Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Restaurare oldimer Toyota BJ40


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Am optat pt o suspensie OME, desi initial ma orientasem catre IRONMAN. Argumentul a fost ca OME se livra mai repede, fiind o masina rara , piesele pt ea sunt greu de gasit.

 

Intradevar, am luat "the best" , inclusiv cerceii antirotation si bolturile gresabile.

1365098542_cercelantiinverse2resize.jpg.533368d8d41d12d51632d497e4b3dafd.jpg

1093637966_cercelantiinverse1resize.jpg.7c3279c4488e370a443a274580059dfa.jpg

980233755_cercelgresabilToyBJ42resize3.jpg.fecc995fc884b7926336e3776a6dcaf4.jpg

1599485901_cercelgresabilToyBJ42resize4.jpg.6db0b558b1a8c9135b2a401b75ccd08f.jpg

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

La ce te referi cand spui "kituri de reparatie pt usi"??? Scuze, dar nu am mai intalnit expresia ...

 

Poate nu m-am exprimat corect.Am cumparat pentru a mea doua piese metalice care reprezinta de fapt partea de jos a usii pe o latime de o schioapa.Aceste piese se vand pentru ca de obicei doar acolo jos rugineste usa si dupa cum stii exista niste canturi pe care e greu sa le executi din ciocan.Este vorba despre piesa asta din link.

http://www.ebay.de/itm/Reparaturblech-Toyota-Landcruiser-FJ-BJ-40-43-unteres-Tuerblech-aussen-rechts-/321179754510

 

Mai am un ochelar de fata modelul rotunjit.Hai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Dupa sablarea sasiului , a trebuit sa ii facem cateva reparatii, avand zone deteriorate.

Urmeaza sistemul de vopsire, unul care sa asigure rezistenta maxima in timp.

Am exclus din start vopsirea electrostatica din urmatoarele considerente:

- vopseaua e dura si la un sasiu care sufera deformatii la orice groapa, am considerat ca pot aparea microfisuri ce nu dau durabilitate lucrarii

- vopseaua e sub forma de anvelopare , punctele de rugina facandu-si serios de cap pana sa alara la suprafata

- nu se pot aplica grunduri sub vopseaua electrostatica.

 

Am ales un system de vopsire epoxy, compus din:

- grund fosfatic (galben), al caror componenti transforma instant rugina (hidroxid feric) combinandu-se cu acidul fosforic din grund ...rezultand hidroxid feros , neutru si necoroziv ,in plus pelicula rezultata constituie un strat de protectie anticoroziv f eficient

- grund alchido melaminic , cu fosfat de zn, ce se fixeaza peste grundul anterior, impiedicand ca oxigenul din atmosfera sa penetreze pana la metal

- vopsea epoxy bicomponenta , cea mai rezistenta vopesa de pe piata. Un fel de poxypol colorat ce imbraca la fina sasiul

 

Zonele delicate , le masiticam cu cordoane ptr protectie, vezi foto

 

Maestre Luigi,

 

As dori sa cumpar si eu cele doua grunduri(fosfatic si alchido melaminic) precum si vopseaua epoxi bicomponenta. Dupa experienta avuta recent probabil ca stii si care sunt cantitatile necesare!? Urmeaza la la meu HZJ73 sa fac aceeasi lucrare si daca nu e un secret si cu suparare te rog spune-mi de unde pot fi achizitionate.

Multumesc anticipat.:tk

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Am optat pt o suspensie OME, desi initial ma orientasem catre IRONMAN. Argumentul a fost ca OME se livra mai repede, fiind o masina rara , piesele pt ea sunt greu de gasit.

 

Intradevar, am luat "the best" , inclusiv cerceii antirotation si bolturile gresabile.

 

Eu am ambele variante de cercei si OME si Ironman. La Ironman imi place faptul ca gresoarele sunt ingropate in piulite deci sunt mai protejate.

La cele de la OME am rupt gresoare in teren.

 

In rest, cerceii sunt identici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

pregatim caroseria de vopsire.

Dupa grunduirile si antifonarile ca la carte , sarim repede cu presuri insonorizante bituminoase. Fac masina mai linistita si ofera ceva protectie podelelor .

 

Covorasele au autoadeziv pe spate, ele se taie usor cu cutterul pe forma dorita si apoi se incalzesc cu lampa de gaz sau feon-ul industrial. Se muleaza mirific pe orice forma a caroseriei

425392325_ToyotaBJbitum1resize.jpg.4394b49a21552861bffa162bb873d41e.jpg

1529978257_ToyotaBJbitum2resize.jpg.629d36969a3c09677de2e9d66c372063.jpg

1606144189_ToyotaBJbitum3resize.jpg.80ea65adc3b67018a093f8348a18fcc4.jpg

  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Incepem sa ne pregatim de vopsit.

Dupa telefoane si documentare, aflam ca masina a fost vopsita , de noua , cu culoarea Toyota 464 , intre anii 70-84. Evident ca acest cod de culoare nu il recunoaste nici una din calculatoarele lumii modern.

 

Multumesc pe acesta cale lui Razvan Cirap, pt straduinta de a penetra programul original Toyota in dorinta de a gasi fisa de fabricatie a masinii.

Telefoane + frecat netul ...victorie, firma GLASURIT stie si chiar poate sa fabrice rapid reteta vopselei originale , TOYOTA BEIGE DUNE 464. !!!

 

in 2 ore prepar vopseaua si trecem la vopsit

1833804774_ToyotaBJvopsire1resize.jpg.5affc103be9c1d70b2048bbac34cc85c.jpg

1963918195_ToyotaBJvopsire2resize.jpg.557a434fd17ea283fe8b8498aa016bfe.jpg

524439345_ToyotaBJvopsire3resize.jpg.c07a8bb074fa254f9da827c9f3a5014c.jpg

853288293_ToyotaBJvopsire4resize.jpg.cb8d29616c1be184d231e3f2e20e8ef7.jpg

Editat de nissan4x4
  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

@emanoiladrian: grundurile la fac pe comanda la o mica fabrica de lacuri si vopsele pe care o detinem in familie. Iti trimit bucuros tot ceea ce iti trebuie pt masina dumitale , oricand ma vei solicita.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

nope. iti lipsesc jantele cu inel :mrgreen:

 

evident, sint invidios... :mrgreen:

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

nope. iti lipsesc jantele cu inel :mrgreen:

 

evident, sint invidios... :mrgreen:

 

Nu este obligatoriu ca in anii 80 sa aiba split rims!

Americanii nu au avut neam split rims din motive de siguranta.

Pentru Evropa au venit amestecate dupa 80 ... oricum nu se poate scoate un card al masinii, asa cum a plecat din Japonia.

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Buna ziua,

As dori sa cumpar si eu cele 2 grunduri fosfatic si melaminic.

La ce pret sunt si unde pot fi comadate.

 

Am acid fosforic ptr scoaterea ruginei din tabla.

 

Ptr cavitati si usi am 2 kituri de ceara de cavitatitati Dacia Pack Ixell.

Sunt din Bucuresti.

 

Ptr antifonat ce antifon recomanzi

 

Am o dacia logan 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Restaurare oldimer Toyota BJ40

 

Dupa sablarea sasiului , a trebuit sa ii facem cateva reparatii, avand zone deteriorate.

Urmeaza sistemul de vopsire, unul care sa asigure rezistenta maxima in timp.

Am exclus din start vopsirea electrostatica din urmatoarele considerente:

- vopseaua e dura si la un sasiu care sufera deformatii la orice groapa, am considerat ca pot aparea microfisuri ce nu dau durabilitate lucrarii

- vopseaua e sub forma de anvelopare , punctele de rugina facandu-si serios de cap pana sa alara la suprafata

- nu se pot aplica grunduri sub vopseaua electrostatica.

 

Am ales un system de vopsire epoxy, compus din:

- grund fosfatic (galben), al caror componenti transforma instant rugina (hidroxid feric) combinandu-se cu acidul fosforic din grund ...rezultand hidroxid feros , neutru si necoroziv ,in plus pelicula rezultata constituie un strat de protectie anticoroziv f eficient

- grund alchido melaminic , cu fosfat de zn, ce se fixeaza peste grundul anterior, impiedicand ca oxigenul din atmosfera sa penetreze pana la metal

- vopsea epoxy bicomponenta , cea mai rezistenta vopesa de pe piata. Un fel de poxypol colorat ce imbraca la fina sasiul

 

Zonele delicate , le masiticam cu cordoane ptr protectie, vezi foto

 

-grund galben am gasit http://www.builders.ro/Grund-primactiv-galben-Kober---6-L-8174.html

ai idee la cutii de 0,750 ce marca de vopsea gasesc? Nu am nevoie de 6L

-grund melaminic am gasit https://emex.ro/grund-alchido-melaminic-cuptor

iar aceeasi problema ... 6kg mi se pare mult, tu de care ai folosit la 0,750? ce marca

-ptr vopsea epoxi bicomponenta, te referi la aceasta? https://emex.ro/grund-epoxidic

sau la aceasta https://emex.ro/vopsea-epoxidica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare