Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?


BWKN

Postări Recomandate

Salut .... vreau sa va cer parerea.. ce ati alege intre un Ranger si un BT50 ?

Am citit din postarile voastre ca sunt practic identice... dar vin cu intrebarea: de ce Ford Ranger are doar schimbatorul de viteza fara maneta de greu, iar Mazda BT50 o are? asta nu-i o diferenta?

 

iertati-ma ..daca sunt incepator:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Buna ziua !

 

Pentru mine alegerea ar fi simpla, masinile fiind identice: as opta pentru cea cu pret mai mic :grin:. Eu am vazut Ranger (din 2007 si mai nou) cu maneta pentru cuplat 4x4, nu cu butonul acela care are trei pozitii. Probabil ca depinde si de gradul de echipare.

 

Bafta la alegere.

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Buna ziua !

 

Pentru mine alegerea ar fi simpla, masinile fiind identice: as opta pentru cea cu pret mai mic :grin:. Eu am vazut Ranger (din 2007 si mai nou) cu maneta pentru cuplat 4x4, nu cu butonul acela care are trei pozitii. Probabil ca depinde si de gradul de echipare.

 

Bafta la alegere.

 

 

multumesc!

 

Adica daca de noua Mazda este mai ieftina decat fordul asta implica preturi scazute si in reparatile ulterioare??

asta vrei sa spui?

salutare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Eu as cumpara Ford. Sa iti spun ce am patit cu o MAzda b 2500 . S-a dusara grupul fata . S-a comandat , s-a platit prin Casa Auto Tiriac. Si a venit ....in 6 luni ...si atunci fara capac. Sigur , a venit din Japonia si ma gandesc ca l-au trimis cu o barca pneumatica . O fi prins si vreun taifun ...cine stie ? Capacul a costat alte 850 Euro. Daca erau de Ford , le primeam de pe o saptamana pe alta. Desi masinile sunt practic identice , paradoxal , grupurile nu se potrivesc. :grin:

Si prinderea puntii spate este diferita si de aceea Ford are o tinuta de drum superioara atunci cand ruleaza la gol cu viteza mare. In plus , nefiind Japoneza , are valoare de revanzare mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Eu as cumpara Ford. Sa iti spun ce am patit cu o MAzda b 2500 . S-a dusara grupul fata . S-a comandat , s-a platit prin Casa Auto Tiriac. Si a venit ....in 6 luni ...si atunci fara capac. Sigur , a venit din Japonia si ma gandesc ca l-au trimis cu o barca pneumatica . O fi prins si vreun taifun ...cine stie ? Capacul a costat alte 850 Euro. Daca erau de Ford , le primeam de pe o saptamana pe alta. Desi masinile sunt practic identice , paradoxal , grupurile nu se potrivesc. :grin:

Si prinderea puntii spate este diferita si de aceea Ford are o tinuta de drum superioara atunci cand ruleaza la gol cu viteza mare. In plus , nefiind Japoneza , are valoare de revanzare mai buna.

 

merci pt sfat... si eu inclin pt Ranger :g

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

multumesc!

 

Adica daca de noua Mazda este mai ieftina decat fordul asta implica preturi scazute si in reparatile ulterioare??

asta vrei sa spui?

salutare!

 

Eu cind spuneam pret mai mic ma refeream strict la cel de achizitie ce-i drept. Despre costurile pieselor nu pot sa va ajut deoarece nu cunosc si nu m-a interesat sa stiu in cazul masinilor din discutie.

 

@JurasikMan a afirmat in postarea lui de mai sus ca o masina japoneza se devalorizeaza mai mult. Eu nu cred acest lucru. Un simplu exemplu este Toyota. Masinile japoneze sunt asociate cu fiabilitate.

 

:h5

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Teodor , eu nu contrazic ceea ce spui tu , dar verificarea celor spune de mine este extrem de facila. Un ochi aruncat pe siteuri de masini S-H si ...Fordul tine mai bine la pret. Nu cu mult , dar tine. Sigur ca este important modul in care a fost masina servisata , ingrijita si exploatata .

Nu stiu de ce , dar cand vine vorba de Ford Ranger - Mazda BT- 50, am impresia ca initial s-a facut Fordul ...si dupa aia MAzda a adus niste modificari ( cam nereusite in opinia mea ) ca sa para macar la fata o alta masina . Da , ca si fiabilitate , MAzdele sunt extraordinare ( cel putin modelul B 2500 pe care il cunosc din exploatare personala si pot spune ca in 330.000 km , s-a schimbat doar o foaie de arc pe spate si un rulment fata dreapta. Acum ii mai caraie un cap de planetara dar , imbalsamat bine cu vaselina , mai merge ca fata se cupleaza rar.

 

BVKN , daca te pricepi la mecanica nu ai nevoie de noi. Daca nu te pricepi , tine cont de urmatoarele :

- nu cumperi neaparat modelul ci masina in sine;

- nu te zgarci la 1000-2000 euro. DAca ai ocazia sa cumperi o masina mult mai putin rulata ( de exemplu 35-60.000 km ) , comparativ cu una rulata ( 150- 180.000 km ) si diferenta este de 1-2000 euro ..nu ezita sa te imprumuti si sa cumperi masina mai putin rulata. Sunt masini destul de rezistente ...dar sunt de munca . Si in cazul masinilor proverbul cum ca : " munca nu a omorat pe nimeni " , nu este valabil. Muncite la greu si servisate prost , sunt gauri negre. Servisarea este scumpa si cand se strica , se strica ansamble importante si scumpe.

- eu asa cauta pe la firme de leasing. Sunt multe. Stiu pentru ca si eu caut de vreo 8-9 luni. Pana acum nu mi s-a parut nimic rezonabil ca si pret ( dar eu am fost bisnitar si vad lucrurile foarte pragmatic ...nu amestec sentimentele cand cumpar fieratanii ) . DEpinde ce bani esti dispus sa dai. Nu vei gasi ceva ieftin si bun. tot ce este adus de dincolo ...are miraculos 90 - 100.000 km. Teapa ! Au peste 200.000 km . Arata bine pentru ca sunt autoutilitare si se uzeaza greu , mai ales la interior. MAterialele sunt plastice dure si putin sensibile. O spalatura buna le face ca noi . O masina buna vei lua pe la 10- 11.000 euro. An mai bun si rulaje mici si reale.

Editat de JurasikMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Teodor , eu nu contrazic ceea ce spui tu , dar verificarea celor spune de mine este extrem de facila. Un ochi aruncat pe siteuri de masini S-H si ...Fordul tine mai bine la pret. Nu cu mult , dar tine. Sigur ca este important modul in care a fost masina servisata , ingrijita si exploatata .

Nu stiu de ce , dar cand vine vorba de Ford Ranger - Mazda BT- 50, am impresia ca initial s-a facut Fordul ...si dupa aia MAzda a adus niste modificari ( cam nereusite in opinia mea ) ca sa para macar la fata o alta masina . Da , ca si fiabilitate , MAzdele sunt extraordinare ( cel putin modelul B 2500 pe care il cunosc din exploatare personala si pot spune ca in 330.000 km , s-a schimbat doar o foaie de arc pe spate si un rulment fata dreapta. Acum ii mai caraie un cap de planetara dar , imbalsamat bine cu vaselina , mai merge ca fata se cupleaza rar.

 

Nici eu nu contrazic ceea ce spuneti. :wink:

Asa am inteles eu cind ati spus " In plus , nefiind Japoneza , are valoare de revanzare mai buna. "

 

:h5

Editat de Teodor4x4
  • Like 1
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Salut .... vreau sa va cer parerea.. ce ati alege intre un Ranger si un BT50 ?

Am citit din postarile voastre ca sunt practic identice... dar vin cu intrebarea: de ce Ford Ranger are doar schimbatorul de viteza fara maneta de greu, iar Mazda BT50 o are? asta nu-i o diferenta?

 

iertati-ma ..daca sunt incepator:tk

 

salut,

 

eu am un Ford Ranger, model 2008, luat in 2009 de nou, echipare XLT. Modelele 2007-2008 au maneta de cuplat 4x4, la fel si Mazda.

Fordul este o masina robusta, facuta pentru munca, de aici si cateva minusuri in partea de confort...ma refer la suspensia fata care este pe bare de torsiune nu pe elicoidale. Dar cu aceasta suspensie mai rigida pe fata poti pune bara + troliu fara sa schimbi suspensia. La mine nu s-a lasat deloc dupa ce am pus aceste accesorii.

Pana acum am facut 87k km, masina fiind folosita 50/50 asfalt si off-road si singura problema a aparut cu 2 sapt in urma la crucile cardanice, anume dau o trepidatie intre 40 si 70 km/h si trebuie sa le schimb. In rest, numai revizii la timp si motorina:)

 

Una peste alta sunt foarte multumit de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Da au sigur,am schimbat pe vremea cand aveam bt-50.Daca ar fi sa mai aleg dintre cele doua,as alege Ranger-ul de data asta.Mazda sta foarte prost cu tabla si restul,rugineste foarte repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ford Ranger 2007-2008 sau Mazda BT50 ?

 

Da au sigur,am schimbat pe vremea cand aveam bt-50.Daca ar fi sa mai aleg dintre cele doua,as alege Ranger-ul de data asta.Mazda sta foarte prost cu tabla si restul,rugineste foarte repede.

 

Da-mi voie sa cred ca singura diferenta dintre ele e doar sigla.....

Ai avut si Ranger si l-ai utilizat in aceleasi conditii ca pe Mazda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare