Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motor - antigel in vasul de expansiune ?


vio6868

Postări Recomandate

Am fortat prea mult pe greu si dupa un timp a inceput sa-mi dea antigel pe preaplinul de la borcan.Am oprit-o, am lasat0o putin sa-si revina si am completat cu antigel.Dupa 2ore am tractat pe cineva cam 3km si am mers numai cu a2 dar nu s-a mai ridicat apa in borcan deci 3-4 cm peste maxim.Se poate sa fi intimplat ceva? Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor - antigel in vasul de expansiune ?

 

Am fortat prea mult pe greu si dupa un timp a inceput sa-mi dea antigel pe preaplinul de la borcan.Am oprit-o, am lasat0o putin sa-si revina si am completat cu antigel.Dupa 2ore am tractat pe cineva cam 3km si am mers numai cu a2 dar nu s-a mai ridicat apa in borcan deci 3-4 cm peste maxim.Se poate sa fi intimplat ceva?

 

daca a dat pe preaplin mult antigel inseamna ca ai cam fiert-o daca a dat putin atunci nu e ceva extraordinar ,se mai intampla cand se incalzeste zeama prea tare si creste presiunea in vas,care vas are doua supape una de supra si una de vacum .

iar faptul ca sa ridicat la cald nivelul peste maxim nu e problema e absolut normal ca lichidele prin incalzire se dilata

spun asta pentru ca in toate cartile tehnice si de intrebuintare completarea cu antigel se face doar cu motorul rece sau dupa un repaus de minim 4-6 ore

adica pui zeama in vaz dimineata dupa o noapte cand sa racit motorul si lichidul si atunci pui pana la semnul de maxim,iar la incalzire se va ridica nivelul lejer cu 3-4 cm :)

e absolut normal la orice masina acest fenomen

stai linistit e normal doar ca urmareste sa nu ai cresteri bruste si anormale ale temperaturii ca asta e semn de defectiune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor - antigel in vasul de expansiune ?

 

daca a dat pe preaplin mult antigel inseamna ca ai cam fiert-o daca a dat putin atunci nu e ceva extraordinar ,se mai intampla cand se incalzeste zeama prea tare si creste presiunea in vas,care vas are doua supape una de supra si una de vacum .

iar faptul ca sa ridicat la cald nivelul peste maxim nu e problema e absolut normal ca lichidele prin incalzire se dilata

spun asta pentru ca in toate cartile tehnice si de intrebuintare completarea cu antigel se face doar cu motorul rece sau dupa un repaus de minim 4-6 ore

adica pui zeama in vaz dimineata dupa o noapte cand sa racit motorul si lichidul si atunci pui pana la semnul de maxim,iar la incalzire se va ridica nivelul lejer cu 3-4 cm :)

e absolut normal la orice masina acest fenomen

stai linistit e normal doar ca urmareste sa nu ai cresteri bruste si anormale ale temperaturii ca asta e semn de defectiune :)

 

Am verificat acaretu si s-ar parea termostatu sa faca ceva probleme dar se pare ca nu tot timpu Osa schimb si termostatu si o sa vad dupa

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor - antigel in vasul de expansiune ?

 

Asa cum spunea si colegul, atunci cand creste temperatura lichidului se dilata si ajunge in vasul de expansiune, iar atunci cand se raceste este absorbit prin vacuum inapoi in radiator. Singura piesa care este responsabila de aceasta comanda este busonul radiatorului care are un termostat integrat. Este ceva normal, scopul este sa nu se deterioreze instalatia din cauza presiunii in exces. Luand in considerare vechimea masinii iti recomand sa inlocuiesti busonul preventiv incat nu este scump. Ai grija sa ai mereu antigel in vas, deoarece fiind un sistem semi-deschis se pierde o parte din lichid prin evaporare.

 

Reper buson:

CAP-PRESSURE - 25330 33001

Editat de BeTweety
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motor - antigel in vasul de expansiune ?

 

Asa cum spunea si colegul, atunci cand creste temperatura lichidului se dilata si ajunge in vasul de expansiune, iar atunci cand se raceste este absorbit prin vacuum inapoi in radiator. Singura piesa care este responsabila de aceasta comanda este busonul radiatorului care are un termostat integrat. Este ceva normal, scopul este sa nu se deterioreze instalatia din cauza presiunii in exces. Luand in considerare vechimea masinii iti recomand sa inlocuiesti busonul preventiv incat nu este scump. Ai grija sa ai mereu antigel in vas, deoarece fiind un sistem semi-deschis se pierde o parte din lichid prin evaporare.

 

Reper buson:

CAP-PRESSURE - 25330 33001

 

Bun sa schimb busonul si vedem comportamentul dupa.Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Motor - antigel in vasul de expansiune ?

 

Am si eu o problema daca pot sa o numesc asa...

De la o perioada de timp,decind au inceput căldurile, mi se umple vasul cu antigel si da pe la supraplin, dar mai ciudat este faptul ca antigelul sa facut tulbure si in vas se decanteaza un strat de depunere( parca este namol)....temperatura nu-mi creste peste limita in bord, doar ca se face presiune in vas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare