Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu


omoroka

Postări Recomandate

O sa incep prin a va spune ca faptul s-a consumat deja duminica trecuta.

Am mers inopinant, cum procedez de cele mai multe ori, in formatie restransa, adica cu inca un samurai (Johnny), in Baiului. Am mers putini pentru ca am avut ganduri ambitioase.

Planul era de a face 4 trasee in Baiului in acea zi... insa nu-l stiam dimineata decat pe primul: Piciorul Mierlei. Am urcat asadar pe acolo pieptis... nici nu stiu daca exista un drum pe acolo defapt, si o data ajunsi in creasta ne-am hotarat sa parcurgem un traseu pe care nu-l mai facusem: culmea Cumpatu ce coboara in cartierul cu acelasi nume din Sinaia. Acesta incepe cu o coborare foarte agresiva pentru care recomand neaparat cauciucuri dezumflate, reductii bune si abordarea pe vreme uscata. In rest se coboara prin padure... nici aici nu stiu daca exista drum. Traseul cred ca este parcurs mai mult de enduristi.

Pentru ca vremea era frumoasa si am ajuns devreme in Sinaia am zis sa mergem in Azuga si sa urcam iar in Baiului. Am facut cu aceasta ocazie inca un traseu pe care eu nu-l parcursesem inca si anume Cazacu. Acesta duce fix la statia meteo din varful partiei cu acelasi nume, singura portiune mai dificila fiind o panta de vreo 50m noroioasa prin padure.

Intoarcerea am facut-o pe valea Prislop, drumul fiind tras proaspat cu buldozerul din creasta pana la o stana de sub culmea Orjogoaia. Am ajuns direct in Valea Doftanei, relativ aproape de intersectia cu drumul ce duce in Secaria.

 

Aici aveti trackul: Piciorul Mierlelor - Cumpatu - Cazacu - V. Prislopului.zip

 

Filmul contine secvente ale traseelor Piciorul Mierlei si Cumpatu

 

Enjoy :grin:

 

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu

 

O sa incep prin a va spune ca faptul s-a consumat deja duminica trecuta.

Am mers inopinant, cum procedez de cele mai multe ori, in formatie restransa, adica cu inca un samurai (Johnny), in Baiului. Am mers putini pentru ca am avut ganduri ambitioase.

Planul era de a face 4 trasee in Baiului in acea zi... insa nu-l stiam dimineata decat pe primul: Piciorul Mierlei. Am urcat asadar pe acolo pieptis... nici nu stiu daca exista un drum pe acolo defapt, si o data ajunsi in creasta ne-am hotarat sa parcurgem un traseu pe care nu-l mai facusem: culmea Cumpatu ce coboara in cartierul cu acelasi nume din Sinaia. Acesta incepe cu o coborare foarte agresiva pentru care recomand neaparat cauciucuri dezumflate, reductii bune si abordarea pe vreme uscata. In rest se coboara prin padure... nici aici nu stiu daca exista drum. Traseul cred ca este parcurs mai mult de enduristi.

Pentru ca vremea era frumoasa si am ajuns devreme in Sinaia am zis sa mergem in Azuga si sa urcam iar in Baiului. Am facut cu aceasta ocazie inca un traseu pe care eu nu-l parcursesem inca si anume Cazacu. Acesta duce fix la statia meteo din varful partiei cu acelasi nume, singura portiune mai dificila fiind o panta de vreo 50m noroioasa prin padure.

Intoarcerea am facut-o pe valea Prislop, drumul fiind tras proaspat cu buldozerul din creasta pana la o stana de sub culmea Orjogoaia. Am ajuns direct in Valea Doftanei, relativ aproape de intersectia cu drumul ce duce in Secaria.

 

Aici aveti trackul: [ATTACH]193044[/ATTACH]

 

Filmul contine secvente ale traseelor Piciorul Mierlei si Cumpatu

 

Enjoy :grin:

 

Bravo!

Foarte frumos video & music!

Imi am permis si l am postat pe pagina mea de FB "pizzaitalia popesti"

Astept si eu sa am o ventura atat de frumosa cu Patrolul meu!!

Felicitari!

Ciao

Lukino

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu

 

Bravo!

Foarte frumos video & music!

Imi am permis si l am postat pe pagina mea de FB "pizzaitalia popesti"

Astept si eu sa am o ventura atat de frumosa cu Patrolul meu!!

Felicitari!

Ciao

Lukino

 

Multumesc pentru aprecieri. Trebuie sa-ti vizitez pizzeria intr-o zi. Eu vin regulat in Popesti la parintii mei :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu

 

Frumos! Iesirea la Cumpatu era cu bariere? Vad ceva foiala pe track prin zona :grin:

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu

 

Frumos! Iesirea la Cumpatu era cu bariere? Vad ceva foiala pe track prin zona :grin:

 

am ajuns pe la bariere pentru ca la un momentdat in padure am pierdut drumul si am coborat la inspiratie.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Baiului pe la Picioru Mierlei si Cumpatu

 

Nenea Omoroka, inca o data multam de un traseu mai mult decat echilibrat.

Duminica asta am mers din nou "pe urmele" tale :)

 

Am avut parte de o zi insorita, si de un drum pe masura.

 

Pentru urcarea prin Piciorul Mierlei a trebuit sa alocam aprox o ora pana am gasit varianta cea mai potrivita.

Sincer, nici eu nu cred ca se poate numi drum "trecerea aia printre copaci" :)

 

Altfel, platoul ca de obicei....spectaculos.

 

Coborarea spre Sinaia...."frumoasa":)....mai ales inceputul cu panta aia abrupta. Niste ATVisti si-au facut o "sfanta cruce" cand le-am spus ca pe acolo vrem sa coboram.:)). Undeva mai jos Minitehnicus cu 3 echipaje "surprindeau in cadre foto actiunea"....tocmai ce ne intalniseram incognito. (apropo - poate primim si noi pozele).

 

In concluzie....o iesire de duminica reusita intr-o zi care parea mai degraba de mai nu de sfarsit de octombrie - asa cum mi-a zis un cioban care ne-a rugat sa-l luam si pe el din Secaria pana "unde putem".

PA270036.thumb.JPG.9f98ea686642425aff3534431b3ca153.JPG

PA270057.thumb.JPG.8218d7a67f4e81fb54d60547f12c5726.JPG

PA270059.thumb.JPG.65c80b6a3edc05c1e31ed02d71c75288.JPG

PA270068.thumb.JPG.9993914f9220dda80aa7fc579cf5b0dd.JPG

PA270091.thumb.JPG.b2a9cbb38aff29b4be81f6270f9cb025.JPG

PA270096.thumb.JPG.93953eebebdd21af44c90866297e432e.JPG

PA270103.thumb.JPG.bda0b25a3517d04a2b44c5c1525e7318.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare