Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

foi arc ims


fan2474

Postări Recomandate

sal am un m si am probleme cu arcurile . m-am tot iutat sa vad daca este vreo discutie da n-am gasit. oricum. deci am demontat arcurile si am curbat foaie cu foaie ca sa ridic suspensiile cu 5cm. am pus si telescoape mai lungi , toate bune dar ... surpriza o aparut la 3000-3500km, si anume s-or intins la loc. o trebuit sa dau jos telescoapele ca bateau in cap si sa nu le strimb. ce drac sa le fac?? m-am gandit sa scot 2foi si sa bag una de utilitara sau nu stiu. precizez ca masina o fost de la privat si nu stiu cit si cum s-o incarcat pe el. masina eu o folosesc duminica si niciodata nu am incarcat in ea .

aveti vreo solutie?? merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Decat sa adaugi alte foi , mai bine scoti si intercalezi un arc elicoidal intre sasiu si punte . Trebuie doar un arc si doua talere ... e mai mult de gandit , nu de muncit ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

O sa gasesti greu arcuri vechi si bune,eu le-am schimbat pe elicoidale si esti ca in barca... nu rupt ca dupa o zi de coasa...Pe ale mele le-am dat, insa mai sunt aici baieti care acum fac trecerea (cred ca au topicuri deschise),incearca sa iei legatura cu ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

din pacate nu poti face mare lucru

alte arcuri NU se potrivesc

sunt doua solutii simple, dar nici una nu este perfecta

1. sa le bati din nou la rece, se vor curba dar nu va tine mult

2. pe perioada iernii sa introduce ceva intre sasiu si punti cu arcurile intinse la maxim

la mine dupa un an de stat asa, arcurile au ramas asa...nu stiu pentru cat timp

 

oricum, nu fa prostia sa le incalzesti deloc, le vei stica definitiv

 

alte solutii auzite de mine

 

schimbata prinderea si inlocuite arcurile cu arcuri de TV (greutate similara dar cu roti standard mai inalte), dar trebuie mutate prinderile de la cerceii mobili, ceea ce pare simplu, dar daca gresesti, pe sosea masina va incepe sa se miste incontrolabil stanga dreapta.

daca ai gasi o firma care are cupor mare de tratamente termice si iti garanteaza rezultatul bun (nu pe ciubiuc ci cu factura ) ..ar fi cel mai bine, dar nu cred ca o sa gasesti.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

cos ti-a dat solutia cea mai simpla si mai eficienta

baga si elicoidale , si ai rezolvat.

iaca asa

http://www.gearinstalls.com/coilnoweld.htm

 

la IMS este mai simplu, pentru ca puntea este sub arcurile foi din fabrica, doar ca atunci trebuie sa scoti din foile de arc si sa potrivesti arcurile elicoidale cu greutatea masinii

nu este deloc usor, poti sa ai fie o baca fie o masina "sport" rigida

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Aia nu e usor ,cealata nu e usor....cred ca usor e un termen relativ in functie de mester, eu zic ca e usor. Greu e sa divizi atomi sau sa negociezi cu femeile sa pui 2 arcuri nu e deloc greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

zep, orice modificare implica risc si sansa de reusita este mica, dar poate sa te ajute norocul

doar ca unii au mai mult, altii mai putin

personal eu cred ca fie te pui sa ii schimbi toata suspensia pe elicoidale (ceea ce e greu, multa munca, costuri mari si sanse de reusita mari cu conditia unor lucrari de calitate) fie repari ceea ce ai, adica te uiti spre foile de arc ce le ai si vezi cum poti sa le rezolvi pe alea

intermediare sunt doar improvizatii care nu prea pot sa fie senzationale... decat daca chiar ai noroc

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Decat sa adaugi alte foi , mai bine scoti si intercalezi un arc elicoidal intre sasiu si punte . Trebuie doar un arc si doua talere ... e mai mult de gandit , nu de muncit ...

 

da. dar nu vreau sa modific masina. eventual sa pun arcuri de supraincarcare cum erau la aro pe vremuri (i-mi aduc aminte de la bunicu ca avea . dar nu stiu daca merg si va rezista arcurile spirala daca foile s-or intins?

mai buna-i ideea cu inlocuirt foile. i munca dar alta solutie nu am .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

. am cheltuit atit de mult sa refac masina originala si nu vreau modificari structurale ,deci arcurile spirale pica . maine o sa pun o npoza ca nu am pe comp asta .

eu am curbat foile cu masina de curbat si dupa ce am montat tot masina era perfecta.

dar ca sa calesc iar arcurile nu se merita ca materialul de arcuri este dat dracu ( duritate si elasticitate .cei care fac asa ceva i-si pastreaza secretul ca si clopotarii.-) )

ideea era sa pun sh ca noi la mesteri specializati i-mi vin 55eur foaia . deci nu convine(pt mine)

solutia cu arcuri spirala ajutatoare merge doar daca stiu exact ce fel de arc , ca pt probe nu am de unde lua arcuri ,si noi sint cam la 40eur perechea ..... pica si asta .

sa vad ca mi-o promis un baiet niste arcuri de iveco daily acum sa vedem ( is 2mm mai groase dar la largime is egale si poate scap cu cite o foie la arc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Incearca ( din toate resursele tale ) sa te hotarasti cum vei dori sa fie maina la final . Daca e cat mai aproape de original , discutia nu-si are rostul . Va fi originala , cu exact aceleasi particularitati specifice . Adica IMS , cu tot ce inseamna asta .

Daca doresti o imbunatatire , va trebui sa te decizi cat de departe doresti sa mergi cu respectivele imbunatatiri . Daca la altele nu merita sau nu e posibil , la suspensia de IMS chiar nu trebuie neglijata o imbunatire . Singura mea parere despre foile de arc e cam negativa , dupa ce am fost un utilizator feroce , un timp . Dar , timpul ala e demult trecut , si nu regret deloc investitia in cu totul altceva decat foile de arc .

Prin comparatie cu alte sisteme de suspensie nu au alt avantaj decat simplitatea ( in configuratia de baza , cea mai simpla posibil ) . Orice incercare de upgrade inseamna invariabil un compromis . Ex : pentru o flexare mai mare a unui pachet de arcuri lamelare sunt necesare complicatii constructive si dezavantaje - instabilitate , greutate suplimentara , elemente care se uzeaza prematur , elemente suplimentare - trackbar , cercei articulati ... foi mai flexibile dar in acelasi timp cu o portanta marita - sunt pe piata , dar sunt si exotice ca idee si pret ...) .Personal nici macar nu as incerca sa folosesc foile de arc mai groase cu 2mm , de care ai pomenit mai sus - nu vei avea nici o imbunatatire a comportamentului , ci o sporire a rigiditatii . S-ar preta la o remorca , platforma , altceva ... poate , dar nu la o masina ...

 

 

 

Chiar daca ai avea pe tava informatiile clare , e foarte putin probabi ca vei reusi sa faci din prima o corectare a unei foi de arc , sau turnarea unui clopot ...

Informatia exista , dar e doar jumatate din munca .

Jumatatea ailata e in experienta inglobata in palmele aspre si in spatele ochilor aia batrani ... Nu-ti dori prea mult sa stii sa faci totul singur , ca la urma vei avea si tu ochii aia batrani ...

 

Cred ca totusi , cu o investitie minima la o firma de dezmembrari auto iti gasesti niste arcuri elicoidale potrivite ...Ca sa nimeresti cumva arcurile apropiate de ce-ti trebuie , fa-ti temele inainte si macar sa stii ce greutate are masina ta pe fiecare punte . Arcul care s-ar potrivi ca arc elicoidal de ajutor la arcuri foi originale ar trebui sa lucreze bine cu jumatate din greutatea de pe puntea respectiva . Cealata jumatate se presupune ca e preluata de jumatate din pachetul de arcuri foi originale ( adica doar foaia principala si cea secundara , care raman si ca organe de legatura intre punte si sasiu ) ...

Metoda e destul de folosita , destul de confirmata practic ...

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

nu nu... stai masina eu o tin de frumusete si atat. cit mai originala . singurul compromis care l-am facut o fost sa pun caserta cu servo si am adaptat-o fara sa ating sasiul8 am pus-o pe sasiu. acum amgasit sa pun o servofrina dar care sa asiste pompa de frrina originala.

eu vreau foi ca asa o fost fabricata ,am tot citit cum i cu suspensile astea dar ims-ul la ani lui asta e nu poti sa sari calu. face galagie ,nu-i sonorizat consuma etc etc......dar e ROMANESC si-mi place ca format.

eu vreau doar sa fie un pic mai inalt si de aceea am pus telescoape mai lungi si am curbat arcurile. preoblema e ca materialul din arcuri prin bataie se curbeaza dar deja prin srtructura lui moleculara i supra aglomerat asa ca la rece prin ciocaneli il cam sufli de praf. trabuie calire clar.

sa pun o poza la arcurile astea ...

HPIM0833.thumb.JPG.09329191d054b72add976a83aa1857cc.JPG

HPIM0743.thumb.JPG.6e4b57c70b16442e647ff6fe2f0a583f.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: foi arc ims

 

nu nu... stai masina eu o tin de frumusete si atat. cit mai originala . singurul compromis care l-am facut o fost sa pun caserta cu servo si am adaptat-o fara sa ating sasiul8 am pus-o pe sasiu. acum amgasit sa pun o servofrina dar care sa asiste pompa de frrina originala.

eu vreau foi ca asa o fost fabricata ,am tot citit cum i cu suspensile astea dar ims-ul la ani lui asta e nu poti sa sari calu. face galagie ,nu-i sonorizat consuma etc etc......dar e ROMANESC si-mi place ca format.

eu vreau doar sa fie un pic mai inalt si de aceea am pus telescoape mai lungi si am curbat arcurile. preoblema e ca materialul din arcuri prin bataie se curbeaza dar deja prin srtructura lui moleculara i supra aglomerat asa ca la rece prin ciocaneli il cam sufli de praf. trabuie calire clar.

sa pun o poza la arcurile astea ...

 

Dupa cum vad eu arcurile par cam obosite ... ar trebui sa fie mult mai curbate asa la liber fara sarcina ....

Eu am mai avut tangenta cu arcuri si la momentul respectiv am gasit si producatori, arcurile se pot si recali dar eu zic ca la masina ta ar fi bun ceva nou facut exact cum vrei tu ... mai jos ai un link nu stiu preturi nimic stiu ca sunt profesionisti doar http://www.arcciorba.ro/servicii-arcuri-fo/

 

La IMS-ul meu cred ca o sa adopt varianta lamelar + elicoidal (cand o sa il fac o sa revin cu detalii)

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Salut este destul de simplu cu putina imaginatie poti face minuni. cauta foi de arc de Aro / TV si combinale intre ele . Adica cel putin prima foie ( cea cu prinderi ) de fie mai groasa Aro sau TV celelalte le combini cu cele IMS. Atentie la masuratori cand vei taia din ele. Asa iti vei face cum doresti arcurile. Nu uita ca va trebui sa il lasi sa si flexeze arcu. Daca vrei da un PM si iti explic mai multe. Poti sa ti le faci singur .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Multumesc pentru sprijin, da exact la asa ceva m-am gandit dar eu abia mi-am cumparat m-ul deci probabil in o luna 2 o sa ajung la capitolul arcuri.

 

Iar discutiile legate de modificari si cerut pareri este mai bine sa le punem aici deoarece raman si pentru alti doritori de upgrade :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

nu promit nimic da imi amintesc ca aveam eu un arc complet cu toate foile original nemontat dar cam ruginit prin garaj pe undeva :)

problema e ca e greu:) dar altfel ti-l las da la schimb cu o palinca buna:):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

nu promit nimic da imi amintesc ca aveam eu un arc complet cu toate foile original nemontat dar cam ruginit prin garaj pe undeva :)

problema e ca e greu:) dar altfel ti-l las da la schimb cu o palinca buna:):):)

 

Mersi de ajutor ... Dar de unde s-a dedus ca nu as avea arcuri de m ? Le am toate originale cu prinderea originala etc. Ideea era ca doresc sa fac M-ul sa fie mai flexibil si sa nu scuture asa tare. Arcurile de fata de aro sunt rezistente ? Ma gandesc la ele deoarece ar fi cam pentru aceeasi greutate.Stie careva un pret aproximativ pentru ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

Mersi de ajutor ... Dar de unde s-a dedus ca nu as avea arcuri de m ? Le am toate originale cu prinderea originala etc. Ideea era ca doresc sa fac M-ul sa fie mai flexibil si sa nu scuture asa tare. Arcurile de fata de aro sunt rezistente ? Ma gandesc la ele deoarece ar fi cam pentru aceeasi greutate.Stie careva un pret aproximativ pentru ele?

 

Nu prea pricep care-i legatura intre arcurile fata de ARO (care-s arcuri elicoidale) si titlul topicului! O eventuala trecere la elicoidale presupune mult mai mult decat achizitionarea si montarea pur si simplu a respectivelor arcuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: foi arc ims

 

COMPA de la Sibiu mai face arcuri, as putea sa ma interesez...

 

Ar fi interesant de stiut, asta daca nu implica prea mult efort din partea ta.

Inlian, intradevar probabil aa fost un pic offtopic post-ul meu despre modificarea suspensiei din foi in foi + elicoidale. Si stiu ce modificari implica si una si alta, intrebarea mea era strict despre fiabilitatea arcurilor ca sa pot sa fac alegerea.

Mersi.

Editat de Gargoyle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: foi arc ims

 

Daca mai sunt interesati eu am aflat pret pt. foile de arc fata M461 , eu am avut foaia principala rupta si 2 foi secundare rupte pe masina, iar inlocuirea lor a costat 300 lei.

 

150 foaia principala si 150 celalalte 2 + springuit ambele arcuri.

 

Avand in vedere ca sunt foi noi, cu materiale probabil mult mai bune decat in 61' si tinand cont ca nu gasesti asa ceva acum de cumparat , este un pret mai mult decat rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare