Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mazda B2500 - Taxa prima inmatriculare


Gelu4x4

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am de gand sa intru in club in randul celor cu masina 4x4.

 

Urmaresc ceva oferte pentru B 2500 si sunt interesat daca a platit cineva taxa prima inmatriculare ptr. masina. Urmeaza sa cumpar una din Germania.

 

Mersi,

Gelu

Editat de Gelu4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mazda B2500 - Taxa prima inmatriculare

 

.

Urmaresc ceva oferte pentru BT 2500 Gelu

 

 

Gelutule ...cica , atunci cand zeii vor sa ne pedepseasca ne indeplinesc dorintele. Daca iti doresti o MAzda BT 2500 ... eu sper sa primesti , dar am mari dubii ca vei fi fericit sau ca va arata cum iti imaginezi. Pick-upurile de la MAzda se numesc B 2500 , modelul vechi ...si BT-50 modelul mai nou . De BT 2500 ....n-am auzit.

Acum , lasand bascalia la o parte , timbrul de mediu este in jurul a 300-400 euro , deoarece sunt omologate autoutilitare . Valoarea finala depinde vechimea masinii in cazul B 2500 , pentru ca ( in lege ) coeficientul de depreciere este mai mare la masinile mai vechi , deci taxa este mai mica . Oricum , daca gasesti o masina , roaga proprietarul sa iti dea acces la internet , si cu brieful in nas , baga datele in calculatorul de timbru. Ai grija unde incadrezi masina ( autoturism / autoutilitara ...adica M / N1 ) , ca daca o incadrezi la autoturism o sa iti iasa o taxa de ti se inmoaie genunchii .

In cazul BT-50 , ia in considerare faptul ca nu au avut motoare euro 5, indiferent de anul de fabricatie al masinii . Doar euro4 , De aceea nu s-au mai importat in Romania .

Editat de JurasikMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mazda B2500 - Taxa prima inmatriculare

 

Daca a fost inmatriculata in spatiu UE , nu conteaza. Inseamna ca s-a platit deja vama , indiferent daca este abricatie UE sau non-UE . La orice masina fabricata in alta tara decat cele membre UE , se plateste o taxa vamala care are un rol protectionist pentru producatorii autohtoni. Dar , se plateste o singura data . Daca aduci masina din SUA , vei plati si vama pe langa timbrul de mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Mazda B2500 - Taxa prima inmatriculare

 

Eu am inmatriculat un Ford Ranger din 2000 euro 2, aceeasi masina ca Mazda B2500. Taxa de inmatriculare REALA e de 550 euro(pe net vanzatorii o dau 200-350euro). Mai ai carte/itp...etc la ARR si asigurarea destul de piperata, ca e utilitara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare