Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan Navara D22 - pregatit de offroad


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Si daca tot are asa "tzeava" meseriasa, hopa sus si un kit de suspensie !!! .... Ironman, compus din:

- bare torsiune fata

- arcuri lamelare spate cu sarcina pana la 200 kg si bucsele din poliuretan aferente

- amortizoare fata si spate

 

.... bonus din partea firmei ... cerceii gresabili

 

La sfarsitul operatiunii a rezultat un lift de 65 mm pe spate si 40 mm pe fata

1863745691_Cheia6sept2014015.thumb.jpg.56fd1538c7b90149424d8a5292e202d0.jpg

717324747_Cheia6sept2014018.jpg.06a87d9f3ee70b89fd4458a82f1f121e.jpg

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

La asa inaltare ... ar merge niste roti mai mari ? cam de 31" ci jante pe 16" cu ET jmeker, ca sa iasa mai in exterior si in felul asta masina sa creasca in stabilitate si aspect .

 

Roata lata , rezulta stropeala la maxim.

- Mai Navara, ia matali de acilea si niste overfendere de cauciuc bushranger...

1107346382_Cheia6sept2014033.jpg.cf28c6153522295902fdbefdc2beeb6f.jpg

1204610671_Cheia6sept2014034.thumb.jpg.67c683706eccd8295046afd9e15e30dd.jpg

495780584_Cheia6sept2014032.thumb.jpg.07a9b695fe0f8b499fea7ae30601b1ad.jpg

  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Frumoasa masina si serioasa investitia.

Eu as mai aduce cel putin o mica modificare ( daca doresti sa o bagi in teren greu ) si anume un carlig detasabil si as renunta la bara aia impresionanta din spate ca iti mananca 20 % din unghiul de degajare in off-road.

Am si o intrebare , daca esti amabil sa ma lamuresti , ai facut si alte modificari pentru trecerea la anvelope mai mari sau numai ridicarea de caroserie ? As trece si eu la gume mai mari ca sa ii cresc putin garda la sol , nu mult , 2-3 cm , dar imi este frica ca trebuie sa modific si prin rapoarte prin grupuri si cutie si nu ma tine buzunarul pentru asa lucrare complexa .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

@FordRanger.....tu nu stii cu cine vorbesti :ha:

 

daca nici Luigi nu a mai modificat fiare cu sigla Nissan...atunci in mod cert...nu a modificat nimeni

 

cand ai vreo nelamurire in legatura cu Nissan-ul...pe el trebuie sa-l intrebi.....:grin:

 

 

@Luigi....intra bre mai des pe acilisa...ca nu te mai stie lumea

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Ba chiar am urmarit cu interes muncile colegului de forum si tocmai de aceea l-am intrebat de modificarile suplimentare. Ceream lamuriri , nu dadeam indicatii :ha: .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

:ha::ha::ha:

A venit Luigi din concediu.... :ha::ha:

 

Ia zi cum este cu motoarele ce se prajesc conform folclorului romanesc la masinile astea,te rugam?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Frumoasa masina si serioasa investitia.

Eu as mai aduce cel putin o mica modificare ( daca doresti sa o bagi in teren greu ) si anume un carlig detasabil si as renunta la bara aia impresionanta din spate ca iti mananca 20 % din unghiul de degajare in off-road.

Am si o intrebare , daca esti amabil sa ma lamuresti , ai facut si alte modificari pentru trecerea la anvelope mai mari sau numai ridicarea de caroserie ? As trece si eu la gume mai mari ca sa ii cresc putin garda la sol , nu mult , 2-3 cm , dar imi este frica ca trebuie sa modific si prin rapoarte prin grupuri si cutie si nu ma tine buzunarul pentru asa lucrare complexa .

 

1. Bara spate "cade" luna urmatoare imperuna cu bara fatza, vor fi inlocuite cu trebi custom. Deci sugestia matali e deja prinsa in program.

2. Nu am facut bodylift ( ridicare de caroserie) ci numai o "erectie" de suspensie. A fost enough !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

:ha::ha::ha:

A venit Luigi din concediu.... :ha::ha:

 

Ia zi cum este cu motoarele ce se prajesc conform folclorului romanesc la masinile astea,te rugam?

 

Vrei "prajeala"? Schema e cam asa:

- distributie pe lant

ungerea lantului cu ulei sub presiune prin niste duze foarte fine

intinderea lantului se face prin patine actionate de intinzatoare hidraulice

- vine proletaru sa schimbe uleiul

filtrul de ulei e plasat intr-o tavita colectoare a uleiului ce rezulta in urma desurubarii filtrului , cu un drenaj spre punctul de colectare , dedesubtul masinii. Nimeni nu curata drenajul, tava e plina de mizerie, frunze si noroi.

- proletaru infileteaza filtrul nou de ulei peste jegul din tava colectoare, in motor intra o lingura de mizerie.

 

- dupa ceva km , duzele se infunda , lantul are ungere insuficienta (sau deloc) si incepe sa se intinda. La un moment dat intinderea nu mai poate fi compensata de patina si intinzatorul hidraulic. Zalele zornaie in draci , dar nimeni nu le baga in seama ..... trosc distributie

  • Like 2

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Varianta 2

 

pompa de ulei e montata sus , pe arborele cotot, transferul de fluid din baie spre pompa (deci sorb) se face printr-o gaurica "asistata" de un oring, dinspre semiblocul inferior spre pompa. Cand oringul nu mai e "apt" trage aer . E drept ca se aprinde becul de ulei ....dar cine are timp sa se uite in bord ???

 

Varianta 3

 

te iei dupa ce zice fabricantul, ca uleiul de schimba la 25.000 km. La 3 schimburi de ulei, vei schimba si motorul !!!

 

Deci , vrei sa nu ai probleme?

- baga de seama cine si cum iti face schimbul de ulei !!!

- casca okii pe bord, macar la fel de des cat te uiti la RCD pe ce post este !!!!

  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

multam fain de explicatii.

Mai cerusem detalii la un coleg cu service dedicat si-mi spuse cam acelasi lucru-intretinere RO ,ulei nasol si posesori habarnisti....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Nissan Navara D22 - pregatit de offroad

 

Si pt ca D22...completari la ceea ce a scris Luigi..... Motoarele YD25 de pe acest model D22 mai au cateva probleme.....adica rupe arborele(la biela 3sau 4 din cauza blocului care are defectde fabricatie,el fiind stramb ) si cuzinetii facuti praf din cauza surubelor de la biela care se intind. La englezi,s-a aplicat singura remediere in garantie a acestor probleme.Variante de reparatie sunt....1)inlocuirea blocului motor cu cel de la D40 sau R51 2)montarea motorului de Terrano R20 care oarecum se pupa...dupa o munca sustinuta....

Editat de Astral
COMPLET....NU compleCt !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare