Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?


Postări Recomandate

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

probabil din cauza faptului ca erau foarte usoare masinile, roti inguste si usoare, grupuri "de cuplu", tigaile alea nu mergeau mai mult de 50 km/h.

 

Adauga la asta si lipsa diferentialului: Dodge a scos prima masina dotata cu diferential in punte deabia in 1934:grin:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

mergeau pe locked sau pe o roata :banana

 

Mergeau pe "spool". Nu exista notiunea de "locked", desi diferentiale existau... dar aveau alte aplicatii... si nici voba de blocante pe vremea aia.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Era odata un proverb;

"Decat mare si prost mai bine mic si bun!".

Sau;

"Decat mult si prost mai bine putin si bun".

Se pare ca proverbele nu au mai fost actualizate si toata lumea merge pe cat mai mare si cat mai mult!

Asa si cu rotile astea mai inguste si mai mici!

Se pare ca-si fac treaba cum trebuie!

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Si apropo de treaba asta;

Sunt curios cum se descurca in noroaie un Patrol sau o Toyota cu cele mai inguste anvelope existente pe piata!

A incercat cineva asa ceva? Si care sunt cele mai inguste anvelope?

Editat de mac01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Ce misto sunt hilux urile alea vechi cu roti inguste, tin 20 ani fara reparatii.Cum le pui gume mari , se duce naibii tot farmecu masinii, consumul, rulmenti,ambreiaj etc.

Editat de Astral
sUnt....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

DA Ssuper roti cu spite de lemn...si camera ...ce mai minunatie. si mergeau frate...nu se mai fac masini de astea acuma..

Acuma cu garantie si ISO de cacat condform normelor de stricat in 2 -3 ani pe butuci si iti iei alta.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Ca o paranteza fara legatura cu masinile.Era o vreme cand bunicul la tara avea la caruta roti inguste de lemn intarite cu cercuri metalice si mergea aproape pe oriunde fara sa ramana intepenit.Dupa revolutie cand accesul la ''logistica'' cap-ului a fost mai usor si toti au trecut la jenti de aro sau tractor cu cauciucuri a inceput distractia.Anvelopele se umpleau de noroi isi dublau, triplau greutatea, faceau pene si alte neplaceri.

Si legat de masini am vazut o Mitsu' lunga cu gume pe 195 de strada, proprietarul o folosea mai mult prin oras si era foarte multumit, arata insa destul de urat.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Pai nu aveau nevoie de troliu si 4x4 pentru ca nu faceau offroad... asa cum "facem" noi in zilele noastre. Simplu.

Nici eu nu am avut nevoie de troliu pana nu m-am apucat sa intru in padure cu masina... Pentru o utilizare "normala" chiar nu ai nevoie de troliu.

 

Iar trecerea de la rotile de lemn la cele cu anvelope, s-a facut pentru confort, anvelopele erau SH-uri uzate luate de pe la soferi din autobaze, pe o sticla de ceva, in timp ce rotile de lemn cand se rupeau dupa ce loveau o piatra mai nesimtita, trebuiau refacute la un mester care costa destul de mult si oricum nu era accesibil, ca nu existau mesteri in fiecare sat. Credeti-ma ca daca taranii ar fi considerat mai bune rotile din lemn, ramaneau la ele, nu le schimbau cu cele pe anvelope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Eu zic ca devenim mult prea dependenti de progresul tehnic si uitam de unde ma plecat.

Ne pregatim pentru situatii in care de cele mai multe ori putem sa nu ajungem.

Dar ne place sa ne dotam.

Sa speram ca nu va veni ziua in care va trebui sa o luam de la zero.

Desi poate un refresh ne-ar prinde bine.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Pai nu aveau nevoie de troliu si 4x4 pentru ca nu faceau offroad... asa cum "facem" noi in zilele noastre. Simplu.

Nici eu nu am avut nevoie de troliu pana nu m-am apucat sa intru in padure cu masina... Pentru o utilizare "normala" chiar nu ai nevoie de troliu.

 

Iar trecerea de la rotile de lemn la cele cu anvelope, s-a facut pentru confort, anvelopele erau SH-uri uzate luate de pe la soferi din autobaze, pe o sticla de ceva, in timp ce rotile de lemn cand se rupeau dupa ce loveau o piatra mai nesimtita, trebuiau refacute la un mester care costa destul de mult si oricum nu era accesibil, ca nu existau mesteri in fiecare sat. Credeti-ma ca daca taranii ar fi considerat mai bune rotile din lemn, ramaneau la ele, nu le schimbau cu cele pe anvelope.

 

Dap ..progresul lui peste prajit.

La inceputul secolului erau curse de masini pe respectivele roti ..lemn si bandou de cauciuc....si nu faceau pene ....sincer si rulau si cu viteze....dar de ne uitam doar la publicitate....stai ca revenim iara la rotiile fara cauciuc si camera sa vedem progres.....daor ca o sa mai scoatem niste bani din buzunar..asa de fan....toti producatori majori au scos propriile lor modele de roti fara cauciucuri simt ei ca se apropie declinul fabriciilor de cauciuc ,adio negru de fum si poluare..adio anvelope .....vulcanizari si alte alea...

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Ne pregatim pentru situatii in care de cele mai multe ori putem sa nu ajungem.

Fix asta vroiam sa zic si eu, tu ai zis-o mai bine!

Noi ne-o cam cautam, singuri... pe coclauri... si normal ca apoi ne trebuie "scule" ca sa iesim din buda.

Noi folosim troliul si blocantii si toate alea la fiecare iesire, daca vor muschii nostri. In schimb, cei care chiar au treaba serioasa in teren, se descurca cu aproape orice utilaj fara "scule ajutatoare". Chiar povestea cineva care merge cu stupii ca a mai ramas cu camionul pe ici colo, si s-a descurcat singur sau a fost tractat in ultima instanta de altii, dar astea erau exceptii. La noi, e regula sa intram in diverse bude, pentru ca avem cu ce. :grin:

Alte vremuri, alte prioritati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

O placere sa privesti cat de simplu pare totul.

 

Da; extraordinare acele vremuri de pionierat.

...si ca raspuns la întrebarea titlu citez o vorba devenita celebra: "cine nu cunoaste curentul electric, nici nu-i duce lipsa".

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Oare de ce atunci nu aveau nevoie de troliu?......Si nici de 4x4.

 

Credeti-ma ca daca taranii ar fi considerat mai bune rotile din lemn, ramaneau la ele, nu le schimbau cu cele pe anvelope.

 

La noi,rotile de "cauciuc" la carute au aparut prin anii '60 la asa zisele "camioane", care aveau platforma peste roti, si erau intalnite la mai toate depozitele de materiale de constructii, depozite de lemne si la magazinele de mobila. Ele au fost impuse ca nu faceau zgomot. Trasurile folosite ca taxi si ele aveau un cauciuc solid tras peste cercul metallic. Rotile auto fiind mai usor de procurat si mai ieftine si tinand cont si de intrarea in oras unde erai obligat la anvelope, moda s-a extins si la carutele clasice , cu platform intre roti

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Oare nu am depasit limitele rezolnabilului?

 

Am ramas masca dupa ce am vazut acest filmulet - ce simex-uri, ce blocanti, ce trolii - oo si talent, cascarabeta nu conteaza

 

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Super filmuletul, multam fain pentru postare, nu l-am vizionat demult,revenind la subiect, eu personal cred ca nu masinile ar trebui modificate, bine ar fi daca am reusi sa ne "modificam" pe noi.

Alte vremuri, din pacate apuse, aia se rasturnau cu harabaiele alea fara centuri in nu stiu cate puncte, fara casti, nu stiu ce manusi, genuchiere, cotiere, testiculiere,s.a.m.d, traversau Atlanticul in biplan echipati cu o scurta de blana si casca de piele, sa nu mai zic de expeditiile africane care tot cu masinile astea le faceau.

Azi nu mai putem sa parasim orasul pentru o zi fara cea mai sigura masina iesita pe piata daca s-ar putea luna trecuta, care trebuie sa faca in locul nostru tot: sa aiba controlul, sa aiba asistenta, sa aiba milioane de device-uri care mai de care mai indispensabile.

Societatea de consum ne arata in fiecare zi ca a aparut o suspensie , un ambreiaj, o cutie, un ulei, o anvelopa sau mai stiu eu ce, fara de care nu ne mai putem misca in siguranta nici un metru.

Va mai aduceti aminte turistii cehi si polonezi care veneau vara pe litoralul nostru, cate 4 insi in amaraciunile alea de Fiat-uri cu portbagaj aerian supradimensionat si remorca propulsati de un amarat de motor in doi cilindri racit cu aer, la concurenta cu tovarasii redegisti care la spatiul de incarcare din Trabantul break erau net superiori.

Spune-i in ziua de azi cuiva ca pleci in concediu cu inca o pereche cu o masinuta de 3.8metri si motor sub 30 de cai, si trebuie sa parcurgi aproximativ 2500kilometri si o sa se uite la tine ca la om nebun.

Nu ca e parerea mea da' io zic ca nu la masini ar trebui modificat ceva.

 

 

 

Seara buna

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Subscriu in totalitate la ceea ce a zis antevorbitorul. Noi eram generatia in blugi, acum daca nu ai facebook nu existi.:old Unii fac un etaj mai mult la casa decat vecinul, altii pun 33 sa vada lumea mai de sus, spiritul lipseste, totul e material acum si mai mult de atat, trebuie sa fie evident (=vizibil).

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Pe un forum unde 99% din masini sunt modificate, sa comentam despre asemenea "dileme filosofice" mi se pare cam tras de par.

Se face elogiul unor vremuri apuse, a unei tehnologii vechi - cati dintre noi traiesc cum se traia acum 100 de ani ?

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Pe vremea aia asta nu era off-road. Culmea e ca asa era on-road. :)

Mai era un filmulet cu Ford. Tot din vremea tractiunii pe o singura roata.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cat de mult trebuie sa ne modificam masinile?

 

Pe vremea aia asta nu era off-road. Culmea e ca asa era on-road. :)

Mai era un filmulet cu Ford. Tot din vremea tractiunii pe o singura roata.

 

hai mai atar, sint unii care n-are cobori pe unde cobora fordul nici sa ii pici cu ceara. ca sa faca asta ar avea nevoie de flex de 1m si gume de 35"...

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare