Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014


Teodor4x4

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014

 

Ai o masina foarte frumoasa. Desi am mai spus-o, iti urez din nou sa te bucuri de ea! Deocamdata este o masina noua dar sper sa se dovedeasca fiabila si prietenoasa in timp cu buzunarul. Avand in vedere clima Spaniei nici nu era necesar motorul de 2.2 si 4WD. Tine-ne la curent cu noutatile. Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014

 

Cristi, multumim.

Asa cum am spus, avem carligul de remorca montat de vreo doua saptamani.

Ieri a mai primit un ornament de inox pentru esapament. L-am primit de la cineva care a vrut sa-l monteze pe un Z3 dar nu s-a potrivit...

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014

 

Buna seara !

 

Revin cu noutati si aici dupa concediul cu remorca.

Ca impresii pot sa zic ca a fost ok. Atat comportamentul masinii cat si consumul. Pe autostrada am mers si la 120 km/h iar remorca a fost încărcată pana sus. Consumul a urcat pana la 6.6 l/100 km. Prin tara nu am facut depasiri dar totusi erau locuri unde se putea pentru ca chiar daca e motorul de doar 1.600 cmc, duce remorca destul de decent. In panta si la accelerari bruste trebuie sa ai peste 2000 rpm ca sa raspunda ok.

Duminica am ajuns inapoi in Spania. Am facut deja 17560 km. De data aceasta am venit cu remorca goală. A scazut si consumul nitel (6,3 l/100 km). Marea majoritate a călătoriei am mers cu 110 km/h. La iesire din Franta si la intrare in Spania ne-a batut vântul din fata (efectiv simteai cum te frâna) fapt care a dus la cresterea consumului pana la 6,5-6,6 l/100 km. In acest drum ne-am lovit de destulă aglomerație in care mergeam cativa metri si stăteam pe loc cateva minute bune si nu in ultimul rand de temperaturi de 36-37 ℃ ziua si 23-25 ℃ noaptea asa ca am mers cu clima pe tot traseul.

Acum masina, plina de musculite pe bara-capota, se odihneste in garaj in asteptarea unei vizite la spălătorie si schimbarea filtrului de motorină si ulei si uleiul motor.

 

Atasez si o poza:

bb91c9b772e60021fc988905a8585c28.thumb.jpg.41d24acfebe6cb7b165dfbc89925ab8e.jpg

 

Pana data viitoare, toate cele bune.

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

Re: HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014

 

Buna seara !

 

Inca un concediu parcurs cu bine de catre masina...

ODO: 26900 km

 

Fara remorca consumul n-a urcat de 5,4 l/100 km si n-a scazut sub 5,1 l/100 km. Cu remorca s-a mentinut cam ca anul trecut, adica ~ cu 1 l/100 km in plus.

S-a intamplat la intoarcere ca de vreo 2 sau 3 ori sa fie motorina mai proasta, cred.

In rest totul ok in ceea ce priveste functionarea masinii...

 

L.E: inainte de concediu am pus anvelopele de pe spate pe fata si viceversa. Astazi am spalat-o si curatat-o si rotile fata au fost echilibrate pentru ca la +120 km/h se simteau vibratii...

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: HONDA CR-V 1.6 i-DTEC, 2014

 

Seara buna,

 

Vad ca avem acum sectiune dedicata acestui marci.

Profit sa mai zic ceva, ca a trecut ceva timp de cand nu mai e activitate pe topic.

Nici nu prea am multe de zis...

Masina a trecut de 28k km. Consumul se mentine tot in linia lui, adica 5'2-5'4 l/100km.

Din august pana acum, deci, nici nu s-au facut 2000 km (eu folosesc Vitara zi de zi iar tatal meu nu prea are unde-o scoate in cursul saptamanii, deci CRV-ul cam e ''masina de weekend'').

 

 

Mai atasez o poza:

DSC_0130(1).thumb.jpg.3ee3f605f58243336f53cd805f18815f.jpg

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Salutare.

Avem aproape 45000 km la bord.

Am incaltat masina cu niste Falken euroall season as210 xl.

Am trecut la ulei Motul 8100 eco-clean 0w30 de vreo cateva revizii.

Alte noutati demne de mentionat nu prea sunt.

 

S-auzim de bine.

 

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei buna.

Sa ne spui te rugam cum sunt Falkenurile EuroAll noi.

Ma pregatesc de un schimb de gume pe Vitara 2017, dupa 3 ani si 35 mii cu Maxxis AP2 AllSeazon (f ok de altfel, cam moi pt vara ,dar fara probleme iarna)

 

Parca as incerca ceva evolutie si tehnologie noua cum are Falken la seria de gume din 2020 .

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Deocamdata nu avem prea multi km cu ele. In conditii de iarna chiar nu pot sa ma pronunt in vreun fel sau altul inca.

Ceea ce pot spune este ca se echilibreaza foarte usor, au un zgomot diferit la rulare fata de fostele Continental care nu erau allseason (nimic deranjant) si in conditii de asfalt uscat si ud stau chiar bine, au o aderenta buna-am intrat agresiv in cateva viraje atat pe uscat cat si pe ud si nu am avut nicio surpriza neplacuta. Ca prima impresie pot spune ca sunt niste anvelope corecte. Mai revin cu pareri dupa prima ninsoare...

 

Salutari.

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu a evoluat în niciun fel. Deja nu prea mai e băgat în seamă suieratul pentru ca nu s-a schimbat nimic la el. Face la fel ca atunci cand am luat mașina. Atâta timp cât nu se agravează și totul merge ok, rămâne așa...

4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare