Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

TOUAREG-ul meu, 3.0


Sabau Gigel

Postări Recomandate

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Touaregul pe la 2000 de ture are cam 140km/ora si nu se aude nimic.

Nici la viteze mai mari nu deranjeaza

are 6 viteze presupun . R20 ul e la 140 in 4000 de ture si la 5000 ture intra in zona colorata cu rosu :).

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Modelul nou de Touareg, precum cel al colegului nostru, are 7 trepte de viteza. In general cele care au 6 trepte stau in jurul valorii de 2300 rpm la aceasta viteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Era de la sine inteles ca e cutie automata, anumite modele de suvuri nici nu mai au in dotare cutie manuala :). Asa este, sunt 8 trepte, am facut o confuzie. Cutie cu 7 este 7Gtronicul de la Mercedes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Salutare,

 

Daca poti selecta doar "on road" si "off-road", probabil ai 4Motion, adica diferential central autoblocant (Torsen) si diferentiale deschise pe fata si spate, unde se ocupa electronica de blocat individual rotile. Nu ai reductor.

La varianta 4Motion Terrain Tech (aka 4XMotion), exista reductor, blocant manual centru si (optional) blocant spate.

 

Rog sa ma corecteze cineva daca gresesc.

 

Mai multe detalii:

- despre 4motion: http://en.volkswagen.com/en/innovation-and-technology/technical-glossary/4motion.html

- despre 4xmotion: http://en.volkswagen.com/en/innovation-and-technology/technical-glossary/4xmotion.html

- o comparatie intre cele 2: http://www.clubtouareg.com/forums/f44/4motion-vs-4xmotion-55764-3.html

- o comparatie mai detaliata: http://blogs.youwheel.com/2015/02/14/volkswagen-touareg-4motion-awd-system-comprehensive-review/

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Are suspensie pneumatica blocant central si reductor!

Are pachet TerrainTech?! Intreb pt ca modelul asta (7P) vine stock fara reductor, spre deosebire de modelul anterior (7L) care vine default cu el..

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Are pachet TerrainTech?! Intreb pt ca modelul asta (7P) vine stock fara reductor, spre deosebire de modelul anterior (7L) care vine default cu el..

7L nu venea default cu reductor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

http://www.volkswagen.co.uk/assets/common/pdf/.../old.../Touareg/Touareg-June-2005.pdf

 

Cauta dupa "low range" in sectiunea "STANDARD ITEMS OF EQUIPMENT"..

 

BTW, reductia este de 2.66 : 1 - destul de buna, zic eu.

 

N-o sa gasesti vreun Touareg prima generatie (inclusiv facelift) fara, pt ca toate s-au fabricat cu reductor.

Editat de YCE
ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Are pachet TerrainTech?! Intreb pt ca modelul asta (7P) vine stock fara reductor, spre deosebire de modelul anterior (7L) care vine default cu el..

 

Are TerrainTech ca si optiune .

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

http://www.volkswagen.co.uk/assets/common/pdf/.../old.../Touareg/Touareg-June-2005.pdf

 

Cauta dupa "low range" in sectiunea "STANDARD ITEMS OF EQUIPMENT"..

 

BTW, reductia este de 2.66 : 1 - destul de buna, zic eu.

 

N-o sa gasesti vreun Touareg prima generatie (inclusiv facelift) fara, pt ca toate s-au fabricat cu reductor.

Eu l-am calarit pe al meu (7L facelift) vreo 7ani si 160 K km si n-am gasit reductorul :grin: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Poate nu stiai la vremea aia ce e ala reductor sau la ce foloseste :P

In 7 ani de folosinta, probabil ai vreo poza cu interiorul; chiar si cel mai rapciugos Touareg ar trebui sa arate asa:

 

http://c8.alamy.com/comp/ARFT7H/2008-volkswagen-touareg-2-vr6-in-gray-gear-shiftercenter-console-ARFT7H.jpg

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Poate nu stiai la vremea aia ce e ala reductor sau la ce foloseste :P

In 7 ani de folosinta, probabil ai vreo poza cu interiorul; chiar si cel mai rapciugos Touareg ar trebui sa arate asa:

Nu am poze, dar vazand poza pe care ai pus-o mi-am amintit : AI DREPTATE, MEA CULPA :al

Ce-i drept nu prea ieseam cu el pe aratura si n-am folosit reductorul. Iar ulteriorul 7P chiar nu avea si probabil mi-a ramas asa in minte.

Dar daca ne-om incrucisa drumurile vreodata :2drfac cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

..

Dar daca ne-om incrucisa drumurile vreodata :2dr fac cinste.

Cu mare drag ;)

 

O ultima interventie pe partea de reductor :): VW au reusit sa inoveze aici prin felul in care se activeaza central lock si low range; adica, la toate offroaderele cu Torsen central, mai intai se blocheaza centralul, ulterior se baga in Low. Nu vorbim aici de cele fara diferential central, unde fizic mai intai tb sa cuplezi cutia de transfer 50-50 fata/spate..

Bine, unii carcotasi ar putea argumenta ca poti fi in Low doar cu puntea spate, daca deblochezi MRL-urile, dar aici vb de Torsen central.

 

Cand nu esti in offroad, de [cele mai] multe ori vrei sa fii in reductor si sa nu ai centralul blocat: faci manevre cu remorca de 3t, urci o bordura dubioasa :) si nu vrei sa prajesti ambreiajele, faci o parcare cu spatele in panta agresiva :D etc.

Cand esti in offroad, oricum vei fi in reductor si cu centralul blocat, deci nu mai conteaza ordinea. Poate doar la rally-raid sa ai nevoie de centralul blocat in High.

 

Eh, aici mi se pare istet modul in care au gandit-o la Touareg: mai intai Low range, dupa care central lock si (optional) rear diff lock

Editat de YCE
  • Like 1
ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Peste vreo 10 ani sper sa fac ''offroad'' cu un Touareg second din asta cu toate butoanele :)

@YCE i-ai pus MT-uri ?

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Nu (inca :D). Are AT-uri de 30.5" (265/60.18).

Cu un pic de munca ar merge niste MT-uri de 32" (275/65.18) gen STT Pro

 

P.S. Nea'Gigel, sa ne ierti ca ti-am poluat topicul :-*

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TOUAREG-ul meu, 3.0

 

Imbatranesti colegule, ai inceput sa te "inmoi" ...iti place luxul si confortul ! ;)

 

Sa te poarte sanatos pe orice fel de drum iti doresti !!!!

 

Face 7 ani de cand am touaregul acesta si inainte am avut v10 primul model mare si negru!

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare