Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

mi s-au furat rotile de teren


ancuta_laurentiu

Postări Recomandate

Rog un moderator sa mute discutia in alta parte, caci eu nu am gasit.

 

In noaptea de 10/11.11.2013 in intervalul orar 19.30 - 07.20 persoane necunoscute au patruns in locul in care am garajul si mi-au sustras 3 roti. A 4-a era pe masina in alta locatie.

Mentionez ca langa aceste roti se afla un generator de curent, bormasina, flex, alte roti pe 15 cu profil tractor 195/15, truse de chei, hilift etc etc, insa doar rotile lipsesc.

 

fac apel la membrii forumului sa ma anunte daca au indicii despre aceste bunuri.

- 3 jante aliaj model deosebit 5x139.7 (Suzuki, Niva) de 8.5j cu et de -30, dotate cu valve de metal.

- 3 anvelope 31/10,5/15 BFG KM2 uzura minima (maxim 5000 km) fabricate in 2011

 

in prima poza e o vedere de ansamblu cu ele pe masina

in urmatoarele doar ce a mai ramas.

DSCF1190.thumb.JPG.979c5902e2b686249e8a89639a87f1c7.JPG

DSCF1494.thumb.JPG.8032c5d6da272aa8742d9ead9470e050.JPG

DSCF1484.thumb.JPG.d649dfa09c9896c387ee112da3080e3b.JPG

DSCF1485.thumb.JPG.074e484b0ca674fafd749edb2389c3f1.JPG

DSCF1490.thumb.JPG.655844b0ce65593de8d90a837b2af436.JPG

DSCF1491.thumb.JPG.95e2a482f15a407a5ebdb35b0e0e6964.JPG

DSCF1492.thumb.JPG.cda164e1534d188ba59fd2e8421a47f7.JPG

DSCF1493.thumb.JPG.c56c0c8dbc7a3bbb3c7a20524e1c0e88.JPG

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

merci de sfaturi.

imi cunosc rotile pt ca anvelopele au serii iar jentile sunt inconfundabile.

am verificat comerciantii de anvelope second din zona

am fost la ceva parcuri de dezmembrari si am ramas suprins ca politia deja fusese pe acolo.

momentan nu am bani sa iau altele.

pana ma satur de cautat poate voi face si banii necesari pt alt set

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

merci de sfaturi.

imi cunosc rotile pt ca anvelopele au serii iar jentile sunt inconfundabile.

am verificat comerciantii de anvelope second din zona

am fost la ceva parcuri de dezmembrari si am ramas suprins ca politia deja fusese pe acolo.

momentan nu am bani sa iau altele.

pana ma satur de cautat poate voi face si banii necesari pt alt set

 

cum tu cauti anunturi cu roti de vanzare asa caut eu anunturi cu masini de vanzare. mi au furat masina anul acesta din bulgaria de la nisipuri. am avut o toyota land cruiser din 2008 cumparata de noua. in fine am eu un set de jante aproape identice doar ca au gaurile putin mai mari( gaurile modelului, nu gaurile de la suruburi) ele sunt montate pe o toyota land cruiser LJ73 nu stiu daca merg la tine, daca esti interesat suna ma : 0737572101.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

de bulgari imi e si mie frica.

locuiesc in calafat la 3 km de vidin. e posibil ca rotile mele sa fie pe teritoriul bulgariei.

 

merci de oferta insa suzuki e in 5 prezoane nu in 6 ca toyota

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

VESTE BUNA!!!! mi-am gasit rotile

 

pt a raspunde la toate ipotezele si posibilitatile la care v-ati gandit o sa va povestesc cum s-a intamplat.

organele de politie vor stabili cine este hotul.

 

in saptamana 4-8.11.2013 am fost contactat pe telefon de un anume Staniloiu Alin (25 ani F.A.P.) din Motru caruia ii trebuia o carcasa de grup fata si o planetara stanga de vitara

in data de 9.11.2013 Staniloiu Alin m-a sunat sa ne intalnim ca e in zona mea livrand niste carbuni.

acesta insotit de inca o persoana au venit la mine cu o duba (prelata).

l-am invitat in curte, le-am aratat ceva carcase de grup din care a ales una, urmand ca planetara sa ii fie livrata luni intrucat era montata pe o masina. mi-a lasat adresa de livrare.

am povestit cate ceva despre vitare, inaltari, roti etc. mi-a povestit ca a luat masina de la nicu de la valcea - un englezoi negru in 3 usi model dupa 96 cu planetare negre.

in noaptea de 10/11.11.2013 doar cele 3 roti au fost furate. a 4-a era pe masina in alta locatie.

pe 11.11.2013 am depus plangere la politie.

in aceeasi zi, in timp ce politia lua amprente si audia vecinii, am fost sunat de Staniloiu Alin caruia ii trebuia planetara. i-am zis ca sunt foarte ocupat cu politia, ca mi s-au furat 3 roti si ca i-o livrez dupa ce termin.

 

am cautat peste tot, targuri, prieteni, parcuri auto, stane, etc etc.

am luat in calcul toate persoanele care au fost la mine in curte in ultima luna.

intre timp am fost sunat de acelasi Staniloiu Alin, care vroia planetara si pe dreapta. ultimul apel de la el chiar ieri l-am avut.

 

in acest week end am fost plecat la Sacele-Brasov, iar la intoarcere am zis sa fac un ocol sa verific si aceasta pista.

am trecut pe la Shomy si Milu din Tg Jiu, apoi m-am deplasat catre Motru.

l-am sunat pe Andi Ghimisi (prieten si coleg de forum) sa ma ajute in acesta problema.

ajuns la acesta acasa i-am zis ca vreau sa mergem cu masina lui sa verific la o adresa daca gasesc ceva bfg-uri.

imediat andi mi-a zis ca stie unde sunt rotile mele.

m-a zis ca fara sa isi dea seama, a vazut sambata pe 23.11 o vitara cu BFG-uri. chiar a purtat o discutie cu proprietarul vis a vis de motor crezand, dupa capota ca e diesel. au discutat despre anvelopele pe 31 despre care i-a zis ca i le-a adus cineva de afara si ca a platit pe ele 100 de euro. de asemenea au povestit cum ca un tip din calafat (adica je) i-a cerut 500 lei pe un kit de coborat dif-ul fata, etc etc.

cu masina lui Andi am mers la aprox 200 metrii de casa lui.

 

la poarta unei case stationa o vitara cu 4 anvelope bfg pe 31. pe spate erau chiar rotile mele iar pe fata avea alte jante.

mi s-au inmuiat picioarele si tremuram de draci...

am adus si masina mea in zona, am blocat acea vitara si am sunat imediat la politie.

a venit la fata locului un echipaj care dupa o scurta prezentare, a strigat la acea poarta (domiciliul lui Staniloiu Alin) si l-a invitat la sediul politiei.

a fost audiat de politisti si a declarat ca 3 roti le-a cumparat din targul de masini din Drobeta Turnu Severin de la un tigan iar pe a 4-a a cumparat-o noua.

a recunoscut ca a fost la mine in curte si ca a vazut ca am 2 seturi de roti de teren (unele de tabla) insa nu a retinut cum erau exact, desi aceleasi roti "le-a cumparat din targ de la un tigan pe care il cunoate dupa fizionomie insa nu stie cum il cheama".

a fost o noapte lunga cu verificari, luari de declaratii, amprente, fotografii la anvelope si jante, etc etc.

la sfarsit am primit rotile in custodie pana la terminarea anchetei.

am gasit "cumparatorul de buna credinta" !

ramane intrebarea cine e acel tigan ce mi-a furat rotile......

ancheta politiei va lamuri si acest aspect.

voi ce credeti?

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

Ma bucur ca ti-ai gasit rotile de teren, c-am asa se intampla uneori pe cine inviti prin curte cam ala iti fura, acuma depinde de om...binenteles nu toti sunt la fel, dar saracia asta care o traim in Romania noastra i-a facut asa pe oameni, si sunt din ce in ce mai multi tepari, care v-or doar sa te fure tocmai din cauza banilor....In principiu sa nu iti mai lasi masian prin fata curti daca stai la casa,si sa o bagi intotdeauna in curte, si cel mai sigur un caine de paza si noapte inainte de culcare sa ii dai drumul prin curte,mi se pare cel mai in regula mod...binenteles ca daca vor sa te fure tot te fura si cu cainele...dar macar poate latra odata cainele si auzi si te trezesti si iesi la ei cu o arma de vanataore:ha::ha:....

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

Povestea ta mi-a adus aminte de o intamplare asemanatoare cu ceva ani in urma.... cred ca vreo 6-7...

 

Pe vremea aia aveam o retea de net de cartier destul de mare si printre altele foloseam antene si echipamente wireless profesionale de mare putere.... intr-o zi m-a sunat un tip X din Satu mare interesat de exhipamentele mele ca vroia sa cumpere unele similare ( pretul unui link era de genul 6000 euro ), l-am invitat la Bucuresti si dupa ce am stat putin de vb , m-am deplasat cu el in teren si i-am aratat despre ce este vb si cum functioneaza, era foarte incantat, ne-am intors la birou unde m-a rugat sa ii fac un import pt el pt asemenea echipamente urmand ca in zilele urmatoare sa imi vireze un avans prin banca si a plecat....

 

Dupa vro 5 zile, intr-o noapte pe la orele 4, m-a trezit din somn administratorul de retea cum ca serverele au dat alerta de "link cazut" ( cine este in domeniu stie despre ce este vb ) , dimineata la 7 am trimis echipa de interventii pe teren si surpriza, nu mai existau nici echipamentele, nici routerele nici antenele, practic fusesera luati 2 stalpi cu echipamente cu totul :(

 

Intre timp individul nu a mai sunat sa finalizeze nici o comanda, iar dupa cateva telefoane a raspuns sec ca nu are banii si se gandeste la o alta solutie, am dat seriile de echipamente la Politie si lucrurile au murit pt urmatoarele saptamani....

 

.... si surpriza, dupa 3 saptamani m-a sunat un alt individ care a vazut la o retea de "cartier - comuna" niste echipemnete performante la Carei si m-a intrebat daca poate sa achizitioneze asa ceva de la mine, intamplator fiind singurul din Romania care aveam aceasta solutie, am luat 2 baieti de la tehnic si fuga la Carei sa vad despre ce este vb, si surpriza , erau exact echipamentele mele disparute in urma cu 3 saptamani, care acum erau montate in reteaua lui X .... politie, declaratii, aceeasi poveste cu "le-am" cumparat din Ungaria din targ :ha: ... in final s-a ajuns la niste perchezitii acasa la X, si surpriza s-au gasit si telefoanele mobile su SIM-urile de alerta pt link :) .... mi-am recuperat echipamentele, iar individul nu stiu cum ... dar nu a patit nimica si, si in ziua de azi da tepe pe la diverse firme din domeniul IT ....

 

am avut noroc, dar am tras aceeasi invatatura, cu "ai grija pe cine bagi in casa", la alte furturi si disparitii nu am mai recuperat nimica...

 

un alt exemplu in domeniu este o fosta firma pe net "easymag.ro" care vindea cu nerusinare echipamente si fibra optica furate din retelele de net rds, ups si ale altora ... pe patron intre- timp l-au dat in urmarire generala fiind fugit din tara....

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: mi s-au furat rotile de teren

 

nu e el MAX-ule e altul de care mai mult ca sigur ai auzit si tu :)

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare