GTC Auto Shop
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 64

Data Inscriere
    Jun 2010
    Masina
    Toyota Land Cruiser BJ42˛

Implicit Re: BJ42 Dune beige - Good girl

Şi cantonamentul a început, în vederea pregătirii pentru "meciurile" ce vor urma.
    Întrucât condiţiile de muncă la maşină erau improprii, am luat decizia amenajării unui garaj propriu, unde vor continua lucrările de reparaţii/întreţinere. Aşa că săptămâna trecută mi-am găsit de lucru.
    Spaţiul şi dotările iniţiale :
    Click image for larger version. 

Name:	IMAG0738.jpg 
Views:	66 
Size:	761.4 KB 
ID:	244199
    Pregătirea noului spaţiu al construcţiei garajului:

Name:	IMAG0749.jpg 
Views:	54 
Size:	542.0 KB 
ID:	244200Click image for larger version. 

Name:	IMAG0753.jpg 
Views:	52 
Size:	562.3 KB 
ID:	244201
    Golirea căsuţei de gradină/scule în vederea mutării. Am rămas surprins câte lucruri intră in 9 metri pătraţi!!!

Name:	IMAG0764.jpg 
Views:	59 
Size:	567.6 KB 
ID:	244202Click image for larger version. 

Name:	IMAG0765.jpg 
Views:	57 
Size:	428.8 KB 
ID:	244203Click image for larger version. 

Name:	IMAG0768.jpg 
Size:	504.7 KB 
ID:	244204
    Un pic (mai mult) de ploaie torenţială ne-a oprit din muncă

Name:	IMAG0769.jpg 
Views:	60 
Size:	380.1 KB 
ID:	244205
    A început ridicarea noii structuri, după ce căsuţa de grădină/scule a fost mutată în noua poziţie:

Name:	IMAG0774.jpg 
Size:	511.1 KB 
ID:	244206Click image for larger version. 

Name:	IMAG0776.jpg 
Views:	64 
Size:	372.7 KB 
ID:	244207
    Toate ciurciubotele au fost, cât de cât aranjate, reaşezate în căsuţă:

Name:	IMAG0780.jpg 
Views:	74 
Size:	329.6 KB 
ID:	244208
    Ultima fază a construcţiei garajului, de sâmbătă. Va rămâne în acest stadiu pentru vreo două săptămâni, când va fi închis cu scândură, se va monta uşa de garaj şi se va face partea electrică:

Name:	IMAG0783.jpg 
Views:	74 
Size:	479.3 KB 
ID:	244209

La o lungime de 12 metri şi o lăţime de 3 metri cred că va sluji din plin scopului propus.
    Va urma!
    AJUNGE!
    Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Fa orice posibil efort de imaginatie sa ai o latime mai mare decat cei 3metri , sau sa ai macar o parte dintr-un perete detasabil prin orice metoda ( balamale , culisant ... ) .

...expresia clasica si demult axiomatica privind 'chestiunea' este ( oricum ar suna de ciudat e pe atat de adevarat ) : ' sufrageria mea '...
    Last edited by cos; 29th June 2015 at 11:11.
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2010
    Masina

Am deja unul înscris la un pat la mansardă....
    "Chestiuţa" e destul de problematică dar, întrucât am şi un impediment cu o contravântuire pentru lungimea garajului, am să încerc să le combin şi rezolv pe amândouă.
    Mulţam de sfat.
    AJUNGE!

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Contravantuieste partial doar pe panourile de capat la un perete lung si ceva mai serios la peretele lung care ramane intreg .
    Zis si eu ....
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jun 2010
    Masina

Peretele spate, în planul îndepărtat, este contravântuit.
    În momentul ăsta nu văd decât două soluţii, în condiţiile în care şi închiderea cu scândură va ajuta puţin la rigidizare:
    - popi de sprijin în exteriorul peretului lung (lângă gardul vecinului) dar unghiul este cam mare. Puşi la fiecare stâlp poate va fi suficient;
    - un pop pe la mijlocul construcţiei, în interior, care chiar dacă se va sprijini pe podea undeva doar pe la 1,5 metri de perete, îmi va lua din spaţiul disponibil.
    Mai mă gândesc, cer păreri.

Care ar fi cea mai bună soluţie de iluminare, în condiţiile în care grinzile sunt la 2.6 metri de podea? Intenţionam să merg pe neoane de 36W, câte două pe grindă.
    AJUNGE!

Fondator
    Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    45
    Masina
    Toyota Landcruiser HJ60 '85, HJ61 '88, FJ62 '88

Mai oameni buni, astea sunt discutii pentru sectiunea de discutii diverse. Hai sa nu stricam un topic tehnic despre masina cu discutii despre constructii. Nu zic ca nu sunt utile si astea dar nu amestecate.

Multumesc!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

"Nu stiu care e cheia succesului dar stiu care e cheia esecului: Sa incerci sa ii multumesti pe toti"

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Foarte adevarat , scuzele mele si pentru ce va urma , e ultima ( si daca nu ar fi fost de interes general as fi continuat sa-mi dau cu parerea in PM ).

Neoanele sunt relativ OK dar cu cat mai multe cu atat mai bine . Eu am patru lampi duble ( 2x36 W ) in casete etanse , la aproximativ jumatatea diagonalelor unui spatiu de 8x8 m , la 3 m inaltime . Nu e deloc suficient nici macar in zona centrala , poate doar pentru lucrul la bancul mobil direct sub ele . ( fiind un atelier si cu praf de lemn lampile sunt etanse si merg mai bine si iarna cand orice neon e chior ... isi incalzesc ele spatiul din carcasa lampei si dupa un timp e mai bine decat cu tubul expus la frig ).
    Oricat de mult ar parea ciudat , cand lucrezi la o masina si nu ai lumina naturala cel mai chinuitor e lucrul cu lampa mobila . Din acesta cauza e bine ca fie o sursa ( sau mai multe ) de lumina , din lateral la 20-30 cm de podea , pe ambele parti ar fi ideal . S-ar simula lumina naturala care vine de peste tot si ajunge de peste tot , inclusiv in pasajele de roata ( sau altundeva asemenea ) .

In zona din garaj in care lucrez cu capota ridicata am un reflector de santier mic , cu bec neon de 125W ... fiind la 3 m inaltime lumina e relativ concentrata si abia asta ar fi inceputul ...

Oricum lumina alba similara cu lumina zilei data de neoane imi pare mai potrivita decat cea de bec . Mie nu-mi pare rece ( sunt si neoane cu lumina ceva mai galbuie , nu stiu care si ce e cu ele , asa mai realist-naturale ) , nu ma dor ochii , imi vad de treaba sub aceleasi neoane de 16 ani , am de gand s-o tin asa forever .

... ca si lampi mobile am cateva proiectoare led de 10W , cele obisnuite din targ , dreptunghiulare . Le-am prins de brida aia a lor cate un magnet de la talpa magnetica de la amtenele CB , e foarte util ca le poti planta pe orice suprafata metalica si ele stau lipite unde le pui . Au incasat muuulte tranteli , unele de pe capota pana in fundul gropii de garaj , rezista surprinzator pentru cei 45 lei cat costa . Unul l-am calcat cu Patrolul , s-a turtit , inca functioneaza ... dezavantajul lor ar fi ca talpile magnetice se incarca cu resturi si trebuie curatate , in rest numai beneficii . Nu indraznesc sa propun iluminarea pe led , probabail ca anesteziaza bugetul daca le cumperi din Romania , dar ar fi de bine ...

... Conntravantuieste nene numai deasupra plafonului si rastul de mai jos ramane asa , stalpi zvelti , liberi de contravantuiri sa aiba loc si niste jeamuri maaaaari , cu vitralii cu libelule , delfini si roti dintate ... sa aiba pe unde filma echipa de reportaje medicale la capitolul obsesii ale varstei a doua ...

Daca iti pare caterinca pe teme luminoase cu libelule , ia rumega putintel - vreau sa-mi repar io singur masina , imi fac io singur garajul meu unde sa lucrez io in garajul meu la masina mea , toata noapteaaaaa ...

P.S. - daca faci un club d-ala cu d-astia , trece-ma si pe mine in josul listei ... in curand imi pun un elevator cu patru cilindri ingropati , doar pentru apatamentul si ecartamentul meu ... care se intampla sa fie unic ... D-aia zic ... cumva te inteleg ... deci , in josul listei .

Spor la treaba ...

... aaa ... scuze .... N-am vrut sa par nesimtit ... se poate muta , sterge ...
    Last edited by cos; 29th June 2015 at 20:17.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Masina

Max, no offense.
    Topicul ăsta este exact despre teme mecanice şi toată istoria ce se va derula pentru a aduce maşina la gradul de restaurare pe care-l vreau eu. Toată munca şi activităţile conexe vor converge într-un singur sens, şi acela este restaurarea tărăboanţei.
    Drept pentru care am să te rog, ăsta ar fi unul din motivele pentru care-mi pare rău de forumul de pe cealaltă platformă, să mă ajuţi, schimbând titlul topicului în "Restaurare Toyota BJ42 Dune Beige - Good Girl".
    Mulţam anticipat de înţelegere.
    AJUNGE!

Data Inscriere
    May 2007
    Varsta
    39

Implicit Re: Restaurare Toyota BJ42 Dune Beige - Good Girl

3m... MIIIIC!!!! ar fi fost o solutie sa muti si aleea, sa pui cotineata invers, perete in perete cu garajul si sa faci o usa in cotineata.. ma rog, acum e tardiv.
    vopseste podeaua cu o vopsea speciala pentru service-uri. ajuta mult in pastrarea curateniei la final de zi.
    incearca sa utilizezi cit mai multa lumina naturala. ajuta si la economie si la vedere. neoanele sint naspa. poti pune si 1000000 de neoane, tot lumina proasta o sa fie. ideal ar fi sa ai si pe laterale si central sus. tu nu stiu daca vei avea un alb care sa reflecte lumina, cum este intr-un service normal, asa ca daca vrei sa fie ceva care sa nu te enerveze, vei ajunge sa pui lampa linga lampa oricum, poti incepe usurel, cu 7-8 lampi.
    fi atent la instalatia electrica, pune fire si prize bune si pune prize pe ambele parti, nu uita de copex ignifug. fa-ti priza dedicata aparatului de sudura, cu siguranta ei si firele cu sectiune de 4 (2.5 am topit eu, acum am 4 si sare siguranta, nu se mai topesc firele).

ai uitat sa faci groapa. naspa! pe groapa puteai pune un cric hidraulic pentru canal. foarte util.

Name:	er_alba_volan__szfv_b_big.jpg 
Views:	34 
Size:	210.8 KB 
ID:	244345

spor la munci. si daca ai posibilitatea sa pui un ventilator extractor mare (sau 2 mai mici), o sa vezi cit de util este cind o sa ai nevoie de el. si fa lateralele dinspre curte sa se poata deschide. poti sa nu le pui geamuri, le pui iarna niste obloane cu plastic pe partea dinspre inauntru.
    The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500
    4x4MANIA is where we are !!!
    “ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Masina

Implicit Re: Restaurare Toyota BJ42 Dune Beige - Good Girl

Ești rău! De tot! Clevetitor și băgător de intrigi!
    Păi știi tu oare că cașcarabeta nu a trecut încă testul consoartei? Și tu-mi bagi fitile cu 3 metri mic? Păi știi tu oare cât m-am chinuit să-i explic că 30 de centimetri nu sunt așa cum a învățat ea la școală și că rigla aia a copiilor e mincinoasă, că e în sistem imperial? Sau republican, sau ditactorial, sau nu mai știu, că nu-mi găseam cuvintele?
    Oricum, faptul e consumat, și când o vedea-o o s-o măsurăm cu ruleta în inci, să dea mai bine.....
    Rău îmi pare însă că vreo două săptămâni nu ajung la locație să continuu ce am de făcut.

P.S. Între timp a venit atestatul și joi sunt la RAR! 💪
    AJUNGE!