GTC Auto Shop
Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3678910111213
Afisez rezultatele 121 la 128 din 128

Discutie: Inca una

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    40
    Masina
    renault megane1 grandtour 1,9dci-2001, niva black 1,7i-2007, niva white 1,7i-2005

Implicit Re: Inca una

...arata profi, dar nu-i cam mult pentru o niva?(e retorica)

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    black
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

white

"Nimic nu-i prea mult pentru o Niva" ..... la prima vedere pare cam multisor dar merita, sunt mult mai rezistente fata de cele originale, rulmentii sunt dubli, eu zic ca-i o investitie care merita mai ales ca mi-am propus sa modific in totalitate transmisia masinii. Practic din transmisia originala nu va mai ramine decit carcasa puntii spate dar si aia va fi rigidizata. Inca ma gindesc la solutia de rigidizare, la partea superioara sau la cea inferioara. Rigidizarea la partea superioara a carcasei puntii este mai migaloasa, trebuiesc modificate si prinderile bratelor superioare, se poate realiza pe aproape toata lungimea puntii, exceptind carcasa diferentialului si nu afecteaza deloc garda la sol a masinii, lucru foarte important la Niva. Rigidizarea la partea inferioara a puntii este mult mai simplu de realizat, nu se modifica deloc prinderile celor patru brate ale puntii dar garda la sol are putin de suferit, iar rigidizarea nu se poate face decit pe portiunea dintre carcasa grupului spate si suportul de prindere al bratelor lungi.
    Am o punte mai veche de Lada 1500 si am sa o folosesc in scop experimental, sa vad care solutie de rigidizare este mai convenabila.
    Doar ca .... o sa rideti, dar ca sa fac lucrarea asta "profi" cum spune Dan, imi trebuie o masa de sudura solida pe care sa fixez puntea zdravan la cele doua capete si in zona grupului astfel incit sa nu risc o deformare a ei pe timpul sudurii. Deocamdata lucrez la masa asta .... asa ca, la mine modificarea masinii presupune si "constructia fabricii" inainte de a face lucrarea.... asta este, cind te maninca, te scarpini .......
    cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva

Data Inscriere
    Jul 2012
    Varsta
    37
    Masina
    Land Rover Discovery 3, Land Rover Discovery 300tdi

Citat Postat original de nivaforever Vizualizare Mesaj
    "Nimic nu-i prea mult pentru o Niva" ..... la prima vedere pare cam multisor dar merita, sunt mult mai rezistente fata de cele originale, rulmentii sunt dubli, eu zic ca-i o investitie care merita mai ales ca mi-am propus sa modific in totalitate transmisia masinii. Practic din transmisia originala nu va mai ramine decit carcasa puntii spate dar si aia va fi rigidizata. Inca ma gindesc la solutia de rigidizare, la partea superioara sau la cea inferioara. Rigidizarea la partea superioara a carcasei puntii este mai migaloasa, trebuiesc modificate si prinderile bratelor superioare, se poate realiza pe aproape toata lungimea puntii, exceptind carcasa diferentialului si nu afecteaza deloc garda la sol a masinii, lucru foarte important la Niva. Rigidizarea la partea inferioara a puntii este mult mai simplu de realizat, nu se modifica deloc prinderile celor patru brate ale puntii dar garda la sol are putin de suferit, iar rigidizarea nu se poate face decit pe portiunea dintre carcasa grupului spate si suportul de prindere al bratelor lungi.
    Am o punte mai veche de Lada 1500 si am sa o folosesc in scop experimental, sa vad care solutie de rigidizare este mai convenabila.
    Doar ca .... o sa rideti, dar ca sa fac lucrarea asta "profi" cum spune Dan, imi trebuie o masa de sudura solida pe care sa fixez puntea zdravan la cele doua capete si in zona grupului astfel incit sa nu risc o deformare a ei pe timpul sudurii. Deocamdata lucrez la masa asta .... asa ca, la mine modificarea masinii presupune si "constructia fabricii" inainte de a face lucrarea.... asta este, cind te maninca, te scarpini .......
    Sal si felicitari pentru piesele achizitionate. Deci exista calitate si la piesele "ursilor". nimic nu e prea scump avand in vedere satisfactiile pe care ti le va oferi noua echipare, cat despre rigidizarea puntilor, am cochetat la timpul meu cu ideea si nu e imposibila. Sudorul cu care am vrut sa execut lucrarea nu mi-a spus nimic de vreo masa speciala, pur si simplu un meserias adevarat stie sa execute un fel de "calibru" pentru punte din ceva metal sudat pe masa de sudura pentru a nu "se trage"
    Felicitari, esti printre putinii "nebuni" care investesc in rusoaica calitate.
    spor

Data Inscriere
    Jul 2012
    Varsta
    37
    Masina
    Land Rover Discovery 3, Land Rover Discovery 300tdi

Citat Postat original de bejanconstantin Vizualizare Mesaj
    Sal si felicitari pentru piesele achizitionate. Deci exista calitate si la piesele "ursilor". nimic nu e prea scump avand in vedere satisfactiile pe care ti le va oferi noua echipare, cat despre rigidizarea puntilor, am cochetat la timpul meu cu ideea si nu e imposibila. Sudorul cu care am vrut sa execut lucrarea nu mi-a spus nimic de vreo masa speciala, pur si simplu un meserias adevarat stie sa execute un fel de "calibru" pentru punte din ceva metal sudat pe masa de sudura pentru a nu "se trage"
    Felicitari, esti printre putinii "nebuni" care investesc in rusoaica calitate.
    spor
    urc cateva fotografii cu ceva inspiratie pentru modul de fixare pe masa de sudura si solutii de rigidizare.
    pozele sunt luate de pe ceva site-uri ale nivarilor din Russia
    curajosule! Click image for larger version. 

Name:	3b53fd8s-960.jpg 
Views:	23 
Size:	156.2 KB 
ID:	277552Click image for larger version. 

Name:	Задний мост Т-Power.jpg 
Size:	42.8 KB 
ID:	277564Click image for larger version. 

Name:	x_a03f60b4.jpg 
Views:	21 
Size:	56.1 KB 
ID:	277563Click image for larger version. 

Name:	images.jpg 
Views:	19 
Size:	6.2 KB 
ID:	277562Click image for larger version. 

Name:	cmVkdWt0b3ItYXV0by5ydQ==!тюнинг2.jpg 
Views:	17 
Size:	212.9 KB 
ID:	277561Click image for larger version. 

Name:	cmVkdWt0b3ItYXV0by5ydQ==!20141031_142412(2).jpg 
Size:	180.9 KB 
ID:	277560Click image for larger version. 

Name:	c74e121f1c26.jpg 
Size:	67.2 KB 
ID:	277559Click image for larger version. 

Name:	b572938s-960.jpg 
Views:	20 
Size:	366.0 KB 
ID:	277558Click image for larger version. 

Name:	157639591.jpg 
Views:	21 
Size:	93.2 KB 
ID:	277557Click image for larger version. 

Name:	11147d863bdbfe5a48a53dfcf9873888.jpg 
Views:	22 
Size:	42.2 KB 
ID:	277556Click image for larger version. 

Name:	2731_podveska_008.jpg 
Size:	225.6 KB 
ID:	277555Click image for larger version. 

Name:	430d7u-960.jpg 
Size:	230.9 KB 
ID:	277554Click image for larger version. 

Name:	5c1009_18332c638eaf42caaeaaa00e8800d9fa.jpg 
Views:	26 
Size:	328.7 KB 
ID:	277553Click image for larger version. 

Name:	сплошной-чулок.jpg 
Views:	22 
Size:	42.8 KB 
ID:	277565

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    40
    Masina
    renault megane1 grandtour 1,9dci-2001, niva black 1,7i-2007, niva white 1,7i-2005

parerea mea e ca o sudura prin puncte succesive , nu va indoi puntea

black

white

Am un aparat de sudura MIG-MAG, o sa sudez cu sirma flux, nu cu gaz, si vreau sa-i fac cordon de sudura continuu. Am sa rigidizez puntea la partea inferioara, m-am tot gindit la solutia de rigidizare si cred ca asta-i cea mai buna pentru mine. Nu intentionez sa folosesc anvelope mai mari, am sa merg pe dimensiunile standard ca sa evit eventualele neplaceri cu "organul". In plus fata de asta, dupa ce am vazut cum arata niste piese "profi" cum spune Dan, m-am gindit sa-mi cumpar tot de la Izh-Techno un set de arcuri mai lungi cu 2 inch fata de cele standard si mai dure. Rusii le recomanda pentru masinile dotate cu troliu si bara fata HD. Cu arcurile astea nu mai trebuie sa montez nici un fel de distantiere, nici pe puntea fata intre bascula si talerul arcului, si nici pe puntea spate deasupra arcului. Pe fata masina va avea troliu, bara va ramine cea standard cu ceva rigidizari "ascunse" la interior, tot din considerente de "organ cu cascheta", iar in spate va fi butelia de GPL, ceva accesorii offroad nu tocmai usoare si foarte posibil un troliu mai mititel, pina in 30 Kg. In situatia asta arcurile astea sunt cele mai indicate.
    cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    40
    Masina

vad ca ma tot iei in balon cu "profi", dar chiar asa sunt. se vad ca sunt facute uzinat si cu simt de raspundere

black

white

Va salut,
    Sunt nou pe acest forum si am decis sa devin membru urmarind mai mult timp discutiile purtate care mi-au fost si mie de ajutor.
    Pe scurt, numele meu este Vasile, sunt din Cluj si am cumparat o Lada Niva de cca 1 an.
    Masina este fabricata in 2007 prevazuta cu minimum de confort respectiv: servodirectie si AC .
    Este o masina simpla, robusta, suficient de spatioasa si sunt foarte multumit de ea.
    Sa auzim numai de bine..