Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Revizii duster .


florin1

Postări Recomandate

Prima revizie la un an sau 20000 km .Mers la un an facut 10000 km schimbat filtru polen ,filtru ulei ,completat antigel si schimbat uleiul 5l cost 350 ron Daperom Pitesti Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Reviizii duster .

 

Service Poliserv Ploiesti. Revizie 2 ani. S-au strans toate suruburile/piulitele inclusiv cele de la roti cu cheie dinamometrica.

revizie_2_ani.thumb.jpg.ff73cabb5a70d34fcb13133fa6ee6232.jpg

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Revizii duster .

 

Revizii la 2 ani si ITP tot la ei 450 ron total .Defalcat revizia 365 si a constat in schimbat filtre ulei si aer filtru particol ,ulei motor ,strins la saboti cursa o tura .Itp 85 ron . Daperom Pitesti.

Editat de florin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizii duster .

 

Revizie 3 ani. S-a desfacut contactorul de pe coloana volanului si asezat o rotita de plastic la locul ei. Problema asta a fost de la inceput. Rotita sare cand are chef si atunci se aude un zgomot de "clanc" cand rotesc volanul. La 1 luna dupa reparatia cu numarul 3 a aparut iar zgomotul dar a disparut dupa 2 saptamani. Nu imi dau seama ce facea rotita respectiva in afara de zgomot. E o rotita mica, excentrica, cu cativa dinti pe o parte. In rest toate au fost excelente in ciuda unor drumuri prin Retezat (cabana Buta) unde am fost sigur ca am stricat ceva la ea. Mai ales ca scartaia sanatos suspensia. O masina buna.

 

revizie3ani.thumb.jpg.cbf506590135469f571df75644f25267.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Revizii duster .

 

Si am ajuns si la revizia cu numarul 4. Masina mai are 1 an de garantie asa ca am facut-o in reprezentanta. In ciuda unor drumuri off-road ceva mai solicitante toate sunt perfecte pe masina. Nici macar ceva zgomote in plus. Placutele de frana au ramas aproape de 50%. Nu s-a schimbat pompa de apa. Rotile au fost stranse cu cheia dinamometrica, a fost curatat ansamblul frana spate, adica scos tamburii si curatat praful. Verificat cu atentie trenul de rulare precum si suspensiile. Cu aceasta ocazie am schimbat si bujiile.

Curatat motorul (partea exterioara) cu un spray special, suflat cu aer.

Foarte multumit de prestatia service-ului mai putin de timpul asa zis tehnologic fata de timpul real de lucru, timp care apare pe factura.

4ani.thumb.jpg.dafd64b73c14073e781a3afbb0435eeb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizii duster .

 

Atat costa o revizie anuala la un Duster diesel. Adica in plus fata de noi, filtrul de motorina si ulei pentru DPF/FAP. Si se pare ca, colegul Hog33 a devenit "fost"....

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizii duster .

 

Am facut si eu prima revizie la Dusterici de cand il am, pentru el insa ar fi cam a 5-a sau a 6-a revizie masina fiind din 2010 si un kilometraj de aprox. 63-64000 Km. Revizia facuta la Meridian Sud a inclus schimb ulei, filtre, curatat sabotii frana de spate, schimbat bujii ca era timpul, verificat calculatorul de bord (insa fara probleme). In total 804 lei cu TVA. Pe ansamblu nu foarte scump doar un pic peste cat ma asteptam eu sa fie (in jur de 6-700 lei) dar nu ma plang. Placutele de frana nu le-au schimbat ca mai aveau suficienta carne. Pe ansamblu multumit de prestatie, desi din auzite nu stralucesc cei de la Meridian, eu personal nu am ce sa le reprosez pana acum, poate doar ca nu sunt foarte pro-activi si/sau la zi cu ultimele noutati, update-uri, chestii de la Dacia pentru modelul asta. Dar am unde sa ma duc pentru asa ceva. Oricum masina s-a tinut bine pentru cat si pe unde am abuzat-o pana acum (ceva off-road, mers pe la munte, prin noroaie, pe gheata si noroi etc.)

 

Vedem mai departe cum se tine ca o asteapta plimbari vara asta :D

The older I get, the faster I was...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Revizii duster .

 

Salut baieti :))

 

Printr-un concurs de imprejurari in varianta "pleasca "am ajuns sa fiu posesor de Duster diesel,2011, 90CP -in varianta logan upgrade, adica fara leopard, doar gard - 4x2.

Ceva km , ceva bubite, cam incomod si zgomotos dar masina merge ok,per ansamblu.... 3000km in prima luna, confort minim,consum minim, costuri la fel. Per ansamblu sunt multumit,dar ma asteptam la mai mult, sincer.

 

Acum, caut de 2 zile un carnet intervale service ,cel oficial, cu intervale de servisare und shit.Sa pot aproxima/verifica ce si cum a fost facut.Nu am nici un fel de info din spate.Doar garantia ca sunt facute.Si sunt, dar cum, unde si ce....

Am gasit si luat de pe net manual de service si tot ce ar fi nevoie dar amaratul asta de caiet cu intervale nicaieri.....

 

Ideal carnetul scanat sau de luat in format PDF.

 

Sau punctual ,pinajung la un carnet oficial,ma intereseaza:

 

interval schimb ulei cutie

recomandare schimb bujii si cu ce anume(original sau nu?)

intervale schimb ulei si filtre-am citit si informat pe ici pe colo, dar vroiam din carte,nu din povesti si vorbe...

ce se schimba, verifica, intretine dupa 100.000 km in general.

 

multu anticipat , sper sa nu dezgrop toti mortii :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Revizii duster .

 

Dat Vin, istoric ioc, verific facturi la momentul asta.

Par sa fie scapari de tot felul si intervale fanteziste de schimb:grin: ceva gen cofetari.

 

mai caut. am primit intre timp si ceva date exacte cu schimburi si interventii.

 

Multumesc, Caphone

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare