Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Montare cort de plafon - intrebari


madax

Postări Recomandate

Am o nedumerire ( si cred ca nu numai eu) privind montarea cortului pe plafon. Sunt convins ca , mai intai, trebuie un roof-rack rezistent, ca baza.

Acum vin intrebarile:

- Cortul este adaptabil pt orice tip de masina, respectiv, roof-rack pt masinii? Ma refer aici la modalitatatea de prindere pe roof-rack in asa fel incat sa iti asigure si confort ( nu sa te jeneze la shale ).

- Suporta roof rack-ul si plafonul masinii greutatea a min. 2 locatari ai cortului ( daca au cate 100 kg fiecare)+ saltea+ saci de dormit+ altele…. Aici punctez faptul ca sarcina unui roof rack ar fi max. 100 kg, in functie de prinderea de plafon. Sau trebuie roof rack special pt asa ceva?

- Cortul poate fi demontat pe timpul deplasarilor sau ramane ,,montat ,, pe capote, fiind numai strans ?

 

Rog raspunsuri serioase, eventual exemple ( poze sau video),de la colegi care le folosesc mereu. Pot da aceste raspunsuri, inclusive cei ce comercializeaza corturi de plafon.

 

Sper ca aceste lamuriri vor fi de bun augur in alegerea/achizitionarea unui cort de plafon. Pot exista, bineinteles, si alte intrebari la acest topic.

 

Multumesc anticipat ,,sfatuitorilor ,,

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

salut

 

la ce tipuri de cort faci referire ?

 

tip 1 = http://www.bushranger.com.au/rooftop_tents/open_sky_8.jpg

tip 2 = http://www.seriouswheels.com/pics-2013/klm/2013-Mini-Countryman-ALL4-Camp-Concept-Details-Roof-Top-Tent-2560x1600.jpg

alt tip ?

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

 

Am vazut, ce-i drept, numai pe net, ambele tipuri de corturi.

Intrebarile sunt pt toate tipurile de corturi. Ma intereseaza , in special, daca rezista plafonul masinii la o greutate de peste 200 kg ( cu cortul montat + locatarii+ alte acareturi necesare in cort.

Apoi celelalte intrebari...

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

nu stiu daca rezista plafonul, depinde de masina, la unele rezista la altele nu, oricum toti producatorii de astfel de corturi recomanda roof-rack, roll-cage sau o structura similara (ce se prinde de structura de rezistenta a masinii, nu de plafon)- vezi pe net example de prindere.

e greu de pus/dat jos un asemenea cort (are cam 40-70kg), trebuie manipulat de 4 persoane cand il pus sus/dai jos, sau un scripete/troliu de plafon (daca ai garaj inalt)

fiecare din cele 2 modele are avantajele / dezavantajele sale, gasesti pe net multe informatii/filme, cel putin eu am gasit multe acum un an cand am cautat.

in bucuresti iti pot arata tipul 2 intr-un wk.

bafta!

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Nu ma incadrez in categoria celor care se plimba cu cortul pe masina dar as dori sa iti impartasesc o parere personala legat de montarea corturilor pe masina. Producatorii acestor corturi vor sa vanda. Daca nu vand , dau faliment . Masinile proiectate pentru a suporta greutati mari deasupra plafonului sunt putine si foarte specifice . Producatorii au constatat ca daca oferi cumparatorului impresia ca masina poate mai mult , cumparatorul nu va fi interesat neaparat daca dotarea este reala sau nu ci va da banul pe o potentiala capabilitate a autoturismului in cauza. Vreau sa spun ca nu toate masinile 4x4 sunt proiectate sa suporte greutati suplimentare mari. Unele , clasice , celebre , care au acea "streasina " pe toata lungimea masinii , pot face fata cu succes acestor solicitari. Altele , cu patru locasuri acoperite de plastic , puse pe niste asa-zise intarituri ale caroseriei , sunt pentru a suporta un portbagaj suplimentar de 50-100 kg ( desi eu nu cred ca rezista la maxim in anumite conditii mai zdruncinate ) . Un cort are greutatea lui proprie. Daca tu ai 70 kg si prietena/sotia , este o balerina ( ca sa nu zic "schija " - in sensul de gluma ) , si aveti amandoi un somn linistit , banuiesc ca orice cort o sa va suporte si orice caroserie nu se va stramba . Daca tu esti un tip bine de 125 kg si sotia s-a ingrasat dupa a treia nastere si face si ea suta , aduna zbuciumul ei nocturn datorat sforaitului tau de persoana supraponderala si o sa constati ca nici cortul si nici plafonul uei masini normale nu fac fata caznelor .

Eu am renuntat la ideea de a monta asa ceva pe Rangerul meu din aceleasi considerente. Cabina este scurta , nu are streasina si pe plasticul hardtopului nu ma bazez. Poate , cu ceva intarituri prin interiorul benei , ca altfel nu risc .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

-eu am pus 600 kg pe plafonul de y61, deci zic ca tine la tot neamul matali ca ....va cam stiu. La o adica poti face si ceva arogantze , invitand si ceva vecini ... la masa (nu va ganditi la prostii de genul sex in grup ca pierzi garantia la kitul de suspensie !!!! ) , deci plafonu nu va colapsa

- ar cam trebui un portbagaj dedicat

- daca esti somnambul, ar fi bine sa incui fermoarul cu un lacatzel sau sa te legi cu sufa profi de portbagaj (daca nu ai vandut-o), ca e pacat sa te perdem prin ologire de somnambulealeala

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Respect parerile antevorbitorilor chiar daca si-au exprimat punctul de vedere doar din auzite, exceptie facand Don Luigi, si o sa-mi permit sa-ti raspund si eu ca unul care a a folosit un cort de plafon, atat pe o masina fara streasina, cu cabina scurta, respectiv Mazda BT50, dar si pe Toyota LJ70 si acuma pe Toyota 78.

 

700678866_HPIM56091024x768.thumb.JPG.683ce17c72d216016c900e96d8a1f899.JPG 812399393_HPIM58991024x768.thumb.JPG.105f6c4320458c1e6c17de03a0483fd0.JPG 1263177661_HPIM59141024x768.thumb.JPG.df409c6281756759f101e70c5a341ff2.JPG

 

64486012_IMG_0427(Custom).thumb.JPG.81f1da75a96331462137a98510be9017.JPG 494808786_DSCF4079(Medium).thumb.JPG.214b620f524264061cb5d676d807e1db.JPG

 

[ATTACH=CONFIG]224755[/ATTACH]

 

Raspunsurile respecta ordinea intrebarilor tale :

1-Da, se poate monta pe orice fel de masina, iar modalitatea cea mai simpla este nu pe un roof-rack ci pe barele de pe plafon sau prin intermediul unor bare tip Thule

Pozele de mai jos arata ca se poate monta pe orice fel de masina :

 

daktent_03.jpg.4683289e3994105046bf4e778a725d7b.jpglarge_1199908586_IMG_4773.JPG.be1a7cc7c704c223845a06de49bdf562.JPG

 

images.jpg.8f31a44508d74db4972462aa50ce3ff9.jpgIMG_2481.jpg.18b88817bce946a8f4d81a30ca4844c5.jpg

 

images2.jpg.5079ab95d40bb885337ec5fe05f2d2c9.jpgimages3.jpg.f631ef03cf95bd4f0e6c6ab28cb82de6.jpg

 

2-Nu cred ca are rost sa te complici cu un roof-rack.....

 

3-Da, se poate demonta foarte usor, daca este fixat pe bare tip Thule, mai complicata e depozitarea lui, dar exista sisteme de ridicare sub tavanul unui garaj mai inalt - sistem Harken

(am de vanzare un astfel de sistem pentru ca am mai apucat sa-l instalez in garaj pentru ca primaria s3 a daramat toate garajele....o sa-l pun la vanzare...suporta 90kg deci mai mult decat suficient ca sa depozitezi un cort pe tavan)

 

images4.jpg.2e4838434c4bd7f3ed0f75b698a05cf9.jpg

 

@Ford Ranger :

 

N-ai sa crezi, dar exista si pentru hard-top un fel de roll-cage interior creat tocmai pentru a putea pune pe hard-top un roof-rack sau un cort :

1989936316_IMG_7417(Medium).thumb.JPG.a6d673439af3311e241a4e9554ed8e3e.JPG894904955_IMG_7416(Medium).thumb.JPG.89660125d1e364ce53449ee2e4308bb1.JPG1842802925_IMG_7412(Medium).thumb.JPG.160e3809b27640a9a2a7640be30855d7.JPG1976265437_IMG_7410(Medium).thumb.JPG.8c965418c58e66669de7341eb182630d.JPG[ATTACH=CONFIG]224761[/ATTACH]

1190576813_IMG_1964(Custom).thumb.JPG.11e2d3da126196b6f879b043e777b202.JPG

1816510744_IMG_7418800x600.jpg.e6d9dc711c202e4a16c71b747409d3f4.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Astral , ba chiar te cred :ha: . Asa cum am specificat , as merge pe instalarea unui cort deasupra hardtopului doar cu niste intarituri pe interior. Voi avea in vedere realizarea unui astfel roll-cage daca voi monta vreodata cortul pe masina. Multumesc pentru sugestie , este foarte utila .

Sa explic de ce nu sunt adeptul montajului pe masini fara streasina a greutatilor mai mari . Acum doi ani am vazut niste Mitsubishi L200 din flota EON si toate aveau plafoanele indoite in zonele dedicate prinderii barilor transversale. M-am gandit ca fiind pickup-uri , deja ar fi avut bena plina si este greu de presupus ca ar fi incarcat pe plafon greutati foarte mari . Stiu ca se pot monta pe toate tipurile de masini dar nu cred ca este indicat pe orice buburuza care are zone de prindere . Si Tico are astfel de zone . Si Daewoo Espero are. La masinile acestea , daca aterizeaza pe plafon o barza mai bine mancata ai nevoie de atelier de tinichigerie. Probabil ca se vor gasi pe net si fotografii cu astfel de corturi montate si pe masinile mentionate de mine . Eu nu as dormi in acele corturi cu inca cineva langa mine. :ha:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

@Ford :

 

Roll-cage-ul interior pe care ti l-am aratat este facut, evident, de ARB si se gaseste de cumparat, dar crede-ma ca pe cabina sta perfect !

 

Nu se indoaie nimic pe nici un plafon pentru ca asa cum ti-am zis, varianta cea mai buna este fixarea cu bare tip Thule care se sprijina pe tocul de deasupra usilor, deci nu pe plafon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

-eu am pus 600 kg pe plafonul de y61, deci zic ca tine la tot neamul matali ca ....va cam stiu. La o adica poti face si ceva arogantze , invitand si ceva vecini ... la masa (nu va ganditi la prostii de genul sex in grup ca pierzi garantia la kitul de suspensie !!!! ) , deci plafonu nu va colapsa

- ar cam trebui un portbagaj dedicat

- daca esti somnambul, ar fi bine sa incui fermoarul cu un lacatzel sau sa te legi cu sufa profi de portbagaj (daca nu ai vandut-o), ca e pacat sa te perdem prin ologire de somnambulealeala

 

Multam de completare, Luigi!

E vorba de un y61, dar am deschis discutia, pt toate masinile 4x4 , in general, intrucat sunt multi doritori de asa ceva si ar dori sfaturi, inainte de a achizitiona coviltirul cu pricina.

Asta ma roade, ca trebuie si un roofrack serios, care sa tina, atat qintalele locatarilor +alte alea, cat si la miscarile din timpul somnului, in toate directiile ( exclus sexul in 2 sau >2 ), nu firavele bari gen Thulee.

Ca sa bag prin interior un roll-cage, nu prea imi convine .

Astept si parerile magazinelor ce comercializeaza asa ceva,in situati in care i se cere si montarea pe masina.

  • Like 1
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Multam de completare, Luigi!

E vorba de un y61, dar am deschis discutia, pt toate masinile 4x4 , in general, intrucat sunt multi doritori de asa ceva si ar dori sfaturi, inainte de a achizitiona coviltirul cu pricina.

Asta ma roade, ca trebuie si un roofrack serios, care sa tina, atat qintalele locatarilor +alte alea, cat si la miscarile din timpul somnului, in toate directiile ( exclus sexul in 2 sau >2 ), nu firavele bari gen Thulee.

Ca sa bag prin interior un roll-cage, nu prea imi convine .

Astept si parerile magazinelor ce comercializeaza asa ceva,in situati in care i se cere si montarea pe masina.

 

Barele de la Thule sunt firave, nu neaparat pt greutatea cortului si a pasagerilor, ci pt ceea ce facem noi cu masina ( bubuiala de crengi si hurducaturi la greu)

Problema este ca un portbagaj stok ar presupune montajul cortului peste garda exterioara) teava subtire ce constituie perimetrul superior al roof rack-ului), neavand o buna asezare la mijloc, deci ar trebui un portbagaj fara garda pe partea din spate.

Iti atasez ceva poze cu un portbagaj pe care eu l-am fabricat ptr masina mea ptr a sustine cortul

004.thumb.jpg.6ffb348d281fc39cb5081cea84c9b629.jpg

002.thumb.jpg.d7b64a322af71556760a7d2172c0c061.jpg

1599706372_motoBMWsiportbagajDanny012.thumb.jpg.f5da093a1527803abdee78b889216c61.jpg

796403651_motoBMWsiportbagajDanny013.thumb.jpg.291a5bd75249de22725783cb9296bc6b.jpg

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Mi se pare corect , ca dupa ce iei cortul sa iti faci un roof rack pe masura utilitatii lui, nu sa iei roof rackul inainte? Sau poate unde gasesti cortul, poti gasi si roof rackul dedicat lui.

By the way, roof rackul expus in poze, ,,tine,,la qintalele mele si a altei persoane de acelasi tonaj ce putem sta in cort? vad ca are 3 prinderi pe o cate o parte. Ai avut ocazia sa pui un cort pe el? Intreb doar...

  • Like 1
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Daca vrei sa iti tina doar cortul si nu mai pui alte acareturi, nu are sens sa faci ditamai portbagajul de zeci de kg.

Pe Toyota am Hanibal de 4 persoane (65kg gol) si il tin pe un suport custom facut foarte simplu.

Prinderile pe masina sunt de la bare thule, iar barele facute din profil rectangular. Toate prinse pe barile longitudinale ale masini. Cea mai slaba componenta e data de producator la 100kg sarcina in mers.

Sub ele am facut suportul de scara si masa camping.

Mi-ar mai prinde bine un loc pentru scaune si placile de nisip. Cam atat pe masina. Restul intra bine in spate.

 

Am ales varianta asta pentru greutate.

 

M-am uitat indelung si la portbagaje din aluminiu gen platforma, insa pretul e destul de mare.

 

Daca vrei sa te plimbi cu cortul doar in romanica poti sa arunci kg fara numar, daca insa vrei sa faci multi km toate kg or sa se vada.

 

Toate corturile pe care le-am vazut au un sistem simplu care se poate adapta usor la orice roofrack/bare.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Mi se pare corect , ca dupa ce iei cortul sa iti faci un roof rack pe masura utilitatii lui, nu sa iei roof rackul inainte? Sau poate unde gasesti cortul, poti gasi si roof rackul dedicat lui.

By the way, roof rackul expus in poze, ,,tine,,la qintalele mele si a altei persoane de acelasi tonaj ce putem sta in cort? vad ca are 3 prinderi pe o cate o parte. Ai avut ocazia sa pui un cort pe el? Intreb doar...

 

Portbagajul e facut din teava panzer, subtire si otelita, dar si mai greu sudabila. Are in jur de 30 kg, deci e light fata de un ARB sau copia proletarului chinez . Da, am folosit cortul pe el, e f ok. Cortul meu iese din gabaritul portbagajului, latimea plafonului de Patrol fiind 1250mm , si cortul se aseaza cu platforma direct pe baza roof rack-ului. Alte argumente privind robustetea acaretului, precum ce am facut in cort ... nu iti pot spune :) , sper sa nu te superi!

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Am gasit ceva aici, pt Nissan Patrol, ce-i drept , pt ultimul model

 

 

Departe de mine sa fac reclama la acest tip de cort, dar vad ca e pus pe bari transversale. Ma mir ca acestea sa tina peste 200 kg. Sau platforma cortului? O avea ceva intarituri sa tina ursi de peste 100 kg?

Am vazut si corturi care sunt montate pe roof rack dedicat. Asa ar mai merge, dar am dubii asupra rezistentei ,,podelei,, cortului.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Am si eu un cort pe masina,care tocmai saptamana asta am reusit sa-i finalizez restaurarea.Este vorba despre un cort polonez,achizitionat de parintii mei,in "epoca de aur"(probabil unii dintre dvs. mai in etate decat mine il stiu).Ca si greutate,apreciez ca are vreo 30 kg.I-am montat 2 bare transversale obisnuite si se va prinde fix pe barele longitudinale ale masinii(Freelander). Cat am lucrat la interiorul cortului,nici vorba sa se deformeze podeaua unde erau barele de fixare.Cealalta jumatate,cam flamba sub greutatea mea(90kg). Cortul este destinat pt sotie+2 copii mici,adica aproximativ 90 kg,afara de greutatea cortului,care se va imparti din pricina scarii. Nu mi-am facut probleme ca se va stramba ceva la caroserie. Din pacate nu am facut poze cu cortul pe masina,pt ca am deja montat roof-rack-ul si sezonul iesirilor cu cortul a trecut.

Oricum,barele longitudinale ale masinii,suporta o greutate mai mare decat ce recomanda producatorul,din motive evidente,dar armatura in care sunt prinse barele,nu se va stramba,inainte ca picioarele din plastic ale portbagajului sa cedeze.

Editat de Liviu-San
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Am gasit ceva aici, pt Nissan Patrol, ce-i drept , pt ultimul model

 

 

Departe de mine sa fac reclama la acest tip de cort, dar vad ca e pus pe bari transversale. Ma mir ca acestea sa tina peste 200 kg. Sau platforma cortului? O avea ceva intarituri sa tina ursi de peste 100 kg?

Am vazut si corturi care sunt montate pe roof rack dedicat. Asa ar mai merge, dar am dubii asupra rezistentei ,,podelei,, cortului.

 

Greutatea maxima pe plafon si greutatea maxima suportata de bare este data in miscare ... adica la o viteza maxima constructiva.

 

Atata timp cat nu pui 2-3 oameni in cort si o arzi pe A2 cu 130km/h o sa fie OK.

 

Am avut cort greu atat pe bare profi Rhino Rack x 3 bucati cat si pe "trompete" poloneze x 2 buc ... si nu l-am pierdut ... inca.

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

1B6168D4-EEDF-4579-9980-66BB2B601F3E.thumb.jpeg.8904ee73eaddf21f46e7be23d16f2585.jpeg@Astral , am mers pe solutia data de tine cu bare transversale Thule si sper sa “tina” . Cortul are ~65kg , ocupantii vreo 220.

Nu am apucat inca sa il folosesc, doar l-am carat cateva zile pe masina si ne-am catarat in el sa vedem cum e.

Editat de cpt.gabriel
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

...@Astral , am mers pe solutia data de tine cu bare transversale Thule si sper sa “tina” . Cortul are ~65kg , ocupantii vreo 220.

Nu am apucat inca sa il folosesc, doar l-am carat cateva zile pe masina si ne-am catarat in el sa vedem cum e.

 

Si eu cred ca va tine fara probleme si fara sa flambeze la mijloc si sa atinga plafonul masinii !

 

Eu l-am avut pe trei bare pe Toyota 70 si pe Mazda doar de doua, dar majoritatea il pune pe doua bare !

 

Capturexdcfvbknj.JPG.50bafa86a443e3a0b1d5fe8b8d7fc840.JPG

 

Al tau mi se pare parca putin prea spre fata....?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

De flexat flexeaza nitel dar nu atinge plafonul.

Inca, atunci cand am instalat kitul de la Thule, fara greutate pe el, barele erau flexate in jos. Am citit pe un site ca asta s-ar datora strangerii excesive sau distantei prea mici intre picioarele de suport.

Portbagajul l-am montat cum indica producatorul in instructiuni.

Cortul e pus chiar nitel mai in spate fata de cum ar fi fost la jumate.

Daca ai vreo sugestie, apreciez.

Nu imi inspira f multa incredere dar cand am vazut ca ai avut ceva similar, mi-a venit inima la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Montare cort de plafon - intrebari

 

Cred ca totusi e ok pentru ca acum am vazut ce poze am pus cu Mazda si pare montat la fel de in fata asa cum il ai si tu.

Si eu m-am stofocat mult sa gasesc o solutie ca sa-l montez pe Mazda si cand am vazut pozele de pe google in care toti il au pus pe doua bare Thule dedicate masinii respective, m-am conformat si chiar a fost ok, desi, in poza aia in care se vede ca suntem doi masculi in cort, pare neverosimil ca nimic nu se stramba, indoaie, rupe, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Salut.

Nu stiu daca imi este permisa interventia dar, cu tot respectul, nu prea merge cu “mie mi se pare”, ci problema sta cam asa:

  1. Mentinem barele transversale care au atat rol de descarcare a sarcinilor, cat si de legatura intre elementele longitutinale din dreptul punctelor de sprijin.
  2. Cazul ideal este cand punctele de descarcare a sarcinii, respectiv cortul, coincid cu punctele de incarcare a caroseriei masinii folosite. In aceasta conditie trebuie intarita zona de descarcare (tabla groasa care sa distribuie presiunea creata).
  3. Daca punctele sus mentionate nu coincid, vom apela la dimensionarea unei grinzi de echilibrare dintr-un profil ce va rezulta de o anumita sectiune dintr-un anumit material sau din ce avem.

Editat de nelutu58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu stiu daca imi este permisa interventia dar, cu tot respectul, nu prea merge cu “mie mi se pare”ci problema sta cam asa:

  1. Mentinem barele transversale care au atat rol de descarcare a sarcinilor cat si de legatura intre elementele logitutinale din dreptul punctelor de sprijin.
  2. Cazul ideal este cand punctele de descarcare a sarcinii, respectiv cortul, coincid cu punctele de incarcare a caroseriei masinii folosite. In aceasta conditie trebuie intarita zona de descarcare (table groasa care sa distribuie presiunea creata).
  3. Daca punctele sus mentionate nu coincid, vom apela la dimensionarea unei grinzi de echilibrare dintr-un profil ce va rezulta de o anumita sectiune dintr-un anumit material sau din ce avem.

 

Cu acelasi respect, iti recomand sa dai o cautare pe Google si ai sa vezi ca peste 90% din cei care si-au montat cortul pe masina au facut-o pe bare Thule (sau alta marca), indiferent ca e autoturism sau 4x4....

 

Pentru a te convinge ca nu m-am bazat in cele recomandate pe "mi se pare mie", te rog, uita-te la postarea mea #19 unde, fie vei vedea o poza, fie, daca vezi doar un link, da-i click si o sa-ti apara poza.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am folosit fara probleme pe barele Thule .

Nu imi placea pt ca il simteam cu flexa cand eram in el, motiv pt care am adaptat un portbagaj peste bena.

Mult mai ok in a doua varianta, in sensul ca nu aveam nici un fel de emotii.

Desi am renuntat la idee si vandut cortul, probabil cea mai buna pozitie de fixare ar fi deasupra benei la nivelul plafonului masinii.

9dc4d1a3453f5c114d952f3ed0a88b7a.thumb.jpg.b1590ab4c6f2a6ff9edacbc1a8162f14.jpg

7f1b5fea12dc843a1e8d567b9622237d.thumb.jpg.b47c7a8bae6454840f12485919732fa7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am folosit fara probleme pe barele Thule .

Nu imi placea pt ca il simteam cu flexa cand eram in el, motiv pt care am adaptat un portbagaj peste bena.

Mult mai ok in a doua varianta, in sensul ca nu aveam nici un fel de emotii.

Desi am renuntat la idee si vandut cortul, probabil cea mai buna pozitie de fixare ar fi deasupra benei la nivelul plafonului masinii.

 

Da, ai dreptate ! Si eu cand l-am avut pe Mazda doar pe doua bare Thule, parca nu ma simteam foarte confortabil ca se poate "indoi" cortul la mijloc, dar repet, am dormit doua persoane in ele si nici macar nu a scartait din cauza greutatii !

 

Montarea deasupra benei necesita un sistem de bare custom sau dedicate care greu ca sunt greu de gasit sau relativ dificil de realizat....

 

Pentru montarea deasupra hard-top-ului e necesar un sistem de bare de rezistenta in interiorul hard-top-ului, asa cum se poate vedea in pozele de aici :

https://www.club4x4.ro/forum4x4/forum/tehnica/accesorii/50200-montare-cort-de-plafon-intrebari?p=663482#post663482

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare