Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Povestea nespusa a marcii ARO


Astral

Postări Recomandate

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

Hai, mah, pe bune...?!? :ha:

 

https://www.auto-bild.ro/stiri/cum-lasat-aro-240-masca-pe-japonezi-anii-70-128063.html

 

ARO 240 a fost una dintre cele mai reprezentative automobile din România. Lansată în 1970, mașina a făcut furori la o expoziție din Japonia, lăsându-i mască pe niponi.

 

ARO 240 are o poveste aparte. Autombilul, prima producție off-road românească, a fost prezentat în anii ’70 la o expoziție din Japonia unde a făcut furori.

 

„Când am făcut ARO 240, ne-am dus cu el la o expoziţie. Timp de două săptămâni, japonezii l-au filmat şi fotografiat, fiind cea mai frumoasă maşină de acolo”, a declarat, pentru Evenimentul Muscelean, inginerul Nicolae Zgorcea, care a lucrat la dezvoltarea noului 24.

 

Acesta a continuat: „Pe atunci, japonezii nu aveau nici o maşină. Nici gând de maşini de teren! Concurenţa noastră, la nivel mondial, erau câţiva. Americanii fabricau Jeep-uri, Ford-uri, în Europa erau englezii, cu Land Rover, şi mai erau italienii, ruşii şi noi”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

Comunist inginerul, tampit reporterul.

Din care cauza de tampiti tot ceea ce mergea datorita faptului ca era singura alternativa viabila,s-a dus dreak cand a aparut liberalizarea pietei, non comuniste.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

Ciudat mi se pare ca e vorba de "AutoBild" care, totusi, cred eu ca e mai sus decat 4tuning, zic.....

Adica, ok, inginerul tembel, reporterul asijderea, dar chiar nimeni nu super-vizeaza ce apare on-line pe site-ul lor....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

Coane, auto-bild.ro...nu confunda cu auto-bild.de...reporteri romani...majoritatea analfabeti...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare