Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vreau sa-mi iau un Outlander 2.0i, model 2003


Iulian85

Postări Recomandate

Salut.

Vreau sa imi iau si eu un Outlander 2.0i 136cp de prin 2003-2004 chiar si 2005, depinde la ce pret gasesc si sa ii pun instalatie GPL si nu stiu foarte multe despre el.

Imi puteti da mai multe detalii despre aceasta masina: fiabilitate, tinuta de drum, o viteza lejera de croaziera, distributia e pe lant sau curea? ; tabla pe ea prinde repede rugina? ; masina are euro 4 in acte chiar daca e din 2003? ; eventuale probleme pe care sa le verific la cumparare...etc.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa-mi iau un Outlander 2.0i, model 2003

 

Salut, am o astfel de masina de 7 ani.

Am cumparat-o din Germania la 45.000 km. Acum are ~~90.000.

Probleme: computerul care comanda ventilatoarele de la radiator s-a defectat (500 lei), pe dedesupt am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare (fata spate), 1-2 capete de bara. Acum trebuie sa schimb flansele de la amortizoarele fata (bat destul de tare). In rest....ulei, benzina, filtre...

Am avut o mica lovitura la o aripa din spate, a sarit vopseaua, a stat tabla goala (4-5 cmp) 2-3 ani si abia daca a ruginit putin superficial.

Singura rugina depistata: putin bratele fata si o piesa de tabla, longitudinala, de dedesuptul motorului, ca un fel de lonjeron, dar care se prinde in suruburi.

Tinuta de drum este buna. Pe autostrada am mers fara probleme cu 190 si mai aveam pedala. Si la aceasta viteza masina este stabila, ai senzatia de siguranta.

La turatii mai mari, are un sunet foarte frumos, parca este motocicleta de viteza :grin:

Consum.....dezastru. Afara, la viteza de 80-90 km/h putin sub 8%. In oras (drumul obisnuit: plec de acasa cu motorul rece si ajung la serviciu dupa ~1-1,5 km) ~~13,5% vara, iarna 15-16%.

Piesele imi par cam scumpe, mai ales cele originale. Exemplu: bara spate schimbata si vopsita (un destept nu m-a vazut cund am oprit la o trecere) ~~ 3.500 lei la Autoklas Sibiu.

Farurile au plasticul cam prost. Sunt pline de microfisuri...

Una peste alta sunt multumit de masina. Oricum nu prea am de ales. De la ~~15.000 euro cat m-a costat cu totul, a ajuns la cateva mii, asa ca am renuntat la ideea de a o schimba. Acum o tin ca masine de drumuri lungi. Prin oras fatai Feroza.

Sa nu te gandesti la offroad cu ea. Nu are reductor si e plina de plastic. Pe un drum forestier este ok.

Distributia este pe curea. GPL...depinde cati km faci cu ea. Am un prieten cu firma de taxi (are mai multe masini) si mi-a spus ca pretul / km. este ~ la jumatate cu GPL.Mai departe...aritmetica ca sa vezi daca este rentabil. Eu am ajuns la concluzia ca pentru mine nu merita investitia.

A mea este 12.2004 si este E4 fara probleme la RAR.

Cel mai mult imi place iarna. Cu cauciucuri bune nu ai nicio treaba. 4x4 permanent isi face datoria cu varf si indesat.

Sper ca nu te-am plictisit cu povestile, dar am incercat sa iti ofer cat mai mult din experienta mea. Stiu cu este sa vrei un lucru, dar sa nu ai toate detaliile despre el...

Daca imi mai amuntesc ceva, revin.

Daca ai intrebari, iti raspund cu toata placerea.

Editat de bogdan.sb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa-mi iau un Outlander 2.0i, model 2003

 

Multumesc pentru descrierea detaliata chiar! Doar din asa descrieri reusesti sa-ti faci o parere...

Daca mai are cineva aceasta masina il rog sa posteze aici. Cu cat vezi mai multe pareri cu atat poti sa iti faci o idee mai limpede in legatura cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Vreau sa-mi iau un Outlander 2.0i, model 2003

 

Am un Outlander de cateva zile - motor 2.2 did 170cp cutie automata 6+1.

Ca prime impresii dupa cca 1500km parcursi:

1. Nu este de offroad mai degraba de un drum de tara mai prost si atat.

2. Tinuta de drum excelenta, confortabila nu te oboseste la drum lung

3. Cutia automata e super ok (comparatie cu dsg6 de pe skoda octavia2). Schimba lin nu smunceste nu da in nas nu tureaza aiurea insa pe serpentine la urcare e un pic cam lenesa insa daca folosesti padelele manual e super. Mi-a luat cam 30 min sa ma obisnuiesc cu schimbatul din padele insa pe urcare mai sportiv isi fac treaba.

4. Spatioasa si comoda si pt pasagerii din spate loc la greu pt picioare plus portbagaj imens

Chestii care nu imi plac:

1. Consumul - mi-a luat pe autostrada pe pilot automat la 120km/h 8.8- 9 daca o tii sub 2000rpm pe la 100km/h ia 7.8 si asta pe 2x4 mult zic eu

2. Alta chestie enervanta e ca atunci cand intri pe rosu la motorina computerul de bord zice refill dar nu zice si cati km mai mergi pana la pompa 20-30Km cat nene? Trebuie sa fii atent cati km mai mergi inainte de a intra pe rosu...

3. Cam joasa pt un suv 4-5 cm mai sus era ok - a mea are roti pe 18 sper ca daca ii pun pe 16 sa o pot inalta un pic din pneuri macar un 3cm acolo...

4. Nu are butoanele luminate pe usi alea de geamuri oglinzi etc

 

Cam atat pot spune deocamdata, sa o inscriu si voi deschide topic separat cu ea

firekeeper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare