Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pescuit la rapitori


dragos4848

Postări Recomandate

Re: pescuit la rapitori

 

Ma gandeam eu cand am vazut de unde esti...

 

Eu pescuiesc mai ales la pastrav pe rauri de munte, si de cateva ori pe an la stiuca in delta.

 

Pentru raurile de munte am si simtit nevoia de un 4x4 mai serios, stiti cum este, cat mai departe de civilizatie, cu atat mai bine.

SSangYong Korando 2.3i GPL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

Va salut! Impart aceeasi pasiune cu voi. Sunt pescar de Dunare dar pescuiesc aproape in orice stil si orice specie de peste cu rezultate diferite desigur( adica-s mult mai slab la pescuitul lipanului si al pastravului). In rest arunc in apa linguri, gume, voblere si alte nazbatii:grin: cu la fel de mare placere. Din cand in cand ma asez si la stationar cu varga, feeder sau shefield iar din ce mai rar( din lipsa timpului) scot si bateria de lansete pt pescuit la crap sau somn mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: pescuit la rapitori

 

Inca un impatimit al acestui stil de pescuit,si eu pescuiesc numai pe Dunare si din cand in cand pe cateva balti....pt mine pescuitul pe balta la rapitori este c-a la aprozar...iubesc Dunarea si-atat !!!

Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita. -Einstein-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

atunci ma dau si eu de gol, tot pescar de Dunare sunt ; spinning, stationar la crap , se completeaza bine ;

urasc inghesuiala de pe baltile cu taxa din jurul Bucurestiului ;

acum iarna inmoi silicoanele si blinkerele mai ales in Neajlov si Arges.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

atunci ma dau si eu de gol, tot pescar de Dunare sunt ; spinning, stationar la crap , se completeaza bine ;

urasc inghesuiala de pe baltile cu taxa din jurul Bucurestiului ;

acum iarna inmoi silicoanele si blinkerele mai ales in Neajlov si Arges.

 

Tot pe Neajlov imi fac si eu veacul pe timpul verii, dar numai la musca uscata. Il caut pe domnul clean :wink:

 

La pastravi pe la noi nu prea am incercat, dar am la activ vreo 3 iesiri in Muntenegru, pe raul Lim unde e nebunie de pastrav mare (curcubeu) si lipan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

merge la musca ? vara plutesc multe ganganii pe suprafata raului, dar n-am vazut muscarind pestii ;

oricum clenii stiu ca se prind mai in amonte, spre Clejani , la vobler sau ficat ;

in zona Calugareni am prins stiuca, am vazut salau si am auzit de somn :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

Merge chiar foarte bine. Si sunt destul de multi muscari pe Neajlov si pe Sabar. Eu dau putin mai jos de Clejani. Am vazut si stiuci si am aruncat niste linguri dupa ele, dar fara rezultate. In schimb am luat intr-o zi un prieten cu mine. Eu dadeam la musca si lui i-am dat un bat de spinning. Era prima data cand punea mana pe unul si ce sa vezi... a luat o stiuca cam la 1,5 kg :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

Tot pe Neajlov imi fac si eu veacul pe timpul verii, dar numai la musca uscata. Il caut pe domnul clean :wink:

 

La pastravi pe la noi nu prea am incercat, dar am la activ vreo 3 iesiri in Muntenegru, pe raul Lim unde e nebunie de pastrav mare (curcubeu) si lipan.

 

Salut,

 

uite asta cu pastravul acolo unde mai este, ma intereseaza si pe mine... La ce ai pescuit pe Lim? Este permis si spining, ori numai la musca?

SSangYong Korando 2.3i GPL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

In general pescuiesc numai la musca, cand ma mai duc prin Delta sau la Dunare ma bag la spinning, asta pentru ca nu am inca echipamentul de musca necesar pentru stiuca.

 

Pe Lim, acolo unde merg eu este o sectiune de rau unde se pescuieste exclusiv fly fishing si numai in regim prinde si elibereaza. Un club de pescuit are in administrare partea aceea de rau. Este pazit si populat de ei. Lipanul se prinde foarte bine, cu pastravii aia mari e cam greu.

 

Nu stiu daca poti pescui spinning pe Lim. Poate intr-o zona neadministrata de nimeni (eu nu am auzit de una pana acum), dar acolo deja probabil ca sunt alte reguli si nu stiu cum ar fi posibil sa iti iei un permis pentru asa ceva.

 

In zonele administrate de cluburile de fly platesti permisul la club 10-15 EUR /zi si esti in legalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pescuit la rapitori

 

In general pescuiesc numai la musca, cand ma mai duc prin Delta sau la Dunare ma bag la spinning, asta pentru ca nu am inca echipamentul de musca necesar pentru stiuca.

 

Pe Lim, acolo unde merg eu este o sectiune de rau unde se pescuieste exclusiv fly fishing si numai in regim prinde si elibereaza. Un club de pescuit are in administrare partea aceea de rau. Este pazit si populat de ei. Lipanul se prinde foarte bine, cu pastravii aia mari e cam greu.

 

Nu stiu daca poti pescui spinning pe Lim. Poate intr-o zona neadministrata de nimeni (eu nu am auzit de una pana acum), dar acolo deja probabil ca sunt alte reguli si nu stiu cum ar fi posibil sa iti iei un permis pentru asa ceva.

 

In zonele administrate de cluburile de fly platesti permisul la club 10-15 EUR /zi si esti in legalitate.

 

Merci de raspuns, cam asa imi imaginam si eu situatia. In general este aceeasi cam peste tot.

SSangYong Korando 2.3i GPL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare