h5

 

Track-ul este insa corect, parcurs chiar de mine acum 3 ani, puteti merge cu incredere pe el... cu mentiunea ca geografia locului se poate sa se fi schimbat intre timp.

 

Scuze daca poluez topicul, dar sunt interesat de coborarea la Cabana Voina (ultima bucata din track-ul lui @omoroka).

De urcat am inteles ca este dificil, ok, dar de coborat? In caz de ploaie se poate cobori in siguranta sau se cam lasa cu strans de buci?

 

Iata cateva poze de pe coborarea in cauza:

 

http://static.panoramio.com/photos/large/40685922.jpg

 

http://static.panoramio.com/photos/large/38398483.jpg

 

http://static.panoramio.com/photos/large/38398493.jpg

 

http://static.panoramio.com/photos/large/38398517.jpg

 

http://static.panoramio.com/photos/large/38398510.jpg

 

http://static.panoramio.com/photos/large/38398503.jpg

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

salve ,

 

nu am avut nici o intentie sa-ti dau peste nas sau ceva de genu'

am vrut numai sa clarific pt a intelege toti si nu a bate campii aiurea prin padure

scuza-ma daca cumva s-a inteles gresit.

 

in alta ordine de idei , geografia nu s-a schimbat deloc pe urcare , decat ca au largit o curba la 90 pe care acum 2 ani o luam din 2 bucati , si anul asta am luat-o din prima , ca de trebuie sa mai urce si forestieri :(

 

 

 

 

 

Asa e, nu urcati pe Valea Bratia. Eu am facut referire la localitate nu la Valea cu acelasi nume, scuze pentru inconsistenta si multumesc patriciu pentru coprectii :h5

 

Track-ul este insa corect, parcurs chiar de mine acum 3 ani, puteti merge cu incredere pe el... cu mentiunea ca geografia locului se poate sa se fi schimbat intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

salve ,

 

nu am avut nici o intentie sa-ti dau peste nas sau ceva de genu'

am vrut numai sa clarific pt a intelege toti si nu a bate campii aiurea prin padure

scuza-ma daca cumva s-a inteles gresit.

 

in alta ordine de idei , geografia nu s-a schimbat deloc pe urcare , decat ca au largit o curba la 90 pe care acum 2 ani o luam din 2 bucati , si anul asta am luat-o din prima , ca de trebuie sa mai urce si forestieri :(

 

Stai linistit Patriciu ca nu m-am suparat. Din contra, e bine ca ai facut acea precizare, altfel se duceau oamenii in balarii :h5

 

Legat de acea curba largita, este vorba cumva de o curba abrupta si spiralata care face dreapta cand vii pe coborare?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Scuze daca poluez topicul, dar sunt interesat de coborarea la Cabana Voina (ultima bucata din track-ul lui @omoroka).

De urcat am inteles ca este dificil, ok, dar de coborat? In caz de ploaie se poate cobori in siguranta sau se cam lasa cu strans de buci?

 

Daca e uscat se coboara usor. Eu am coborat pe acolo (fortat de imprejurari, ca sa nu mai fac traseul inapoi - vreo 3 ore de mers, era seara si nu stiu daca mai nimeream drumul inapoi, ne-am lipit de un grup de 2x samuraie, 1x Pajero, 1xML si mai era o masina, imi scapa acum) cu Jimny stock cu anvelope copie AT de BF, mai exact cu insa turbo ranger si n au fost probleme. Daca e ud, da, cred ca se lasa cu strans de buci. Eu am strans si pe uscat, dar am circumstante atenuante, a fost primul traseu mai dificil pe unde am bagat masina.

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Am facut acea coborare si pe ud si pe uscat si nu a pus probleme . Intr-o noapte pe ud am facut urcarea pana la stana vacarea dupa care am coborat inapoi . Cea mai grea portiune mi-sa parut panta care coboara din golul alpin la stana pe acele pietre bucata care cred ca este foarte dificila pe urcare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Daca e uscat se coboara usor. Eu am coborat pe acolo (fortat de imprejurari, ca sa nu mai fac traseul inapoi - vreo 3 ore de mers, era seara si nu stiu daca mai nimeream drumul inapoi, ne-am lipit de un grup de 2x samuraie, 1x Pajero, 1xML si mai era o masina, imi scapa acum) cu Jimny stock cu anvelope copie AT de BF, mai exact cu insa turbo ranger si n au fost probleme. Daca e ud, da, cred ca se lasa cu strans de buci. Eu am strans si pe uscat, dar am circumstante atenuante, a fost primul traseu mai dificil pe unde am bagat masina.

Va multumesc amandurora pt info.... dar, ML pe acolo? :oo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Da, exact, un Mercedes ML a coborat pe acolo... am sa caut poza si o bag aici... stiu, nici eu nu as crede dar am fost acolo.

 

unnamed.jpg.9ea16763bb4a8ea27070fec35a1b9672.jpg

Editat de tdd70
LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Am urcat acum trei saptamani pe Iezer prin Albesti-pastravaria Bratioara-Voievoda. Urcarea este frumoasa si cu grad mediu de dificultate dar nu recomand celor fara ceva experienta prin munti. Am urcat pe ploaie cu BFG KM2 fara uzura mare si nu am folosit troliul. Totusi ar fi bine sa va interesati de starea drumului inainte de a urca pentru ca o ploaie mai puternica poate schimba gradul de dificultate de la mediu spre greu sau chiar poate face traseul impracticabil. Cand va abateti la stanga de pe valea raului este o cabana mica unde mai gasiti taietori de lemne si ei va pot furniza informatii legate de starea drumului. Am coborat pe Portareasa (coada lacului de acumulare Rausor )-Leresti-Campulung. A um trei saptamani traseul era foarte usor la coborare exceptand doua portiuni unde drumul a fost rupt de apa si reparat de soldati (ei urca frecvent pe acezt traseu pentru aplicatii). Pe acezte doua portiuni de cativa zeci de metri drumul este destul de ingust dar se poate trece cu Patrolul. Nu am cronometrat, dar apreciez timpul de urcare Campulung-Lacul Iezer (prin Voievoda) la aproximativ 3 ore si pe cel de coborare prin Portareasa cam la fel. Eu am mers destul de incet deoarece am avut si copiii in masina si am stat vreo 3 ore sus. Totusi pentru cei cu mai putina experienta sau care vor neaparat sa plece singuri (o singura masina) pe acest traseu, recomand urcarea si coborarea prin Portareasa ( barajul Rausor). Nu am track-uri pentrru ca stiu destul de bine zona si nu am nevoie. Din punctul meu de vedere este un traseu de o zi minunat, cu peisaje superbe. Daca este ceata/nori sus in golul alpin si nu aveti track ar fi bine sa nu va aventurati pentru ca sunt multe drumuri si exista riscul sa va rataciti. Daca va prinde ploaia sus, ramaneti in masini, multi si-au gasit sfarsitul trazniti pe acolo. Si inca ceva...Atentie la ursi, noi am vazut unul chiar in apropiere de coada lacului dar din pacate a fugit inaine sa-i facem poza.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Am facut traseul din track-ul lui @omoroka, urcare din Satul Bratia si coborare la Cabana Voina (27 august 2016). Tot traseul s-a putut face in 4x2. Pentru ca a ramas timp am urcat apoi dinspre Namaiesti (cu ocolire de bariera) spre Papusa cu coborare in Rucar ... aici 4x4

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

 

Am facut traseul din track-ul lui @omoroka, urcare din Satul Bratia si coborare la Cabana Voina (27 august 2016). Tot traseul s-a putut face in 4x2. Pentru ca a ramas timp am urcat apoi dinspre Namaiesti (cu ocolire de bariera) spre Papusa cu coborare in Rucar ... aici 4x4

 

Ai coborat usor la cabana Voina? Nu era nicio bariera?

Editat de Astral

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare