Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...


filip2010

Postări Recomandate

Salutare tuturor.De ceva timp cochetez cu o americanca in curtea mea.Rasfoind gugalu' (:grin:) ,am gasit urmatorul anunt,cu pozele de rigoare:

"Vand Dodge RAM

An fabricatie 11.2000

Rulaj 162.000 (mile,cred)

Motor 3900 cmc Magnum V6

Transmisie automata

Instalatie noua de GPL secvential

Arata si functioneaza impecabil

Vama achitata la ANAF Brasov : 1600$

Acte valabile 05.2015

Full options!

Interior din piele impecabil curat si ingrijit

Consumabile noi

Cauciucuri noi"

 

 

01.thumb.jpg.e1b6a1d41af4c1e53a5416fa3924024e.jpg02.thumb.jpg.e087074ce7433cf7fa0de212a09ecc47.jpg03.thumb.jpg.0dcbb1cf754f1a6428bccc4bbb6a459e.jpg04.thumb.jpg.b4aa376ca7eae369235de7007a0364b3.jpg05.thumb.jpg.38794ffc71c8df2051d0e22e18595e9a.jpg06.thumb.jpg.f5a134640197eeae991214c8af3bdda3.jpg

 

 

Intrebarea mea este:la ce ar trebui sa ma uit in primul rand la acte,ce sfaturi imi puteti acorda cei ce au sau au avut masini cu nr. de USA,motorul de 3.9 este fiabil,masina in sine este fiabila sau nu,etc...una peste alta,merita 3000 euro?

Editat de filip2010
Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Pe forumul nostru doar despre doua Dodge Ram s-a discutat, dar ambele cu alt motor...

Una, a regretatului Oresti :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?64879-Dodge-Nightmare#top

Iar a doua, a lui Marius Lupu :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40909-un-JEEP-mai-mare-DODGE-RAM-W150-1992

 

Dar daca te tin curelele pentru taxa de kkt, pentru impozit si pentru cat haleste, sunt convins ca pe masina aia o s-o tina curelele sa faca tot ce vrei tu cu ea ! :h5

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

...pfff....motorul de 3.9 V6 e pistol cu apa pe langa cele 2 prezentate mai sus.

Consumul nu ma sperie,mai ales ca are GPL si ocazional am sa o scot in teren.

Partea cu actele de USA si dreptul de circulatie pe viitor al masinii ma intereseaza : se pot prelungi cele actuale,posibilitatea inmatribularii in BG,etc...

Editat de filip2010
Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

se misca destul de greu prin padure pentru ca e lunga si lata si asta mai e si submotorizata. chiar si V10-ele lui Ori avea momente cind urca foarte greu sau nu urca deloc.

ca s-o dai la padure mai trebuie bagati bani in ea. ceva mai multi decit suma de achizitie. iti trebuie kit long arm, jante+cauciucuri, alte punti care sa duca noile cauciucuri, oricum alte rapoarte sigur iti trebuie... cel putin asa vad eu.

 

daca in schimb vrei o masina de ferma/tractat, la banii astia este o achizite buna, daca are si GPL. e foarte confortabila.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Nu prea o bag in teren,o sa ma folosesc mai mult de ea la tara.

Sincer,la 3000 am gasit Navara,L200 si alte pick-up-uri al caror viitor bulgaresc il vad mai clar.

Despre acte nu imi poate da nimeni un minim de informatie?

Am tot cautat aici si pe alte forumuri cum e cu actele de USA,dar o idee clara tot nu am.

:old

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Despre acte ...

Se poate inmatricula pe BG dar dupa ce se plateste vama (SUA nu este in CE). Valoarea in vama si taxele aferente (taxa vamala)ti se stabilesc de catre autoritatile din tara in care vrei sa o inmatriculezi.

In acest caz stiu ca se mai plateste si TVA la factura de achizitie si TVA la factura de transport.

 

Se poate mentine pe SUA dar nu stiu cat de legal este si nici cat sunt taxele. Unii am vazut ca circula cu acte de SUA dar nu stiu cat de legal este.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Despre acte ...

Se poate inmatricula pe BG dar dupa ce se plateste vama (SUA nu este in CE). Valoarea in vama si taxele aferente (taxa vamala)ti se stabilesc de catre autoritatile din tara in care vrei sa o inmatriculezi.

In acest caz stiu ca se mai plateste si TVA la factura de achizitie si TVA la factura de transport.

 

Se poate mentine pe SUA dar nu stiu cat de legal este si nici cat sunt taxele. Unii am vazut ca circula cu acte de SUA dar nu stiu cat de legal este.

 

In anunt spune ca are vama platita...1600 euro,parca.Nu stiu exact fiindca anuntul a disparut...pe semne ca s-a vandut masina.

Oricum,ii dau dreptate fratelui meu:o masina rara este greu de intretinut;se gasesc greu piese de schimb sau nejustificat de scumpe.Tot un L200 sau Navara e mai OK ptr. "tavalit" la tara...la 3000-3500 cat am eu ptr un pick-up utilitar gasesc chiar inmatriculat in RO.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

In anunt spune ca are vama platita...1600 euro,parca.Nu stiu exact fiindca anuntul a disparut...pe semne ca s-a vandut masina.

Oricum,ii dau dreptate fratelui meu:o masina rara este greu de intretinut;se gasesc greu piese de schimb sau nejustificat de scumpe.Tot un L200 sau Navara e mai OK ptr. "tavalit" la tara...la 3000-3500 cat am eu ptr un pick-up utilitar gasesc chiar inmatriculat in RO.

 

corect. cu cit sint mai multe in tara, cu atit mai bine, iti spun din experienta.

dar la L200 nu o sa auzi niciodata cum curge benzina :grin:

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

In anunt spune ca are vama platita...1600 euro,parca.Nu stiu exact fiindca anuntul a disparut...pe semne ca s-a vandut masina.

Oricum,ii dau dreptate fratelui meu:o masina rara este greu de intretinut;se gasesc greu piese de schimb sau nejustificat de scumpe.Tot un L200 sau Navara e mai OK ptr. "tavalit" la tara...la 3000-3500 cat am eu ptr un pick-up utilitar gasesc chiar inmatriculat in RO.

 

Proprietarul masinii este vecin cu mine. De ceva timp nu am mai vazut masina in parcare...deci cred ca ai dreptate:masina s-a vandut.

Putin off-topic:intr-o zi am oprit langa masina si timp de cateva minute am observat-o indeaproape;impresia lasata - o masina frumoasa,fara rugina,ce iti dadea impresia de robustete;tipic masinilor americane.In trafic ne-am gasit de cateva ori...acel sunet de V6 benzina te ungea pe suflet.

 

Acum intrebare : ti-ai luat "cal de povara" ptr ferma?

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Dar de curiozitate cat ar fi taxa de prima inmatriculare pentru asa ceva, bineinteles pe autoutilitara? Din cate stiu eu nu ajunge la 1000 de euro. O astfel de masina la 3-4 mii de euro mi se pare ok, considerand ca e peste la interior comparativ cu l200 sau altele de aceeasi varsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Dar de curiozitate cat ar fi taxa de prima inmatriculare pentru asa ceva, bineinteles pe autoutilitara? Din cate stiu eu nu ajunge la 1000 de euro. O astfel de masina la 3-4 mii de euro mi se pare ok, considerand ca e peste la interior comparativ cu l200 sau altele de aceeasi varsta.

 

 

Fiind fabricatie 2000,iesea cu siguranta euro 3;iar ca autoutilitara,taxa era undeva la 4-500 euro.

Daca esti curios,poti cauta pe net un calculator de taxa.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Va salut,

 

Masina a ajuns din nou la vanzare,iar eu prezint ,,mancarimi''.

 

Am discutatat cu actualul proprietar,se pare ca in septembrie 2014,masina a ajuns la detinatorul actual.

Acum caut sa vad ce costuri implica inmatricularea unui vehicul de provenienta americana,in ce norme de poluare europene se incadreaza.

 

Am reusit sa aflu ca e echipata cu Motor 3900 cmc Magnum V6 ,175 de cai,mi se par cam putini,pentru masina asta.

 

Daca aveti informatii,referitoare la procedura de inmatriculare,taxe,norme de poluare si orice detalii va rog mult sa mi le transmiteti,multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Pentru stabilirea normei de poluare,masina trebuie supusa unui ,,Test dinamic'',test ce se face de catre RAR Bucuresti sau firme acreditate,costul fiind undeva la 4.000 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Pentru stabilirea normei de poluare,masina trebuie supusa unui ,,Test dinamic'',test ce se face de catre RAR Bucuresti sau firme acreditate,costul fiind undeva la 4.000 ron.

 

Sfatul meu:intreaba proprietarul ce acte are masina,pe urma sfatuieste-te cu cineva care se ocupa si cu inmatriculari in Bg si afla-i parerea. Pe urma...alegerea e a ta.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Sfatul meu:intreaba proprietarul ce acte are masina,pe urma sfatuieste-te cu cineva care se ocupa si cu inmatriculari in Bg si afla-i parerea. Pe urma...alegerea e a ta.

 

Pe vremea cand masina era in Ploiesti,pretul era mai mic nitel...pe semne ca actualul proprietar a mai investit ceva in masina...de aici si pretul. :wink:

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Va salut si va multumesc pentru raspunsuri,

 

Eu am discutat cu un tip,cu care am inmatriculat,o alta masina pe Bg. si mi-a zis ca pe asta nu poate.

Va dati seama ca daca putea,pentru serviciile prestate bani lua.

 

Actualul detinator,spune ca ar avea el pe cineva,care poate ,,rezolva'',acum vreau sa merg cu tot cu masina si actualul detinator in Bg.sa fiu sigur ca inmatricularea va fi facuta corect. Eu cred ca ceva nu e in ordine,cred ca nici la bulgari,nu se poate inmatricula daca nu are E4,doar si ei trebuie sa se supuna normelor europene.

 

Mi-ar parea rau sa nu se poata inmatricula,este o masina deosebita. Dar asta e.

 

Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Salut,masina are motorul de 5900 cmc, nu de 3900 cum scrie in anunt, este euro 2 in urma testului dinamic de la RAR si care costa intr-adevar aprox 4000 lei, pentru inmatricularea pe Bg trebuie platita tot o taxa asemanatoare si se face doar la Sofia, are cam acelasi pret.

Taxa de inmatriculare este cam 1400 euro, la noi iar impzitul cam 800 lei.

Si eu m-am uitat la masina si ma `manca`, dar la 20000 lei cum e acum sigur num poate ca la 3000 euro cum era inainte era oarecum ok, dar este o masina pretentioasa.

Spor

Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Salut,masina are motorul de 5900 cmc, nu de 3900 cum scrie in anunt, este euro 2 in urma testului dinamic de la RAR si care costa intr-adevar aprox 4000 lei, pentru inmatricularea pe Bg trebuie platita tot o taxa asemanatoare si se face doar la Sofia, are cam acelasi pret.

Taxa de inmatriculare este cam 1400 euro, la noi iar impzitul cam 800 lei.

Si eu m-am uitat la masina si ma `manca`, dar la 20000 lei cum e acum sigur num poate ca la 3000 euro cum era inainte era oarecum ok, dar este o masina pretentioasa.

Spor

 

Salut,

De unde ai informatiile ? capacitatea motorului,rezultatul testului dinamic.

A fost facut testul dinamic?

 

Daca e euro2 ,nu cred ca se poate inmatricula nici pe Bg.,in Ro. sigur nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Salut,

De unde ai informatiile ? capacitatea motorului,rezultatul testului dinamic.

A fost facut testul dinamic?

 

Daca e euro2 ,nu cred ca se poate inmatricula nici pe Bg.,in Ro. sigur nu.

 

 

Salut, daca mai cauti putin masina, o sa gasesti anunturile mai vechi, cele ale fostului proprietar, care avea masina la vanzare cu ultimul pret de 3000 euro si o sa vezi ca in anuntul acela motorul era trecut de 5900 cmc (a avut mai multe anunturi, in unul din ele era trecut si 3900 cmc, dar nu este corect). In plus, Ram-ul 1500, modelul asta nu cred ca a avut motorul de 3900 cmc, eu cel putin nu am vazut nici-un Ram cu acest motor, decat Durango si Dakota au motorul asta, care este cel mai mic benzinar.

Despre norma de poluare poti gasi informatii pe mobile.de, acolo o sa vezi ca majoritatea care au acest motor este euro 2, in plus am acelasi motor pe Durango-ul meu.

 

Spor.

 

P.S.: sper sa fiu "legal" cu faptul ca pun aici linkul de vanzare http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_berlina/dodge_ram/prahova/1845870.html, aici scrie ca are motorul de 5900 cmc, dar si ca este euro 4 :-D

 

Iar aici http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_suv%7Cteren/dodge_ram/prahova/1871181.html este ultimul anunt, cel cu 3000 euro, in care proprietarul probabil ca s-a gandit ca s-ar vinde mai bine daca apare ca motorul este de 3.9 in loc de 5.9, posibil ca ultimul care a cumparat masina nici sa nu fiu stiut de fapt cat are motorul si din cauza asta poate l-a cumparat.

 

I-am trimis un mail proprietarului actual si i-am spus ca motorul nu este de 3.9, ca taxa este mai mare decat indica el si faptul ca in ansamblu costul de inmatriculare este mult mai mare, chiar daca are vama platita si ca masina a fost luata cel mai probabil cu 3000 euro, dar a cam dat-o la intors ;-)

Editat de daniel_hnatec
Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Salut, daca mai cauti putin masina, o sa gasesti anunturile mai vechi, cele ale fostului proprietar, care avea masina la vanzare cu ultimul pret de 3000 euro si o sa vezi ca in anuntul acela motorul era trecut de 5900 cmc (a avut mai multe anunturi, in unul din ele era trecut si 3900 cmc, dar nu este corect). In plus, Ram-ul 1500, modelul asta nu cred ca a avut motorul de 3900 cmc, eu cel putin nu am vazut nici-un Ram cu acest motor, decat Durango si Dakota au motorul asta, care este cel mai mic benzinar.

Despre norma de poluare poti gasi informatii pe mobile.de, acolo o sa vezi ca majoritatea care au acest motor este euro 2, in plus am acelasi motor pe Durango-ul meu.

 

Spor.

 

P.S.: sper sa fiu "legal" cu faptul ca pun aici linkul de vanzare http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_berlina/dodge_ram/prahova/1845870.html, aici scrie ca are motorul de 5900 cmc, dar si ca este euro 4 :-D

 

Iar aici http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_suv%7Cteren/dodge_ram/prahova/1871181.html este ultimul anunt, cel cu 3000 euro, in care proprietarul probabil ca s-a gandit ca s-ar vinde mai bine daca apare ca motorul este de 3.9 in loc de 5.9, posibil ca ultimul care a cumparat masina nici sa nu fiu stiut de fapt cat are motorul si din cauza asta poate l-a cumparat.

 

I-am trimis un mail proprietarului actual si i-am spus ca motorul nu este de 3.9, ca taxa este mai mare decat indica el si faptul ca in ansamblu costul de inmatriculare este mult mai mare, chiar daca are vama platita si ca masina a fost luata cel mai probabil cu 3000 euro, dar a cam dat-o la intors ;-)

 

 

Salut,

Multumesc,mult pentru informatii !!!

 

E clar ca masina,datorita inmatricularii,va urca in costuri asta daca se poate face macar pe Bg.,ceea ce nu cred ca este posibil,atata timp cat masina nu indeplineste norma de poluare E4.

 

Niste date despre masina sunt tinute la ,,secret'' ,dar este treaba lui,eu unul pana nu vad o situatie clara a masinii,adica sa fie inmatriculata legal,nu dau niciun banut din mana.

 

Multumesc inca odata pentru informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

Ceva informatii scoase de pe net:

 

Inmatricularea in Romania – posibile costuri suplimentare

Daca autoturismul (marca / model / motorizare) nu are omologarea de tip efectuata de catre producator in Uniunea Europeana, masina va trebui sa parcurga testul dinamic efectuat de Registrul Auto Roman, in vederea stabilirii normei EURO si a emisiilor de CO2. Testul este destul de costisitor (poate ajunge la 800-900 de euro) si poate fi efectuat doar in Bucuresti la sediul R.A.R. din Voluntari. Pentru a evita testul dinamic, trebuie ca tipul masinii sa fi fost deja omologat in Uniunea Europeana.

 

Mai mult decat atat, trebuie avute in vedere cerintele tehnice minime, specifice Uniunii Europene, vizate de inspectia obligatorie RAR: daca masina este de provenienta pur americana sau este o masina asiatica produsa pentru SUA (si nu e o masina de provenienta europeana), este foarte probabil ca aceasta masina sa aiba semnalizarea cu becuri rosii folosite si pentru semnalizarea franei. Genul acesta de montaj nu este conform normelor europene, deci foarte probabil va trebui ca autoturismului sa ii fie schimbate semnalizarile (becuri galbene cu soclu separat) inainte de inspectia tehnica RAR.

 

Dupa obtinerea certificatului RAR, procedurile de inmatriculare se deruleaza la fel ca pentru orice alt autoturism, iar timbrul de mediu se calculeaza in functie de norma EURO, emisiile CO2, anul de fabricatie si capacitatea motorului. Daca nu cunoasteti aceste valori, puteti calcula capacitatea si emisiile CO2 aici, apoi puteti folosi calculatorul pentru timbrul de mediu. De asemenea, tinand cont de faptul ca in general masinile de provenienta americana au o capacitate cilindrica mare, nu trebuie ignorate accizele nou introduse pentru inmatricularea autoturismelor cu o cilindree mai mare de 3000 cmc.

 

Informatiile prezentate in acest articol sunt valabile nu doar pentru importul unui autoturism din SUA, ci in principiu pentru importul din oricare tara din afara Uniunii Europene.

 

 

Sursa: http://www.servicii-inmatriculare.ro/import-masina-sua/

 

:2dr

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

ai mai incercat ceva cu Dodge-ul?

 

Nu de altceva dar am luat si eu unul cu motor de 5.9 d, inmatriculata pe anglia si vroiam sa stiu daca am aceleasi probleme cu inmatriculatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

ai mai incercat ceva cu Dodge-ul?

 

Nu de altceva dar am luat si eu unul cu motor de 5.9 d, inmatriculata pe anglia si vroiam sa stiu daca am aceleasi probleme cu inmatriculatul.

 

Pai tu deja ai V5-ul,la tine este alta poveste...masina fiind deja inmatriculata intr-o tara europeana,motorul L6 turbodiesel Cummins are norma de poluare euro X...teoretic o poti inmatricula ca si autoutilitara in Ro daca in V5 este trecuta N1 sau N2 sau autoturism la fratii bulgari daca este trecuta autoturism.

Frumoase RAM-urile astea,sa o stapanesti sanatos!

:x

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie DODGE RAM...mai aproape de America...

 

ai mai incercat ceva cu Dodge-ul?

 

Nu de altceva dar am luat si eu unul cu motor de 5.9 d, inmatriculata pe anglia si vroiam sa stiu daca am aceleasi probleme cu inmatriculatul.

 

Daca e non euro, taxa la noi e cam 5000 euro, daca e euro 2, taxa e cam 1200 euro.

Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare