Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road


ovidiu cica

Postări Recomandate

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

No hai .... sariti repede cu banu !!! Pana acuma era nacaz ca nu gasiti trailere offroad in EU si va enerveaza banii .... :-D

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 394
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

aberam, zau.

Cine naiba in Ro, va da mii de euro pe o rulota in care dormi in genunchi , in conditiile in care nu poti iesi si campa in afara locurilor autorizate, zau !!! Alea sunt vise umede de Australia ! Adica ca sa suporti conditiile "basic" dintr-o rulota de offroad , trebuie sa ai de parcurs vaste zone de pustietate si offroad . Nu prea e cazul la noi in tara, si nici pe o raza de cateva mii de km in jurul nostru. Din nefericire traim intr-o zona "civilizata" .

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa spun ca mi-au raspuns la email si pentru 2017 au comenzi la maxim. Confortul poate fi imbunatatit cu un instant pe gpl, o baterie cu panou solar, frigider la 12 v. Eu am postat linkul ca mi s-a parut apropiat de ceea ce vrea Ovidiu Cica. Cine vrea sa stea in picioare in rulota ca in sufragerie isi poate lua rulota normala dar o agata in toate crengile prin padure.

 

Vine cu certificate European, roti pe 17'' si garda la sol de 33 cm. Inca mai sunt si la noi locuri de mers pe forestiere si de stat in salbaticie cateva zile. Ce e drept pana la primul oras e mai putin de mers comparative cu Australia.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Brusture K !

Multumesc frumos pt intentie !

De ceva timp insa am renuntat la idee ..... si am trecut la un alt mijloc de locomotie si cazare !

Te invit sa vezi topicul meu de conversie a unui Iveco Daily 4x4 in masina de expeditie

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?93501-IVECO-DAILY-40-10-4X4-expedition-vehicle

Toate bune!

 

 

 

 

 

ps: ma bucur ca topicul inca mai prezinta interes

Editat de Astral
sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

nu vad numerele de inmatriculare..

in plus in offroad iti trebuie ceva cat mai rezistent si cat mai usor, remorca de mai sus pare foarte rezistenta insa nu pare usoara deloc..

in plus exista remorci mult mai usoare si aproape la fel de rezistente la 1000-1500eur noi noute.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Eu consider ca cel mai bine este daca se face homemade dupa nevoile fiecaruia.

Va impartasesc ideea mea de trailer.Se ia o remorca de acest fel sau similara

[ATTACH=CONFIG]278816[/ATTACH]

 

si se construieste o ,,caroserie'' care se pune in remorca ca fiind un bun/o marfa ce se transporta cu remorca respectiva ca sa nu trebuiasca omologata tot ansamblul ca fiind rulota.

 

Eu am facut o macheta din lemn (cu ce am gasit pe acasa) a acestei ,,caroserii'' ca sa se inteleaga care este viziunea mea.

Se face o rama din profile patrate de metal.

[ATTACH=CONFIG]278817[/ATTACH]

In poza asta se vede sau a se vedea ca partea de jos mai ingusta ar trebui sa aiba exact dimensiunea interioara a remorcii pe care vine pusa iar inaltimea sa fie exact cat sunt de inalte obloanele remorcii.Partile laterale sunt mai lungi si ies mai in afara remorcii cat sa acopere rotile,dar sa nu depaseasca latimea lor.

In poza urmatoare se vad deja sezuturile laterale din ,,caroserie''.

[ATTACH=CONFIG]278818[/ATTACH]

Intre aceste sezuturi se poate pune o masa pliabila (de genul celor care se regasesc in rulote) si astfel se poate lua masa in remorca.Cand remorca este in miscare sau cand se vrea sa se doarma in ea atunci masa se pliaza si se lasa in jos si in locul mesei se poate pune un fel de somiera care se aduna frumos (de genul celor din rulote) si astfel am realizat un pat pe toata latimea remorcii.Treaba asta nu am mai realizat-o in proiectul asta.

Dupa ce s-a realizat interiorul se va realiza imbracarea peretilor exteriori cu ceva foi de metal (sudate,lipite,nituite...si etansate dupa caz,chef,necesitati si posibilitati).Pun o poza

[ATTACH=CONFIG]278819[/ATTACH]

Se va lasa loc bineinteles pt geamuri laterale si eventual de trapa.Eu am facut in macheta asta doua geamuri laterale si una in fata spre protap/masina.

In poza urmatoare se vede cum ar sta aproximativ o persoana pe sezutul lateral (eu am pus un plush)[ATTACH=CONFIG]278820[/ATTACH]

In spate am proiectat o usa de acces.

[ATTACH=CONFIG]278821[/ATTACH]

Geamurile si usa se pot procura de la rulote fiind mai usoare.Tamplaria pvc cu geam termopan este mult prea si ar ingreuna remorca plus ca in teren accidentat la flexari s-ar sparge/fisura (parerea mea)

Comentariile si criticile sunt binevenite.

9891029796.jpg.5d71466860d4fc7b8fe0f0ee72242f34.jpg

20160620_141957.jpg.333687ac6129498b7c8203a7070dab9c.jpg

20160620_171305.jpg.2fe6cce9429a44044c2ddcd1694d284a.jpg

20160621_201318.jpg.edd769c6ea88bfd4208c278d79690252.jpg

20160621_205123.jpg.4fb42a3cdeec5331a4005096e2821495.jpg

20160622_111317.jpg.b6ff68c945e657582364b5b10544bef6.jpg

Editat de lee99
greseli
Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Problema cea mai mare nu e structura ci puntea. La remorcutele astea mici puntea e o gluma, abia-abia face face pe sosea. Daca legi remorca la un 4x4 mai serios, in teren ajunge sanie in 2 timpi si 3 miscari.

Au mai fost pe forum solutii cu niste punti Knott (parca) dar deja vorbim de cu totul alti bani. In plus, nici cu pneurile nu e joaca. Cu biscuitii aia ai lor omologati nu faci nimic in teren, iar daca pui mai mari, nu mai "da bine" la RAR in control si penalizezi si mai tare puntea si asa firava.

Am studiat si eu problema destul de multisor dar inca nu am gasit rezolvare la chestiunile astea de baza.

Daca te uiti la colegii australieni cum fac ei structura si puntea (impropriu spus ca de obicei au brate independente) la rulotele de off road te apuca durerea de cap... Cand incepi sa pui pe hartie si as faci calcule la bani, mai bine iti mai iei inca un 4x4 LWB cu sofer cu tot in care pui doar paturi. :grin: Glumesc, dar nu e prea departe de realitate...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Punti bune -knott - se regasesc pe majoritatea glumelor de remorci de genul,noi...

foarte usoare,si accesibile ca pret. greutati omologate 750kg.am asa ceva si ieri am carat 12km de drum de tara 1,2 to de refuz de ciur.impecabil, biscuitii umflati la refuz. Am asa ceva de 3 ani si am carat ceva cu ea.este okpuntea, pretul undeva de 3000 lei +-, depinde de ce vrei la ea, ca extra.2,1 cu 1,1 m,obloane de 40-45 parca...

Avantaje-puntea-i inalta si rotile scoase

Dezavantaje- cu biscuitii si un Mitsu3,2 , ML , astea doua stock si un Jeep cu +2,5 cm nu sta dreapta, ai nevoie sa cobori cuiul sau sa cresti rotile pt a compensa situatia, altfel dai cu spatele de pamant la toata ocazia.

 

Am o vaga impriesie ca importatorii au si alte roti omologtate dar au alte costuri pt remorci si atunci nu sunt in ofrerta standard-vand ce cere piata, iefin si nou...am fost intrebat la cumparare, diferenta era ~300E... roti+jante.

 

Sunt modele cu un brat sau in v,plus bratul central asa app de cupla, plus ca poti sa-ti ieila ~200e cupla antibalans,parca....

 

In sfarsit, posibilitati sunt.chiar si gume mai mari pe jantele de 13 de acum...sau ceva inaltator la prinderea pe punte:grin: un patrat cu grosime suficienta.

 

in funtie de motaj si ce pui pe remorca, ajungi la limita sau nu a celor 750 kg .La 500 kg nici nu o simti si merge impecabil DACA o incarci/echilibrezi cum trebuie.pentru un concediu linistit prin munti,merge super ok cu investitii minime.

 

era o varianta pe aici pe care o recomand.

remorca, transformata ieftin in depozitare/bucatarie/rafturi si chestii culisante,deasupra montat un cort.pe bare ce de portbagaj.ieftin, rapid si comod, reversibil 100% in 5 minute.

Avantaje multiple pt camping,dar si limitari la offroad.sa nu uitati caaustralienii au ceva uracri dar restul se face pe drumuriluuungi si drepte, nu au noroiul de Buzau sau clisa de Apuseni.... asadar ceva adaptat acasa poti face.

In varianta mare RO-BG-GR cu remorca recomandat de mine,o familie de 4 si o masina medie ne 4x4-golf,logan poate sta fara probleme in camping sau pe o plaja pustie daca are orice 4x4 ce poate trage 750Kg....cu sau fara cort pe remorca.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Salut

RZV apunctat foarte bine toate aspectele

Eu pana acum nu am avut probleme cu a mea, am tot batut muntii nostrii in offroad (nu doar forestiere) + Alpi , Grecia, Muntenegru etc

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?89771-Remorca-offroad-camping

 

referitor la ideea cu cutia -> urmatorul proiect remorca offroad va fi de acel tip deoarece ma gandesc sa ma apuc de "biznisu" asta :wink:

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Gigi,ti-am dat ceva idei cu ,,cutia'' mea? :grin:

 

Adaug cateva alte poze/schite legate de ,,cutie'' si observatiile de rigoare.

 

20170530_203140.jpg.2c00d0bb7d100740415f6f45a6ad9e06.jpg

 

In poza ,,A'' se poate vedea ,,cutia'' din spate.

In poza ,,B'' vedem remorca din spate.Vreau sa precizez ca oblonul spate l-as lasa la locul lui ca sa tina ,,cutia''.Bineinteles ca, ,,cutia'' va mai fi asigurata si nu va sta doar asa in interiorul remorcii.

 

20170530_203247.jpg.f338c4605e1f4a26b0cc5b31b4e54840.jpg

 

In poza ,,C'' deja putem observa cum ar sta ,,cutia'' in remorca.Cum am mai spus in postarea anterioara lateralele ,,cutiei'' nu depasesc latimea rotilor.

20170530_203304.jpg.700263bcde9e1103046b7d46008059ef.jpg

 

Am notat cu ,,1'' picioarele de sprijin (ar fi 4 bucati: doua in fata si doua in spate,in desen se vad doar cele din spate) care ar fi demontabile si s-ar monta doar cand dorim sa dam jos ,,cutia'' din remorca.Eu ma gandeam ca aceste picioare vor fi mai inalte si sa se ridice cumva cutia iar remorca sa se poate trage de sub ea si ,,cutia'' ramanand pe loc sprijinita pe aceste picioare.

Daca nu se executa aceste picioare de sprijin atunci se pot monta deasupra ,,cutiei'' niste inele de ancorare (am notat cu ,,2'' ) si se poate ridica ,,cutia'' din remorca.Asta in cazul in care avem ceva troliu/palan de tavan.

Cu ,,3'' am notat niste cabluri de otel cu care ar fi asigurata ,,cutia'' de remorca.Si astea ar fi 4 la numar.Doua in fata si doua in spate,toate pe laterala,bineinteles.

In poza ,,D'' se vede remorca din lateral (fara ,,cutie'').

20170530_203320.jpg.b924c852768b4cacd0759c98df56773c.jpg

 

Am notat cu ,,4'' niste ,,aparatori'',sa le numesc asa,care de fapt sunt niste bucati de metal sudate in forma de triunghi si au rolul de a proteja partea din spate a remorcii in cazul in care nu este garda la sol asa mare (roti insuficient de mari sau se ajunge intr-o ipostaza in teren accidentat in care se trage pe jos sau se atinge cu partea din spate solul).

In poza ,,E'' se vede mai exact la ce ma refeream adineauri.Am evidentiat cu o sageata situatia in care partea din spate atinge/rascheteaza solul.La multe remorci acolo se afla stopurile si sunt foarte vulnerabile.Eu cred ca pe acele metale ar glisa remorca mai departe fara a o afecta.Acele metale se pot zgaria si indoi ca doar sunt de protectie acolo.

20170530_203404.jpg.edc631cdf8a411701c1b4f56e14bc7ca.jpg

Editat de lee99
adaugare
Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Va mai aduceti aminte de acele mini rulote de la Ader. Daca exista pe forum cineva sa ne dea mai multe detalii tehnice (sasiu, punte, roti) la varianta X-line. Cred ca ar merge foarte bine asa ceva pentru Jimny.

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/foto-singurul-loc-tara-construiesc-mini-rulote-expeditii-jurul-lumii-1_5ad47976df52022f75e3ef73/index.html#photo-head

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Va mai aduceti aminte de acele mini rulote de la Ader. Daca exista pe forum cineva sa ne dea mai multe detalii tehnice (sasiu, punte, roti) la varianta X-line. Cred ca ar merge foarte bine asa ceva pentru Jimny.

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/foto-singurul-loc-tara-construiesc-mini-rulote-expeditii-jurul-lumii-1_5ad47976df52022f75e3ef73/index.html#photo-head

 

Din pacate Jimny nu poate trage in offroad o remorca de expeditie, chiar daca acea remorca are 2m lungime / 1,5m latime si maxim 500kg..pur si simplu chinui masina nepermis de mult, asta a fost si motivul pentru care am luat un wrangler desi aveam un jimny. Am invartit problema pe toate partile si nu merge... pe asfalt sa zicem ca mai merge dar in offroad e exclus.

 

Pe vremea cand Ader produceau remorci tip "picatura" doar pentru asfalt cereau cam 2-3000eur pe bucata si era facuta simplu ca o rulota (osb laminat), sa vedem cu ce preturi vin acum...

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Asta ,ultima ,are avantajul ca este la E-mag :grin:

La banii aia,are sanse sa fie mai scumpa decat 4x4 cu pedigree care o trage.

 

Ca paranteza , utilajul este foarte misto.Dar frate....cati bani. :old

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Asta ,ultima ,are avantajul ca este la E-mag :grin:

La banii aia,are sanse sa fie mai scumpa decat 4x4 cu pedigree care o trage.

 

Ca paranteza , utilajul este foarte misto.Dar frate....cati bani. :old

 

Are chiar si DOUA cuiere pentru haine ! Normal, ca face toti banii aia, ce esti asa carcotas ?!? :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

sunt cam scumpe, ca sa nu zic ca ajung la preturi de rulota noua gen Adria ( 13000 + TVA ) dar fara confortul acesteia.... acum ceva vreme ma pasiona un model chiar sport si cool de la Sylvan Sport : https://www.sylvansport.com/go/

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ce parere aveti ? Rulota / trailer off-road

 

Nu stiu daca s-a mai discuat despre rulotele astea (am cautat si nu am gasit) dar par foarte interesante iar preturile nu tocmai exagerate

http://fimcaravans.ro/off-road/

 

nici nu prea avem ce sa discutam despre ele, la varianta off road au pus niste roti mai mari si...atat. Uite si tu ce protap si ce structura de remorca de 2(000) lei are...

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare