Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)


soimu

Postări Recomandate

joi merg sa ridic un nou patrol K160

nu am mai condus niciunul cu 2,8 (R28T) si as vrea tare mult sa aud cateva opinii (daca se poate bazate pe experienta) despre diferentele dintre cele 2 motorizari.

Mentionez ca il cumpar pentru ca imi place ideia de a avea inca un patrol care poate deveni donator la nevoie pentru Patrolul GR de strada (si tura).

Este perfect functional, doar cu probleme la electrica... nimic de speriat

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

eu sunt fan 3.3....e un motor de scoala veche....bloc + chiulasa de fonta....rezista cu brio la solicitari...daca-i dai ulei de calitate...si ai o minima grija de el...te va servi mult....si bine

 

in teren mi s-a parut ca trage mai bine decat cel de 2.8......iar partea electrica e simpla....daca-l ai la 24 de v...e si mai bine

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

Ai uitat sa-i spui de distributia lui 3.3 ... pe viata! Consum mai mic la 3.3 (atmosferic; fara turbo), desi pare greu de crezut. Am avut ambele motoare, asa ca nu povestesc din auzite.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

3.3 vis daca-i in mintile lui.Din pacate masina este putin cam prea retro chiar si pentru cei ce nu fac mofturi.

2,8 este la fel ca cel de GR Y60 dar sunt si diferente pe ici pe colo.....

 

K160 este cu motorul de 3,3 pina in 1989 parca si K260 este denumit motorul de 2,8 de la '88 pin la '92 sunt mici diferente la caroserie intre modele.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

merci mult

ideia este ca am un 3,3 si merge excelent, cuplu mare, nu simte 35 le

dar cel de 2,8 singurul rationament sa il iau si sa il inlocuiesc pe cel de 3,3 este ca as avea un motor si o cutie de viteze de rezerva pentru GR ul meu.... in caz ca acesta se strica

nu stiu daca este buna ideia, dar acesta este principiul

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

Daca e intretinut cum trebuie motorul de 3.3 este mult mai fiabil spre deosebire de cel de 2.8.

Consumul este mai bun.

Dezavantajul consta in contravaloarea impozitului care este mult superioara pentru motorul de 3.3.

Problema pleaca de la acea catalogare a masinilor cu motoare mari in masini de lux.

Poate cel care a facut acea catalogare s-a gandit ca si ARO-ul e tot masina de lux sau celputin era in anii 80, iar valoarea impoyitului in momentul de fata e mai mare decat valoarea masinii.

O remorca iti schimba intotdeauna viata atat la propriu cat si la figurat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

Patrolul de 2,8 merge la fel ca si k-ul de 2,8 pt ca au tot 116 hp si acelasi rapoarte.Motorele de 3,3 desi sunt mai vechi ca si conceptie sunt mai bune.Imi pare rau ca am scapat la mustata un k de 3,3 cu turbo la mustata dar nu-i nimic ma consolez cu un 4,2:ha:Nici cel de 2,8 nu-i rau daca ii inveti limitele .Sfatul meu este sa nu-l cumperi pt ca vad ca tendinta masinilor este in picaj si piata de sh este diversificata.Cand am avut primul patrol abia am gasit o chiloasa la 400 e si acuma ma chinui sa vand un motor complet cu toate accesoriile cu 700 E

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

Patrolul de 2,8 merge la fel ca si k-ul de 2,8 pt ca au tot 116 hp si acelasi rapoarte.Motorele de 3,3 desi sunt mai vechi ca si conceptie sunt mai bune.Imi pare rau ca am scapat la mustata un k de 3,3 cu turbo la mustata dar nu-i nimic ma consolez cu un 4,2:ha:Nici cel de 2,8 nu-i rau daca ii inveti limitele .Sfatul meu este sa nu-l cumperi pt ca vad ca tendinta masinilor este in picaj si piata de sh este diversificata.Cand am avut primul patrol abia am gasit o chiloasa la 400 e si acuma ma chinui sa vand un motor complet cu toate accesoriile cu 700 E

 

da, cred ca o sa fac un efort acum sa pun bani deoparte pentru o cutie de GR (daca e sa cada, desi un uruit nu e capat de lume), si la cel de 3,3 pun un troliu....sa arate si el frumos, ca nevoie nu prea are...

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: k160 motor 3,3 vs 2,8 (ambele diesel in 6)

 

Puntile sunt diferite oricum, fiind pe arcuri lamelare ... in schimb , motorul de 2.8 in sine e acelasi , diferentele fiind minime si doar de accesorii - alternatorul cu borna + in spate vs lateral , pe pompa de injectie poate lipsi potentiometrul , tubulatura de racire ( repet , anexele motorului , nu motorul in sine ) e diferita , sistemul fiind cu vas de expansiune presurizat , radiatorul diferit ... cutia de viteze nu are frana de siguranta pe tambur ( dar poate fi instalata ) , kilometrajul e actionat mecanic ( cu cablu ) vs electric ... Dar , in rest , motorul si cutia sunt asemanatoare , aceasi productie japoneza .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare