Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

MK2 versus MK3


Optimus

Postări Recomandate

Re: MK2 versus MK3

 

Va salut pe toti!

 

Am reusit, intr-un final, sa cumpar o masina de teren adevarata. Mitsubishi Pajero 4 cu motor de 3.2 LWB.

Vreau sa va spun ca masina se comporta si merge EXTRAORDINAR. Asta in comparatie cu MK2-ul anterior. Suspensia independenta face o serioasa diferenta - atata timp cat ai o suspensie dedicata off road - in teren.

Am avut ocazia, intamplator, sa ma nimeresc prin zona Paltinis in drum spre varful Cindrel, cu niste cehi cu patroale Y60 scurte. Am constatat ca acolo unde urcau ei - cu simexuri si modificari majore la masini - culmea, urcam si eu. Acolo unde apareau dificultati pentru ei, apareau si pentru mine dar le treceam si eu si ei. Setarea de cauciucuri la mine este de BFG KO2 AT...

 

Cred ca MK3/4 sunt foarte competente in teren. Spun "cred", pentru ca nu cunosc competenta MK3. In ceea ce priveste MK4 - sper sa nu se sesizeze cineva ca nu-i on topic MK4 - este super.

 

Ceea ce este diferit de la MK2 la cele cu suspensiile independente este ca atunci cand ai de urcat o panta serioasa, suspensia asta nu mai transmite socurile in toata puntea. Ma refer in special la puntea spate, dar si la cea din fata. Situatie in care masina nu mai pierde din momentul motor, putand sa continue aderenta, rotile ramanand fiecare in pozitie verticala in raport cu caroseria, iar calcatura este pe intreaga suprafata de rulare.

 

Sa nu mai vorbim de comportamentul de pe sosea. Inevitabila sosea...

 

Am considerat necesar sa transmit parerea mea in cunostinta de cauza, de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Revin...😀

Pajero mk4 3.2 did pe care l-am cumpărat acu ceva vreme, nu numai că m-a scos din grelele noroaie, dar și din situațiile în care șoferii de oras ar zice ca: dacă nu este drum, unde vrei să mergi?

Așa că, nici rugina, nici pompa de motorina, nici toate cele mentionate, dupa 100 000 km peste cele 170 000 km, nu se resimt... Ce-i drept, ori mă credeți pe cuvânt, ori, probabil, credeți că-s platit de Mitsubishi... Vă decideți la liberul arbitru.

Vă invit la teste. 

Mașina este cumpărată din Germania la 169 000 km. 

Nu este de vânzare!

N-aș cumpăra Nissan sau Toyota... Pentru ceea ce fac cu mașina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11/9/2023 at 11:04 PM, colivaman said:

Așa că, nici rugina, nici pompa de motorina, nici toate cele mentionate, dupa 100 000 km peste cele 170 000 km, nu se resimt...

Inseamna ca ai avut noroc, fostii proprietari au avut mai multa grija de masina... In vreo 75.000km am mai bagat o masina in piese 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare