Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

inaltare grand vitara 2006 si sfat marime anvelope


Postări Recomandate

buna ziua, am achizitionat o grand vitara din 2006 1.9 diesel si as dori sa-i ridic garda la sol, daca este careva pe forum care a facut operatiunea aceasta in rog sa ma ajute cu un sfat, orice idee e binevenita, totodata as vrea sa stiu daca intra anvelope 235/70 r16 pe masina fara inaltare, multumesc anticipat Editat de Astral
:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: inaltare grand vitara 2006

 

buna ziua, am achizitionat o grand vitara din 2006 1.9 diesel si as dorii sa-i ridic garda la sol, daca este careva pe forum care a facut operatiunea aceasta in rog sa ma ajute cu un sfat, orice idee e binevenita, totodata as vrea sa stiu daca intra anvelope 235/70 r16 pe masina fara inaltarem multumesc anticipat

La tine care nu mai ai sasiu rigid merge inaltata prin metoda de la vechile Dacii:fie inaltatoare la arc si amortizor(nu recomand) fie printr-o munca asidua de documentare(pe siteurile din afara) ca sa vezi cu cit trebuie ridicata(cm) si gasirea unor arcuri si amortizoare mai lungi de la o alta marca de masina,fie prin achizitionarea unor kituri speciale(destul de scumpe,si nu obtii decit un lift de maxim 2-3 cm)Sincer insa nu inteleg de ce vrei sa o ridici mai ales din cite am vazut Gv-ul nou e destul de inaltut.Mai simplu incearca mai intii niste cauciucuri mai inalte (dar daca nu sunt trecute in carte o sa ai probleme cu Garcea) si vezi daca e de ajuns atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: inaltare grand vitara 2006

 

mersi de sfat, pana la urma am ales arcurile de la ironman si anvelope 245 70 16 si am castigat undeva la 5-7 cm, o sa pun ceva poze mai concludente[ATTACH=CONFIG]197943[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]197944[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]197945[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]197946[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]197947[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]197948[/ATTACH]

 

Garda se masoara de la cel mai jos punct pina la sol adica de la cardan in jos,acolo vezi daca si cit ai cistigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: inaltare grand vitara 2006

 

mersi de sfat, pana la urma am ales arcurile de la ironman si anvelope 245 70 16 si am castigat undeva la 5-7 cm, o sa pun ceva poze mai concludente

 

Estetic arata foarte frumos. Si a mea e tot neagra si ma bate gandul, mai mut dpdv al functionalitatii, vreau sa o scot mai mult pe deal. Nu am inteles care e rostul anvelopelor mai late, prin noroi/zapada/hartoape cred ca sunt mai bune mai inguste, legal pe 16 stiu ca scrie in cartea mea 225x70x16.

Cat are garda la sol dupa inaltare?

Cum sta in curbe pe sosea acum? si cum lucreaza arcurile de la Ironman - e suspensia mai tare?

Cam ce bani a costat distractia si de unde? daca e trivial, pe PM. Mersi.

Suzuki Grand Vitara 2008, 2l benz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: inaltare grand vitara 2006 si sfat marime anvelope

 

Salut ,

 

pret ~900 E

lift ~ 5 cm

Totul super ok

 

dar toate astea au venit si cu o problema ..... nu mai functioneaza farurile adaptive .

A aparut o eroare in bord , probabil ca inaltarea masinii a deranjat calculatorul de la reglarea automata a farurilor .

Daca stie cineva cum se poate rezolva , va rog sa revina

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: inaltare grand vitara 2006 si sfat marime anvelope

 

Bună ziua. Ați avut probleme functionale în urma liftului? Ati folosit excentrice pt. corectarea unghiului roților față? Sau ceva modificari la cardane? Sunt curios pt că tare as ridica-o și eu pe a mea....că am zăpăcit scuturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Re: inaltare grand vitara 2006 si sfat marime anvelope

 

Salut ,

 

pret ~900 E

lift ~ 5 cm

Totul super ok

 

dar toate astea au venit si cu o problema ..... nu mai functioneaza farurile adaptive .

A aparut o eroare in bord , probabil ca inaltarea masinii a deranjat calculatorul de la reglarea automata a farurilor .

Daca stie cineva cum se poate rezolva , va rog sa revina

 

Multumesc

 

Ai reusit sa rezolvi problema cu farurile adaptive?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare