Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

dezamagire toyota RAV4


bob_cox

Postări Recomandate

Re: dezamagire toyota RAV4

 

vezi daca nu s-a facut recall pentru modelul ala.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

strigator la cer mi se pare....

Strigator la cer mi se pare mie ca nu intelegi ce inseamna economia de piata. Pe ce planeta traiesti? Nu ai citit si tu ca masinile produse in ultimiii ani sunt de unica folosinta?

Acum 30 de ani se faceau masini nu carute!

Editat de mac01
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Si-au dat si ei seama ca nu are rost sa produca masini fiabile, normal, ai nevoie permanent de piese si dupa ceva timp te saturi si cumperi alta noua. Ce castiga daca iti vand o masina si nu te mai vad la fata urmatorii 20 de ani? Nu se intampla doar la Toyota.

  • Like 1
don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Cum a zis cineva mai sus, scăpați de mașină dacă puteți. Dacă chiar vreți un SUV asemănător RAV-ului, eu as opta pentru CR-V 2.2 i-DTEC. Este mai fiabila decat Toyota...

Editat de Teodor4x4
4x4, Way of Life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

eu as zice sa fiti un pic patrioti si sa ne luam toti dustere

sau sa vindem patroalele,LC-urile si celelalte acareturi...si sa acceptam orice rahat

omul si-a luat o Toyota rav,un model de oras as spune eu cu care poti sa parchezi urcand si o bordura pe ici pe colo

nu e un model cu mult deosebit ca principiu si tip comparativ cu santa-fe,duster,x3,ASX,...etc.

a luat Toyo ca sa gandit ca fiabilitatea recunoscuta si mereu trambitata se aplica si modelului respectiv...poate a gresit

dar repet ce spuneam mai sus,mergi la un cunoscator la o reprezentanta si incearca sa vezi ce are masina efectiv

eu personal in continuare cred ca ai garnitura parlita si ca vei scapa doar dupa ce vei cauta acolo problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Prieteni,sa vedeti ce am patit eu cu masina luata de noua Subaru Forester 2.5T benzina,230HP la fix 32000 km!!!!!

Mi s-a stricat MOTORUL!:al:al Asta pe autostrada soarelui,la inceput de concediu,cu toata familia si plina de bagaje!:fr2

Fix in iulie anul trecut. Masina a ajuns la reprezentanta Subaru Motors Bucuresti trimisa de mine de la Constanta bineinteles pe cheltuiala mea. Iesita din garantie de 1 an.:grin: Au inceput cu figuri: nu mai aveti garantie,ultima revizie=schimb ulei si filtre nu ati facut-o la noi,cine stie ce ulei ati pus in ea,poate n-ati verificat nivelul constant etc etc mirlanii din astea!:ang4

Eram foarte nervos,i-am amenintat cu de toate-presa,OPC-,am facut plingere scrisa si inregistrata la ei. Intr-un final au acceptat evidenta evidentelor-motor cu DEFECT DE FABRICATIE!-si mi l-au inlocuit cu unul nou,bineinteles pe cheltuiala lor-costul total=8000E:grin:

E un caz fericit zic eu pina la urma dar daca eram mai moale mi-o furam!

Cam asta e fiabilitatea masinilor zilelor noastre!! Daca si un motor boxer de Subaru care acum ceva ani a luat locul 1 mondial la clasa lui de cilindree cade la 30000 km in conditii normale de exploatare,ce sa mai vorbim!:cr3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Prieteni,sa vedeti ce am patit eu cu masina luata de noua Subaru Forester 2.5T benzina,230HP la fix 32000 km!!!!!

Mi s-a stricat MOTORUL!:al:al Asta pe autostrada soarelui,la inceput de concediu,cu toata familia si plina de bagaje!:fr2

Fix in iulie anul trecut. Masina a ajuns la reprezentanta Subaru Motors Bucuresti trimisa de mine de la Constanta bineinteles pe cheltuiala mea. Iesita din garantie de 1 an.:grin: Au inceput cu figuri: nu mai aveti garantie,ultima revizie=schimb ulei si filtre nu ati facut-o la noi,cine stie ce ulei ati pus in ea,poate n-ati verificat nivelul constant etc etc mirlanii din astea!:ang4

Eram foarte nervos,i-am amenintat cu de toate-presa,OPC-,am facut plingere scrisa si inregistrata la ei. Intr-un final au acceptat evidenta evidentelor-motor cu DEFECT DE FABRICATIE!-si mi l-au inlocuit cu unul nou,bineinteles pe cheltuiala lor-costul total=8000E:grin:

E un caz fericit zic eu pina la urma dar daca eram mai moale mi-o furam!

Cam asta e fiabilitatea masinilor zilelor noastre!! Daca si un motor boxer de Subaru care acum ceva ani a luat locul 1 mondial la clasa lui de cilindree cade la 30000 km in conditii normale de exploatare,ce sa mai vorbim!:cr3

Nu numai benzinarele au avut probleme. Cunosc un tip care a schimbat motorul boxer-diesel de 2.0l la 80.000 km. Defect de fabricatie.

O masina de generatie noua produsa in ziua de azi este loterie mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Buna ziua.Acum am vazut acest topic si imi permit sa vin cu ceva sfaturi domnule bob_cox, sfaturi care vin din cele vazute si traite de mine. Lucrez aici (Spania) intr–o firma care printre alte marci este si dealer de Toyota si asta mi–a permis accesul in mai multe service–uri ale reprezentantelor Toyota si pe deasupra am stat de vorba cu mecanici care imi dau destula incredere in profesinalismul lor.Inca de la aparitia generatiei de motoare 2.0 si 2.2 DCAT (generatia care corespunde la Euro 4) au avut probleme atit cu incalzirea excesiva cit si cu consumul de ulei.Nu am avut saptamina in care trecind pe la un atelier Toyota sa nu vad cel putin un motor nou pregatit de a fi pus in schimbul unuia care a avut probleme in garantie in special pe Corolla Verso sau Rav4 mult inainte de a ajunge la 80000–90000 de kilometri. S–ar parea ca incalzirea excesiva este datorata pozitionarii cam la acelasi nivel cu chiulasa(ba chiar pot spune ca pe la jumatatea chiulasei) a vasului de expansiune fapt care face ca la o mica scadere a nivelului de antigel in vasul de expansiune partea superioara a chiulasei sa ramina pe uscat si sa se ajunga la fisurarea interioara a acesteia.Aceasta este explicatia pe care am primit–o cind am intrebat de ce shimba atitea motoare in garantie dar eu cred ca asta mai ascunde si ceva defecte de fabricatie nu numai neglijenta proprietarului de a se uita de cel putin 2 ori pe zi la nivelul din vasul de expansiune care imi spuneau cei de acolo ca ar fi bine sa fie chiar si putin peste maxim ca sa evitati neplacerile ulterioare.De aceea imi permit sa va spun ca atunci cind o sa demontati chiulasa sa o verificati bine inainte de rectificare pentru a nu avea surpriza neplacuta de a rectifica o chiulasa care nu mai e buna de nimic.Mai zilele trecute am vorbit cu un proprietar de Verso DCAT care a avut probleme cu chiulasa dupa tractarea unei rulote si caruia i sa spus in reprezentanta Toyota ca repararea defectiunii ( inlocuirea chiulasei si a garniturii) il costa in jur de 2300€ dar ca ar fi mai bine ca pentru 50€ in plus sa puna un motor nou (motor fara nici un accesoriu) lucru care a si facut.Deci va recomand o verificare minutioasa a chiulasei si in momentul cind masina este reparata cautatii alt proprietar daca tineti la portofelul dumneavoastra.Multa bafta.

  • Like 1
NU AI DRUM... INVENTEAZA-L. DRUMUL ESTI TU!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

cam triste randuri citesc despre aceste super masini de generatie noua,ma fac sa umblu cu bicicleta...intre timp operatiunea rav4 s-a efectuat,schimbat garnitura,prezoane noi rectificata chiulasa etc etc.acum stam si asteptam un pic sa vedem ce se intampla insa citind parerile unora si altora gustul tot amar ramane!:uameni

Editat de bob_cox
Cand m-am trezit azi dimineata,mi-am dat seama ca sunt mai batran cu o zi!-nu e nimic,voi compensa prin comportamentul meu copilaresc:j... MASINI: Toyota Rav4 d-cat,Aro M461 '71 l27d,Jeep cherokee '94 4 l high output
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Din ce am studiat-o pe dedesupt Rav 4 imi pare foarte solida peste Duster,Santa Fe desi nu are calitati off-road.

Ar fi simplu din descrierea colegului o repoziionare si modificare a vasuluide expansiune respectiv a cotei min-max de pe vas ar rezolva problema.

 

Mie imi pare mai mult o scapare a celor de la Toyota nimic voit;indiferent de cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Pfuuuu,penibil....si eu care ma tot uitam zilele astea la rav4 2011, osciland intre rav4 si freelander 2 acelasi an...extraordinar...cred ca tot la basculanta de hilux ajung ca bani sa tot pompez intr-un discovery2 nu renteaza.

 

Nici nu stiu ce masina sa-mi mai iau, la toyo chiuloasa,la subaru motoru,la mitsu ambreiaju....voi ce masina mi-ati recomanda? 80% din timp pentru oras si familie si 20% de plimbari prin natura, nu chestii mega serioase sau extreme.Va multumesc anticipat!

Editat de duxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Cumparati RAV4 pe benzina motor VVTI si nu o sa aveti nici o problema, nu fac altceva decat sa impart sfatul unui bun prieten si vechi mecanic de la Toyota Bucuresti Nord (Inchape). I-am cerut sfatul inainte de a lua RAV 4 - ul sotiei in 2012 si vorbele lui au fost ' uita de motoarele diesel la RAV, ia-ti benzina si nu o sa ai probleme' .

Masina sotiei are 50.000km si in afara de ulei,filtre si un suport al tobei de esapament nici o problema.

Editat de emanoeladrian
RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Pfuuuu,penibil....si eu care ma tot uitam zilele astea la rav4 2011, osciland intre rav4 si freelander 2 acelasi an...extraordinar...cred ca tot la basculanta de hilux ajung ca bani sa tot pompez intr-un discovery2 nu renteaza.

 

Nici nu stiu ce masina sa-mi mai iau, la toyo chiuloasa,la subaru motoru,la mitsu ambreiaju....voi ce masina mi-ati recomanda? 80% din timp pentru oras si familie si 20% de plimbari prin natura, nu chestii mega serioase sau extreme.Va multumesc anticipat!

 

 

 

 

te poti uita si in ograda Honda , la capitolul fiabilitate stau extrem de bine atat cele pe benzina cat si cele diesel...daca citesti forumurile honda ai sa vezi ce probleme au baietii cu ele : mai un bec , mai un senzor , chestii minore...eu am in curte o honda Hrv de toata ziua si sunt mai mult decat multumit , garda la sol generoasa , consum decent , distributia m-a costat 160 ron + manopera :D , daca vrei mai mare te poti uita la CRV .Acuma depinde ce astepti de la o masina : confort , fiabilitate .Honda le cam imbina pe ambele

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Cumparati RAV4 pe benzina motor VVTI si nu o sa aveti nici o problema, nu fac altceva decat sa impart sfatul unui bun prieten si vechi mecanic de la Toyota Bucuresti Nord (Inchape). I-am cerut sfatul inainte de a lua RAV 4 - ul sotiei in 2012 si vorbele lui au fost ' uita de motoarele diesel la RAV, ia-ti benzina si nu o sa ai probleme' .

Masina sotiei are 50.000km si in afara de ulei,filtre si un suport al tobei de esapament nici o problema.

 

Multumim de sfat.....si consumul?urban ma intereseaza.Multumesc anticipat! (btw, pentru o carutza de specificatii tehnice ale masinilor incercati si http://www.carfolio.com)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: dezamagire toyota RAV4

 

Si as mai avea o intrebare : D4D sau D-CAT...am vazut cateva foarte frumoase pe autovit, am observat ca si din punct de vedere estetic arata mai bine (pe langa faptul ca si CP sunt mai multi).Auzisem cum ca motorina noastra n-ar fi cea mai "curata" sa-i zicem asa si ca ar fi destul de sensibilos D-CAT-ul la treaba asta.Va multumesc anticipat domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare