Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota BJ42


pmstancu

Postări Recomandate

Re: Toyota BJ42

 

In fond si la urma urmei masina asta e unica,adica a personalizata.Ca a ta nu mai are nimeni si tocmai asta e farmecul ei.Nu te chinui sa-i schimbi panourile ca arata foarte fain asa si oricum nu merita munca.Fa-ti rost de o prelata si noroc bun.Sa vii cu noutati.Ma intereseaza partea cu retromobil.A mea este inscrisa ca autoutilitara insa ma bate gandul sa trec pe istoric ca scutesc si impozitul si taxa de drum.Tatameu are un Mercedes ponton din 59 si e scutit de taxele astea.

La multi ani seria J4.Tocmai a trecut de bariera istorica oficiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

La Multi Ani tuturor!

Am pregatit si transmis (pe mail) toata documentatia catre RCR. In cursul zilei de ieri am purtat si o scurta discutie telefonica, cu unul dintre reprezentantii RCR. Mi-ar fi facut o imensa placere si onoare sa fi putut discuta cu Presedintele onorific, MS Regele Mihai, dar n-am avut sansa asta. Interlocutorul a fost suficient de amabil chiar daca, banuiesc, omul era in concediu, parca pe o partie....

Daca inainte consiliul se intrunea aleator, de putina vreme acest lucru se intampla pe data de 15 a fiecarei luni. Asa ca, numai dupa 15 ianuarie pot reveni cu detalii.

Sper sa nu fac artrita de la cat imi voi tine degetele imbarligate pana atunci....

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Toyota BJ42

 

Imi doresc ca acest post, cat de curand, sa se transforme in unul de expunere a operatiunilor de restaurare ale masinii. Se va intampla, cu certitudine, dar mai dureaza un pic.

Pana una-alta, fata de cele scrise anterior, dat fiind faptul ca Retromobil nu a fost de acord cu eliberarea atestatului de vehicul istoric, din cauza schimbarii designului panourilor laterale spate, am decis sa stopez pentru moment acest demers, pana cand voi remedia aspectul (care, dealtfel, ma deranjeaza si pe mine).

In alta ordine de idei, pana voi putea intra in posesia unor banchete originale, am luat un set de scaune second de pe un Rover 75, care mi s-au parut ca se potrivesc stilului. In plus, cedenta fiind o englezoaica, partea electrica de reglaje vine acum pe interiorul scaunelor, ceea ce "da" bine la BJ-ul meu.

Pareri?

DSC_0151.PNG.8aac87a97f4a89bc4f9792eb7fb10a8a.PNG

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

arata f bine

 

mai ales ca sunt in antagonism chromatic dar ca si CONFORT - iti vor paradi spatele , SE STIE !!

 

cele mai ''nasoale '' scaune , sunt cele din piele -PTR MINE , iti dai seama ca vei transpira si acestea vor tine transpiratia pe spatele tau , o singura posibilitate ai - daca vrei sa le pastrezi , de fapt doua ;

- 1) sa pui niste ''chestii '' gen margele sau alte chestii din paie care le fac chinezii ...ptr a avea un minim de distanta intre imbracamintea ta si piele

- 2) sa retapitezi scaunele cu stofa specifica ...

3) ce parere ai de un scaun de Nissan care are suportul amortizor ....?!?

 

parerea mea...

 

orice scaune ai pune , este frumoasa de pica ...daca i- ai pune niste sprancene pe faruri - DOAR CAT SA- FACI NISTE POZE -PTR NOI ... ar fi tare rau de tot ...

 

cu stima si consideratie ,

Iancu

Editat de Astral
0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Sal'tare nene Iancule.

 

Mersi de sfaturi, tin cont de ele.

Drept rasplata, am facut efortul de a-ti face pe plac. Am batut drumul pana la garaj si ti-am facut o poza dupa pofta inimii. Ii bine? :ha: Scuza-ma, dar n-am avut sprancene, i-am pus gene.... :banana

BJ42.jpg.26cdd33943b36123743f2ada088139fc.jpg

Editat de pmstancu

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Super de frumoasa , cel putin dupa gustul meu ,mai ales ca si eu sunt de loc din jud CTA ( Medgidia )

 

ce-i frumos si lui Doamne - Doamne ii place !

 

la gene ma refeream si eu , dar le am incurcat intre ele ...

 

crezi ca ai avea "curaj" sa circuli cu ''ele " ?

 

merci ptr punerea n fapt !

 

Iancu

0722 249 770 / 0785 33 63 43
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Sal'tare!

As aprecia o parere din partea voastra, ref gumele pe care le preferati pe TLC J4, similar ptr ceea ce voi face eu.

Dat fiind ca nu vreau s-o bag in offroad extrem si functie de modul general al folosirii atelajului, am comandat deja un kit suspensii cu lift de 50mm. Daca profilul gumelor va fi la alegere/trebuinta, de dimensiune sunt curios ce alegeri ati facut.

Aspectul general vizual conteaza, bineinteles, dar e subiectiv.

Mersi.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Varianta lui @Matake :

-jante Mikey Thompson 15X10", ET-44

-anvelope BFG MT 33/12.5/15

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?65824-Vand-Toyota-LandCruiser-FJ-40&p=726675&viewfull=1#post726675

 

Varianta lui @AdrianZUZ :

-Jante originale (split rims) pe 16 cu anvelope Lassa 7.5/16

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?68205-Here-we-go-again!&p=796591&viewfull=1#post796591

 

:h5

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Varianta lui @Matake :

-jante Mikey Thompson 15X10", ET-44

-anvelope BFG MT 33/12.5/15

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?65824-Vand-Toyota-LandCruiser-FJ-40&p=726675&viewfull=1#post726675

 

Varianta lui @AdrianZUZ :

-Jante originale (split rims) pe 16 cu anvelope Lassa 7.5/16

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?68205-Here-we-go-again!&p=796591&viewfull=1#post796591

 

:h5

 

Sar'na.

Am trecut si prin posturile cele, vazut si placut (oarecum), ambele variante. Matake-i (a fost) cu 2.5" sus dar la cat spatiu avea cred ca n-a avut probleme cu 33-urile. Un pic cam mari, dupa gustul meu, dpdv optic. Banuiesc ca nu solicita prea mult mecanica.

Ale lui Adrian, nu's cum, da parca imi inspira a Willis, in ansamblu.. No offence, dar se pot supara zeii Toyota pe mine si nu-mi convine...

Mai am timp, nu ma grabesc, mai scotocesc.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

update:

 

Frumusica sta la "conservat", inca.

N-am facut nimic la ea pana nu aveam o solutie de rezolvat cu aripile spate. Ca atare, neavand model dar si pentru a se potrivi perfect cu hardtop-ul, am decis sa-i cumpar unul. Asadar, am dat o fuga pana in Olanda, unde am gasit un hardtop complet (cu usi tip ambulanta) pe care l-am luat la un pret decent, zic eu.

Interesant este ca e facut in intregime din tabla zincata si, cu exceptia lipsei unor ornamente, arata foarte, foarte bine. De saptamana viitoare intra in lucrari. Poza, alaturata.

Am mai completat lista de cumparaturi cu o bancheta pasager dubla, doua usi intregi + o jumatate (inferioara), o caseta de directie, banchete spate.

Dar, la piece de resistance.....un fratior :)

BJ42, an 1982! Asa, ca sa nu fie singurica.

Venit cu el pana in Constanta, vreo 2500 de kilometri, pe roti! 36 de ore pe drum, incluzand 1 ora si jumatate de dormit, in masina, langa Sibiu! N-am facut o poza actuala, asta e cea de pe site-ul vanzatorului.

Asadar, mi-am gasit de lucru, vor fi doua proiecte de (inceput in primul rand) dus la cap. Si doua thread-uri separate. Intentia este ca "albisoara" sa fie "fata cuminte" iar "fratiorul" sa devina "baiatul rau", dpdv modificari.

Imi doresc succes! :) Ceea ce va doresc si voua!

1965674299_VERSNBBJ7HARDTOP006.thumb.jpg.8bb9dbfd03890cae702afefcb2dc9362.jpg

1894419396_Rollbeugel40serie001.JPG.3a3fcfeb80b197a5bd1ec18471665517.JPG

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

update:Dar, la piece de resistance.....un fratior :)

BJ42, an 1982! Asa, ca sa nu fie singurica.

Venit cu el pana in Constanta, vreo 2500 de kilometri, pe roti! 36 de ore pe drum, incluzand 1 ora si jumatate de dormit, in masina, langa Sibiu! N-am facut o poza actuala, asta e cea de pe site-ul vanzatorului.

Asadar, mi-am gasit de lucru, vor fi doua proiecte de (inceput in primul rand) dus la cap. Si doua thread-uri separate. Intentia este ca "albisoara" sa fie "fata cuminte" iar "fratiorul" sa devina "baiatul rau", dpdv modificari.

Imi doresc succes! :) Ceea ce va doresc si voua!

 

iti dai seama ca incepem sa te urim, da? :uameni

 

s-o stapinesti sanatos si sa duci ambele proiecte pina la capat. :be

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

iti dai seama ca incepem sa te urim, da? :uameni

 

s-o stapinesti sanatos si sa duci ambele proiecte pina la capat. :be

 

Stii ca asta-i boala, nu? Ar trebui sa ma compatimesti.... :uameni :wink:

Am sa creez un alt post pentru "fratior" si voi incerca, pe cat posibil, sa merg in paralel cu "ostilitatile" privind restaurarile.

Voi avea nevoie de sfaturile voastre si, bineinteles, ma voi baza pe bunavointa voastra.

Multam anticipat.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Toyota BJ42

 

Update :

 

Dupa cum bine stiti, panourile spate ale masinii au fost modificate de posesorul anterior, acestea fiind inchise in unghi drept, fara sa respecte curbura originala. motiv de insatisfactie personala dar si de refuz din partea RCR de eliberare atestat.

In conditiile in care as fi putut comanda panouri aftermarket, disponibile in Germania, dat fiind faptul ca voiam s-o si dotez cu hardtop complet/original, am mers pe optiunea achizitie hardtop si manufacturare, manual, a panourilor laterale spate, in asa fel incat sa se imbine perfect cu hardtop-ul si sa respecte si linia originala a masinii. In plus, exista si modelul original, disponibil de pe cealalta masina (GG - good girl) care va fi folosit pentru manufacturare.

Asa ca, ieri, panourile laterale ale hardtop-ului au fost duse la meseriasi pentru ca, de luni, sa se apuce de treaba.

Nu am poze disponibile, revin. Dar, mandru mi-s, reamintesc ca hardtop-ul este o minunatie de bucatica, fiind facut din tabla zincata. Arata belea!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare