Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Avion prabusit in jud Alba


Vali alias Babu

Postări Recomandate

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

"Frumos scris...

 

Banuiesc ca fiecare dintre persoanele de pe forum au o curiozitate personala si in momentul cand vor ajunge in zona vor dori sa vada locul si traseul... Ai putea pune trackul undeva pe forum?

 

Multam fain,

 

Razvan"

 

Am o varianta in format GPX (din august 2013) cu plecare din Pasul Ursoaia si sosire in zona "La Dorne" pe valea Racataului. Traseul trece la maxim 500 metri de locul prabusirii avionului (Vf. Coltaul Varfului, vezi foto atasat unde in coltul dreapta jos sunt coordonalele locului prabusirii).

Traseul este relativ usor, dar este recomandat sa nu fie zapada.

Ursoaia-Vf. Petreasa-Vf. Coltaul Varfului-Vf. Salha-La Dorne.gpx

860326670_Locprabusireavion.thumb.jpg.73d564588dcff75f21224e5de473da8d.jpg

0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Frumos scris...

 

Banuiesc ca fiecare dintre persoanele de pe forum au o curiozitate personala si in momentul cand vor ajunge in zona vor dori sa vada locul si traseul... Ai putea pune trackul undeva pe forum?

 

Multam fain,

 

Razvan

 

Salut Răzvan.

Mulţam de apreciere.

M-am uitat astăzi pe track. Am făcut o mare bălărie. Odată ajuns în Horea, am setat modul off road pe gps. Acum realizez de ce tot bipăia... Voia să mă ducă pe un drum de el ştiut şi, în consecinţă, acum traseul din centrul Horea până la destinaţie este un segment drept.....

Am să încerc să refac track-ul din amintire şi te anunţ.

 

Salutare

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Introducand coordonatele (cele corecte, bineinteles), GPS-ul (al meu, nu stiu altele) te duce la cca 500 m de locul prabusirii (acolo se termina drumul stiut de el) ... mai departe mergi ghidat de sageata ... deci, nimic complicat, mai putin drumul greu accesibil.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Am fost weekend-ul trecut la Horea la slujba de pomenire pentru Adrian Iovan (care ne-a fost bun prieten) si Aura.

La locul prabusirii au ajuns sambata cca. 10 masini ale localnicilor (in majoritate Vitara, Pajero cred ca si un Isuzu) toate in varsta de 10-20 de ani, toate dotate doar cu gume MT gen Simex sau Sahara, vreo doua cu lanturi peste. Repet, la locul prabusirii, adica la 40-50 de metri de locul unde a murit Adrian.

Este un drum de exploatare care se continua din satul Giurgiut pe culme si continua in padure trecand chiar la acea distanta de locul prabusirii.

Drumul pana in Giurgiut este din centrul comunei Horea, inainte de biserica pe dreapta cum vii dinspre Albac, dupa care se ia la stanga pe coasta dupa iesirea dintre case, parasindu-se albia paraului.

Pana la marginea padurii (20-30 de minute de mers pe jos pana la locul accidentului) noi am ajuns cu 2 Lexus si un GL dotate cu cauciucuri de iarna de sosea si un Y61 cu AT-uri tocite 60%.

Cred ca ar fi ajuns pana acolo orice ambulanta 4x4 fara nici o problema, de acolo se putea ajunge cu orice 4x4 cu MT pana linga avion. Asta este ceea ce am aflat de la cei care au fost implicati si am vazut cu ochii mei.

Daca apuc sa-mi pun proiectul pe roti pana la pomenirea de 6 luni o sa urc cu Samuraiul acolo la vara.

LE Am adaugat 3 fotografii facute la fata locului, in prima se vad masinile localnicilor la locul prabusirii, a treia este facuta cu superangularul(distantele par mai mari) cu 20 de metri mai sus de drumul de exploatare.

4x4-2.thumb.JPG.07240db51ba5e76581eac0d78dd4f6d8.JPG4x4-1.thumb.JPG.fd901479a5c8ef23fac3d35f5b39c63b.JPG4x4-3.thumb.JPG.8450c83daddda23c52d7a6f017fee66c.JPG

Editat de detail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare