Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kit inaltare Suzuki VITARA !


koolkid

Postări Recomandate

Buna, ma poate ajuta cineva cu detalii precise cu dimensiunile unui kit de inaltare, suzuki vitara, precizez, sub arcuri, impreuna cu inaltare telesoape.

Adaug o poza, care am gasit-o pe net, dar nu am gasit dimensiunile....

Multumesc, cu stima !

478906118_(KGrHqEOKjcE15SNmYqBNmQ26LEjg_45.JPG.a04c8edb9a665d5a0a477698faf37fdb.JPG

img1167xg.jpg.3a9d15c08f3a26fc2fd6a1b170be4ebf.jpg

Suzuki Vitara, 1,6 8V, 1992 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Buna, ma poate ajuta cineva cu detalii precise cu dimensiunile unui kit de inaltare, suzuki vitara, precizez, sub arcuri, impreuna cu inaltare telesoape.

Adaug o poza, care am gasit-o pe net, dar nu am gasit dimensiunile....

Multumesc, cu stima !

 

pai hai sa-ti zic

incepem cu suspension lift (sl) care este de 3cm/5cmc-cel mai utilizat/6cmc...

si varianta mai "complicata" body lift (bl) de 3cm/5cm/6cm/7..etc..

Ideal este sa-ti faci bl de 5 pt inceput,este mai putin complicat si mai putin costisitor..

Pt detalii iti recomand sa vb cu Roly..el stie cel mai bine..

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Buna, ma poate ajuta cineva cu detalii precise cu dimensiunile unui kit de inaltare, suzuki vitara, precizez, sub arcuri, impreuna cu inaltare telesoape.

Adaug o poza, care am gasit-o pe net, dar nu am gasit dimensiunile....

Multumesc, cu stima !

 

salut,

 

ai nevoie neaparat de:

- prelungitoare de 50 mm pt telescoape, si distantiere 50 mm pt arcuri ( spatele )

- prelungitoare de 35 mm pt telescoape, si distantiere 35 mm pt arcuri ( fata ) echivalent a 50mm lift

- suruburi excentrice (camber bolts) pentru corectia unghiului rotilor fata

 

in functie de ce vrei sa faci cu masina:

-flansa cardan spate( pentru a baga cardanul inapoi in caseta)

-distantier grup spate( sa iti lucreze bine pivotul din capul bratului spate)

-suporti de coborat grup fata (sa iti lucreze bine planetarele si la flexari mari)

 

sper ca nu am omis nimic

you can go faster .. but i can go everywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Omul a cerut niste cote in vederea realizarii "home made" a kit-ului... nu cred ca vrea sa cumpere :h5

(daca am inteles grezit mea culpa)

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Ai dreptate, as vrea sa ma duc la un strungar cu dimensiunile, sa imi faca din poliamida, si cand am timp sa le si montez :)

 

dimensiunile exacte la interior grosimi nu stiu, sorry.

you can go faster .. but i can go everywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

salut,

 

ai nevoie neaparat de:

- prelungitoare de 50 mm pt telescoape, si distantiere 50 mm pt arcuri ( spatele )

- prelungitoare de 35 mm pt telescoape, si distantiere 35 mm pt arcuri ( fata ) echivalent a 50mm lift

- suruburi excentrice (camber bolts) pentru corectia unghiului rotilor fata

 

in functie de ce vrei sa faci cu masina:

-flansa cardan spate( pentru a baga cardanul inapoi in caseta)

-distantier grup spate( sa iti lucreze bine pivotul din capul bratului spate)

-suporti de coborat grup fata (sa iti lucreze bine planetarele si la flexari mari)

 

sper ca nu am omis nimic

 

am omis ceva... prelungitoare de 50 mm la limitatoarele de cursa spate

you can go faster .. but i can go everywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

ce inseamna q.e.d. ?

 

Cred ca se referea la: "QED Definition / QED Means

The definition of QED is "Quod Erat Demonstrandum (it has been proved)" tradus in Romana „ceea ce trebuia demonstrat”

Editat de kmcdany
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

La scoala elementara, se folosea la problemele de geometrie...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

...q.e.d.

 

dimensiunile flanselor pt arcuri le-am dat ca si inaltime, diametrul exterior si interior il poate calcula dupa ghidajul de cauciuc de deasupra arcului, dimensiunile prelungitoarelor la fel le-am dat, lungimea filetului si pasul il poate calcula dupa tija telescopului, la fel cu prelungitorul "morcovului" dimensiunea am spus-o trebuie gaura filetata jos si surub sus, la fel se masoara lungime marime si pas. cotele astea nu le stiam, nu e mare smecherie trebuie calculat putin. problema e calitatea materialului. i-am dat dimesiunile inaltatoarelor pt a nu face si fata de 50.

 

pe spate tijele telescoapelor sunt de mai multe feluri la pas, eu am intalnit de 10 cu pas de 1,25 si cu pas de 1, calcule....

Editat de Laurentiu L
you can go faster .. but i can go everywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Domnilor un raspuns va rog pt, cei care cunosc. mi-am luat un kit de înălțare pt, vitara am patru bucse si patru șuruburi vreau sa știu mai am de luat ceva kitul este de 5 cm dacă funcționează corect si dacă nu se strica planetarele sau ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Recomand:

 

Flanse bascula spate de 4-5cm, flansa cardan spate de 10mm, camber bolts pentru corectia unghiului fata, si supoti de coborat diferentialul fata.

 

Repet: Recomand!

O sa fie colegi care o sa iti zica ca nu ai nevoie. Pentru linistea ta, ar trebui sa le pui!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Mersi frumos, dar acum nu știu ceva clar. eu anul trecut am cumpărat kitu De înălțare caroserie leam montat peste cele vechi de cauciuc care erau destul de tasate mașina ok merge foarte bine . Dar acum vreau sa înalt si garda la sol pt, ca umblu pe dealuri păduri vânătoare etc si nu știu acum pot sa pun si kitul asta de 5 si dacă sa pun ce ai zis tu si de unde cumpar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Recomand:

 

Flanse bascula spate de 4-5cm, flansa cardan spate de 10mm, camber bolts pentru corectia unghiului fata, si supoti de coborat diferentialul fata.

 

Repet: Recomand!

O sa fie colegi care o sa iti zica ca nu ai nevoie. Pentru linistea ta, ar trebui sa le pui!

 

Eu as spune ca este MUSAI sa faca toate cele enumerate de tine. Eu si cu modificarile de mai sus facute am avut problema cu sectionarea suruburilor de la bascula spate.... Cost reparatie 350Ron+ 150 Ron platforma.

Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Recomand:

 

Flanse bascula spate de 4-5cm, flansa cardan spate de 10mm, camber bolts pentru corectia unghiului fata, si supoti de coborat diferentialul fata.

 

Repet: Recomand!

O sa fie colegi care o sa iti zica ca nu ai nevoie. Pentru linistea ta, ar trebui sa le pui!

 

Ce e aceia flanse bascula eu nu știu ? Si dacă STI unde găsesc ajutama vreau sa o fac cum trebuie din prima. alți au pus numai Kitu de înălțare si dai sa meargă nu a-și vrea să-mi stric si altceva ce s-ar strica mai repede planetare cred nu?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

salutare

am inteles ca ai o vitara si ai montat un body-lift(un kit ce ridica caroseria de pe sasiu)

acum vrei sa mai ridici umpic sa nu mai ramai suspendat, sens in care ai cumparat un kit de suspensie.

acesta trebuie sa contina in varianta de BAZA

-2 flanse peste arcurile din fata (personalizate in functie de motorizare si/sau specificat daca masina are sau va avea bara metalica+ troliu, caz in care se supradimensioneaza)

-2 flanse peste arcurile din spate

-2 prelungitoare deasupra telescoapelor fata (sau flanse)

-2 prelungitoare deasupra telescoapelor spate(sau amortizoare mai lungi,merita daca sunt distruse cele actuale)

-2 bumpere care limiteaza cursa pe comprimare (acei morcovi de cauciuc din interiorul arcului/partea superioara)

 

 

daca nu ai aceste piese in varianta de baza contacteaza vanzatorul si vezi ce raspuns primesti

 

ca si ACCESORII la kitul de suspensie sunt

-camber bolturi (suruburi de ajustare a unghiului de cadere) aproximativ 2 grade dupa montajul unui kit de suspensie de 5 cm. ,care pot fi de 2 tipuri (varianta cu saiba/pinten sau varianta clasica de surub excentric), pentru ambele trebuie experienta in reglaj.

-flansa cardan ( poate varia de la 13 -20mm in functie de liftul din suspensie efectuat), ea trebuie sa vina cu suruburile si piulite de montaj, obligatoriu de duritate 10.9 ,in urma inaltarii cardanul spate iese din reductor cu consecintele de rigoare.

-flansa bascula (un distantier montat intre pivotul basculei centrale spate si puntea spate), care vine cu suruburi stranse la cuplu dupa o prealabila curatare a filetelor.aceasta protejeaza si prelungeste viata pivotului care nu se poate inlocui decat cu bascula.

-suporti de coborat diferentialul fata (coboara diferentialul fata 35mm, pentru a reface unghiul descris de planetare in urma inaltarii)

 

 

toate accesoriile le gasesti cautand pe google sau la vanzatorii de pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

salutare

am inteles ca ai o vitara si ai montat un body-lift(un kit ce ridica caroseria de pe sasiu)

acum vrei sa mai ridici umpic sa nu mai ramai suspendat, sens in care ai cumparat un kit de suspensie.

acesta trebuie sa contina in varianta de BAZA

-2 flanse peste arcurile din fata (personalizate in functie de motorizare si/sau specificat daca masina are sau va avea bara metalica+ troliu, caz in care se supradimensioneaza)

-2 flanse peste arcurile din spate

-2 prelungitoare deasupra telescoapelor fata (sau flanse)

-2 prelungitoare deasupra telescoapelor spate(sau amortizoare mai lungi,merita daca sunt distruse cele actuale)

-2 bumpere care limiteaza cursa pe comprimare (acei morcovi de cauciuc din interiorul arcului/partea superioara)

 

 

daca nu ai aceste piese in varianta de baza contacteaza vanzatorul si vezi ce raspuns primesti

 

ca si ACCESORII la kitul de suspensie sunt

-camber bolturi (suruburi de ajustare a unghiului de cadere) aproximativ 2 grade dupa montajul unui kit de suspensie de 5 cm. ,care pot fi de 2 tipuri (varianta cu saiba/pinten sau varianta clasica de surub excentric), pentru ambele trebuie experienta in reglaj.

-flansa cardan ( poate varia de la 13 -20mm in functie de liftul din suspensie efectuat), ea trebuie sa vina cu suruburile si piulite de montaj, obligatoriu de duritate 10.9 ,in urma inaltarii cardanul spate iese din reductor cu consecintele de rigoare.

-flansa bascula (un distantier montat intre pivotul basculei centrale spate si puntea spate), care vine cu suruburi stranse la cuplu dupa o prealabila curatare a filetelor.aceasta protejeaza si prelungeste viata pivotului care nu se poate inlocui decat cu bascula.

-suporti de coborat diferentialul fata (coboara diferentialul fata 35mm, pentru a reface unghiul descris de planetare in urma inaltarii)

 

 

toate accesoriile le gasesti cautand pe google sau la vanzatorii de pe site.

Mulțam fain! pai tot caut aici in forum si nu am găsit cine vinde așa ceva sau poate ca nu știu eu cum sa caut. am kitul n-am restu flanse Cardan etc.numai kitul i-l am patru bucse patru înălțătoare pt telescoape si doua distanțiere pt arc spate deci cea ce sa vinde pe net pune un link dacă STI unde găsesc si restu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: Kit inaltare Suzuki VITARA !

 

Buna ziua,

Mi-am montat de ceva timp un astfel de kit de inaltare de 50mm si sunt foarte multumit de el. In schimb am o problema la puntea spate. Cauciucul imi atinge in aripa - doar cel de pe partea dreapta. Dimensiunea anvelopei e 225/75.R15 si janta cu ET negativ si as vrea sa pun 235/75.R15. Ca rezolvare m-am gandit sa pun un SL, dar nu gasesc de 5, am gasit doar de 3,5 de la Iron. Cei de la magazin mi-au zis ca in teorie SL-ul ar trebui sa inalte masina mai mult decat kit-ul meu de inaltare.

Daca ma puteti ajuta, va rog, am cautat in toate discutiile dar nu gasesc...

Ma ajuta mai mult SL ul de 3,5? Are rost sa schimb kit-ul de inaltare de 5 cu SL-ul de 3,5? As vrea sa pun BFGoodrich MUD 235/75.R15, problema cred ca e de la ET ul negativ.

 

Va multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare