Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Imbunatatiri Galloper


CatalinU

Postări Recomandate

pt ca am posibilitatea,desi multi vor zice ca nu merita,insa m-am obisnuit cu masina si imi place mult forma si motorul,vreau sa o imbunatatesc.iar punctele ar fi cam asa:

 

-vreau sa schimb scaunele fata,dar nu unele sport,ci de la alta masina,pt ca nu sunt confortabile

-blocant spate

-frana pe discuri spate

-telescop pe directie

-volanul are un mic joc stanga dreapta,iar rotile nu se misca.caseta de directie?

 

cei care au cateva idei si le pot posta,le-as multumi

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

este posibil sa ai joc la directie.

Verifica levierul de la caseta de directie (brat caseta de directie). Acesta seamana f mult cu un capat de bara avand pivotul in capat. Daca ai joc in el fenomenul se manifesta in ambele parti.

Problema poate fi constatata destul de usor. Se recomanda ca masina sa fie suspensata, ocazie ce permite verificarea si casetei de directie.

O remorca iti schimba intotdeauna viata atat la propriu cat si la figurat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

am primit un mesaj cum ca ar potrivi oarecum scaunele de la un mk2,la fel si puntea spate.alte pareri?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

Daca caseta de directie (si toata directie) este ca si la Pajero mk1 ... cam toate au un joc care se poate regla cat de cat dar este frectie la picior de lemn. Cand ai timp hai si vezi cat de mare este la masina mea, sa ai cu ce compara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

momentan sunt in Irlanda,in august voi ajunge acasa.ma agndesc ca ar trebui sa fie o solutie,schimbare/reparare

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

Schimbare in nou doar daca ai cateva sonde in Dubai. :) Magazinele mi-au dat niste preturi demne de emirate (undeva intre 3 si 8 mii de euro). Mai ieftine gasesti la Milner dar numai pentru masina cu volan pe partea gresita.

Unii mai strang de acel surub din mijloc, altii pun bile cu diametru mai mare etc. Pe termen lung nu ajuta. Eu am gasit o alta caseta care nu avea joc mare dar avea scurgeri. Am schimbat cam tot ce se putea in ea. Am un topic cu ce am facut la caseta de directie dar vad ca s-au sters pozele ( http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75424-Reparatie-caseta-de-directie ). O sa caut pozele si le uploadez din nou.

 

LE.

 

Dezasamblarea:

 

http://www.4shared.com/office/IQ_ZH4Tbba/Dezasamblarea_casetei_de_direc.html

 

Asamblarea:

 

http://www.4shared.com/office/y-kjppdTba/Asamblare_caseta_de_directie_d.html

Editat de vas_adam2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

Masina asta are si semicaseta de directie,si nu este f. fiabila.De obicei jocul in directie il ai din semicaset.si nu din caseta.Ti-as recomanda sa pui de Mitsubishi mk2 cu toate ca tu ai 3 prinderi si Mitsu 4.

Punte cu blocant exista tot de Mitsu,difera un pic raportul M 4.636,H 4.625,dar mege fara probleme,eu am asa si merg cu ea de 5 ani.Poti sa-i pui si reductor cu superselect de la Mitsu,cu mici modificari.

Piesele de directie nu sunt scumpe,in general Galloperul este o masina usor de intretinut.Bafta

Fara poezie,viata e pustiu !

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

Ar trebui sa ai placuta si pe grupul spate sau pe cel de fata.

Suspenzi o roata pe spate,semnezi cardanul si roata in punct fix,rotesti roata de cel putin 10 ori,numeri de cite ori s-a invirtit cardanul si roata,imparti nr. de rotatii ale cardanului la nr. de rotatii ale rotii si inmultesti cu 2.

Dai grupul jos si imparti nr. de dinti de pe coroana la nr. de dinti de pe pinion,este un rezultat exact dar mai greu de efectuat

Fara poezie,viata e pustiu !

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

eu nu sunt n tara asa ca treaba cu invartitutl rotii pica momentan.il voi ruga pe tata sa se uite pe tablita de la motor daca scrie

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

La Pajero scrie. Banuiesc ca, Galloperul fiind sub licenta de Mitsubishi (Pajero) scrie si acolo. Daca nu, ramane invartitul-numaratul. Teoretic stiu ca raportul la Galloper in SWB e de 4.625, la LWB fara intercooler 4.875 (identic cu pajero mk1 fara intercooler) si 5.285 la varianta cu intercooler. Dar repet, asta pur teoretic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

... 4,625 ? acelasi cu Topline 2.8 si GR cu 2.8 ? deci se poate pune punte fata ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Imbunatatiri Galloper

 

se parre ca in punte am 4.875 din ce mi-a spus mecanicu,a invartit roata si a numarat rotatiile cardanului.ramane sa vad acum ce voi face.am primit o oferta cu o punte spate de pajero,insa din ce am inteles e cu frana pe discuri asa ca voi vorbi cu mecanicu sa vedem ce si cum

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

pai gasesti usor punte de pajero cu FIX acelasi raport(4.875)! si impusti 2 iepuri dintr-o lovitura, ca ai si discuri de frana pe spate si blocant!

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

o singura oferta am primit de la cristi blondu,dar puntea e fara etrieri.altundeva nu am gasit niciunde momentan

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

Incearca sa iei legatura cu jighi (parca asta este pseudonimul), pentru etriere. Eu de la el am luat planetara completa (butuc,disc,etrier)p entru diferential cu blocant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Imbunatatiri Galloper

 

ma poti ajuta si cu o poza de ansamblu?

esti din bucuresti vad,deci se exclude problema curierului.in august voi pleca in concediu in grecia si voi putea trece prin bucuresti la intoarcere

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare