Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

reconditionare VCU


alin75

Postări Recomandate

Re: reconditionare VCU

 

Tocmai de aia ma zbat sa montez pe IDR un decuplaj de tractiune . NU are rost sa merg pe asfalt uscat vara la 40 de grade cu 90 de km/ora pe 4x4.

 

Salut. Treabă cu decuplarea tracțiunii spate e ok dar daca vcue e . in stare optima nu simți nevoia să decuplezi spatele. Nu simți nici o înfrânare și ca urmare consumul este ok. Mașina mea e de 1,8 benzină și consumă extraurban de la un plin la altul 7,5 l/100. Viteza 100 110 km/ h .Cu vcu blocat la cel mai economic stil de condus consuma aproape 9 la extraurban pe distante lungi.Td4 nu am avut încă dar intentionez sa iau unul și o sa dau rezultate exacte.Momentan am și un aTiguan 2.0 tdi și are consum de 6,4 pe ruta Tg. Mureș Constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: reconditionare VCU

 

Dupa aproape 2 ani şi cam 10 000 km fara cardan ,am montat la loc cardanul cu vcu reconditionat şi rulmenti noi (un rulment se blocase)am facut itp şi deocamdata e fara probleme (aici itp e ınca doi ani)şi cel putin iarna asta o sa fie cardan montat poate şi permanent sa vedem pe parcurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Salutare ! Dorind să verific starea vascocuplajului, m.am uitat pe YouTube cum sa fac acest lucru și am văzut cum unii ridica masina de partea din spate și leagă de una din rotile din spate o pârghie in capatul căreia pun o greutate, mașină fiind în viteză..probabil.cand pârghia coboară lin..înseamnă că vcu functioneaza..altfel ar fi blocat.

Dilema mea : făcând experimentul..rotile din spate se învârteau fără că ceva sa opuna rezistenta ..deși mașină era ,,in viteza ,, una in fața ..alta în spate.practic cardanul parca nu ar fi conectat cu grupul.pare că se clintește o fracțiune de secundă..apoi rămâne nemișcat..rotile invartindu.se liber.vreo idee.. ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cardanul pe masina? Daca il ai si se invart rotile spate liber, ai un pinion din cutia de transfer scos, tehnica a samsarilor de masini.

 

Nu cred ca are pinionul scos! Amicul a mentionat ca o roata se invarte intr-un sens iar cealalta in sens opus ceea ce e normal. Dar a uitat sa mentioneze ca arborele cardanic nu se invarte. Il rugam sa mentioneze daca e valabil si acest aspect. Daca da, transmisia nu are probleme din punctul asta de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, ia citeste atent ce a scris colegul !... ,, cardanul parca nu ar fi conectat cu grupul.pare că se clintește o fracțiune de secundă..apoi rămâne nemișcat..rotile invartindu.se liber.vreo idee.. ??"

Buba se pare ca este la grupul spate, de acolo e decuplat.

Editat de l@u
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, ia citeste atent ce a scris colegul !... ,, cardanul parca nu ar fi conectat cu grupul.pare că se clintește o fracțiune de secundă..apoi rămâne nemișcat..rotile invartindu.se liber.vreo idee.. ??"

Buba se pare ca este la grupul spate, de acolo e decuplat.

 

Ai uitat de fraza: "una in fata, alta in spate..."

Colegul trebuie sa suspende doar o roata din spate si sa repete experimentul ca sa poata sa-si dea seama de starea VCU!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, ia citeste atent ce a scris colegul !... ,, cardanul parca nu ar fi conectat cu grupul.pare că se clintește o fracțiune de secundă..apoi rămâne nemișcat..rotile invartindu.se liber.vreo idee.. ??"

Buba se pare ca este la grupul spate, de acolo e decuplat.

 

Colegul sa fie mai explicit! Vad ca nu a mai aparut sa clarifice.

"Cardanul pare ca se clinteste o fractiune...apoi ramane nemiscat" - e normal sa aibe un mic joc in grupul fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am incercat sa ma prezint, dar nu am gasit unde se face asta. Sper sa nu supar pe cineva.

Sunt detinatorul unui FR 1 td4 din 2003. Eu nu recomand reconditionarea. Nu avem utilajele necesare pt aceasta operatiune. Am apela la o firma care reconditioneaza si uite asa am ajuns tot cu un cardan luat din dezmembrari (functional) si cu fabuluasa suma de peste 2000 lei minus in portofel. Suma cu care reuseam sa-mi achizitionez un vcu nou. Plus timp pierdut. Oamenii nu stiu sa-ti comunice problemele care pot aparea in urma acestei interventii. Poveste e lunga. NU RECOMAND.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am incercat sa ma prezint, dar nu am gasit unde se face asta. .

 

Prezentarea se face aici: https://www.club4x4.ro/forum4x4/forum/forum-club4x4/prezentarea-membrilor/21538-topic-de-prezentare-a-membrilor/page216

 

 

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Salutare.Sper ca scriu unde trebuie!

Multumesc tuturor ce au postat aici .Datorita voua am reparat singur propriul VCU.

Din pacate nu am reusit din prima .La primele probe am constatat ca rotile din spate ma ajuta foarte putin spre deloc.

Si am facut destule probe!

Am uitat sa mentionez ca am introdus cca 165 ml silicon iar gaurile sunt astupate cu suruburi

Am pus prea mult silicon sau gaurile trebuiau sudate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Buna seara !

Ma numesc Adi si detin un Freelander 2005, td4, manual, de aprox o luna.

As vrea sa va intreb...dupa un drum de aprox 20 km, pe asfalt uscat, am verificat VCU si diferentialul spate si erau calde....e normal ?...am facut semne pe cardane si semnele se decaleaza, deci VCU functioneaza, dar nu stiu daca la parametrii normali si daca e normala incalzirea lor....precizez ca sunt calde bine, dar pot tine mana pe ele fara sa ma ard...daca umblu pe camp, prin iarba sau noroi, VCU nu se incalzeste asa tare ca pe asfalt

Multumesc

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
Nu ma ajuta nimeni cu o parere sau un sfat ? :-)

 

Daca ai verificat nivelul de ulei din grup și ird /cutie viteze , și nu face nici zgomot mare in transmisie e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
Salutare.Sper ca scriu unde trebuie!

Multumesc tuturor ce au postat aici .Datorita voua am reparat singur propriul VCU.

Din pacate nu am reusit din prima .La primele probe am constatat ca rotile din spate ma ajuta foarte putin spre deloc.

Si am facut destule probe!

Am uitat sa mentionez ca am introdus cca 165 ml silicon iar gaurile sunt astupate cu suruburi

Am pus prea mult silicon sau gaurile trebuiau sudate?

 

Dacă ai găurit cu burghiu și ai făcut filet cu tarozi, tehnica e greșită. Se poate mai bine de atât.

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Din cate stiu Vascocuplajul nu se Poate bloca decat cand nu este folosit(dat jos cardane pt consum)...un vascocuplaj cand isi piedre calitatile se invartte in gol,nicidecum sa se blocheze...cutia de transfer se sparge din cu totul alte cauze...rulmenti cu jocuri in cardane

 

.sau lipsa ulei.

Etc

 

Salit. Te contrazic din experiența.mea și a altora. Când uleiul siliconic din VCU se duce, va distruge atât IRD cât și diff, dacă nu se reface / înlocuiește VCU

LAND ROVER FREELANDER 1.8 ( 2002, K4F )

LAND ROVER FREELANDER 2.5 ( 2001, K6F )

YAMAHA FZS 600 FAZER ( 2000 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salit. Te contrazic din experiența.mea și a altora. Când uleiul siliconic din VCU se duce, va distruge atât IRD cât și diff, dacă nu se reface / înlocuiește VCU

 

Ok, si cum explici masina cu peste 330000 km si cu VCU original?

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cıt timp ın carte de fabrica recomanda schimbare la 70 000 mile , numai o exceptie rara cred.Cınd am cumparat şi ınca nu ştiam, sau nu am dat imp şi cam la 180 000 am spart ird . Editat de ismetoz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cıt timp ın carte de fabrica recomanda schimbare la 70 000 mile , numai o exceptie rara cred.Cınd am cumparat şi ınca nu ştiam, sau nu am dat imp şi cam la 180 000 am spart ird .

 

Stiu ce zice cartea, mai ales dupa 2002. al meu are 186000, 2002, tot cu VCU original, dar uleiurile din IRD si diferential spate schimbate la maxim 3 ani.

Bine, eu sunt si mai ticnit de fel si am schimbat uleiul si la 1000 km daca masina a zacut in parcare restul de timp.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Buna seara !

Ma numesc Adi si detin un Freelander 2005, td4, manual, de aprox o luna.

As vrea sa va intreb...dupa un drum de aprox 20 km, pe asfalt uscat, am verificat VCU si diferentialul spate si erau calde....e normal ?...am facut semne pe cardane si semnele se decaleaza, deci VCU functioneaza, dar nu stiu daca la parametrii normali si daca e normala incalzirea lor....precizez ca sunt calde bine, dar pot tine mana pe ele fara sa ma ard...daca umblu pe camp, prin iarba sau noroi, VCU nu se incalzeste asa tare ca pe asfalt

Multumesc

 

Adi vezi pe forum uK au facut masuratori in diverse regimuri de functionare https://www.landyzone.co.uk/land-rov...rd-get.347542/

pe scurt IRD fiind cuplat la CV si motor atinge temp acestuia fiind si racit de acelasi sistem de racire.

 

VCU fiind in aer liber nu ar trebui sa se incalzeasca prea tare dc nu patineaza. Atunci cand puntea fata patineaza (in offroad de ex) miscarea de patinare a puntii fata se transmite prin IRD la arborele cardanic din fata VCU si il roteste mai repede, datorita rotirii lichidului (siliconic) din VCU apare un efect de "forfecare", lichidul se incalzeste, se "intareste" si transmite miscare intre discurile din interiorul VCU, mutand o parte din cuplul de rotatie de intrare dinspre motor-CV-punte fata si catre puntea spate. Mutarea se face intr-un procent de la 10% pana la cca 50% asigurand tractiunea 4x4.

 

Pe asfalt se va incalzi doar daca ai cauciucuri dimensiuni inegale / dezumflate / de tip diferit (onroad/offroad) intre puntea fata/puntea spate, moment in care VCU va functiona ca si cum rotile ar fi in regim de patinare la offroad si se va incalzi.

 

Ca sa intelegi mai bine cum functioneaza VCU vezi aici

 

in plus cum spun si cei din UK "...especially due to the different ratios front and rear requiring the driveline to slip all the time (hence why it has both a VCU and detachable coupling)"

datorita design diferentialelor puntii fata si spate cu rapoarte diferite de transmisie este nevoie de VCU care sa patineze un pic mereu, asta mentinand uleiul siliconic din VCU "tanar" mai mult timp (pana la cca. 70000mile/90000km) cand se schimba unitate VCU cu totul/sau se reconditioneaza.

 

De aceea mersul predominant urban cu FL1 fara off road ocazional "imbatraneste" VCU prematur si face ca uleiul siliconic din el sa se intareasca, sa nu mai permita patinarea intre punti, nu mai absoarbe diferentele de rotatie fata/spate si supune IRD / cutia de transfer fata la tensiuni mecanice care culmineaza cu distrugerea pinionului de atac/coroanei care antreneaza cardanul. sau mai rau si restul de pinioane, spargerea carcasei etc.

 

 

sper ca am reusit sa explic dc nu rog colegii sa ma corecteze

Alex

Editat de alex01
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare