Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!


Iulian G

Postări Recomandate

Cu toate ca incepe ca o continuare a discutiei incepute in locatia data de link-ul urmator http://forum.club4x4.ro/showthread.php?85942-sonda-TC-Defender-Puma/page2, cred ca e util a continua nu de dragul "polemicii cordiale" cum spune Ferry :wink:, ci pentru a limpezi unele lucruri care au ramas in ape tulburi, intr-un loc unde nu poluam topicul omului! Hai sa-i spunem o discutie constructiva din care poate cu totii avem a ne imbogati un pic bagajul de cunostinte tehnice! :h5

Ca raspuns punctual la postul #11 din discutia de mai sus:

1.Cum am spus si in postul #10 total de acord, metoda e practica si buna daca nu ai tester;

2.De acord aproape total, cu mentiunea ca ceea ce am afirmat despre noii senzori (un fel de hai sa facem ceva sa nu stam degeaba la introducerea CAN-BUS pe multe din auto cu sisteme ABS Wabco) am aflat in urma unei discutii cu cei de la Wabco (veniti sa reanimeze ABS-urile cu probleme la 3 masini noi la Evo-Bus Frankfurt in 2009). Nu pot posta dovada, verba volant scripta manent!

3.Adevarat, Disco 2 nu este compatibil OBD, am scris la viteza intr-un scurt ragaz astazi si a fost greseala mea, s-a corectat. D2-ul nu respecta nici unul din cele 5 protocoale de diagnoza compatibile OBD II, are conectorul J 1962 typ A (OBD II), se regasesc partial compatibilitati cu protocolul ISO 9141-2, dar cam atat. Diagnoza cu tester dedicat si atat! Defender 2009 utilizeaza CAN-BUS!

1670335158_Screenshot(134).png.02e8df836aa120f5b69df117c94f450a.png28252145_Screenshot(136).png.4b3f72068eefa83d1e8f1ad688083312.png

4.Acum ca tot am pomenit de acest CAN-BUS, am sa dezvolt un pic subiectul ca poate iese la iveala si legatura dintre ABS si el! CAN-BUS este mai mult decat un protocol de diagnoza, este un sistem in sine ce permite comunicarea rapida intre unitatile de management electronic fara a fi necesar un computer/modul gazda, sistem brevetat tot de Bosch si care corespunde standardului de baza initial ISO 11898, upgradat continuu si extins ulterior. Avand in vedere extinderea managementului electronic la din ce in ce mai multe sisteme si volumul mare de date ce e necesar a fi interschimbat intre acestea intr-un timp cat mai scurt, prelucrarea in timp cat mai scurt si cat mai exact a informatiilor primite de la diversi senzori, transmiterea rapida a comenzilor catre elementele de executie era necesara crestera capacitatii de transfer/prelucrare, prin urmare introducerea standardului CAN BUS a fost mai mult decat binevenita! Faptul ca unii producatori de componente (gen Wabco dar nu-s singurii) nu s-au adaptat in timp real la noile standarde a dus in multe cazuri la inlocuirea unor sisteme produse de ei cu alternativa deja existenta pe piata: Bosch! LR nu este un caz singular in acest sens, pe autovehicolele comerciale fiind mai multe astfel de situatii! Am avut sansa de a petrece doua zile prin 2009 la Boxberg, unde cei de la Bosch detin un circuit complex dotat cu tot ce-ti poti imagina pentru testarea sistemelor produse de ei pentru toata gama de autovehicole! Fireste nici altii nu dorm, dar terenul pierdut, se recupereaza greu! :wink:

P.S. Incercarea de a te adapta noilor cerinte inlocuind un cablu cu doua fire numai si cerand un pret de aproape 4 ori mai mare mi se pare grotesca si nejustificata!

Editat de Iulian G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

la asta nici daca as vrea sa polemizez neccordial nu as putea sa o fac cu contraargumente.... singura remarca la subiect in legatura cu discutia originala e ca fiind vorba de un Defender din 2009 chestia cu CAN-BUS e irelevanta, documentul atasat aici confirma ca pana in 2011 inclusiv diagnozaa nu se facea prin CAN-BUS (la ABS!), totodata(acum e doar parerea mea) modul de functionare al sistemului ABS nu prea are nimic cu modul de interogare pentru diagnoza.... exact ca si trecerea la OBDII, sunt masini multe( ca si Defenderul in discutie) care pana in 2006 nu erau compatibile(pe motorizare) cu OBDII si din 2007 fortati de directive au trecut la CAN-BUS care e din categoria OBDII asta fiind unul din motivele scoaterii Td5-ului din peisaj ca era prea complicat sau prea scump sa fie facut compatibil cu OBDII... mie mi se pare suspect ''timingul'' asta oricum ca dupa parerea mea Td5-ul e un motor mult mai fiabil decat Puma problemele lui fiind generate de mentenanta necorespunzatoare in special folosirea de uleiuri nededicate pentru motoare PD/EUI(MEUI) problema care pleaca din cartea tehnica in care se recomanda simplist si generic totodata eronat uleiul pentru motor... parerea mea e ca cei care au scris cartea tehnica au neglijat complet faptul ca e un motor de genul mentionat si l-au confundat cu un commonrail.

 

Exista o intreaga discutie pe aceasta tema despre niste motoare PD de la VW care au suferit serios in urma folosirii unui ulei nededicat... dar acum o iau deja in balarii

 

discutia mi se pare frumoasa si educativa in orice caz si ma bucur ca am cu cine s-o port:h5

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

Domnilor, va rog sa mai dezvoltati pe subiect, sa mai invete si altii (ca mine, asa) una-alta.:h5

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

Nu stiu dece se zice ca discovery2 nu e compatibil cu obd2 , am pus pe un facelift din 2003 td5 un launch 431 (prima generatie) si m-am conectat fara probleme la abs si motor , am sters codul de eroare de pe abs , mai mult am vazut ca la motor avea disponibile si ceva teste , citea parametri , o sa pun testerul iar pe asta din 2004 care il am acum sa vad exact pana unde merge si am sa fac si poze.

LE: acum am vazut ce veche e discutia !

Editat de mike870

LandRover Discovery 2 TD5

Dodge Nitro 2.8 CRD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

Faptul ca te-ai conectat la D2 cu un tester multimarca 100% compatibil OBD2 care are salvate in el si protocoale specifice si ai acces limitat la unele date nu inseamna ca D2 e compatibil cu OBD2, in primul rand ABS nu face parte din OBD2 ca OBD2 se refera doar la motorizare, daca vei vedea niste date live nu inseamna ca sunt si corecte, a fi compatibil OBD2 inseamna ca ar trebui sa functioneze impecabil conectat la un scanner OBD2 ... conecteaza-te la D2 cu ceva full OBD2 tip ELM327 sau similar si apoi o sa vezi compatibilitate... Launch sau alte testere multimarca se conecteaza si pot face unele operatiuni dar le pot face prin protocoale specifice salvate nu pe baza protocolului OBD2... mai sunt si alte topicuri despre asta nu mai repet ce am explicat o data.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

OBD2 e mufa aia cu 16 pini , on board diagnostic port v2 , protocol de comunicare e CAN hi ,CAN low , K line , a fi incompatibil obd2 ma gandeam ca nu se conecteaza la nici un modul, ca o multimarca nu face ce face o scula dedicata nici nu ma asteptam la asta, da la nevoie citesti codul de eroare sa vezi dece te-a lasat balta.

LandRover Discovery 2 TD5

Dodge Nitro 2.8 CRD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

Eu zic ca inainte sa te contrazici sa mai studiezi ce inseamna OBD2, in nici un caz doar o mufa, mufa e SAE J1962, OBD2 e un "standard" care contine si un model de mufa dar inca multe altele inclusiv protocolul de diagnoza si de comunicare.. iar ce coduri citesti si stergi cu OBD2 la un vehicul incompatibil nu e sigur ca sunt cele reale, totodata daca ai sters un cod de eroare nu inseamna ca ai si reparat defectiunea ... eu nu mai insist, fa cum crezi si bazeaza-te pe OBD2 sa-ti repari D2-ul si dupa ce o musti mai vorbim

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discutii diverse diagnoza/management Defender/Discovery!

 

Nu vreau sa intru in polemica , cand spui obd2 te gandesti automat la mufa cu 16 pini ,ai dreptate cu denumirea mufei in sine , nu am stat niciodata sa vad exact , dar din ce am vazut obd si obd2 sunt niste standarde pentru diagnostic .In fine ideea era alta , din postul initial eu intelesesem ca nu poti face diagnoza la discovery 2 pe mufa obd2 decat cu o interfata dedicata ,nu la codari si programari faceam referire.Sincer am ramas surprins sa vad ca este cineva in iasi care si-a luat nanocom la cate Discovery 2 sunt .

LandRover Discovery 2 TD5

Dodge Nitro 2.8 CRD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare