Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

reconditionare VCU


alin75

Postări Recomandate

Re: Tegralok va mai spune ceva ?

 

Nici eu nu vreau sa ciopartesc un pinion de atac bun.

Carcasa butucului i se atasaza suportul de cuplare.

Semeringul nu se mai monteaza pentru ca rulmentul mecanismului sa primeasca ulei din ird.

Ma mai gandesc daca sa-l fac cu ungere separata.

Oricum mai mult de 100 de grame de ulei nu intra in el.

La sfarsit o sa astept propuneri din partea voastra sa-l botezam :-)

Editat de John Dowe
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: reconditionare VCU

 

Din cate stiu Vascocuplajul nu se Poate bloca decat cand nu este folosit(dat jos cardane pt consum)...un vascocuplaj cand isi piedre calitatile se invartte in gol,nicidecum sa se blocheze...cutia de transfer se sparge din cu totul alte cauze...rulmenti cu jocuri in cardane

 

.sau lipsa ulei.

Etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Din cate stiu Vascocuplajul nu se Poate bloca decat cand nu este folosit(dat jos cardane pt consum)...un vascocuplaj cand isi piedre calitatile se invartte in gol,nicidecum sa se blocheze...cutia de transfer se sparge din cu totul alte cauze...rulmenti cu jocuri in cardane

 

.sau lipsa ulei.

Etc

 

No offence, dar, stii gresit! VCU se blocheaza cand isi pierde calitatile: lichidul din el devine un fel de "marmelada" si se poate asemana cu un diferential sudat!

E invers decat la vascocuplajele pentru elicea ventilatorului

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

No offence, dar, stii gresit! VCU se blocheaza cand isi pierde calitatile: lichidul din el devine un fel de "marmelada" si se poate asemana cu un diferential sudat!

 

Vascocupla....cand nu mai sunctioneaza se invarte cu mana,ok?

La grand cherokee cand se duce vascocuplajut din CT nu mai merge fata,se invarte in gol...

 

Poate englejii astia au bagat alt soi de solutie in afara de "ulei pt vascocupla"j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Vascocupla....cand nu mai sunctioneaza se invarte cu mana,ok?

La grand cherokee cand se duce vascocuplajut din CT nu mai merge fata,se invarte in gol...

 

Poate englejii astia au bagat alt soi de solutie in afara de "ulei pt vascocupla"j

 

Poate! Am zis mai sus:"e invers decat la vascocupla de la ventilatoare"!

Lucreaza in alt regim termic.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Poate! Am zis mai sus:"e invers decat la vascocupla de la ventilatoare"!

Lucreaza in alt regim termic.

 

Ai dracu ei...

Bun,de acord...se blocheaza vasco....pe spate se sparge grupul doar daca este blocant....

Intreb ca vreau sa imi iau si eu o tigaia dasta dar v6-le...pe la 110000km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Poate! Am zis mai sus:"e invers decat la vascocupla de la ventilatoare"!

Lucreaza in alt regim termic.

 

Vascocuplajul este aproximatic ca cel din cutiile de transfer din grand cherokee zj np 249....desfaci cutie de transfer...scoti vadco cu flasa dinspre cardanul fata..si pe capul celalalt cuplezi cardanul spate la asta...

Avantaj:astea nu se bloceaza...cand nu mai lucreaza invart in gol...

O sa am tema de studiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Ai dracu ei...

Bun,de acord...se blocheaza vasco....pe spate se sparge grupul doar daca este blocant....

 

Reiau un pic tema ca sa-ti fie mai simplu:

Freelander este 4x4 permanent! Cu transmisia in minntile ei, (inclusiv VCU), raportul de cuplu este 90% fata-10% spate... ajunge in conditii de drum alunecos la 50%-50%!

Din acest motiv, grupul spate este un pic mai "firav" decat cel fata. In conditii de asfalt uscat, cu VCU blocat, este primul care se sparge! (similar cu orice 4x4 fara diferential centralla care una din punti e mai firava).

Cu cardanul demontat este in mare pericol IRD-ul: am vazut IRD facut muci dupa cateva luni de mers fara cardan! Tot fara cardan, grupul spate se invarte in gol si isi poate face joc in simeringuri... pierde uleiul si tot acolo ajungi, dupa o vreme!

Daca te bate gandul sa-ti iei Freelander:

-in primul rand iti recomand sa fie volan stanga din fabrica! Eviti din start numeroase probleme care pot apare la schimbarea de volan.

- de preferat, cutie automata: are un mai bun management al motorului si, din cate imi aduc aminte, ceva caluti suplimentari

Bafta la studiu!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Nu are nimeni de suferit daca mergi fara cardan,basme!!

Un amic are peste 200.000 km rulati fara cardan,culmea mai si tragea platforma!

Am avut freelander si am circulat fara cardan 3 ani(peste 50.000 km)era mult mai manevrabil si mai econom!

  • Like 2
Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Nu are nimeni de suferit daca mergi fara cardan,basme!!

Un amic are peste 200.000 km rulati fara cardan,culmea mai si tragea platforma!

Am avut freelander si am circulat fara cardan 3 ani(peste 50.000 km)era mult mai manevrabil si mai econom!

 

O face fiecare pe raspunderea si buzunarul lui!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Reiau un pic tema ca sa-ti fie mai simplu:

Freelander este 4x4 permanent! Cu transmisia in minntile ei, (inclusiv VCU), raportul de cuplu este 90% fata-10% spate... ajunge in conditii de drum alunecos la 50%-50%!

Din acest motiv, grupul spate este un pic mai "firav" decat cel fata. In conditii de asfalt uscat, cu VCU blocat, este primul care se sparge! (similar cu orice 4x4 fara diferential centralla care una din punti e mai firava).

Cu cardanul demontat este in mare pericol IRD-ul: am vazut IRD facut muci dupa cateva luni de mers fara cardan! Tot fara cardan, grupul spate se invarte in gol si isi poate face joc in simeringuri... pierde uleiul si tot acolo ajungi, dupa o vreme!

Daca te bate gandul sa-ti iei Freelander:

-in primul rand iti recomand sa fie volan stanga din fabrica! Eviti din start numeroase probleme care pot apare la schimbarea de volan.

- de preferat, cutie automata: are un mai bun management al motorului si, din cate imi aduc aminte, ceva caluti suplimentari

Bafta la studiu!

 

2.5 automat,clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Nu are nimeni de suferit daca mergi fara cardan,basme!!

Un amic are peste 200.000 km rulati fara cardan,culmea mai si tragea platforma!

Am avut freelander si am circulat fara cardan 3 ani(peste 50.000 km)era mult mai manevrabil si mai econom!

 

Econom???

1Litru/100km?

E diferenta mare sa mergi la drum cu masina cu 4x4 si 2x4...mai ales dpdvd al sigurantei...

Cei care merg fara diferential au masini cu probleme!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Test.

Acum doua luni am venit din Anglia 2800 de km cu 4x2 consum pompa-pompa 7.5 mers constant 125km/ora

Sambata asta am venit cu 4x4 cu consum 9.9 la suta!!!!

 

Diferenta 67 de litri ! =80 de euro atuncati pe teava de esapament ...in conditiile in care pe autostrada 4×4 era necesar ca izmenele vara ! :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Test.

Acum doua luni am venit din Anglia 2800 de km cu 4x2 consum pompa-pompa 7.5 mers constant 125km/ora

Sambata asta am venit cu 4x4 cu consum 9.9 la suta!!!!

 

Diferenta 67 de litri ! =80 de euro atuncati pe teava de esapament ...in conditiile in care pe autostrada 4×4 era necesar ca izmenele vara ! :-)

 

Atunci vinde Freelander-ul si cumpara un "suv" 4x2.

La al meu ies cu consumul asta daca trag remorca cu 500 kg, cutie automata. Schimba-ti stilul de condus.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Reiau un pic tema ca sa-ti fie mai simplu:

Freelander este 4x4 permanent! Cu transmisia in minntile ei, (inclusiv VCU), raportul de cuplu este 90% fata-10% spate...

... eu stiam de un raport 70/30. Nu am posibilitatea sa caut acum in manual...

L.E. propun mutarea postarilor incepand cu nr. 409 la topicul legat de consum...

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

... eu stiam de un raport 70/30. Nu am posibilitatea sa caut acum in manual...

L.E. propun mutarea postarilor incepand cu nr. 409 la topicul legat de consum...

 

Poti sa cauti! Nu cred ca vei gasi in manual asta... cel mult la "tehnici de condus"!

Eu imi aduc aminte ca am gasit raportul asta prin Hayness.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Pana la urma fiecare este liber sa experimenteze pe banii proprii. Repet, nu-ti convine o masina cu tractiune 4x4 permanent? Vinde-o si ia-ti ceva care se adapteaza mai bine cerintelor, dar nu incerca sa reinventezi apa calda pe un sistem gandit sa functioneze ca un tot unitar.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Cu tot respectul , apa calda a fost inventata de toate suv-urile .

TOTI au realizat un decuplaj al tractiunii .

Pana si la Duster in colaborare cu Nissan s-a realizat o transmisie impecabila cu decuplare electrica.

Numai inginerii de Freelander au inventat apa rece.

Nimeni nu vrea un 4x4 permanent decat daca are 300 de oi si locuieste la stana.

Editat de John Dowe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Cu tot respectul , apa calda a fost inventata de toate suv-urile .

TOTI au realizat un decuplaj al tractiunii .

Pana si la Duster in colaborare cu Nissan s-a realizat o transmisie impecabila cu decuplare electrica.

Numai inginerii de Freelander au inventat apa rece.

Nimeni nu vrea un 4x4 permanent decat daca are 300 de oi si locuieste la stana.

 

Cu tot respectul, dar sistemul de transmisie de pe Freelander are vreo 25 de ani de la faza de concept, vreo 20 de la lansarea lui pe piata si veo 12 de cand nu se mai foloseste.

Duster-ul foloseste o transmisie de Qashqai, aparuta cand Freelander 1 iesea din productie.

Mai sunt si oameni care nu locuiesc la stana si vor 4x4 permanent, am 3 Freelander 1 in familie si toate sunt cum le-a gandit englezu' cand a colaborat cu americanu' si japonezu'.

  • Like 1

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Asa e . De la japonez a luat volanul pe dreapta si de la american ...nu stiu ce naiba a luat.

De aia Nissan ,Suzuky ,Toiota trec pe langa noi pe dealuri de ne flutura urechile.

Sa recunoastem ca pentru noi Freelanderul e o masina mai mult de suflet decat un 4×4 veritabil.

Pentru ca oricare 4x4 adevarat are o decuplare a tractiunii pe o axa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Asa e . De la japonez a luat volanul pe dreapta si de la american ...nu stiu ce naiba a luat.

De aia Nissan ,Suzuky ,Toiota trec pe langa noi pe dealuri de ne flutura urechile.

Sa recunoastem ca pentru noi Freelanderul e o masina mai mult de suflet decat un 4×4 veritabil.

Pentru ca oricare 4x4 adevarat are o decuplare a tractiunii pe o axa.

Freelander nici n-a avut vreodata pretentii de off-roader! Este "decat" primul SUV al marcii!

Este conceput 4x4 permanent si asa functioneaza cel mai bine!

 

L.E. inca o chestie: japonezii au luat volanul pe dreapta de la englezi, nu invers! :grin:

Editat de teddybear

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reconditionare VCU

 

Freelanderul e o masina mai mult de suflet decat un 4×4 veritabil.

 

Imi pare rau sa te contrazic, este un 4x4 veritabil dar nu este un offroad-er veritabil.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: reconditionare VCU

 

Asa e . De la japonez a luat volanul pe dreapta si de la american ...nu stiu ce naiba a luat.

De aia Nissan ,Suzuky ,Toiota trec pe langa noi pe dealuri de ne flutura urechile.

Sa recunoastem ca pentru noi Freelanderul e o masina mai mult de suflet decat un 4×4 veritabil.

Pentru ca oricare 4x4 adevarat are o decuplare a tractiunii pe o axa.

Este un 4x4 veritabil. Motorul td4 este foarte bun, din pacate ambreiajul este punctul slab al acestei masini. Asta este opinia mea dupa 10 ani de exploatare.

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: reconditionare VCU

 

Este un 4x4 veritabil. Motorul td4 este foarte bun, din pacate ambreiajul este punctul slab al acestei masini. Asta este opinia mea dupa 10 ani de exploatare.

 

Au gresit ei ceva, am avut un Rover 75 , acelasi motor, aceasi problema la ambreiaj. Am ales pana la urma cutia automata la LRF 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare