Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

X-Trail T31 - traction control ?


aaddrryyss

Postări Recomandate

Salutare.

 

Datele problemei: am pe mana un X-Trail 2.0 dci, cutie manuala, an fabricatie 2007, model Elegance (cel cu traversele masive pe acoperis, ce au integrate niste proiectoare suplimentare). Ca dotari, are navigatie + camera marsarier, piele si ce briz-briz-uri or mai fi pe acolo (as fi fost tentat sa scriu ca are toate optiunile posibile, dar mai asteptati putin... :twisted: )

 

La momentul cumpararii, in 2009, ignorant fiind, m-au impresionat kilometrii relativ putini, briz-briz-urile si faptul ca are 4x4 "inteligent". Stiu ca m-am uitat si pe brosurile comerciale cu listele lor interminabile de optiuni, iar in dreptul echiparii Elegance pareau listate toate traznaile din lume.

 

OK...inchipuindu-mi ca am masina 4x4 sub mine, m-am apucat de coclaurit. Recunosc, aveam iluzia ca utilajul ar fi un soi de ATV glorificat, cu scaune de piele, si nimic nu-mi va sta in cale.

M-am trezit la realitate destul de devreme, inainte de a strica masina ori a intra in situatii periculoase. Plus ca am am decis sa ies din ignoranta si sa ma documentez ce inseamna defapt tractiune integrala, cate tipuri exista, solutii constructive, etc.

 

Bun...ce-am invatat...masina mea cu 4x4 "inteligent" e defapt cat se poate de 4x2 in situatiile delicate ce ar beneficia cu adevarat de 4 roti motrice. Cand da de greu, invarte neputincioasa 2 roti de pe punti diferite in timp ce celelalte 2 stau degeaba gratie diferentialelor deschise de pe puntile fata si spate.

Totodata, m-am lamurit ca exista pe lumea asta G Klasse de exmplu, ce "locks together" atat arborii ce ies din cutia de transfer cat si diferentialele celor 2 punti.

Am inteles ca solutia fiind scumpa, grea (ca masa) si de multe ori nejustificata pentru masinile oamenilor de rand, fabricantii "triseaza" folosind sistemul de franare pentru a incetini individual rotile ce patineaza (traction control).

 

Asa ca am inceput sa ma intreb de ce nu vad comportamentul asta in cazul masinii mele. De cele mai multe ori cand raman intepenit cu ea pe undeva, beleaua se intampla din cauza ca o roata de pe fata si una de pe spate (de cele mai multe ori in diagonala) patineaza. Nu vad vreodata nici cea mai mica tentativa din partea vreunui sistem al masinii de a le frana.

Evident, in momentul cumpararii am facut presupunerea implicita ca daca tot sunt atatea briz-briz-uri pe ea, trebuie sa aibe si traction control.

Doar ca nu-l vad niciodata la treaba :-(

 

Ipoteze:

- ori e defect (desi nu e aprins nici un martor in bord, iar cu ocazia reviziilor nu mi s-a semnalat nimic)

- ori nu e deloc. Poate era o simpla optiune in configurator ce nu a fost selectata.

 

Dilema: cum imi pot da seama daca masina are sau nu sistemul?

Mirare: exista fabricant ce s-ar zgarci la implementarea traction control cata vreme "infrastructura" hardware e deja acolo (senzorii inductivi ai ABS-ului) ?

Banuiala: exista posibilitatea ca Nissan sa vanda masini special pregatite pentru diverse piete / tari / continente? Pe forumurile australiene oamenii povestetsc ca atunci cand intra traction control-ul in functiune experimenteaza si o reducere a puterii motorului (pare logic) pe cand la mine n-am intalnit nici comportamentul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

Nu te mira. N-are.

 

Cum iti dai seama daca are sau nu? Pai ai remarcat deja.

 

Daca ar fi avut, motorul nu ar fi luat ture daca masina nu se deplaseaza, si ai fi auzit ceva zgomote.

 

 

Traction Control este o facilitate care ar aparea indubitabil pe lista cu dotari, daca ar exista standard.

 

Tot in 2009 am cumparat si eu un Hyundai Santa Fe II, nou, echipare medie. Nici urma de TC. Nici una echipata de top nu avea, am fost la o intalnire mai multi "pasionati".

 

Traction Control foloseste ABS-ul si managementul motorului pentru a limita patinarea.

Un ABS chior nu poate face si TC, trebuie un ABS special, individual pe fiecare roata si care sa poata frana inteligent roata/rotile care patineaza.

 

O masina care are Traction Control are automat si ESP, sau invers:grin:.

Cert este ca "acronimele" astea trebuie sa poata fi decuplate.

Masina sotiei mele are, cand ii dau talpa pe asfalt zici ca se rupe ceva pe la puntea fata, din cauza franarii si transferului de rotatie, cand pe o roata cand pe cealalta.

Pe zapada a trebuit sa il decuplez, ca sa pot inainta cu span.

Altfel o maraia la 1500 rpm si stateam pe loc.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

:grin: ok, devine interesant...ai mentionat de ESP...utilajul are ESP, si functioneaza (se aprinde martorul portocaliu in bord atunci cand e cazul). Deasemenea, are si HillDescentControl, si l-am testat si p'asta, functioneaza si el.

 

Ambele functionalitati (ESP si HDC) sunt extraordinar de asemanatoare cu ceea ce face in mod normal traction control-ul: franeaza roti in mod selectiv.

 

M-am mai uitat zilele trecute prin bordul masinii ca narodul, zicandu-mi ca poate mi-a scapat vreun buton, setare, ceva, pe undeva...in afara butonului de decuplare ESP, nu mai e nimic inrudit cu functionalitatea asta.

 

Si ca sa fiu sigur ca nu mi se pare (din interiorul masinii poti avea senzatia asta uneori) l-am rugat pe tatal meu sa incerce urcarea pe o mica movila acoperita cu zapada in timp ce eu dadeam tarcoale masinii uitandu-ma la ce fac rotile. Imediat ce s-a urcat cu roata stanga fata cateva palme pe movilita, au inceput sa patineze in gol rotile dreapta fata si stanga spate.

 

Mi-a mai zis cineva ca sistemul exista si functioneaza, insa cel mai bine cand masina e in mers si ca circuitul de franare "n-are destula putere" sa se opuna rotilor ce patineaza atunci cand masina e intepenita.

 

Am zis sa testez si asta...L-am indemnat pe tatal meu sa mai incerce o data dar de data asta cu un pic de avant, ca sa suspendam masina de bot in zapada. A urcat ceva mai mult in sus pe movilita si intr-adevar scutul fata s-a infipt destul de tare in namete. De data asta rotile dreapta fata si stanga spate erau de-a dreptul in aer. 1-2 centimetri, dar in aer. Ei bine, chiar si cu motorul la ralanti, rotile tot se invarteau incet-incet. Ma gandesc ca macar la viteza / puterea asta mica franele (daca ar fi fost actionate) tot reuseau sa faca ceva. Cel mai logic ar fi fost sa moara motorul in momentul cand se transfera cuplul spre celelalte 2 roti (motorul fiind la ralanti si neavand deci putere sa urneasca fierotania).

 

So: ESP merge, HDC merge...sa fie oare vreun defect legat strict de TC ? Alternativ, TC poate fi dezactivat si din alta parte decat butonul de kill ESP din bord ?

Editat de aaddrryyss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

Nu stiu ce sa-ti spun. Intreaba la Nissan? Tester ceva?

 

Eu il simt cand intra, si il si vad, clipeste becul de ESP in bord.

 

Cand decuplezi ESP, ai decuplat tot. Ramane doar ABS-ul.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

salve

 

maisna ta are TCS si functioneaza !

ai citit tu ceva despre el , dar nu suficient in opinia mea

TCS foloseste aceeasi senzori si actuatori ca si ABS , ESP , HDC , USS , deci nu pot merge 3 sisteme si al 4-lea nu !

e simplu , vezi daca se aprinde becul de SLIP din bord, sunt convins ca da

in alta ordine de idei TCS , sau VDC , sau ASR cum ii spun nemtii , in primul rand limiteaza cuplul si turatia motorului si eventual treapta de viteza la AT , de abia apoi se ocupa putin si de frane.....dar nu a zis nimeni ca franeaza complet sau ca este similar unui blocant

deci in opinia mea tu vrei ca TCS-ul sa te scoata din rahat , ei bine nu va face asta....te va ajuta fara ca tu sa-ti dai in seama in situatii de aderente diferite pe punti , dar nu la limite de 4x4 pur

sistemele astea electronice au avantaje si dezavantaje , in functie de modelul pe care se pun , de costuri , de folosirea reala a masinii , etc.....

raman la parerea ca tu nu ai inteles ce vrea si ce face TCS-ul

daca mai ai intrebari , sunt aici

stima

Patriciu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

Bun...

Subiectul mi-a reintrat in aria de interes...

 

Vad deci ca exista X-Trail-uri care sa poata face asta "din frane". Exemple sunt mai multe pe youtube, asta mi s-a parut cel mai didactic.

 

Buba: masina mea, careia ii functioneaza ESP si HDC (testate amandoua), NU face ca cea din filmulet. Doar va invarti neputincioasa rotile aflate in aer, de pe diagoanala, si NU va reusi sa urce denivelarea.

 

Traction control defect ?

Traction control lipsa ?

Traction control dezactivat (de la vreun buton / switch / maneta / whatever) pe care nu l-am vazut eu atatia ani?

Alta varianta...?

 

Alta chestie: sa presupunem ca vreu sa cumpar un alt X-Trail...cum imi pot da seama daca poate urca un obstacol ca in clipul video, in maniera aratata acolo, deci daca Traction Controlul e in mintile lui? Ca vanzatorul e putin probabil sa fie de acord cu un asemenea test, ca sa nu mai vorbim de problemele logistice (unde gasesc un obstacol - benchmark de genul). Sa nu-mi ziceti sa pun testerul pe ea, ca si masina actuala iese "curata" de la tester.

 

Thank you.

 

P.S. O data a trebuit sa sun la 112 si sa vina jandarmeria montana sa ma scoata de pe coclauri. A si trebuit sa innoptez pe munte. Trebuia urcata o panta relativ lejera, acoperita cu 1-2 centimetri de namol. Deci niste namol, dar nu de speriat. Sub namol se aflau radacini de copaci. Alunecoase. Roti se invarteau doar cate 2. Cel mai adesea pe diagonala. Niciodata 4. Sectiunea cu probleme s-a depasit cand au fost disponibili 3 barbati sa impinga masina. Deci nu cine stie ce situatie hard-core. Chiar ar fi picat bine un Traction Control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

TC e un mod de asistenta a tractiunii, un pipinol gen LSD (desi am mai multa incredere in LSD decat in TC), nici pe departe nu lucreaza similar cu un fulllocker .

Cred ca ai prea multe pretentii pt un SUV, sfatul meu este sa treci la next stage , ceva Terrano sau , de ce nu? ....Patrol

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: X-Trail T31 - traction control ?

 

@Maramu: daca primesti in scris negru pe alb ca X-Trail-ul pe care il iei are TC si e functional, sau daca ti se permite o proba, pare a fi ok (conform filmuletului de l-am pus mai sus).

 

Dar daca nu are TC sau daca e defect sau whatever else, masina e pur si simplu 2x4. Poti gasi scenarii cu denivelari in care sa nu mai poti inainta chiar si pe vreme uscata. Vei invarti 2 roti in gol, in timp ce cele cu aderenta buna nu vor contribui deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare