Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tinichigerie - vopsitorie


pmstancu

Postări Recomandate

Am cautat, parol, un thread dedicat subiectului rubricat, dar n-am gasit decat informatii disparate, in diverse posturi. Ca atare, mi-am permis sa postez in rubrica J4, unde mi-am gasit locul....2... :grin:

In cazul in care gresesc, rog administratorii sa ma puna la locul cuvenit....

 

Intrucat incep munca de restaurare/reparatii la BB (bad boy) si GG (good girl) :grin:, avand minima experienta in domeniu, chiar daca n-am doua maini stangi, in mod particular as vrea sa va intreb si sa va rog sa impartasiti din experienta voastra aspecte legate de :

 

- sablare : chimica sau mecanica? daca una sau alta, care ar fi aspectele pro si contra.

- protectie anticoroziva (in mod particular sasiu si dedesubturi) : galvanizare, protectie prin acoperire mecanica (gen vopsire)?

- tinichigerie : clasic, prin inlocuire cu tabla sau alte materiale alternative?

- vopsitorie : grunduri, vopseluri, lacuri, altele pe care le stiti/recomandati, atat pentru dedesubt/interior/elemente de mecanica dar si exterior

 

Multam anticipat.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Prin "sablare chimica" presupun ca te referi la inlaturarea ruginii cu ajutorul diverselor substante, mai mult sau mai putin corozive. Personal, as recomanda metoda numai in cazul in care ai si posibilitatea pasivizarii ulterioare a elementelor tratate... altfel, substantele respective isi vor continua "treaba" in timp, cu efecte dintre cele mai neplacute si nedorite. Altfel, sablarea mecanica e cea mai recomandata:wink:

In ce priveste tinichigeria, avand in vedere criteriile stricte ale Retromobil, as merge pe varianta clasica, pe cat posibil utilizand repere originale sau manufacturate respectand "desenele" originale.

Chiar si din topicurile de restaurare care sunt pe aici se pot trage aceleasi concluzii, chiar daca inseamna mai multa munca si mai mult timp consumat cu restaurarea.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Multam de sfat. Notat.

Cunoaste cineva gama de produse Emex de la Romtehnochim (vopseluri/grunduri, mai ales partea de izolatii/antifonari)? Merita interesul dpdv calitate?

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Salut colega.Felicitari pentru achizitie si curaj.Se pare ca esti de-al nostru:Matake,Milan,Zuzu,Alex etc.Cred ca oricare dintre noi te poate ajuta cu sfaturi legate de particularitatile acestor masini.

Ca aspect pozitiv le apreciez mult sasiele care sunt construite cu profil gros si deschis.Chiar daca au rugina,este de suprafata si nu prezinta probleme.In schimb caroseriile sunt dezastru in partea din spate.Putini tinichigii lucreaza ca la carte.Roaga-te sa nu mai fi lucrat cineva la ea ca iti va da si mai mult de lucru.Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Multam de sfat. Notat.

Cunoaste cineva gama de produse Emex de la Romtehnochim (vopseluri/grunduri, mai ales partea de izolatii/antifonari)? Merita interesul dpdv calitate?

 

ei ti-as recomanda durabak. e ceva mai scump, il aduci din state, dar este altceva fata de ceea ce gaseti aici. si cum nu faci asta destul de des, eu consider ca merita investitia.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Salut colega.Felicitari pentru achizitie si curaj.Se pare ca esti de-al nostru:Matake,Milan,Zuzu,Alex etc.Cred ca oricare dintre noi te poate ajuta cu sfaturi legate de particularitatile acestor masini.

Ca aspect pozitiv le apreciez mult sasiele care sunt construite cu profil gros si deschis.Chiar daca au rugina,este de suprafata si nu prezinta probleme.In schimb caroseriile sunt dezastru in partea din spate.Putini tinichigii lucreaza ca la carte.Roaga-te sa nu mai fi lucrat cineva la ea ca iti va da si mai mult de lucru.Noroc.

 

Salutare.

Sper sa nu para, doar... :grin:

Problema generala cu meseriasii o stim, cu totii. Ideea de baza este ca eu sa fiu cat mai bine pregatit, pe cat posibil, prin informatii de la voi/altii/"pe surse", pentru ca atunci cand meseriasul "deraiaza" sa pot interveni.

Vreau sa elimin total dialogurile de genul : "Mai nene, da' parca parchetul flambeaza!". "Nu va faceti griji, cand puneti si mobila se aseaza perfect!".....

 

N.B. - filtrul de aer este in baie de ulei, n-aveam cum sa gasesc in Sibiu un inlocuitor asa rapid....

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

ei ti-as recomanda durabak. e ceva mai scump, il aduci din state, dar este altceva fata de ceea ce gaseti aici. si cum nu faci asta destul de des, eu consider ca merita investitia.

 

Multam de sfat. M-am uitat un pic pe site-ul lor si IH8MUD/altele pentru review-uri.

Ai folosit ceva de la ei? Ai avut termen de comparatie?

Baiul e ca au o paleta limitata de culori.

Oricum, sfatul tau intra pe lista de sugestii. Bune! :grin:

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Multam de sfat. M-am uitat un pic pe site-ul lor si IH8MUD/altele pentru review-uri.

Ai folosit ceva de la ei? Ai avut termen de comparatie?

Baiul e ca au o paleta limitata de culori.

Oricum, sfatul tau intra pe lista de sugestii. Bune! :grin:

 

personal inca nu am folosit dar l-am avut in mina si am vazut cum arata dupa ce dai cu el. si cum arata dupa ceva timp de utilizare in offroad. in vara probabil ca voi lua negru ca sa spoiesc 4runnerul.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Salutare.

Sper sa nu para, doar... :grin:

Problema generala cu meseriasii o stim, cu totii. Ideea de baza este ca eu sa fiu cat mai bine pregatit, pe cat posibil, prin informatii de la voi/altii/"pe surse", pentru ca atunci cand meseriasul "deraiaza" sa pot interveni.

Vreau sa elimin total dialogurile de genul : "Mai nene, da' parca parchetul flambeaza!". "Nu va faceti griji, cand puneti si mobila se aseaza perfect!".....

 

N.B. - filtrul de aer este in baie de ulei, n-aveam cum sa gasesc in Sibiu un inlocuitor asa rapid....

Scuze colega,am crezut ca ai filtru de hartie uscat.Toate 42 au asa.La mine asa este si gasesc la orice pravalie,oneori chiar si pe stoc.

La primul 40 aveam filtru turbionar cu ulei.Alea sunt metalice,nu se schimba,se spala si se pun la loc.Se schimba doar uleiul cand e murdar.Foarte practice.Sunt din era cand nu exista piata de consum.

Legat de antirugina poti incerca si Fertan.Consider ca face treaba buna.Mananca incet rugina si ramane pasiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Am cautat, parol, un thread dedicat subiectului rubricat, dar n-am gasit decat informatii disparate, in diverse posturi. Ca atare, mi-am permis sa postez in rubrica J4, unde mi-am gasit locul....2... :grin:

In cazul in care gresesc, rog administratorii sa ma puna la locul cuvenit....

 

Intrucat incep munca de restaurare/reparatii la BB (bad boy) si GG (good girl) :grin:, avand minima experienta in domeniu, chiar daca n-am doua maini stangi, in mod particular as vrea sa va intreb si sa va rog sa impartasiti din experienta voastra aspecte legate de :

 

 

Pmstancu unde iti vei reconditiona masinile?

In vara vreau sa o reconditionez si nu stiu un atelier de incredere.

 

Multam!

 

- sablare : chimica sau mecanica? daca una sau alta, care ar fi aspectele pro si contra.

- protectie anticoroziva (in mod particular sasiu si dedesubturi) : galvanizare, protectie prin acoperire mecanica (gen vopsire)?

- tinichigerie : clasic, prin inlocuire cu tabla sau alte materiale alternative?

- vopsitorie : grunduri, vopseluri, lacuri, altele pe care le stiti/recomandati, atat pentru dedesubt/interior/elemente de mecanica dar si exterior

 

Multam anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Am folosit eu produse de la Emex si am fost incantat.

Grundul epoxidic dat pe metalul curat este incredibil, are o aderenta cum nu am mai vazut.

Trebuie insa acoperit cu vopsea poliuretanica, epoxidul nu rezista la UV.

Eu am folosit vopsea poliuretanica industriala neagra pe sasiul de Defender, in locurile unde am facut reparatii si e foarte rezistenta.

Ce imi place la emex este ca in regim de amator (vopsit in curte) se usuca extrem de repede. Cu grundul normal am experiente neplacute, inainte de o saptamana de la aplicare nu am ce discuta. La cel epoxi, uscarea e completa dupa 24h iar la vopsea dupa cateva ore.

Doar ca trebuie curatate sculele repede-repede ca altfel e jale.

Pentru pasitivarea ruginii, am curatat bine mecanic (nu am putut sabla) si am tratat cu Fertan, de care iarasi am fost multumit.

Eu am ajuns la urmatoarea reteta:

- curatare mecanica

- Fertan 2 maini cu actionare cate 12h

- grund epoxidic bicomponent

- vopsea poliuretanica

- Dinitrol (in functie de zona): 4941 (negru) in zonele expuse intens la care nu se umba (sasiu), 3125 (ceara gri) in cavitati si in spatiile mici (placi insurubate pe alte placi, troliu, suporti, etc) plus zone in care se umba (punti, cardane, suruburi, imbinari) si 445 (negru rigid) in zonele lovite intens (contra-aripi, unde arunca roata pietre)

Editat de shark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

 

 

Pmstancu unde iti vei reconditiona masinile?

In vara vreau sa o reconditionez si nu stiu un atelier de incredere.

 

Multam!

 

Neata!

Inca sunt in cautari, n-am reusit sa gasesc niste meseriasi care sa-mi arate lucrari anterioare. Iar timpul meu este foarte limitat, nu pot sa stau langa ei in permanenta sa-i verific.

Totusi, sunt in discutii cu cineva, ramane sa ma hotarasc.

Revin pe PM daca ma decid.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinichigerie - vopsitorie

 

Neata!

Inca sunt in cautari, n-am reusit sa gasesc niste meseriasi care sa-mi arate lucrari anterioare. Iar timpul meu este foarte limitat, nu pot sa stau langa ei in permanenta sa-i verific.

Totusi, sunt in discutii cu cineva, ramane sa ma hotarasc.

Revin pe PM daca ma decid.

 

parerea mea: vorbeste cu Matake. deja vorbim despre niste sume la care un transport pe platforma nu prea mai conteaza. adica sper sa fie asa :2dr

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare