GTC Auto Shop
Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimaUltima
Afisez rezultatele 41 la 50 din 55

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    40
    Masina
    Ford Maverick 2 2002

Implicit Re: Soft-roader: Ford Maverick 2, 2002

Salutare

Fara prea multe noutati: cateva drumuri lejere, facut ITP , schimbat cabluri frana de mana (central si dreapta). Cablurile le-am luat pana la urma de la reprezentanta pe original si eu fost scumpute (550 lei per total dupa 25% discount). Am gasit aftermarket doar in state (~300 lei pe Amazon.com cu transport si taxe incluse) dar ar fi trebuit sa mai astept cateva saptamani.

Pentru cine mai cauta :
    Cablu frana mana central: Dorman C660394 (original pe Mazda / Ford: EC02-44-150B, YL8Z-2853-AA)
    Cablu frana mana stanga: Dorman C660167 (original pe Mazda / Ford: EC03-44-410A, YL8Z-2A635-AA)
    Cablu frana mana dreapta: Dorman C660168 (original pe Mazda / Ford: EC03-44-420, YL8Z-2A635-AB)

Ca idee la reperele care se gasesc doar pe original merita verificat pretul pe codurile de Mazda Tribute... uneori sunt mai ieftine si se gasesc si echivalente aftermarket. Dar trebuie fie sa cauti tu pe net fie sa gasesti un magazin dispus sa sape.

In rest totul ceas.

Spor

Robert

Data Inscriere
    Jan 2018
    Varsta
    35

Salut ERR!
    Am citit cu mare interes "jurnalul de bord" pe care l-ai tinut pe parcursul catorva ani. Intentionez sa achizitionez si eu peste 2 zile un Ford Maverick XLT 2.0i, din Germania. Am mai multe oferte si nu m-am decis inca asupra uneia. Avand in vedere ceea ce caut...si anume un suv potrivit atat concediilor cu familia cat si iesirilor la pescuit, cu motorizare pana in 2000 cmc, spatios, cu ceva valente off-road...cred ca este o alegere buna si fiabila.
    Ma intereseaza cum s-a cumportat kitul de inaltare pe care l-ai facut....as alege sa fac ceva asemanator+ un set de anvelope M/T.

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    40
    Masina
    Ford Maverick 2 2002

Salutare si La Multi Ani

Ce am montat eu este un suspension lift pentru fata. Stock masina este putin "coborata" in fata, in urma ridicarii devine dreapta. Din ce am vazut prin forumurile din SUA asta e metoda standard recomandata. Rotile au ramas cele stock 225 70 R15 (parca) cu anvelope Cooper Discoverer At3.

Dupa vreo 3 ani de la montare si vreo 15.000 km nu pot sa spun ca am vazut ceva probleme. E drept ca nici nu am facut multi kilometrii si am mers in general pe sosea. Cand e frig afara se aude o scartaiala pe fata cand trec de "politistii culcati" (limitatoare viteza) si am banuit ca sunt bieletele antiruliu dar aparent nu au joc. Nu stiu daca e legat de stresul aditional cauzat de lift sau pur si simplu e varsta.
    Raptor multa bafta cu alegerea masinii. Eu sunt foarte multumit de ea dupa 4 ani. Iti recomand suspension lift-ul si un scut pentru confort psihic sporit cand iesi de pe drum. MT-uri... sincer cred ca iti vor compromite confortul pe sosea. Poate niste AT-uri mai agresive ar fii suficiente?

In alta ordine de idei am schimbat in Decembrie uleiul si filtrul, restul filtrelor au ramas caci anul trecut am circulat doar vreo 3-4000 km. In rest totul pare ok.

Din pacate/fericire urmeaza ca masina de la lucru sa fie schimbata si o sa trec de la skoda superb la kodiaq... care e un SUV mai domestic decat Fordul dar are 4x4 si garda la sol necesara pentru ce soft-road e dispus sa faca familia mea. Astept sa vad ce si cum dar probabil Fordul devine redundant si o sa fie scos la vanzare...

Multa sanatate

Robert

Data Inscriere
    Jan 2018
    Varsta
    35

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Mizez mult pe rezistenta acestui de gen de masina. Am ales cumuland toate +/- intregii game si cocluzia a fost ca nu este cel mai sportiv, nu este cel mai performant in off-road, nu este cel mai spatios...dar...asa cum Simona Halep este nr. 1 in lume fara sa castige un un singur turneu important:))), la fel si Escape/Maverick a imbinat cel mai bine toate cerintele pe care le-am avut de la el.
    M-ar interesa de unde ai achizitionat acel kit de inaltare (un link ceva, daca este posibil). Voi tine cont de sugestiile legate de tipul anvelopelor. Chiar...in urma montajului anvelopelor de care mi-ai spus, nu a rezultat o usoara inaltare?

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    40
    Masina
    Ford Maverick 2 2002

Salutare

Pentru lift kit cauta pe ebay.com dupa "Ford Escape 2002 lift kit" si o sa gasesti o gramada de linkuri din SUA. Pretul 50 USD + 90 USD transport. M-am uitat acum si vad ca e si ceva oferta de la rusi care e mai decenta la transport.
    Din descriere pare sa se potriveasca (Ford Maverick 2 in Europa = Ford Escape in SUA)

"
    These polyurethane strut spacers are compatible with:

Ford ESCAPE (TM7) 2007 - 2012
    Ford MAVERICK (TM1) 2000 - 2006
    Ford MAVERICK (TM7) 2006 - 2009

"

https://www.ebay.ca/itm/Front-strut-...EAAOSwlp1Z0aOo

Cum nu am pus roti mai mari nu a crescut garda la sol. Dar la 21 cm e decent. In principiu poti merge linistit in soft-road. Daca vrei modificari mai mari si off-road mai serios cauta o masina cu reductor si 4x4 "clasic" - de exemplu Suzuki Grand Vitara. Bineinteles fiecare cu avantaje si dezavantaje

Spor
    Robert

Data Inscriere
    Jan 2018
    Varsta
    35

Salut!
    Am gasit asa ceva https://www.ebay.com/itm/2001-2012-E...tZ1nkF&vxp=mtr, pt un lift de 2'' (aprox 5 cm) si inca ceva asemanator dar cu piese mai rotunjite, pt o inaltare de 1,5''.
    Nu vreau un off-roader mai puternic pt ca as sacrifica mult din confort si tinuta de drum (probabil 90 % din timp masina va circula pe sosea). Pe Balta Ialomitei sunt zile cand poti ajunge la locul de pescuit si cu un Matiz dar sunt si ocazii cand au ramas impotmolite si masini mult mai serioase( Mitsubishi Pajero si Jeep Grand Cherokee de 5.2), fiind nevoie de un Unimog pentru recuperarea lor. Pentru ce am eu nevoie cred ca este suficient. Am observat ca Robert a spus ca foloseste roti pe 16. Tu ce dimensiuni ai montat?
    Toate cele bune!

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    40
    Masina
    Ford Maverick 2 2002

Salut

Eu am pus lift kit-ul de 1.5' (3.75 cm) in ideea ca asa aduc masina la nivel si in plus nu ar trebui teoretic sa afecteze negativ suspensia. Practic varianta cea mai cuminte.
    Lift kit-ul de 2' (5 cm) s-ar putea sa fie prea agresiv si sa iti stea masina cu botul ridicat.

Daca vrei un suspension lift serios este si kit de la OME dar cu transport cu tot te costa cam mult
    http://www.rocky-road.com/ford-escape-lift-kit.html

La capitolul roti eu am ramas la marimea standard din CIV: 225 70 R15, cum spuneam Cooper Discoverer At3. Am si lanturi in masina pentru situatii "maro" dar nu le-am folosit decat o singura data la zapada.

Spor

Robert

Data Inscriere
    Jan 2018
    Varsta
    35

Salutare tuturor!
    Azi-noapte a sosit si Fordul m-ai, in cele din urnă. La prima impresie am fost placut impresionat. Din ce am răsfoit prin facturile aflate Ón torpedou am observat ca in 2015 masina avea 161000 km, deci cei 174000 actuali, ar putea fi REALI.
    Am pe ea anvelope foarte Bine, tip C, de iarnă dar voi comanda cat de curand ori un set de Discovery Coopera At3 ori unul de General Grabber At2.
    As avea nevoie de sfatul celor care dețin acest model in urmatoarele probleme:
    - Mașinile voastre au Ónchidere centralizată, pe telecomanda cheii? Eu am primi masina cu 2 chei simple, fără telecomanda si am observat ca nici butonul care comanda Ónchiderea ușilor, montat pe portiță șoferului, nu isi face treaba, fiind nevoit să blochez usile manual, fără a putea Ónchide portbagajul.
    - are cineva idee de ce ar putea sa stea aprins becul ABS?
    Va multumesc!
    O zi bună tuturor!

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    40
    Masina
    Ford Maverick 2 2002

Salutare

Sa ai parte de masina! Referitor la intrebarile tale:

La mine cheia este simpla dar am o telecomanda mica separata pentru inchiderea centralizata (arata ca o telecomanda de alarma). Are 2 butoane (inchis si deschis). Inchide /deschide toate usile + portbagaj. Butonul de blocare deblocare usi functioneaza.
    Din ce spui tu s-ar putea ca fostul proprietar sa fii dezafectat de tot sistemul. Verifica si la sigurante sa fie toate Ok.

Daca iti sta aprins in bord martorul de ABS s-ar putea sa fie rupt "ABS tone ring": e un inel dintat prins pe planetara si folosit de ABS sa masoare viteza de rotatie. De pe forumuri cica se intampla chestia asta (intra apa, rugineste sub inel, rugina impinge inelul pana crapa). Cauta pe google dupa "Ford Escape 2001 ABS tone ring "

Aici cum se diagnosticheaza / inlocuieste:

https://www.youtube.com/watch?v=kB2fmvokpkQ

Daca ai gasit vreun inel rupt codul cred ca e AL8Z-2C182-A (pe fata) si 5L8Z4234BD (spate).

Spor

Robert

Data Inscriere
    Jan 2018
    Varsta
    35

Multumesc pt raspuns!
    Miercuri am programat masina la service pentru o diagnoza mai amanuntita. Neavand numere de inmatriculare nu am putut merge cu ea prea mult dar am observat ca nu imi merge cruise controlul, daca asta reprezinta cu adevarat cele 2 butoane de pe volan(in partea stanga). De asemenea, nu stiu ce reprezinta celelalte 3 de pe partea dreapta(presupun ca ar putea fi computerul de bord?).
    Cum activezi pilotul automat?

Discutii Similare

1. Probleme motor Ford Maverick
    By pantzerrow in forum Ford
    Raspunsuri: 13
    :: 4th May 2016, 22:35
  2. Ford Maverick 1995
    By vinutzu_30 in forum Ford
    Raspunsuri: 8
    :: 16th July 2013, 13:21
  3. Diagnoza Ford Maverick
    By eugenc in forum Ford